Máte skúsenosť s liečbou Prednisonom?

fedra
2. júl 2007

Ahojte babenky,
mate niektora skusenost s liecbou Prednisonom ?
Pomohlo to niektorej z vas ?

lengyel
29. sep 2012

Ahojte ja som v 12tt a mam chronovú chorobu vysadili mi všetky liky a začala som mať problemi s kotnikom a kolenamy už mi ťahaly vodu z kolena vydržalo to tak 4 dni a problem ten isty opuchy a bolesti reumatologička mi dala sulfasalazín gynekolog povedal že ho nemám brať a gastroenterologička mi nasadila prednison 20 mg denne že to je dávka udržiavacia ktorú že vraj možem ale v pribalovom letaku piše že tehotne by to nemali brať .
ma niekto z vas s tym skusenosť ja už neviem čo mam robit a to je len začiatok tehotenstva co to s nami bude do 9 ,
Budem rada ked sa niekto najde čo ma stym skusenosť Ďakujem

lengyel
29. sep 2012

@smejko ahoj ja by som chcela vedieť viac o prednisone počas tehotenstva ja mam problem a teraz mi ho predpisali a sama neviem či ho mam brať alebo nie prosím napíš

lubka0506
29. okt 2012

Ahojte🙂 Ja tiež beriem prednison už viac ako mesiac. V Prahe sme neboli. Nasadil mi ho dr. v centre. Chystáme sa na 5 IVF a ešte čakáme na silneišie účinky Prednisonu. Trošku sa aj bojím nežiaducich účinkov ale uvidíme čo sa bude diat. Držím všetký palce nech vám to vyjde! 😉

deinad
18. jan 2013

@lubka0506 ahoj, ja beriem prednison od oktobra a stale nemam vysadzovat, aj ked mne sa ani s nim nedari otehu, tak neviem, ale v CAR mi doktorka povedala, ze vysadzovat nemam, ze radsej brat ako mat kratku prestavku a zase zacat...nejake neziaduce ucinky nemam, beriem 5mg denne. Ako si na tom? Ja mam za sebou tiez 4IVF...

deinad
18. jan 2013

@lienka_1 ahoj, ako sa mas? 🙂 co u Teba nove.

lubka0506
19. jan 2013

@deinad ja som ho brala od septembra a žial nepomohol ani Prednison. ☹ 5IVF neúspešné, všetky lieky vysadené.

deinad
19. jan 2013

@lubka0506 ahoj, tak to ma mrzi, ze sa aj Ty tak dlho trapis :(. Tiez som smutna po kazdom neuspechu, ale po nejakom case ma to prejde a vrhnem sa do dalsieho boja. Ja som absolvovala uz 4x ET a velakrat KET, podarilo sa mi otehu 2x po KET (MA razy) a raz po ET (biochemicke)..hlavne ze som v poriadku, teda na nic sa neprislo a vsetko - i prednison aj fraxiparin beriem preventivne, lebo uz aj lekari su zufali zo mna...Posielam vela pozitivnej energie a sily, drz sa.

lubka0506
20. jan 2013

@deinad aj tebe vela energie potrebujeme ju! Mna tiež ked to prejde tak sa vrhám do boja,ale teraz si dám pauzu aspon do jesene... Inak aj so mnou už nevedia čo majú robit lekári. Teraz som si dala robit ešte vyšetrenia čo v CAR nepreplácajú,tak ma tam poslal moj gyn. Držím prsty!

deinad
20. jan 2013

@lubka0506 dakujem, ja sa chystam vo februari do Brna a ak by to nevyslo, tak tiez pauza do leta - jesene...takze nam prajem len to najlepsie v snazeni 🙂

lubka0506
23. jan 2013

@deinad držím ti prsty a želám vela štastia! Drž sa! 😉

muchotravka166
1. mar 2013

ahojte chcem sa spytat, ja beriem od dnes prednison 5mg 2x denne asi az do 11.marca idem na ivf s darcovskymi vajickami tak asi preto to beriem len co potom neviem ci este to neni tak vela aby som to mohla prestat zo dna na den uzivat

maja_r
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mistinka24
23. apr 2013

dobry den, chcem sa opytat ci Vam niektorej nezostal prednison je jedno ci 5mg ci 20mg rada odkupim ak uz nepotrebujete velmi by ste mi pomohli dakujem za kazdu odpoved

jania023
20. máj 2013

Ahojky chcela som sa opytat ked vam beru krv na protilatky tak co vam tam skumaju ?T4 ci nieco ine?ako sa to vola?

jania023
20. máj 2013

@matax ahoj nevies nahodou ako sa vola ten hormon v skratke?mne robili vysetrenia koly castym potratom v rannom stadiu a chcem vediet ci mi robili aj na protilakty len neviem co mam hladat vo vysledkoch..u mna je akurat hodne znizena funkcia stitnej zlazy a to je vsetko o ziadnom prednisone a ani nic podobne nebola rec tak chcem si byt ista ze to nezanedbali 😉

matax
20. máj 2013

@jania023 ahoj protilátky nie su hormony, protilatky proti štítnožľazovej peroxidáze, resp. mitochondriám (ATPO, resp. ATM), ktoré bývajú sprevádzané aj zvýšenými protilátkami proti tyreoglobulínu (ATG).
takze ATPO, ATM, ATG

hormony šž su: T3, T4
hormon hypofyzy - tyreotropný hormón (TSH)

prednison je umely hormon -kortikoid .. v tele sa tvori v nadoblickách kortikoid kortizol ( umely je hydrokortison)

matax
20. máj 2013

@jania023 takze hladinu prednisonu neurcia z krvi v tele..len hladinu kortizolu a to z krvi alebo z moču
umele hormony/lieky =kortikoidy su napr. hydrokortison, prednison,solumedrol..

matax
20. máj 2013

@mistinka24 neuzivaj prednison bez predpisu!!!!! mozes si sposobit predavkovanie (cushingov syndrom) alebo aj po vysadeni naopak zlyhanie nadobliciek (addisonova choroba) -zivotu nebezpecne!! je to umely hormon nadobliciek

matax
20. máj 2013

@muchotravka166 musi sa vysadzovat postupne

jania023
20. máj 2013

@matax a TPO je to iste ten som mala vysoky a beriem lieky na stitnu zlazu a tiez anti-thyroglobulin ale to su vsetko na stitnu nie?obidve ak som dobre pochopila su protilatky ale neviem proti comu

matax
20. máj 2013

@jania023 laicky proti stitnej zlaze:
proti štítnožľazovej peroxidáze ATPO
proti mitochondriám ATM
proti proti tyreoglobulínu ATG
telo si tvori protilatky =autoprotilatky

kika112
20. máj 2013

Ahojte, skúsenosť s Prednisonom máme v rodine. Sestra ho užívala 4 roky v dávkach 20 mg, a môže mu vďačiť za šedý zákal a zničené bedrové kĺby /teraz už vymenené/. Treba si prečítať príbalový leták a VŠETKY informácie tam brať naozaj vážne. Okrem toho mala aj dosť opuchnutú, skoro zdeformovanú tvár. Ja osobne by som sa mu asi radšej zďaleka vyhla.

jania023
20. máj 2013

@matax aha ja mam len pisane TPO 292 a ma byt max 5,6 a anti-thyroglobulin ale tu neviem aku to ma znacku mam 113 a ma byt 4,1

jania023
20. máj 2013

@matax tak stale som nepochopila pri com sa vlastne pouziva ten prednison..ja mam euthyrox ale to nieje asi to iste co?to su asi dve rozlicne veci..tak ako zistim vlstne ci mi to skontrolovali mam totoiz vysledny doma tak pozeram ci to tam mam alebo si pytat dodatocne este nejaky odber

matax
20. máj 2013

atg = antithyeoglobulin
tak mas dokazatelne autoimnunotne ochorenie stitnej zlazy.. (ochorenie sz. su vacsinou autoimunitne )

matax
20. máj 2013

@kika112 presne, kortikoidy (medzi ne patri prednison) maju strasne vela neziaducich ucinkov tu si ich precitajte http://www.liekinfo.sk/liek-prednison-5-leciva-...
.. niekedy sa liecbe kortikoidmi neda vyhnut,,ucinkuju najma protizapalovo..

a bacha, fakt to moze byt pri nesledovani lekárom, alebo nedodrzani rezimu, smrtelne alebo velmi poskodzujuce

ta opuchnuta tvar, hm, robili jej odber kortisol v moci a krvi?

matax
20. máj 2013

@jania023 kortizol je hormon nadobliciek, je to kortikoid.. lieky kortikoidy su napr.prednison,hydrokortison,solumedrol..maju ucinky nahradzajuce kortizol, pouzivaju sa aj pre ucinky protizapalove, pohotovostne,protialergicke, pri nadoroch, tlmia imunitu-ked treba ..prednison ma silne protizapalovy ucinok
neviem,aky ucinok sa vyuziva pri potratoch,ale asi tlmiaci imunitu,neviem

euthyrox (aj Ltyroxin) je umely hormon stitnej zlazy levotyroxin =nahradza v tele tyroxin =T4

kika112
21. máj 2013

@matax predtym tam boli spomenute aj ohrozene klby. Teraz to uz nastastie niekolko rokov neberie. Vtedy jej robili x vysetreni, nvedeli co s nou, mala na male. Preco zvolili tento liek neviem, ale vedlajsie ucinky boli zrejme mensie zlo pri jej stave.

miacik
2. aug 2013

@lengyel

Ahoj. Vidim, ze si brala v tehotenstve prednison. Bolo vsetko v poriadku s babetkom? Ja mam 10mg. prednisonu uz asi rok. Vraj mozem otehotniet vravi doktor, ale bojim sa tych neziaducich uicinkov a v pribalovom letaku tiez pisu, ze sa neodporuca v tehu. Tak zhanam skusenosti mamiciek.

Maja

lengyel
7. aug 2013

@miacik áno brala som všetko je Ok veľa som zistovala aj ja a endokrinolog tvrdí že prednison neprechadza cez placentu ale ked musíš brat že bez toho nevieš byt tak ber ja Som do 16 týždňa nebrala lieky moja choroba s ozvala tak museli nasadit prednison a brala som ho do 36 týždňa 20 mg a do pôrodu 10 a teraz ho mám vysadeny koli kojeniu tak zatiaľ sa drzime aj maly je Ok