Môže sa zhoršiť rakovina krčka z prechladnutia?

thalia2303
22. okt 2007

ahojte , mam starosti bola som na odbere a zistili mi ze mam ten hpv virus vraj tie hladiny ktore mam nic neznamenaju , nic zle mi to nerobi len tam je , treba to sledovat kazde 3mesiace... pred tyzdnom som prechladla zo spodu a bojim sa ze sa to tym prechladenim zhorsi . ak mi zmizne ten virus mozem sa dat este zaockovat proti nemu? bojim sa mozno aj kvoli nemu neviem otehotniet, no neviem ale aspon viem na co raz zomriem.

katy2
29. feb 2008

jul 😔 prajem ti vela sily, urcite to dobre dopadne... myslim na teba....

julova
29. feb 2008

Katuska...dakujem 😔 ...budem mysliet aj na to, kolko sily mas Ty a zvladnem tuto situaciu

bilka
29. feb 2008

Zuska takze plati! vydavame sa na plavbu, ciel cesty je jasny, verim ze vsetko bude prebiehat pokojne, priaznivo a bez neprijemnych prekvapeni. zelam kludne vody. tesim sa na rande v pristave... potom si udelime jednicky, hviezdicky aj metal k tomu 😉 trosku metafory nezaskodi...

mozno sa aj stretneme priamo na bojisku, mala by som ist na konizaciu na kramare ak nebudu dobre vysledky. moja dr je dost radikalna, hovorila ze neni na co cakat, ze ma tam posle cim skor. no vcera som bola na prednaske o rakovine krcku maternice a tam som pocula zase iny nazor, ze pokial sa jedna o mladu pacienktu bez deticiek, tak sa odporuca nechat ju najprv otehotniet a odrodit a az potom sa pustat do takehoto zakroku, lebo krcok moze zostat po nom oslabenejsi a moze byt problem s donosenim. takze to ze si otehotnela kratko po tom ako ti zistili zle vysledky bolo to najlepsie co sa ti mohlo stat zuska. terezka vedela kedy ma prist, je to mudre dievcatko. hned by som brala aj ja tuto moznost, no je to complicated kedze ten moj chlap proste nechce mat dieta skor ako o 5 rokov. aj napriek mojej situacii... to ma mrzi. zeny to naozaj maju v zivote zlozitejsie...
😖

krasulka
29. feb 2008

Caute baby ja som si minuly tyzden dala pichnut ockovanie proti rakovine krcka maternice.odporucam vsetkym babam do 26 rokov. Ked to tak citam, je to smmutne ze v dnesnej dobe ma velmi vela zien tento problem.Drzim palce aby vsetko dobre dopadlo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

julova
29. feb 2008

sice nie som gynekolog, ale mám niektoré gyn. vedomosti.
Ak vaš gynekolog sa riadi systemom Bethesda pre hlasení cervikalných a vaginalných cytologických diagnoz, potom čislo 3 podľa tohto systemu znamena reaktívne a reparačne cytologické zmeny.
Takéto nálezy sa sledujú takzvaným Pap testom u žien pri pravidelnom gynekologickom vyšetrení. System Bethesda má 6 skupin a konizacia po zmrazení sa robí až v 4 skupine /carcinom in situ/. Ale tu sa prihľada tiež k iným faktorom,napr. či žena ešte chce rodiť alebo nie a pod.
Bere sa do úvahy aj predpoklad, či je žena schopná presne dodržiavať kontroly a ostatné lieč. postupy. Nemusi sa robiť konizacia, niekedy sa robí iba lokalná excizia kryoablaciou alebo laserom.

-toto som nasla v jednej poradni....a ja mam "len" trojku...tak neviem...nechcem spochybnovat moju Dr....ale asi sa aj slamky chytam...

Bilka, krasne si to napisala 😵 ...hned mi je lahsie a lepsie a krajsie 🙂 ....len mi je moc luto toho Tvojho nekompromisneho chlapa 😢

julova
29. feb 2008

krasulka...ja som uz 6 rokov za limitom 😒 ..ale ono veda bude ovela dalej, ked moja dcerka dorastie a jej urcite to ockovanie odporucim, aby taketo nieco nemusela prezivat 🙂

janyba
3. mar 2008

ahojte ..
no ja ked som mala 3ku , tak lekar povedal , ze urcite to nie je na tehotenstvo (vraj sa to v tehu meni a mal pacientku , kt. silou mocou chcela babo a necakala a ltt ju po porode dali do poriadku) .. takze sme si uzili parkrat cyto - potom sa to z 3ky zlepsilo na 2 (vtedy povedal ze mozme skusit babo) .. teraz som zvedava aku budem mat cyto po porode.
inak ockovanie vraj pre mna zbytocne (aj ked nemam este 26r) , lebo HPV som uz na steroch mala .. na tych poslednych sice nie , ale niekde tam je. akurat schovane.

julova
13. mar 2008

ahoj bilka,

tak ako si na tom?
U mna zmena...teda aspon v tom, ze som zmenila Dr. Dnes som tam bola a mala som uuuzasny pocit 😵 ...a vela sa so mnou rozpravala, co som bola velmi rada...a taktiez mi povedala, ze vysledky cyto ovplyvnuje aj kojenie...ze teraz mam take vykyvy hormonov, ako keby som bola v prechode a ze ako maternica, tak aj posva uplne inak pracuju ako napr. pocas doby, ked zena menstruuje...ale vzala mi PAP ster..a aj na HPV - tak som zvedava...cyto bude do tyzdna a HPV do mesiaca..a podla toho sa zariadime, ale povedala, ze rozhodne to nie je este na take radikalne riesenie...az teda asi ked zacnem po porode menstruovat a nebolo by to lepsie...tak som rada, ze som dala na svoj instinkt a urobila som takuto zmenu ja...tak dam vediet, ake boli vysledky 🙂...ale ak by to bolo OK, tak na nasej spolocnej lodi Ti budem robit minimalne plavcika 😉

julova
17. mar 2008

halooo haloooo 😕 😉

tak uz mam vysledky od novej Dr....pisala mi SMS, ze: vysledky onkocytologie mate v poriadku... 😵 😵 ...tak mi daj vediet, kedy sa mozem nalodit s Tebou 😉

dididi30
17. mar 2008

krasulka ako ze do 26 sa to ma a potom uz to neucinkuje ci ako?? 😕 teda ja som si mysllela,ze sa to ma neskor.... 😨

maaja
17. mar 2008

julova, no super 😉

janyba: a co si robila pre to aby si mala lepsi vysledok ? brala si nejake lieky, alebo sa to samo napravilo ????

ja idem na kontrolu koncom aprila ... tak som zvedava, beriem indonal ...

bilka
2. apr 2008

ahoj zuska 🙂 ,

takze mas dobre spravy!!! to je uzasne! v prvom rade jedna obrovska gratulacia k tvojim skvelym vysledkom, som rada ze sa u teba veci obratili k lepsiemu a velmi ti zelam aby to tak bolo aj nadalej. tak vidis, tvoje obavy sa nastastie nenaplnili a zivot je hned zase krajsi a veselsi, vsak? a to je dobre, tak to ma byt! 😉

omluvam sa, ze sa ozyvam po dlhsej dobe. mam teraz zlozite obdobie, som dost sklesnuta, moje vysledky boli opat horsie, doktorka mi povedala ze mam stale III cytologiu ale uz vyssie stadium zmien v bunkach, z LSIL sa mi to zmenilo na HSIL, co znaci ze to postupilo smerom ku IV. ☹ tak rada by som aj ja napisala radostnejsiu spravu, ale nic sa neda robit. musim ist na konizaciu, uz mam aj termin v polke maja. tak to v sebe teraz vsetko spracuvam. je mi na nic. s doktorkou je dost zla komunikacia, vychrlila to na mna za 5 minut, dala termin operacie a opat mala poznamku na moj vyssi vek a na to, ze som este nerodila. no mozem ja za to, ze som este stale nestretla partnera pre rodinu a rodicovstvo? jej pristup ma sklamal, dokopy nic mi ohladne zakroku nevysvetlila, vsetko som z nej musela tahat ako z chlpatej deky, zase popri tom ako som bola dnu vseho vsudy cca 10 min vybavila dva telefonaty s inymi pacientkami ktore boli evidentne jej zname a hlavne ze sa mi postazovala aky maly financny balik jej poskytuje mesacne vseobecna zdravotna poistovna, ze musi polku mesiaca robit jej pacientov zadarmo a z vlastneho vrecka to financovat. nevedela som, co na to povedat, citila som sa trapne, lebo sama som v tejto poistovni, tak neviem ci mi tym chcela nieco naznacit, no hlavne bola som tam kvoli niecomu inemu, nie aby som pocuvala jej problemy, ale aby sme riesili ten moj...nemala som pocit, ze by sa on zaujimala viac ako povrchne.

jej zaver bol, ze sa uz neda nic robit, ine moznosti liecby uz pre mna nie su. myslela som si, ze som pripravena aj na tuto variantu, aj ked som tam isla s malickou nadejou, ze to bude dobre, no nebola som pripravena. preplakala som cely vikend a este teraz s tym, ze mi niekto odfakli kus krcku nie som stotoznena. ja sa teraz zacinam bat, ci este vobec budem moct niekedy donosit babo, po tomto zakroku, lebo krcok uz nebude taky ako predtym. 😢 to ma najviac trapi, nemam strach z operacie a bolesti, ale z nasledkov ktore by mohla pre mna mat. priatel sa k tomu stavia dost lahostajne, bohuzial nemam v nom podporu, evidentne nechape co to pre zenu znamena mat taketo zdravotne problemy a to mi na dobrej nalade nepridava.

ale nie je nastastie vsetko take cierne...je fajn vediet zuska, ze tu niekto v dialke je, kto to chape a kto je ochotny sa so mnou nalodit na tu narocnu plavbu a aspon imaginarne ju zdielat so mnou a istit ma. dakujem plavcicka moja! vazim si to! 😉 🙂

cigaretka5
2. apr 2008

Kocky prezila som si s maminou to co niektore z vas pretivaju na vlastnej kozi. Rakovina krcka znela jej reakcia. Mali sme vsak jedno obrovske stastie prdnostu pana Kalaja na onkologickom ustave- jednicka. CDOkonca trval na tom ze k nemu zacnem chodit aj ja na pravidelne kontroly. Vrelo oporucujem skuste sa k nemu prebojovat.
Drzim vam vsetkym palceky nech veci dopadnu pozitivne.
A este jedna vec k ockovaniu. Ked som to s nim konzukltovala mal jednoznacny nazor-nic tym nepokazite ale zaruky su minimalne a ked nemam kde investovat peniazky pre ten pocit si mozem dat inkeciu poichnut

bilka
2. apr 2008

ahoj cigaretka5, dakujeme krasne za tvoju povzbudivu reakciu 😉 ,

ach ako dobre sa pocuvaju taketo pribehy so stastnym koncom, je uzasne ze mamina ten boj vyhrala, no zrejme ste si prezili mnoho strachu a tazkych chvil...drzim palce nech uz nic podobne nikdy nemusite prezivat. ockovanie je urcite dobra forma prevencie kedze doteraz nic ine spolahlivejsie neexistuje, no ja uz som nan stara paka. byt mladsou tak nevaham.

ked sa mozem v ktorom ustave posobi ten pan prednosta? na klenovej, alebo na heydukovej? premyslam ze by som este isla prekonzultovat nutnost mojej operacie s nejakym inym odbornikom. ked mate s nim taku dobru skusenost, mozno by som skusila nejako sa na neho nakontaktovat. 🙂 dakujem vopred. 😉

cigaretka5
3. apr 2008

Bilka pan prednosta Kalaj je na Heydukovej do IP ti posielam cislo na neho je trochu problem sa s nim spojit ordinuje medzi 6,15-7,15 a vtedy ho na tom cisle chytis. Drzim palec.

Inak mamine k tomu celemu dopomohol beraglukan- je to cista hliva usticova, ktora vystreluje imunitny system . dobra prevencia a pomoc aj pri liecbe samotnej rakoviny.

bilka
3. apr 2008

cigaretka5,

si zlata 🙂 . velmi pekne ti dakujem. 😉

julova
4. apr 2008

bilka - tak to ma mrzi ze tie vysledky 😔 ...ale obdivujem Ta za trpezlivost s Tvojou Dr...na jednej strane Ta pozna, ale na druhej - to spravanie... ☹ ...tiez by som bola za, aby si skusila konzultaciu u nejakeho ineho Dr. - a drzim palceky, aby si mala stastie napr. na pana prednostu Kalaja 🙂...mne sa tiez nepacilo spravanie mojej byvalej Dr., ale zdaleka nebolo az take ako u Tvojej a pristupila som k zmene...a dokonca mi dnes sama nova Dr. zavolala, ze HPV mam negativne..asi si vies predstavit, ako sa mi ulavilo - manzel ma hned vybozkaval - veru aj on to so mnou prezival...dokonca mi "len tak medzi nami" navrhla zopakovat cyto po pol roku, hoci za inych okolnosti je to az za rok...tak pojdem skor...musim si zaklopat...snad nezakriknem, ale snad som konecnce nasla fajn doktorku 🙂...moc Ti drzim palceky a myslim na Teba...a moja mamina mala tiez robenu plastiku krcka - a napriek tomu bez problemov vynosila nasho najmladsieho benjaminka (uz bude mat v lete 18 rokov, ale pre mna je stale moj malinkaty brat 😀 - uz ma riadne nervy, ked sa s nim chcem pomojkat - ze uz mam svoje mimino doma, tak nech mu dam pokoj - ale da sa zabudnut na casy, ked som mu menila plienky a krmila z flasky? 😉 neda...) apropo k veku - ja viem, ze cim neskor, tym je riziko vyssie...ale moja mamina rodila v 39. rokoch a vsetko prebehlo bez komplikacii 😉..tak ver, ze Ta caka urcite nejake to stasticko v nestasti 🙂....som s Tebou 🙂

bilka
11. apr 2008

zuska, takze HPV sa u teba neusidlil? to je uzasne, naozaj radostna sprava!!! tesim sa s tebou! to musela byt naozaj ulava s velkym U. 😉 joj keby som len vedela ako ho zo svojho tela poslat do teplych krajin, tak okamzite bali kufre a ma padaka. ja som dufala ze mi proti nemu zaberie Indonal, moja dr vravela ze tento liek znizuje aktivitu virusu, ale pocas toho ako som ho uzivala, mi tam ten HPV urobil v krcku dalsiu sarapatu, takze nezabralo to tak ako som dufala. l :-

u mojej dr som zotrvala len preto, ze som chcela pockat na vysledky po liecbe. chcela som vytrvat a absolvovat to co mi odporucila. ale poviem ti chodila som tam s tazkym srdcom a neposledy som odchadzala so slzami v ociach. uz stacilo! pocula som na nu referencie, ze je dobra odbornicka, len ma divny pristup k pacientkam. lenze niekedy prijemny pristup lekara k pacientovi a zvlast pri takychto citlivych problemoch je polovica uspechu liecby. liecbu u nej som dokoncila, vysledky sa mi nezlepsili, takze idem " o dum dal ".
dnes som objednana ku druhemu lekarovi na konzultaciu a idem sa poradit co dalej s mojim krckom neborakom. snad aj ja budem na druhy pokus spokojnejsia tak ako ty a snad aj nejake lepsie spravy od tohto doktora prinesiem. tak urputne si zelam aby mi povedal ze konizacia nebude nutna. vobec nie som stotoznena s tymto zakrokom, samozrejme ze ak by bol nevyhnutny tak ho podstupim, ale ak by bola moznost a mala by som sancu skusit este iny sposob liecby, menej invazivny tak by som bola radsej.

velmi si ma potesila infoskou o tvojej mamine Irénke 😉 . je mojou pozitivnou motivaciou do buducna a svetlym bodom v mojich obavach, ze napriek vyssiemu veku a plastike krcku zvladla bez tazkosti donosit a porodit vasho benjaminka, apropos velkeho fesaka / videla som ho vo vasom svadobnom albume / 😉 🙂 divam sa hned na vsetko zrazu z tej svetlejsej stranky. dakujem! ty si taky dobry anjel tejto stranky. 🙂 😵

tinika
13. apr 2008

Ahojte, moja kamoška sa chcela tiež dať zaočkovať, ale jej známa doktorka povedala, že na tu injekciu už pár báb zomrelo a že aj tak nie je isté, či pomôže.

maaja
13. apr 2008

bilka 😔 ze sa to nezlepsuje a co ta caka ...

ja som zvedava ake budem mat ja vysledky, idem na kontrolu 22.4. ...
inak bola som kvoli HPV a CYTO II-III aj u imunologičky a ta mi predpisala Isoprinosine - mam to brat tri mesiace dve tabletky tri krat denne ,,, su to normalne lieky na predpis a v tom letaciku je napisane ze je to prave na taketo problemy .... tak snad sa mi vyriesa 😎

krasulka
14. apr 2008

tinika, ja som teraz dostala druhu davku Silgard proti rakovine krcka. Aj ja uz som pocula, ze po ockovani nejaka zena zomrela, ale na Slovensku sa taketo nieco este nestalo. Moze sa stat, ze niekto bude mat na ockovanie taku silnu alergicku reakciu, ze mu bude zle ale preto to smu pichat iba lekary, ktory maju po ruke hned prostriedky v pripade alergickej reakcie.Ale ako uz som pisala, na Slovensku zeny Silgard znasaju v pohode. Mna akurat 4 dni svrbelo miesto vpichu, ale inak vsetko v pohode. Povedz kamaratke, nech sa neboji a nech sa zaockovat da. Alergicku reakciu moze dostat po hocicom, aj po antibiotikach. To clovek nikdy nevie. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

yasminx
25. apr 2008

ahojte dievčence. Prosím Vás o radu.
Lekár mi robil ster a prišlo, že mám podozrenie na HPV vírus. Tak lekár spravil ďalší špeciálny ster malou kefečkou a hneď aj typizáciu a výsledok znel vysoko rizikový HPV. 😢 som z toho v šoku. Je to vraj buď 16 alebo 18. Nechápem to. ☹ Každý rok chodím na stery a vždy vyšli v poriadku a tento rok takto. S priateľom sme spolu už 4 roky, nechápeme čo sa stalo a hlavne prečo. 😢
Lekár vravel, že na vírus žiadne lieky neexistujú. Dal mi čípky Betadine. Na ďalší ster mám prísť v júni a ak aj potom budú zlé výsledky tak mi spraví biopsiu.
Čo mám robiť? Veď nemôžem len tak nič nerobiť. Musí niečo existovať na to ☹ To mám len tak čakať či sa rakovina vytvorí alebo nie?
Som z toho strašne smutná 😢

kveta
25. apr 2008

Yasminx, dá sa to operovať takým spôsobom, že Ti vezmú časť krčku. Ale zvyčajne to robia ženám, ktoré už majú dosť detí, lebo inak je veľké riziko nedonosenia plodu v tehotenstve.
Na ten vírus naozaj neexistuje žiadna liečba. A k tomu, prečo si to dostala od priateľa s ktorým ste 4 roky? To nemusí nič znamenať. Neznamená to, že Ťa podviedol /prepáč, že to píšem tak narovinu/, môže to znamenať aj to, že on bol celý čas nositeľom /mohol sa nakaziť od svojej matky pri pôrode/ a Teba infikoval až tohto roku.

yasminx
25. apr 2008

kveta - ďakujem za odpoveď, ja viem že ma priateľ nepodviedol 🙂 preto píšem že sme z toho prekvapení. Nemôžeme stále tomu uveriť, stále si vravíme, že určite poplietli výsledky 😅
Mohla som mať ten vírus v sebe aj skrytý? je to možné? vieš...že by som ho mala už dlhšie a až teraz sa prejavil? ☹

krasulka
25. apr 2008

yasmix, ahojky, chod sa dat zaockovat proti tomu. to ze ho mas vysoko rizikovy, to neznamena ze tu rakovinu dostanes. A ockovanie tomu moze len pomoct.A to vobec nevadi ze to mas zvysene, ockovaniu to nevadi. kukni na www.rakovinakrckamaternice.sk tam sa mozes popytat odbornikov na to a uvidis co ti povedia.
papa a drzim pesticky aby to dobre dopadlo.Ale neboj sa. neznamena to ze hned rakovinu dostanes.

yasminx
25. apr 2008

krasulka - vraj sa už nedá očkovať keď ten vírus mám ☹ ale popýtam sa na to. Ďakujem za link, mrknem sa naň.
Viem, že nemusím dostať rakovinu, ale už ten pocit, že mám v sebe ten vírus, je strašný ☹
ďakujem za povzbudenie 🙂

jerryjanka
25. apr 2008

no ochrani ťa to pred ostatnými tipmi ten čo už maš ten ti nezmizne očkovanim
no najlepšie sa popytať odborníkov

krasulka
25. apr 2008

yasminx, nemas za co. Ja som si o tom tiez zistovala co sa dalo, a zevraj sa da aj ked to mas, lebo nemas vsetky. A skor si myslim, ze to ockovanie by mohlo pomoc aby si sa zbavila toho co uz mas, pretoze dostanes do tela protilatky. A ak to mas mat tu 16, ci 18 tak proti tomu to je. opytaj sa na to a uvidis co sa dozvies moja. A kolko mas rockov?

Iank gyndos postupoval spravne, ze konrola v juni. Mozno v juni uz to budes mat v norme. Ak by to bolo vaznejsie riesil by to inak. pa pa

yasminx
25. apr 2008

krasulka - ja mám 27 rokov. Doktor vravel, že je to buď 16 alebo 18, že bližšie to už nedávajú zisťovať. Že je to aj tak zbytočné, lebo obe robia rovnakú neplechu a čo sa týka liečby a zákrokov, postupuje sa rovnako.
Ja dúfam, že to bude v júni dobré a keď nie dobré tak aspoň lepšie.

bilka
26. apr 2008

yasminx ahoj 🙂 ,
nepisala si aku mas cytologiu ak som dobre citala. hovoril ti lekar ze ju mas zlu? ak nie, nemusis mat predcasne obavy,pretoze je mozne ze tvoj imunitny system si poradi s virusom skor nez stihne napachat nejake skody a pri dalsej kontrole uz tam mozno ani nebude. ja som na jednej prednaske o rakovine krcka pocula, ze mnohym zenam sa zvykne aj zhorseny nalez na krcku spontanne upravit ked imunitny system vypakuje virus prec. takze na tvojom mieste by som sa teraz zamerala hlavne na posilnenie imunity. s tymto virusom pride do kontaktu 80% sexualne aktivnej populacie a prenos je mozny dokonca uz kontaktom koze v intimnej oblasti alebo pouzitim uteraka po niekom, proste neni problem ho ziskat. najhorsie je ze sa proti nemu neda chranit ani kondomom, lebo virus je mensi ako mikropory v strukture kondomu. ale vacsina zdravych ludi si s nim poradi, bunkova imunita ho odstrani z buniek a vsetko je v poriadku.

ja mam tiez HPV 16, ale bohuzial zly nalez na krcku ktory sa dost rychlo zhorsuje, ja mam totiz velmi oslabenu imunitu a tak sa virusu nedokazem adekvatne branit. brala som indonal, ktory mi nepomohol, nalez sa mi aj po trojmesacnej liecbe zhorsil, takze pre istotu aby sme to nenechali zajst pridaleko alebo nieco nezanedbali, sme sa s doktorom dohodli, ze pojdem cca o dva tyzdne na operaciu krcka, kde mi tu cast krcka infikovanu bunkami odstrania elektrochirurgickou sluckou. trochu sa bojim, ale je to jedina moznost u mna prichadza do uvahy, takze verim ze tym sa moj problem vyriesi a HPV uz nebude moct dalej poskodzovat moj krcok. 😉

myslim ze v nasom pripade ked mame tento virus ockovanie nema velke opodstatnenie, skor po prelieceni, ale ja uz vekovo nespadam do vakcinacie kedze mam 30 rokov takze budem cakat ked pride na trh mozno raz vakcina aj pre vyssi vek.

yasminx, drzim ti palce, nech su vysledky v juni dobre, vela stastia. 🙂 😉