Môže súvisieť bolesť koreňa nosa so stuhnutou krčnou chrbticou?

kvetinka875
23. okt 2019

Dobrý deň už tri mesiace ma takmer každý deň boli v oblasti koreňa nosa. Bolesť je Tupá, nie veľmi silná, niekedy ide aj akoby o stiklenie v tejto oblasti. Niekedy zase akoby o pocit sťahovania aj v oblasti lícnych kosti. Robili krvné testy, očné, RTG dutín, všetko ok. Neurológ mi len povedal že mám veľmi stuhnutú najmä krčnú chrbticu. Môže táto bolesť podľa vás stým súvisieť? Už ste sas niečím podobným stretli?na pár fórach som našla ludi čo písali o podobnom probléme, mali aj všetky neurologické vyšetrenia ok,ale či im zistili príčinu už nenapísali. Stretli ste sa prosím už niekto stým? Neviem na koho sa obrátiť každý mi povie že mám všetko v poriadku a je to vybavené.dakujem

tanika
14. nov 2019

@kvetinka875 ahoj poprosím ťa ja mám takéto problémy . Čo ti pomohlo ... kde je problém krčna ? Dutiny sú v poriadku lebo ja mám obavu či sú o.k

limoni
5. jan 2020

@kvetinka875 myslim, že treba CT dutín, možno opuch sliznice dutín, už ste nejako pokročili?

joliana
3. sep 2020

@kvetinka875 Mám ten istý problém, len mne to pretrváva už takmer rok. Prosím ak môžeš, poraď ako si sa s tým vysporiadala, kde bol problém? Tiež som bola na CT dutín, u zubára, čakám na neurologické vyšetrenie. Vopred ďakujem 💗

saffoval
9. jan 2021

@joliana môžem vedieť ako ste dopadli?

joliana
11. jan 2021

Nedopadla som žiaľ nijako. Neurológ dal urobiť vyšetrenie krku /röntgen/ a hypofýzy /magnetickú rezonanciu/. Od hypofýzy totiž môžu prameniť bolesti v oblasti nosa a tváre. Krk je vraj celkom o.k. - tiež mám totiž ťažkosti v oblasti krčnej chrbtice, stuhnutosť a zrotované stavce. Nález z magnetickej rezonancie hypofýzy bol v poriadku a tetania to nie je. Vďaka Bohu za negatívne výsledky, no rada by som poznala príčinu ťažkostí.

Ja si ale myslím, že napriek konštatovaniu ORL lekárov, že od stavu mojich prínosových dutín nemôžu pochádzať takéto bolesti, myslím že problém je niekde tam. Mne tieto ťažkosti začali v tehotenstve. Okrem toho čo popisuje @kvetinka875 môj nos bol akoby nebol môj, popri pocite tlaku a bolesti bol akoby znecitlivený. Nie nonstop celý deň, ale každý deň. A tiež mi veľmi zoslabol čuch, často necítim vôbec nič. S bolesťami tváre a často aj niekde v strede hlavy za nosom by som sa vedela zmieriť, ale so stratou čuchu sa nezmierim nikdy. Dá sa takto žiť, ale je to smutné... veľmi ma to trápi.

Ono, bolesti tváre a hlavy celkovo sa veľmi ťažko diagnostikujú, často majú "záhadný" pôvod. Mne lekár ponúkol lieky na bolesti hlavy migrenózneho pôvodu. Ale neužívam ich. Možno sa stane zázrak a ťažkosti časom odznejú. Hm... Želám veľa veľa zdravia!

joliana
11. jan 2021

@saffoval Odpovedala som ti, zabudla som ťa označiť

saffoval
11. jan 2021

@joliana ďakujem za odpoveď a prajem veľa zdravia...

nina20
1. feb 2021

@joliana ahoj mám tento istý problem ale mne to začalo po prekonaní covidu tieto problémy bolesť pri koreni nosa tiež som mala stratený čuch aj chuť ..dutiny na rengene čisté ,mám tiež problémy s krčmou chrbticou ale nebola som ani na CT ani na magnetickej ešte ..

achberg
12. feb 2021

@joliana Dobry den prosim ,ako ste pokrocili?Mam ten isty problem rok.Orl v poriadku aj neurologia.Vdaka

joliana
22. feb 2021

@nina20 Ja som covid ešte nemala, aspoň si toho nie som vedomá. Treba absolvovať vyšetrenia, snáď sa zistí príčina a všetko bude ako predtým. Mne ešte odporúčali vyšetrenie u očného lekára. Popravde už nemám chuť, náladu ani dôveru hoci veľmi by som sa chcela dať do poriadku. Vždy keď sa mi v súvislosti s chrbticou priťaží, cítim aj bolesti okolo nosa a v tvári intenzívnejšie. Nerozumiem... Držím silno palce aj daj vedieť ako sa ti vodí! 💛

joliana
22. feb 2021

@achberg To ma veľmi mrzí... Nepríjemné problémy. I s čuchom? Alebo "len" tie bolesti okolo nosa? U mňa sa zatiaľ nič nezmenilo. Ale odporúčali mi ešte vyšetrenie u očného, konkrétne vyšetrenie očného tlaku. Ale dočítala som sa ešte, že bolesti v tvári môžu súvisieť aj s ochorením kĺbov sánky. V mojom prípade by to sedelo. Roky som v noci škrípala zubami, v strese zatínala zuby, občas sa mi ťažšie otvárajú ústa a aj mi praská v sánke. No možno je to len zhoda okolností. Tu je niečo o ochorení kĺbov: https://lekar.sk/clanok/temporomandibularna-por... Bolestí tváre sa diagnostikujú veľmi ťažko. Ale v mojom prípade, na bolesti som si zvykla. Trápi ma ten čuch. Zatiaľ som nenašla nikoho kto by mi vedel pomôcť. Môj subjektívny pocit je bolesť a opuch sliznice dutín z neznámej príčiny. Veľmi držím palce, nech sa Vám polepší 💛

wanett
23. máj 2021

@kvetinka875 @joliana mám podobne problémy, bolesti v oblasti nosa, lícnej kosti, tvare, ucha, zubov, krku, oči, začervenanie oči, všetko prevažne na ľavej strane. Dokonca mi viackrát samovoľne krvácalo z nosa, tiež len lava strana. Bola som na ORL, neurológ, očný, zubár. Bolo mi robené MR, CT hlavy, RTG dutín, krčnej chrbtice, krvné testy, komplexne očné vyšetrenie...skoro všetko v norme, jedine z RTG krčnej chrbtice mám že napriamena c-lordoza. Môžu byt toto všetko len problémom z preťaženia krčnej chrbtice? Už 5 mesiacov chodim po všetkých možných lekároch a bez výsledku. Na psychike mi to už tiež nepridáva...

verca3334
28. máj 2021

Ja to tiez mavam a zacalo mi to, ked som mala silne bolesti v oblasti krcnej chrbtice a hlavy. Teraz sa mi to tiez z casu na cas objavi, a mam pocit, ze sa to objavuje, ked sa ozve aj krcna chrbtica. Mala som aj covid, tiez pripustam, ze aj s tym mi to moze suvisiet. A po covide mam aj problem s cuchom. Citim cigaretovy dym. Mavala som to iba vecer a po ockovani sa mi to dost zintenzivnilo. Hlavne, ked zacitim niekde skutocny cigaretovy dym, potom sa neviem tohto fantomu zbavit na cely den.

joliana
28. máj 2021

@wanett @verca3334 Je dosť možné, že to všetko súvisí s chrbticou. Mne problémy v oblasti krčnej chrbtice začali ešte pred vyše dvoma rokmi a vtedy som zaregistrovala aj oslabený čuch. Čo sa týka chrbtice, nepátrala som po nejakej diagnóze, neriešila som to, dalo sa to vydržať. Vtedy ma bolelo za hlavou, vyrážalo to do ramena a pukalo mi v krku pri pregĺganí, akoby mi v krku niečo zavadzalo. Všetko sa to zhoršilo po otehotnení. V druhom mesiaci sa mi s chrbticou priťažilo a bolesti udreli aj do tváre a hlavne do oblasti nosa. K tomu mi opuchla sliznica v nose a čuch odišiel takmer úplne. Je to všetko také prepletené, neviem sa z toho vysomáriť.

Od môjho posledného príspevku som nebola u žiadneho lekára, no rada by som sa dostala ešte k inému ortopédovi a o názor by som chcela poprosiť ešte jedného krčného lekára. Ten prvý ortopéd mi kladivkom ponaprával vybočené krčné i driekové stavce a tlak a bolesť v tvári jemne ustali. Zaplatila som mu veľké peniaze, mala som si nájsť cviky pilatesjogy na internete a cvičiť. Ešte dvakrát som bola na kontrole, dvakrát naprával. Potom som to už nechala tak. A prvý krčný si myslí, že bolesti sú "prenesené", že bolesti tváre, nosa a strata čuchu nespôsobujú choré dutiny. V každom prípade, keď sa mi priťaží s chrbtom, bolesti tváre, čeľustí, koreňa nosa, lícnych kostí, čela, tlaky za očami a tak všelijako... zosilnejú. A potom už mám problém ucítiť aj cigaretový dym. Preto si myslím, že to všetko súvisí s krčnou chrbticou.

Rada by som nejako poradila, ale zatiaľ neviem ako. Na FB je skupina "krčná chrbtica", kde sa dá všeličo dočítať. Ale netrúfam si posúdiť serióznosť príspevkov. Podľa tých komentov má všetko na svete na svedomí krčná.

verca3334
28. máj 2021

@joliana Poznam skupinu Krcna chrbtica na FB.

martina_nina
25. apr 2022

Ahojte prisli ste na nejaku príčinu tej bolesti korena nosa? Sposobuje to teda ta krčna chrbtica? Moja dcera sa mi na toto stazuje uz asi pol roka 2-3x do tyzdna a ja neviem z coho to moze byt vsetky vysetrenia su ok ...dakujem...

tanika
26. apr 2022

@martina_nina nie je problém v prínosových dutinách ?? Bolo na ct dutin ? Sú v poriadku , nie je tam zrubnura sliznica , zúženie , chronicky zapal ? Ja to mávam msm chronicky zapal dutin , viac krát operovana na duitiny vždy to pomoze len po operácii je dobre , akonáhle dostanem nejaký silny zspal dutin vzdy liečený atb a všetkým vo treba ostane mi že my bolieva koreň nosa , čo pomáha. ? No nič asi možno suché teplo na koreň nosa svietim biolampou , preplachujem dutiny morskou vodou . Ale nie vzdy to zaberie pomoze ale len ta operacia ale nemozem byt každý 1,5 na operačnom stole . Asi tsk viac neporadím mne to krčna chrbtica určite nerobí ale dutiny .

martina_nina
26. apr 2022

@tanika na ct dutin nebola boli sme na magnetickej rezonancii mozgu a tam mala vsetko v poriadku tak neviem ci este aj to ct jej dat spravit ...bo mi bolo povedane ze tam vidno aj tvarovu oblast tak ze ct netreba ....a boli sme aj u usno nosno krčnej tam ok vsetko ...u očnej vsetko ok akurat chybne drzanie tela ma to chodime na cvicenia ...

adamcovanina
11. jún 2022

@nina20 dobrý deň aj Vám niečo prosím pomohlo ja mam to iste 🙏

adamcovanina
11. jún 2022

@joliana aj ja mam tento problém prosim co vám pomohlo?

joliana
27. jún 2022

@adamcovanina Prepáčte prosím, nezaregistrovala som Váš príspevok. Skúšala som veľmi veľa vecí, no s najväčšou pravdepodobnosťou to súvisí so psychickým napätím a od toho stuhnutie svalov krčnej chrbtice - teda, ja ju mám aj deformovanú vekom a ako výsledok sedavého zamestnania... A keď takáto krivá chrbtica ešte aj tuhne, prichádzajú tie najčudnejsie bolesti a stavy. Najväčšia úľava prišla po napravení držania tela. Vedome sa kontrolujem a spúšťam ramená, snažím sa hlavu tlačiť dozadu, držať chrbticu vzpriamenú, v zlej pokrútenej polohe sa pristihnem zakaždým. No odkedy si dávam pozor, je to omnoho lepšie. Veľmi by mohli tiež masáže mäkkými technikami, meditácia, uvoľňovanie chrbtice hoci len jednoduchými dýchacími cvikmi. Je to nadlho, ale treba byť trpezlivý a nebáť sa 💛. Strach robí veľké škody na tele aj na duši. Snáď som aspoň trošku pomohla odpoveďou 💛 Držím Vám palce!

adamcovanina
7. júl 2022

@joliana ďakujem veľmi pekne 🙏

karin1019
16. nov 2023

Zdravím ma niekto podobný problém ako ja bolest ako keby kosti nosa ? Dočítala som sa ze to môže byť a krcnej chrbtice alebo zo stresu. Už som zúfalá, poraďte

joliana
17. nov 2023

@karin1019

Ahoj Karin. Podľa mojich skúseností a pozorovaní je to z krčnej chrbtice, ktorá sa stresom a hlbokým prežívaním emócií u senzitívnych ľudí (stres, strach, obavy, trápenie, sklamanie) sťahuje, tuhne. O všetkých ostatných dohadoch som písala skôr.

Ja chodím cvičiť pilates a SM systém keď sa mi dá, žiaľ nie je to pravidelne. Cítim úľavu. Ak by som mala možnosť, začala by som cvičiť jogu pre zdravý chrbát. Myslím si, že by to mohlo veľmi pomôcť.

Skús sa pozorovať a možno vybadáš príčinu tvojich bolestí, teda či to u teba súvisí so stresom a chrbticou.

Ak sa smiem opýtať, skúsila si niekedy nejaký liek na uvoľnenie svalstva - hoci obyčajný Guajacuran? Či sa ti potom v oblasti nosa uľavilo? To by znamenalo, že problém je vo svalstve, chrbtici.

Veľmi ti držím palce! Je veľmi nepríjemné keď človek nevie kde je problém a ako si pomôcť. A ešte horšie keď je na to sám 💙

karin1019
11. dec 2023

@joliana ahoj až teraz čítam odpoveď pretože opäť po tom patram, začala som cvičiť jogu ale neviem ci mi to pomáha pretože keď mám také, ja by som to nazvala záchvaty tak neviem nič robiť . Je pravda ako si napísala ze ľudia ktory majú stres ze to majú, áno v poslednej dobe som v strese . Ja som toto mala asi pred 3 rokmi keď začal covid ,lenže to ma boleli aj komplet všetky zuby a ja som si dala dobrovoľne vytrhat 8 zdravých zubov 😀 až potom som sa dostala na neurologiu a tam som dostala lieky Biston a uzavreli to ako 3klanny nerv. Lenže teraz ma zuby nebolia tak neviem,tie lieky beriem aj na uvolnenie svalstva lebo mam problémy s hrudnou chrbticou ,ale každý si ma takto už prehadzuje a nemá to ani hlavu ani pätu.. som s toho už zúfalá aj úzkosti mam a triasku celého tela ,dobrovoľne som navštívila psychiatra s tým ze mam asi panicku poruchu lebo som veľa cítala o tom ,žiaľ pani doktorka povedala ze bolest v oblasti tvari je skôr neurologického charakteru a zase som nepochodila. Už neviem ..... 😔