Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže to byť cukrovka?

janka300
7. dec 2012

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Mám dlhšie problémy so stravovaním, pri výške 172cm, som sa vyjedla na 102 kg. Kolegyňa mi zmerala hladinu cukru glukomerom a vyšlo mi to vyše tri ( nevyznam sa tomu)ale , ona tvrdila, že sa jej to zdá vysoké. Pravda je taká, že sme mali oslavu a pojedla som veľa zákuskov a ona mi to zmerala nejaku pol hodinku po jedle. Tak mi povedala, že to mám vysoké, že mi hrozí cukrovka. Strašne som sa zľakla, už som objednaná aj k lekárke, teraz si bucham hlavu, že za svoju pažravosť som si privodila nebodaj ešte aj takéto ochorenie. Veľa svojich stresov, najma v práci som žiaľ riešila šialeným prejedaním, na posedenie som bola schopná zjesť aj tri veľké čokolady☹ Má niekto skúsenosti s týmto ochorením? Pátrala som po internete, ale o curkovke je tam toho vela písané, pravda je taka,ze v rodine sme curkovku nemali, aj tak sa strasne bojím.
Ešte by som sa chcela spýtať má niekto skúsenosti s detoxikáciou organizmu? Rozhodla som sa, že so zlým životným štýlom končím a dam si zdravie doporiadku kym sa dá.

xlucia
7. dec 2012

@janka300 bud kolegyna nevie o com hovori, alebo si pamatas zle cislo. norma je 4-6 orientacne. ak by si mala 3, mala by si extremne nizky cukor

alena0305
7. dec 2012

@janka300 Normálna hladina cukru je do 5 - takže toho sa báť nemusíš. A kolegyňa keď má glukomer tak by mala vedieť aká má byť hladina cukru. Ja mám otca chorého na cukrovku a teraz sa začínajú prejavovať následky- čo neprajem nikomu. Na stravu by začala dávať pozor. On si ju tiež privodil nezdravou životosprávou - žiaden pohyb, veľa jedla a veľká nadváha a k tomu problémy so srdcom a tlakom. Ale samozrejme nielen len nezdravou stravou sa ochorie na cukrovku - niektoré detičky sa s tým ochorením narodia a je aj dedičná.

slniecko41
7. dec 2012

nemusíš sa báť, máš dokonca nízku hodnotu.... 😉

janka300
autor
7. dec 2012

Ja som to mala vyše nieco troch, ale podla toho sa vraj neda orientovat. Proste skôr sa bojim toho, ze som sa dlho prežierala, veľa sladkostí som jedla a bojím sa, ze som sa zobudila neskoro a teraz zacat robit napravu a zdravo jest. Dakujem za reakcie

nanyka
7. dec 2012

@alena0305 detičky, ktoré sa narodia či neskôr ochorejú v detstve na cukrovku, je celkom iný typ - je to typ 1 , klasická cukrovka zo zlého zdravotného štýlu je typ 2, takto sa to označuje a je v nich obrovský rozdiel...
typ 1 - pankreas prestáva produkovať inzulín, zlyháva jeho funkcia a je to autoimunitné ochorenie...
typ 2 - pankreas inzulín produkuje, ale nevie sa dostať do buniek väčšinou v súvislosti, že tieto bunky sú obalené tukom - čiže nesprávna životospráva je hlavný dôvod vzniku choroby...

podiel chorých na cukrovku je asi 5 - 10% typ 1 a ostatné typ 2
sú to v podstate úplne odlišné choroby, len v základe ich spája to, že ide o zvýšenú hladinu cukru v krvi...ale príčina je komplet rozdielna

to len tak v skratke, na nete je to presne popísané 🙂

janinah
7. dec 2012

@janka300 tomu sa hovorí,že zobudiť sa neskoro,ale predsa 😉 popozeraj dietu a detoxikáciu podľa Mačingovej

alena0305
7. dec 2012

@nanyka Ja viem,že sú 2 typy ochorenia a je tam rozdiel. Otec má cukrovku 15 rokov, tak sme toho prečítali, počuli aj zažila veľa.

katarina822
7. dec 2012

zdravy clovek ma hodntotu rano na lacno do 5.6 a hod. po jedle do 7.0. ked su vyssie hodnoty treba ist za svojim lekarom povedat mu a on odporuci test u diabetologicky a podla toho testu sa vyhodnoti ci je cukrovka alebo nie.

dadica
7. dec 2012

@janka300 Ak si si čítala o cukrovke, tak hodnota tri je skôr nízka. Normálna je okolo 5,6. Moja mama, kým jej diagnostikovali cukrovku schudla 20 kg.

janka300
autor
7. dec 2012

Ale nadváha automaticky neznamená cukrovku?

zuzi0911
7. dec 2012

Normalna hodnota od 5.0-6.0 . Ty mas skor nizku ale vysoku istp nie.ziadne strachy.doktor ti viac povie ved di objednana , ale cukrovka to nebude.

zuzu278
7. dec 2012

Ahoj janka300, nadvaha je jednym z krokov k cukrovke.....vseobecne ako sa tu pisalo.....v ramci zleho zivotneho stylu (nedostatok pohybu, malo vlakniny, ovocia a zeleniny, prevaha mastnych jedal, vyprazaneho, zakuskov...atd), dalsim rizikovym faktorom je aj genetika, teda ak niekto v rodine cukrovku ma, ale to ze ju niekto nema, neznamena, ze sa k nej nemusis dopracovat......existuje viacero podtypov cukrovky ale v zasade sa da delit na dva zakladne typy....typ 1 a typ 2, ten prvy je autoimunitne ochorenie (tu sa podava inzulin od zaciatku), vacsinou detskeho a mladeho veku a ten druhy sa da chapat aj ako inzulinorezistencia..........v skratke ide o to akoby pankreas nestihal naroky organizmu.....v dosledku obezity a stravovania......az nakoniec (po liekoch podporujucich pankreas a zvysujucich ucinok inzulinu) treba tento inzulin telu dodat.....To je jedna vec.
NAdvaha sa nerovna cukrovke, kazdy obezny alebo clovek s nadvahou ju nema, ale je jej rizikom, cize u niekoho skor u ineho neskor k tomu moze dojst. Druha vec co by ma dalej trapila je, ze cukrovka ako taka ale aj samotna nadvaha a nespravny zivotny styl su rizikom pre dalsi kopec ochoreni......ako je vysoky tlak krvi, pri velkej obezite poruchy dychania a uz od zaciatku ateroskleroza - mozno zlozity nazov, ale ide v jednoduchosti o ukladanie tuku v stenach ciev s ich naslednym moznym upchatim - a teda vznikom ischemickej choroby srdca, infarktu myokardu, cievnej mozgovej prihody, ischemickej choroby dolnych koncatin......atd....Uz nejdem viacej pisat, to by bolo na dlho, urcite si najdes kopec clankov na nete, skus sa napr. otestovat. tu: http://www.zivotbezcukrovky.sk/ ....je nesmierne dobre, ze si sa spamatala a zacnes s tym nieco robit.....drzim ti palce a keby to neslo, skus poziadat o pomoc dietologa, alebo co i len obvodneho lekara. Vela zdaru!!!

janka300
autor
7. dec 2012

Ale zabudla som dododať, že minulý rok som podstúpila vyšetrenie u diabetologicky, nakoľko som mala zdravotné problémy, robili mi odber krvi pila som tu glukozu, vysledky som mala v poriadku. Len mne navrhla kožná, aby som ešte raz podstúpila vyšetrenie u diabetologa kvôli tomu, že mám problémy s nechtami, vraj to môze byť cukrovka. Hovorila som jej, ze vyšetrenie som podstupila minulý rok v januari a boli v poriadku. Ale zase za rok sa toho môze vela zmenit. Dakujem všetkým za reakcie. Pekny dník

ervenka
7. dec 2012

@janka300 jasne ze NIE nezmanema. Len obezita zvysuje moznost, ze casom cukrovku mozno dostanes. A na druhej strane, ze je clovek chudy este neznamena,ze vo vyssom veku nedostane cukrovku typu 1. Moj otec v mladosti hraval v mladosti fucik za Zilinu, ked mal 61r. diagnostikovali mu cukrovku- aj to len preto lebo skupil na klinec, rana sa nehojila, dostal horucku. Nastastie jeho krsna je mudr. pozrel na palec na nohe a hned ho brali na operacku- palec isiel prec, vlasne moj otec mu vdacil za zivot. No a ked mal 73r. zomrel na infarkt pri tom ako niesol vianocny stromcek domov. A mozno to bolo aj dobre, lebo sa mu velmi zhorsil zrak- velmi sa bal oslepnutia.
Takze si sleduj ako sa ti hoja rany. Mas stale pocit, ze si smadna? Sucho v ustach?

janka300
autor
7. dec 2012

@ervenka Ziadne také príznaky nemam, ani pocit smadu, ani sucho v ústach, vôbec nic.

zuzu278
7. dec 2012

ahoj cukrovka sa prejavuje aj na kozi....okrem zleho hojenia ran aj roznymi infekciami....teda mozu byt postihnute aj nechty (v podstate trpi cela imunita).....o tomto ti viac povie okrem diabetologa, internistu najma dermatolog.....rok je na cukrovku dlha doba, treba to skontrolovat.....ale ak je pravdiva ta hodnota ktoru si pisala hore v uvode, tak cukrovku pravdepodobne nemas.......niekedy ak clovek konzumuje vela jednoduchych cukrov a casto, moze mat sklon k hypoglykemii.....samozrejme priciny su rozne...., treba vsak zistit aj hodnotu pomocov testu ktory ti uz robili minuly rok............ale urcite sa drz svojho odhodlania, drzim este raz palce, pekny den

ervenka
7. dec 2012

@janka300 tak kluuuuud. Uvidis, vsetko sa vyriesi. Zmena zivotneho stylku pomoze... Len pomaly, postupne ziadne hrrrrbrrrr. Telo si musi zvyknut. Prajem vela sil!

janka300
autor
7. dec 2012

Tak idem na vyšetrenie, uz teraz sa boooojiiiim☹ dakujem este raz za vase reakcie

zuzu278
7. dec 2012

....ano ak je clovek skor chudy a ma vyssi vek a vysoky cukor, je podozrenie na autoimunitu, je to jeden z podtypov cukrovky, ale to uz je o inom.... janka300 drz sa!!!!! a neboj sa 😉

j1977
7. dec 2012

@janka300 ahoj možem sa opýtat tých 3 si mala hodnotu glukozy ???? ja som laborantka takže by som ti vedela trocha poradit.

j1977
7. dec 2012

@xlucia presne tak ako píšeš

janka300
autor
7. dec 2012

@j1977 Ano, mala som to vyše troch. Ked mi potom všeobecný bral krv, tiez bol cukor zvyseny...ale uz neviem o kolko, som objednana na vyšetrenie, tak musim cakat

j1977
7. dec 2012

no zo žili je trocha vyššia hladina cukru ako ked ti odoberajú z prsta . ale norma je okolo 4,2-6,1 a z prsta 3,8-5,6.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli