Môže to byť popôrodná depresia?

miamama123
17. jún 2015

Ahojte, prosim o radu,budem vdacna za kazdy nazor. Mam 5 mesacne babatko,vytuzene,po ivf,cize v tehotenstve neuveritelna radost,nemohla som sa dockat babatka. Na porod som sa maximalne pripravovala asi dva mesiace,bola som vyrovnana,ratala som s uplne prirodzenym porodom bez akychkolvek zasahov. Nakoniec to bolo presne naopak,vyvolany porod,obrovska bolest,strach o babatko,ktoremu odchadzali ozvy...zla poporodna starostlivost,proste vsetko nakopu. V blizkom okoli byvaju obe rodiny,aj moja aj manzelova. Cerstvo po porode som bola v zlom psychickom aj fyzickom stave,no zazila som absolutnu nepodporu rodiny,ked som chcela hovorit o svojich pocitoch so svojou vlastnou mamou,ta to odignorovala a presla mlcanim,uz ju zaujima iba jej vnucatko. Svokra ma pre zmenu iba zhadzovala a aj ja aj moj manzel sme boli pre nu absolutne neschopni rodicia. Tak som nakoniec obmedzila stretnutia s rodinami na minimum,lebo aj od svojich vlastnych rodicov som chodila s myslienkami na samovrazdu,jedine,co ma drzi pri zmysloch je moj pokladik malicky. Milujem ju nadovsetko,no posledne tyzdne mam problem vstavat z postele,urobit si nieco na zjedenie a crelkovo sa o vsetko starat. Manzel je vela v praci a ja sa nemam vobec s kym porozpravat. Moze to byt depresia? Alebo len unava ci psychicke vycerpanie z nepodpory v rodine? Dakujem za vase rady.

gabrielita1610
17. jún 2015

@miamama123 Vies som prekvapena ,ze sa Vase rodiny k tomu takto postavili ,hlavne zeny- matky ,vsak zena po porode je velmi citliva ,hormony lietaju jedna radost ,radost z babatka sa prelina s obavami a podpora rodiny by mala byt samozrejmostou ,nie len radost z vnucatka ......urobila si dobre ,ze si stretnutia obmedzila no manzel by mal byt trosku s vami viac ...zameraj sa na drobca ,spi s nim vzdy ked sa da a nemaj obavu ,urcite si skvela mama ,plna lasky a tvoje dietatko to urcite citi

zuzi0911
17. jún 2015

V prvom rade nesmies na to mysliet...nechaj veci plavat tak ako idu...oddychuj kedy sa ti da..jedz tes sa s dcerky....mala som to podobne no uzatvarala som sa...nic ma nebavilo...potom z toho vznikla panicka uzkost... Skus nieco na ukludnenie mne pohol neurol odvtedy mam pokoj inak to bolo priserne...skus ist za dr porozpravaj sa s nim a on ti uz nieco da bo niekedy to bez liekov nejde ja som cakala vyse dvoch rokov a lutovala som to...reci si nevsimaj..si uzasna mama...tes sa z materstva...

labajka
17. jún 2015

ahoj. ja som zažila čosi podobné........ked mal malý 3,5 mesiaca. Myslela som si, že to bude tiež popôrodná depresia , ale nebola, tá vraj nastupuje do troch mesiacov od pôrodu a nemala som symptomy, myslím, že nemáš ani ty, len si vyčerpaná a sklamaná. Ked je človek sklamaný a smutný, prejavuje sa to aj fyzicky. Rodiny určite názor zmenia, ešte ťa budú do nebies chváliť aj s malinkou. Hlavne veľa spi ked to ide, na veci v domácnosti sa vykašli..........pokiaľ sa teda odložiť dajú, postupne to odíde...........ak ti bude horšie, kľudne chod za psychologičkou, mne ešte doteraz dáva dokopy a nemôžem si to vynachváliť.........držím palce, určite to pôjde k lepšiemu, len ty sa s danou situáciou postupne pomaličky vyrovnaj. Malinká za to všetko určite stojí, paaaaaa 🙂

miamama123
autor
17. jún 2015

Dakujem krasne za vase slova podpory,velmi si to vazim a skusim si viac oddychnut ked to pojde. Inak byt mamou je taky zazrak ako ziaden iny,dufam,ze rodina sa casom spamata

klincek
17. jún 2015

@miamama123 tak ako baby pisu-ak potrebujes pomoc, vyhladaj ju, hanba to urcite nie je, prave naopak. a pomoc ci pochopenie u rodiny..no, ak chybaju, je to smutne, ale ak s nimi nebudes rata, kazdy prinos v tomto smere bude prijemnym prekvapenim. zvladnes to urcite, aj ked niekedy so zatatymi zubami, ale zvladnes, lebo musis. a casom si aj tak povies, ze to za to stalo 😉.

margarita
17. jún 2015

z toho, co pises, sa zda, ze mas lahky nabeh na matersku depresiu, denny stereotyp ubija atd ale to je normalne po tom vsetkom, co mas za sebou. ako Ti uz radili, kludne vyhladaj pomoc, ale nezda sa mi,z e by si potrebovala psychiatra alebo tabletky, mozno by Ti stacilo len najst si tu, na MK, alebo idealne aj niekde v okoli mamicku v podobnej situacii na spolocne kocikovanie a vykecanie sa, to je na nezaplatenie 😉

keby si byvala blizsie, pozvem Ta ku nam
ja to mam este aj po tretom dietati obcas 😀

ruthike
17. jún 2015

ja som mala podobne pocity, ked mala dovrsila 3.mesiac, nechapala som, ze preco sa to zhorsuje, ked by sa to malo zlepsovat.Vsetko ma deptalo, plakala som casto a vela, bola som apaticka citila som sa neschopna.Cakala som, ze mama bude mat pre mna viac pochopenia, ale ked som sa s nou snazila o tom rozpravat, tak to zlahcovala, alebo ma vyslovene karala za take pocity.Myslela si, ze mi pomoze praktickymi radami ako sa postarat o babetko, ale to som ja nepotrebovala... Si normalna, nic sa neboj, pozviechas sa zacas a bude dobre.Snaz sa spat a kasli na domacnost, zistila som ze nedostatok spanku tieto stavy hrozne zhorsuje.Jedz aj ked sa ti nechce, prinut sa a ber vitaminy na kojenie, aj ked nekojis.Telo sa dlho vyrovnava so sokom

ruthike
17. jún 2015

@miamama123 zajdi do centier pre mamicky, uvidis -najdes pochopenie.Ja ked som sa otvorila, nasla som si spriaznene duse.a ked ti bude tazko, vyzaluj sa hoc i na koniku.Ono tie velke ocakavania v tehotenstve, samotny komplikovany porod a potom krusna realita zivota s novorodencom je strasny sok pre system.Ja som sa zurivo pripravovala na porod a akosi som pozabudla nastufovat co to o novorodencovi a som bola uplne stratena.Casom sa to podda
Kasli na neprijemne poznamky od svokry.Mozem ti zarucit, ze na tom bola obdobne s prvym dietatom.Niektore zeny su vybudovali identitu na role supermatky a porovnaju ine baby so superlativnym obrazom, ktory si o sebe vytvorili.Muz sa zda, ma pre teba oporu, zdover sa mu tak ako to dokazes a hlavne, ked ti bude zle, opakuj si, ono sa to podda a bude lepsie.Mne ked to baby hovorili, chcela som im trhat vlasy, ale mali pravdu!!!

miamama123
autor
18. jún 2015

Baby,neskutocne dakujem!!! Asi presne toto som potrebovala pocut,od kazdej jednej z vas,dalo mi to silu a myslienky,ze si tym prejde vela z nas a hlavne,ze to prejde! Lebo ved vsetko,co je ohranicene casom sa lahsie zvlada,manzel je velkou oporou,bohuzial,mozno aj preto,ze mu tymi slovami tiez ublizila jeho vlastna mama. Dufam,ze bude coskoro lepsie 🙂 drzme si palce

patkaza
26. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

zabudnite na depresiu a zabudnite nato že máte zlú náladu .. sústredte sa na to pekné na radosti zo života a robte čo vás baví to je jediný spôsob ako sa z toho dostať http://akoapreco.com/ako-spoznat-poporodnu-depresiu/

cimage
26. okt 2015

ako pisu baby, vykasli na svokru a ostatne supermatky. Volakedy sa zeny museli postarat o 2-3deti, mat navarene, oprane, ozehlene, vylesteny byt, aby okolie bolo spokojne. Ale na deti sa nejak zabudalo, boli vacsinu dna strcene v ohradkach, alebo sa same hrali. Dnes to vidim aj na okoli, ze maminky viac kaslu na domacnost, a venuju sa detom, hlavne nech je dieta spokojne. A urcite vyskusaj centra pre matky a deti. Pokecas s babami co maju rovnake problemy ako ty a ked bude dieta vacsie, tak sa pekne zahra a mas cas pre seba aspon 2hodinky. 🙂