Môžem stratiť mlieko, keď chodím cvičiť do posilovne?

kutina
26. nov 2007

Ahojte maminky,

chcela by som sa vás opýtať, či nemáte skúsenosti s kojením a cvičením popri tom.
Dnes som bola prvý krát po pôrode v posilke. No len na tom bežiacom páse som si dala chôdzu do kopca a potom rýchlejšiu chôdzu + spodné brucho.
Dcérka po cvičení spapala svoju dávku bez problémov.
Prosím vás o skúsenosti. Nerada by som totiž prišla o mlieko. Vôbec neplánujem cvičiť "tvrdo", len, aby som sa postupne dostávala do kondičky 😉

mimakro
26. nov 2007

Pokiaľ je to len v takomto rozsahu, tak je to v poriadku. Pozor na svalovicu. Vzniká kyselina mliečna a tá mení chuť mlieka. Mierne aeróbne cvičenie dokonca tvorbu mlieka zvyšuje. Zároveň Ťa obdivujem, že na to máš energiu a chuť. Ja som rada, keď si večer v kľude pozriem telku.

biccy
26. nov 2007

Kutina,mimakro ma pravdu,pri svalovke sa do mlieka vyplavy kyselina mliecna,ktora sposobuje kyslost mlieka. 🙂

bihan
27. nov 2007

Nie len pri svalovke, ale pri cvičení všeobecne sa vyplavuje do mlieka kyselina mliečna, ale sú mimčá, ktorým to vôbec nevadí... Vraj je najvhodnejšie ísť cvičiť rovno po dojčení a potom testovať.. ak mimču nevadí, tým lepšie, keby vadilo, odporúča sa mlieko po cvičení odstriekať 😉
A mierna aeróbna činnosť rozhodnene neškodí a nemôže spôsobiť stratu mlieka, ak mamina nezačne so spinningom alebo nejakým náročným tréningom.

mimakro
27. nov 2007

Tak s tým nesúhlasím. Pri normálnom cvičení dochádza k spaľovaniu glykogénu na oxid uhličitý (ten vydychujeme) a vodu(čo s ňou, si každý domyslí 🙂 ). Pri veľkej námahe sa však svaly nedostatočne okysličujú (plytké dýchanie)a pri tomto anaeróbnom procese (bez prítomnosti kyslíka) sa glykogén mení na kyselinu mliečnu. Tá spôsobuje bolesť svalov(svalovicu, niekedy až horúčku).

tigri
27. nov 2007

Baby, kym kojite, neprehanajte to velmi s tym cvicenim, nejde len o tu kyselinu mliecnu, ta je viac-menej v pohode, len zmeni chut mliecka...horsie je, ze pri aktivnom cviceni, pri ktorom sa odburava tuk, sa do mlieka vyplavuju polychlorovane bifenyly (PCB a to je fakt hrozne svinstvo)

polychlorovane bifenyly mame v tukoch vsetci bez vynimky, preto ked sa odburava tuk (ci uz cvicenim alebo hladovanim), dochadza aj k uvolnovaniu tychto latok...
tieto "svinstva" nasli aj u vysokohorskeho kamzika, takze neplati, ze ked niekto zije "na samote u lesa", je "chemicky cisty"

ja tiez nie som velmi spokojna so svojim vzhladom, ale kym vylucne kojim, este chvilku vydrzim...

madmum
27. nov 2007

ahojte dievcata.ja som bola pred porodom velmi aktivna a tak som si myslela ze sa k tomu hned vratim.No ale nebolo to az take lahke.Suvisi to prave s kojenim.Ziadne drasticke cviky sa mi jednoducho nedali robit,pretoze mi mlieko tieklo ako dive a prsia som mala naliate.Takze teraz z vlastnej skusenosti odporucam plavanie,ak sa da.A co je dobre a dodrziavam to kazdy den,je chodza aj s malickym (5 mesiacov v piatok ) minimalne dve hodiny.Naberiete kondicku,vyvetra to hlavu a maly si poobede pospi.Vazne super!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

pietra
27. nov 2007

madmum - a zalezi aj na tempe? Lebo ja prechadzky milujem, aj pred porodom som chodievala na niekolkohodinove prechadzky so psami, teraz aj s malou a jedine pozitivum vidim v tom, ze odkedy za kazdeho pocasia sa tulam po vonku, som menej chora, ale na kondicke a postave to velmi nevidim ☹

madmum
27. nov 2007

ahoj pietra.Prepac ze som to neupresnila.Ano ja robim rychlu chodzu asi tak 3km,potom mierne temto a potom opat rychla 2km,mierne tempo a pomaly na vydychanie.Definitivne mi to spevnilo nohy aj zadok.Uz to nie je huspenina ako tie prve tyzdne po porode 🙂

eva4444
27. nov 2007

mne bolo povedane, ze pri cviceni sa do mliecka vyplavuje oi aj adrenalin, co tiez baba moc nemusia. a velmi to neprehanajte, po porode este treba aby spevnelo panvove svalstvo, az potom sa da zacat naplno, hadam sa nechcete v 50tke pocikavat ? 😕 😀

catherine214
27. nov 2007

Ja som zas citala ze sa nema prilis rychlo chudnut lebo ak zena schudne viac ako 1 kg za mesiac tak sa do krvi vyplavuju toxicke latky a mozu babu ublizit, tiez mam kopec huspeniny ale pockam kym dokojim a budem chudnut a cvicit, teraz som rada ze zvladnem ist na prechadzku a pospim si 5-6 hodin 😉

kutina
autor
27. nov 2007

bambule, moc dakujem za príspevky - vôbec nechcem chudnúť a UZ VOBEC drasticky - teda jasné, že si plánujem postavu upraviť, no nie na úkor dcérky.
čo sa týka prechádzok, tak som s malou každý deň 3-3,5 hodiny vonku a to vám poviem, ked s kočíkom zastanem len na minútu, už "štartuje", že prečo stojíme, teda o prechádzky núdzu nemám.... 😉
s tým cvičením to nebudem hnať až k svalovici. len ten bežiaci pás - chôdza a trošku bruchu (vlastnou váhou) - doma sa nedonútim 😠
včera som bola prvý krát - maličká s mliečkom vôbec problém nemala a ani ráno, no a to som bola 18-19,00 a o 20-tej papala - pod sprchou som trošku mliečka odstriekala, no nie moc, aby nebola hladná
čo sa týka toho rýchleho chudnutia tak je to diskutabilné, mám kamarátky, ktoré schudli do dvoch mesiacov dokonca viac ako pribrali (kvôli bábätkám, že nemali na nič čas....)a to je omnoho viac ako 1 kg / mesiac - vtedy je to ako s tým vyplavovaním tých "zlých" látok??

mimakro
27. nov 2007

Ja som necvičila a od pôrodu do 6 mesiacov som schudla 10 kg. Nedalo sa to nijako ovplyvniť, ale bola som rada. Však už som zase niečo pribrala 😀. Dnes som sa donútila vysadnúť na bicykel, bola som tam 5 minút a mala som dosť. Bieda. A horšie, že dcéra sa nechce voziť, už keď vidí kočík, plače.

zuchova
4. dec 2007

ahoj kutina, ja mam len pozitivnu skusenost...mesiac po porode som zacala predcvicovat pre zeny posilnovacie cviky, kalanetiku... sem tam sa pritrafi aj svalovica ale babu to vobec nevadi..Tebe to prospeje a babetku neuskodi, prave naopak spokojna mamina je zaklad uspechu

kutina
autor
4. dec 2007

zuchova - DAKUJEM za podporu 😉

bubatko
4. dec 2007

ste ma trosku vystrasili s tymi toxickymi latkami 😲
ja som zacala posilku, ale svalovicu nemam, okrem toho robim cca 30 minut denne bicykel

a este stale kojim, samozrejme nie vylucne, lebo maly ma uz 21 mesiacov 😉

doteraz som cvicenie odkladala, ale hadam teraz to uz nevadi, fakt ste ma s tymi toxinmi dost vystrasili!!!

zuchova
6. dec 2007

hlavne sa nenechajte strasit.. to je zaklad...uz sa popisalo vselico 😀D, ved tak ako vsade, plati to aj pri kojeni a cviceni..vsetko s mierou a nic nam neuskodi..idem sa dat rychlo nieco sladke, ved je Milulas..ahojte 😕

michaella29
20. júl 2008

ahojte som tu nová?chcela by som s vami pokecať, ale neviem akú mate temu? 😕

janocka
23. nov 2009

lenonka • 2d • Včera o 21:39
Kočky, mám 2 mesačnú dcéru a veľkú nadváhu.Chcem začať cvičiť, len neviem, či môžem, či to neovplyvní chuť mliečka.Pred tehotenstvom som cvičila stepaerobik a chýba..

annag • 3d • Včera o 21:55
už to tu bolo kdesi, ale môžeš 🙂

lenonka • 2d • Včera o 21:56
ďakujem, asi to skúsim a uvidím 🙂

martulikk • 1d • Včera o 21:57
no, pokud kojíš, neměla bys cvičit před kojením, pak to chuť mlíčka ovlivní

winki.w • 2d • Včera o 23:02
ahoj, ja vobec nemam taku skusenost, ze mliecko detom nechuti. zacala som cvicit pol roka po porode a deti vobec nereagovali negativne. a to som zacala celkom svizne makat vo fitku. ak zacnem pomaly, myslim ze nic nepokazis a podla reakcie babatka to potom mozes korigovat. ale pohyb urcite pomoze, hoci len rychlejsie prechadzky, plavanie, bicykel.. podla toho ake mas moznosti

mneme • 1d • Včera o 23:14
nechcem kecat, lebo si to presne nepamatam, ale myslim, ze pri urcitych aerobnych cviceniach sa vylucuje kyselina mliecna a vraj to moze pozmenit chut mliecka. sice necvicim 😔 , ale osobne si myslim, ze cvicenie a dojcenie k sebe idu uz len preto, ze dojciace matky po starocia zaroven cely den fyzicky pracovali

martulikk • 1d • Dnes o 08:57
ano, mírné cvičení by vadit nemělo... ale jít na hodinu na step aerobik a pak hned kojit... 😒 taky jsem četla, že mlíčko je pak snad hořké...

lulusy
11. máj 2010

otvaram tuto temu po dlhsom case, ja mam 15 mesacnu dcerku ktoru kojim, cvicenie som stale odkladala ale uz mam velku chut sa rozhybat a nieco pre seba urobit, chystam sa na kolieskove korcule a steper + brusaky.
Myslite ze by to dcerke pi kojeni vadilo? alebo este stale ovplyvnilo chut mliecka?
Kojim ju rano, poobede (niekedy na to dcerka zabudne), vecer a raz v noci.
Zadelim si to tak, ze poobede ked sa vyspi cca o 17 idem na korcule, taku hodinku a kojit ju budem cca pred 20-tou, cize medzi cvicenim a kojenim bude rozdiel 2 hodinky a potom dam brusaky.

andrema
5. jún 2010

meni kyselina mliecna pri svalovici iba chut mlieka,alebo aj babatku nejako skodi?
Pretoze mam mliecka velmi malo,tak ked si odstiekam a zmiesam ho s umelym,tak by tu zmenu chuti ani asi nemusela pocitit,len ci jej to nebude nejako prekazat. Uz sa neviem dockat cvicenia...

vejula
18. jún 2010

čavte no ja mam tiež už velku chuť sa trochu rozhybať, pretože pred tehu som pravidelne cvičila a už mi to začina chybať. Baby čo mate skusenosť s cvičenim počas kojenia prosim o odpoved.

keira
24. feb 2011

baby, a to sa neda u zpo sestonedeli ako cvicit naplno?! 😲

rosienka
19. apr 2011

ja som zacala po 3 meciasoch raz tyzdenne cvicit zumbu - to bola riadna makacka a po pol roku som zacala s fitkom a mala sa dojci o 106 🙂 Ale je pravda, ze som cvicila a cvicim po dojceni a potom mam niekolko hodinovu pauzu, kym ide zas na prso. Vo fitku cvicim sice väcsinou aerobne cviky, ale mierne, ziadne svalovice. Ja som presvdecena, ze normalna zataz mliecku a tym dojcatu neskodi.

katkanova
3. júl 2011

http://www.nursingbaby.com/nursing/exerevi.htm - pre tie co hovoria anglicky - suma sumarum z toho vychadza ze pri vyskume zeny ktore dojcili a cvicili nemali horsiu kvalitu ani kvantitu mlieka ;)

mac32
17. júl 2011

@tigri to co pises je totalna hlupost wikipedia http://sk.wikipedia.org/wiki/Polychlórované_bif...

tigri
18. júl 2011

@mac32 dakujem za upozornenie, ze pisem totalne hluposti, ale kto vie citat, urobi si obraz sam 😉

aj ked tvoj link nefunguje, dala som si vyhladat vo wikipedii polychlorovane bifenyly a clanok, na ktory sa odvolavas, nehovori nic o vylucovani PCB z organizmu, tyka iba jeho prijmu do organizmu

nieco o PCB je popisane aj tu:
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-/p...

odborna studia o ekzéme v dojčenskom veku a prenatálna expozícia organochlórovaným látkam (vratane PCB)
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

nazor pediatricky na kojenie a chudnutie:
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

dalsi zaujimavy clanok, dost dlhy a narocny:
http://www.toxiny.webz.cz/polychlorovane_bifeny...
urovok z clanku:
"Koeficient přechodu PCB z potravy do mateřského mléka je mnohem vyšší než je tomu u kravského mléka. Záleží také na obsahu PCB v tělním tuku, který se také dostává do mléka a to především při hubnutí. Přechod polychlorovaných bifenylů v řetězci krmivo - kravské mléko - lidské mléko lze dokumentovat např. u PCB č.153 poměrem krmivo : kravské mléko : lidské mléko (1 : 17 : 331), kde krmivo je 1. Stačí tedy nízký příjem PCB po a přesto se objeví v mateřském mléce vysoká koncentrace PCB."

Vychadzajuc len z tychto par informacii, ja osobne by som nespajala vylucne kojenie (prvych 6 mesiacov) s intenzivnym chudnutim a cvicenim. Cakam uz tretie dieta, predpokladam, ze po porode ma opat bude trapit par kil navyse ale zhadzovat ich opat zacnem az po roku. A kazdy nech si urobi svoj nazor, ved vsetci chceme pre svoje deti len to najlepsie.

tigri
18. júl 2011

@katkanova Zaujimavy clanok, trochu mala statisticka vzorka, ale nikde som nenasla zmienku o tom, ze by isli specificky po PCB. Najviac ich zaujimala kyselina mliecna a imunoglobulin A, z tohto pohladu je cvicenie OK.

Osobne si myslim,ze je velky rozdiel aj v tom, aka zena chudne. Urcite je rozdiel, ked chudne zena, ktora ma 20kg nadvahy, ktoru tvori povacsine tuk z nezdravych veci a nasadi si dietu, pri ktorej dava dole 1kg tyzdenne. Alebo ci sa rozhodne cvicit zena so 3-4kg nadvahy, ktora zacne pomalicky cvicit a zdravo stravovat a da dole 1kg za mesiac.

katkanova
19. júl 2011

@tigri presne kvoli tej kyseline ma potesilo ze som to nasla - totiz som hladala hlavne odpoved na to ci maly nemoze zacat odmietat mliecko kvoli zmene chuti - a uz som sa aj do cvicenia dala a mozem povedat ze zmena ziadna (nejak zvlast to neprehanam - tak 15/20 min trikrat do tyzdna) a cvicila som aj predtym takze hadam toho skodliveho na spalovanie vela nazbieraneho nemam 🙂

imma
23. júl 2012

@katkanova 😉 super!