Mozgová porážka

mikys1
2. okt 2014

Ahojte, prosím o pomoc čo všetko to obnáša.Mamina dostala pred týždňom mozgovú porážku je na Are .Chcela by som ju ale previezť do inej nemocnice, len neviem ako na to.A ešte ak sa z toho dostane/ povedali nám ,že bude už ležiaca , že je tam veľké poškodenie./ na čo bude mať nárok ,alebo ako jej budeme vedieť pomôcť my.Mama bude mať 64r. je ešte mladá.Prosím ak ste si tým niektorá prešli o rady čo a ako .Ďakujem

liebling98
2. okt 2014

@mikys1 je mi ľúto, čo sa stalo Tvojej maminke. Po týždni je na prognózy ešte skoro, treba počkať, kým ustúpi opuch mozgu a stav sa stabilizuje. Poznám jednu pani, po ťažkej mozgovej prihode, na začiatku bola ležiaca nepohyblivá, musela sa učiť nanovo rozprávať a všetko ostatné. Dnes hovorí zrozumiteľne, aj keď nie úplne čisto, dokáže prejsť pár krokov po byte, zvládne sa pomaly obliecť, najesť, ísť na wc, pri väčšej hygiene potrebuje pomôcť. Ale trvalo to roky cvičení a rehabilitácií, kým sa dostala tam, kde je teraz. Von ide na vozíku, stará sa o ňu manžel, ktorý musel prebrať aj domáce práce, naučiť sa variť atď.
Moja mamka nemala síce takú diagnózu, ale tiež bola ku koncu života ležiaci pacient.
Nárok bude mať na rôzne veci, ale záleží od stavu. Určite na plienky, alebo plienkove nohavičky, rôzne pomôcky ako vozík, chodítko (ak bude časom mobilná), WC stoličku - predpisuje odborný lekár, v jej prípade neurológ, schvaľuje zdravotná poisťovňa. Z UPSVAR bude mať nárok na jednorazový príspevok na bezbariérovu rekonštrukciu domácnosti, najprv však treba vybaviť preukaz osoby ZŤP. Ako rodina si musíte sadnúť a dohodnúť sa, ako ďalej. Bude to veľmi ťažké. Pre Tvoju mamku a pre jej najbližších. Odporúčam kontaktovať aj ADOS, pracovníčky už väčšinou vedia, čo aký pacient potrebuje, na čo má nárok, poradia ako cvičiť, polohovať a pod. Ja som tam natrafila na úplne super angažovanú sestričku, ktorá mi veľa pomohla, poradila, ukázala.
Držím veľmi palce, aby prvé predpovede o zlom stave nevyšli a aby Tvoja mamka aspoň čiastočne mohla dosiahnuť určitý stupeň sebestačnosti.
Ak niečo ešte potrebuješ, napíš sem alebo do pošty.

somjankad
2. okt 2014

@mikys1 moja sokra je po silnych mozgovych prihodach -ma ochrnutu polku casti tvare a celu lavu stranu- tiez tvrdili,ze chodit nebude-chodi hoc malinko,ale chodi o palici aspon od stola k posteli ak jej niekto pomoze prejde sama aj na wc-na noc jej davaju plienky- svokor berie na nu opatrovnicke AZ 98 eur -co je smutne... ked ju prepustili z ara-dali ju na interne-neskor jej vybavil svagor doliecovak v sobranciach-bolo to krute ,ale tam ju za pomoci rehabilitacii ,masazi postavili na nohy... moja hoc exsvokra-ja ju vzdy beriem ako mamu a ona mna ako dceru-je plna optimizmu-cize ona aj zo svojej choroby spravi jednu velku srandu-zalezi to od cloveka,ako sa k tomu postavi...

kiki68
2. okt 2014

tazko prevazat pacienta z ARO, tam to je dost rizikove prevazat, neviem ci ste nespokojni a s cim,ale tam sa musi prihliadat na stav pacienta a na ARO sa nelezi len tak. Ak je tam velke poskodenie,tak je to blbe,ale poskodenia tie realne vidiet az ked sa stav stabilizuje a ona bude uplne pri vedomi. Tiez trva kym pacient zacne robit pokkroky, hned ten stav neodpisujte,ze skonci ako leziak. Mojej kamosky otec mal tiez velmi zle prognozy a po dvoch rokoch intenzivneho rehabilitovania, trenovania reci, atd. sa mohol celkom vratit do rodinneho zivota, dokonca aj chodi, iba pri mrtvici prisiel o vsetky zuby, proste telo ten stres nezvladlo a poriesilo to takto radikalne. Sance,ze vobec prezije boli zle, tiez poskodenia to vykazoval velke, nastastie sa z toho dostal.
Vo veterinarnej neurologii som videla pripady zvierat, ktore boli po porazkach tiez doslova na odpis,ale panickovia ich strasne chceli a piplali,rehabilitovali a vela z nich spravilo take pokroky,ze sa prakticky vratilo do normalneho zivota, cize neskoncili ako leziaci, ale zacinali tak. Toto je o intenzivnej praci s pacientom,o stasti a nestracani nadeje. Drzim palce.

mikys1
autor
2. okt 2014

@liebling98 ďakujem

mikys1
autor
2. okt 2014

@kiki68 nechcem ju teraz prevážať až keď ju preložia na normálne oddelenie .Na Are sú super .

bubinovci
2. okt 2014

V prvom rade mi je luto co sa Vam stalo. Moja mamina v 47 rokoch mala krvacanie do mozgu. Praskla jej tam cieva. Operovali ju a potom ju poslali na este jednu operaciu do Martina kde to tak pokaslali ze takmer neprezila. Mala opuch mozgu museli jej doslova otvorit hlavu aby ten opuch opadol. Na ARE bola asi tyzden . Ked priviezli naspat do Ba tak len lezala. Nevedela sediet ani chodit. Doktor povedal ze je zazrak ze zije. Ked ju pustili z nemocnice z oddelenia dlhodobo chorych kde s nou cvicili tak isla na liecenie do Kovacovej. V tom case vedela spravit par krokov pomocou choditka. V Kovacovej jej velmi pomohli. Nie je to stopercentne ale chodi s jednou francuzskou barlou. Je samostatna a byva sama. Takze treba verit a vela vela cvicit. Moja rada je ze ju nesmiete lutovat a robit vsetko za nu. Samozrejme to zalezi od jej stavu. Moja mama kazdu vetu zacinala slovami neviem neda sa a podobne ale ja som bola neoblomna. Vzdy som jej hovorila ze kym to neskusi tak nevie co dokaze. Takze treba byt trpezlivy a vytrvaly. Prajem vam aby to dobre dopadlo.

anula77
23. mar 2017

Dobrý deň môj otec mal v januári tiež mozgovú porážku našťastie ho doktori zachránili ma problemi s rečou a mierne ochrnutie na pravej strane...týždeň na to mu prasklo hrubé črevo ktoré mu museli vybrať tak že má teraz vývod s ktorého sa táto veľmi ťažko spamätáva tata nam pustili včera domov chcela som sa o neho starať ale on vôbec nespolupracuje neje nič nepije a opúšťa sam seba.som psychyciky na dne mám malé dieťa nezvladm situáciu.uz ma napadla aj taká vec že by som ho na chvíľu dala do nieakeho doliecovaku ale neviem či to je dobrý nápad .Nechcem mu uškodiť a zase neviem či mu zrovna ja dokážem pomoc prosím porate ďakujem

krukky
23. mar 2017

Vsetkym vam tisko zavidim,moj tatino dostal mozgovu prihodu pred necelymi 4 rokmi (45 rocny) a po 3 dnoch na pristrooch ho odpojili :(
Vsetkym drzim palce....

krukky
23. mar 2017

@krukky .. aby nedoslo k nedorozumeniu... zavidim vam ze este mate moznost byt so svojimi blizkymi a pomoct im vratit sa aspon z casti do normlneho zivota...

didileo
23. mar 2017

Dobrý večer, to, že nezvládate situáciu pri ockovi je myslím si - pochopiteľné a normálne. Nemajte z toho výčitky. Sebaobviňovaním si to len komplikujete. Jediným dobrým riešením ako mu pomôcť je, že ho dáte na rehabilitáciu, najlepšie sú vraj Sobrance. Len ocko musí chcieť a dôležitá je aj tvrdá makačka na sebe (pre chorého človeka je to veľmi ťažké, no iná cesta nie je) a spolupráca so zdravotníckym personálom. Úplné uzdravenie nečakajte, ale dôležité je dostať ho do kolobehu života, sám sa poobliekať, najesť, ísť na toaletu, vykonať si hygienu. Držím Vám a hlavne ockovi palce.

dorottka
24. mar 2017

Musi najma ona chciet, podla toho sa vsetko odvija, mozog je neuroplasticky a dokaze sa spamatat aj z velkych poskodeni, ak clovek chce a venuje sa intenzivne rehabilitacii, dokaze ohromne vela. Preto tu mame tolko uspesnych pripadov o ludoch, co velmi chceli a ziju si omnoho lepsie ako tvrdili prognozy. Ja by som sa zubami nechtami snazila vybavit Kovacovu - neexistuje lepsie pracovisko na pracu s takymito pacientami. Drzim velmi palce

anula77
24. mar 2017

@krukky áno mala som šťastie že ocko je ešte medzi nami.ale pred 18 rokmi sa to stalo mojej maminke a tá nemala toľko šťastia zomrela do týždňa. Ako 38 rocna :(

didileo
24. mar 2017

Dobré ráno, napíšte mi prosím Vašu e-mailovú adresu, samozrejme, ak máte záujem o nejakú tú informáciu, resp. radu. Na počítači budem zrejme až večer.

didileo
24. mar 2017

V Kováčovej sú špička, ale na poúrazové stavy, nie po mozgových príhodách.

step13
24. mar 2017

@anula77 To ,ze je odmietavy je prirodzene nevie sa zmierit stym ,ze bude ciastocne potrebovat pomoc a nebude samostatny.Moj svokor bol natom takto a tiez sa spustal upne stale len ukazoval ,ze chce ist na cintorin😢Bolo dost dlhe obdobie kym ho to preslo a zmieril sa stym .Urcite odporucam rehabililitovat.Byt snim co najviac aby citil podporu rodiny.Vnucata aby videl co najcastejsie aj ked su malicke aby mal zmysel zivota v nich.On si uvedomi,ze ma pre koho zit .Musite mu dat cat do stravyt .Je to preneho velmi tazka situacia.Moj svokor zil 10 r ako leziaci a nerozpraval ochrnuta prava strana.Nakoniec to zaca brat dobre a bol stasny s vnucat a pravnucat.Budem drzat palce je to na dlhu trat ale bude to stat zato 🙂

danula2
22. apr 2017

ahojte,
bohuzial som ani nedufala ze prispejem do tejto smutnej temy :(

moja krsna mama, ktoru lubim ako svoju vlastnu, 70 rokov, vcera rano dostala porazku
velmi silnu nasli sme ju az po viac ako 8mich hodinach, ma poskodenu celu polovicu lavej strany mozgu, ochrnutu pravu ruku a pravu nohu
nerozprava, oci len polootvorene, vnima ma, vie mi stlacit ruku, ocami hybe zlava doprava, ci ma vidi neviem

dnes uz zacali davat aj atb, kvoli zapalu udajne s nacievkovania, co je vacsi problem, ma velky opuch mozgu :(
som zufala a nestastna s pristupu nemocnice, je priviazana, ma uplne vysusene hrdlo, musim jej pretierat pery vlhcenou handrickou, dali jej hadicku cez nos do zaludka, nikto sa ani nepokusa jej dat stravu /prehltat vie/

lezi na ARE, takze co sa chcem spytat
kedy sa da sa vybavit prevoz z ara na nejaku sukromnou kliniku, na aku mate skusenosti, i ked teraz vyhliadky su mizerne takmer ziadne ale ja chcem urobit preto vsetko
dakujem krasne za kazdu odpoved

didileo
22. apr 2017

Dobrý večer, ach, je to hrozné a veľmi, veľmi ťažké.
Osobne si myslím, že krsnú z oddelenia anesteziilógie a inenzívnej medicíny by ste nemali brať na vlastnú žiadosť. Takéto oddelenie je vybavené špecálnymi prístrojmi na záchranu a činnosť životne dôležitých orgánov. Prevoz by nemusela zvládnuť. Čo sa týka toho prehĺtania, kĺudne môže byť zasiahnutý aj zažívací trakt. Lekári to vedia posúdiť podľa vyšerenia mozgu. Komunikujte s lekármi, pýtajte si rady. Ťažko sa mi píše, ale buďte si istá, že akonáhle sa stav zlepší, okamžite ju preložia na iné oddelenie, možno Vám dovtedy niektorá mamička (alebo niekto zo zdravotníckeho personálu) poradí dobrú súkromnú kliniku. Držím palce Vám a hlavne Vašej krstnej mame.

lija22
22. apr 2017

@mikys1 ako to dopadlo s maminou? mozno by bolo fajn napisat viac, pomohlo by to ostatnym co hladaju informacie/moznosti liecby

didileo
22. apr 2017

Ja som pomáhala bratrancovi po prepustení z nemocnice na rehabilitáciu do Sobraniec. Bol to ale oveľa ľahší stav ako u Danuly. Príjmu tam aj plienkovaného pacienta bez doprovodu a ležiaceho postavia na nohy. Samozrejme, záleží od stavu postihnutia a ochoty pacienta spolupracovať.

danula2
23. apr 2017

@didileo
@lija22

Dakujem krasne za odpovede
Teraz 48 hod po nam asi neostava naozaj nic ine len sa modlit. Skusim jej kupit nejake lepsie vankuse na podkladanie, kremy na ma masirovanie prelezanim, skusim sa popytat na lepsie hadicky na cievkovanie, na vyzivu do nosa... strasnu bezmocnost citim😔

Sobrance maju uzasne referencie, je to na vychode, je nieco podobne aj tu dole, zapad pripadne stredne slovensko?

juliet86
23. apr 2017

baby drzim palce vam aj vasim blizkym!

mikys1
autor
23. apr 2017

@lija22 Ahoj mamina po troch týždňoch odišla ☹ . Bojovala dlho verila som ,že to zvládne no zasiahlo to hlavný kmeň v mozgu

imriska11
11. apr 2018

Moja mama ,mala tiež mozgovu prihodu na celu pravu stranu ochrnuta .Dr.povedala že už chodit nebude ale začali sme cvičiť doma a chodi ako srna .Bola uzavreta nechcela ist medzi ludi potom sme ju dali do kupelov a videla že ju aj ludia horši od nej tak už je v pohode .Len ruka sa nerozhybala

lenieta25
28. máj 2018

@imriska11 Dobrý deň chcem sa opýtať ako to je teraz či vaša mamina rozhýbala tú ruku alebo nie?