Nafúknuté brucho po jedle

monicka118
13. jan 2016

Ahojte, mám taký problém že ked vždy zjem veľa jedla tak mám z toho nafuknute brucho ,dosť to boli ale keď si stlacim pri pupku na pravej strane tak to boli najviac. Na zachod chodím každý 2 alebo 3 deň. Bola som aj u doktorky helikobaktera vylúčila. Ďakujem za odpoveďe 🙂

cobisko
13. jan 2016
Používateľ cobisko je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cobisko.

@monicka118 tak jedz s mierou 🙂

katrin21
13. jan 2016

moze to byt cokolvek... od pankreasu, syndroma draždiveho creva, intolerancie laktory, alebo lepku az po candidu, zlu celkovu crevnu floru , nedostatok probiotik...
Ked zatlacis a bolim moze to byt len zastavenymu vetrami, reps.nahromadene plyny v crevach, to pri stlaceni boli... ale moze to byt aj zacinajuci slepak ( ale skor nieco z tych prvych veci co som napisala)

Takze probiotika... Tymi by som zacala... To radia aj lekari na forach, ked niekto taketo tazkosti.... Probioxix, Lactoflor, Lacto7... treba striedat,nech su tam neni len laktobacily, ale ja ine....
Vyrad na nejaky cas mlieko ( kyslomliecne za zaciatok tiez) a tiez vynechaj vsetko sladke a mucne kysnute...
CHlieb ak potrebujes, sprav si spaldovy irsky chlieb, recepty najdes na nete ... ide tam sice jogurt, ale ten by si mohla tolerovať, ak ti vadi len laktoza mozno....
A dlhodobo toto aspon 3-4 tyzdne a uvidis, ci pride zmena...
Skus pit matovy, zazvorovy a harmancekovy caj a okrem toho len cistu vodu....
Tiez by bolo vhodne, keby si doobeda pila len zelene smootie... tu mas nejake tipy ako si ho pripravis... Vystaci to kludne od rana na 2-3 hodiny, potom obed normalne uz... zasyti to a obsahuje to okrem vlakniny aj velke mnozstvo traviacich enzymov, ktore su prosspesne...

Ak to nepomoze, tak potom treba patrat po nejakej funkcnej pricine, ci nemas nieco ine . ale mozno ta len naduva z toho, co telo nevie stravit, resp. nemas spravne bakterie v crevach a zaludku a preto ta naduva a nasledne mas tieto problemy..
Na WC by si mala chodit kazdy den... K tomu tiez pomozu tie smootie.

P.S. pises, ze vzdy ked zjes vela.. Preco jes vela? jedz menej a castejsie..

natalym
13. jan 2016

Nuž tak nežer. 😉

k_a_j_k_a
13. jan 2016

@monicka118 normalka, asi jes naozaj, ako baby povedali, vela. Jedz menej a casto. Jedz viac vlakniny, zeleniny. Zacni sa hybat. Ja mam podobny problem. Hlavne ked sedim cely den v praci :-/. Zacala som pravidelne cvicit, jem menej peciva. A jem vela ovsennych vlociek a zeleniny. A k tomu som zacala pit feniklovy caj. A pomaha mi to. Pravdaze, nejem kraviny a v poslednej dobe aj menej sladkosti, nejako mi to posledne dni nechuti.

nair
13. jan 2016

@monicka118 Ak doktorka vylúčila helikobaktera, nebude nejak pokračovať? Ver lekárom, mne pomohli.. 😉
Ja som mala podobný problém, zo začiatku ako Ty, časom sa to vystupňovalo tak, že mi bolo zle aj keď som sa napila vody 😖 Bola som na gfs, sone, infektológii, robili mi rozbory krvi, stolice.. dokopy nič závažné nezistili, takže som si pomedzi tie vyšetrenia nasadila diétu a postupne skúšala "rizikové" potraviny. Zo začiatku mi robilo zle skoro všetko, postupne po dlhšom šetriacom režime hlavne sladké a ťažšie jedlá, a hlavne poobede a večer.. Lekár mi na pár týždňov naordinoval probiotiká, ktoré nezabrali, druhý pokus boli tráviace enzýmy (Pancreolan) a po pravidelnom užívaní som sa cítila konečne fit..
Dnes som celkom v pohode, jem všetko, ale Pancreolan mám stále doma, občas po obžerstve alebo pre mňa problematickom jedle po ňom siahnem..
Samozrejme nehovorím, že Ti je to čo bolo mne, len hovorím, že to treba riešiť..
Prajem veľa trpezlivosti.. 🙂

dotka04
13. jan 2016

@monicka118 ja som mala pordobný problém, ale k tomu som dlhodobo trpela aj zápchou. Už posledné týždne stále nafúknutá, na wc tak 2x do týždňa a po 1-2 dňoch bez "veľkej" stále bolesti a nepríjemné pocity v črevách. A to jem veľa vlákniny, hýbem sa, n pitný režim na 1s*. Skúsila som (najmä pre tú zápchu) probiotiká - konkrétne Probiofix (poradili mi to v lekárni ako najkvalitnejšie) 3x denne 1tbl a po 2 týždňoch postupne 1-2tbl/deň. K tomu každý deň doslova chrúmem ľanové semienka (odporúča sa aspoň 1PL denne, ale ja zjem asi aj viac, mne to proste chutí - len tka pri tv 😀 ale treba to poriadne pohrýzť na čo najmenšie - alebo potom pomlieť/rozdrviť) a k tomu aspoň 3x týždenne bielu Activiu, prípadne od Danone tie mliečne nápoje. Problémy takmer vymizli, žiadne nafukovanie a na wc chodím konečne 5-6x/týždeň a bez bolestí 😉

janaochi
13. jan 2016

@monicka118 a čo žlčník? Alebo niektorá z potravinových intolerancií? Bola si na USG? Ak nie, doporučujem. Ak sa žlčník vylúči, tak odbery na potravinové intolerancie.

cervenaruza123
13. jan 2016

@monicka118 Ahoj. Ja som mala povedzme ze podobne problemy, aj ked nie uplne rovnake, tak som sla na gastro. Robil mi vselijake vysetrenia, helicobacter, endoskopiu na vylucenie nejakych zmien na sliznici, ci nemam zapal, laktoza, alergia na mlieko, histaminova intolerancia, celiakia, uz ani neviem co vsetko. Takze urcite treba pokracovat vo vysetreniach. Mne sice zistil miernu alergiu na mlieko a laktozovu intoleranciu, ale to ma ine priznaky ako mam ja, cize idem este na alergologiu, ci nemam na nejaku inu potravinu alergiu.

monicka118
autor
13. jan 2016

Hybem sa každý deň, alergiu na potraviny nemám (chodim ku alergologicke) .. Tak doktorka to nerieši dala mi nejaké tabletky na brucho . Jem s mierou. Zabudla som dopisat že mi tak čudné huči brucho.

janaochi
13. jan 2016

@monicka118 ešte to môže byť psychické, mnohí ľudia psychiku podceňujú, ale bohužiaľ je práve tá častokrát kameňom úrazu. Samozrejme, najprv treba vylúčiť všetky fyzické alternatívy.

monicka118
autor
13. jan 2016

Pomôžu aj ovsene vločky či nie? 🙂

cervenaruza123
13. jan 2016

@monicka118 Ale bola si aj na endoskopii? Ci nemas nejaky polyp alebo nieco co ja viem co, nevyznam sa v tom az tak. Bola si na gastre, ci nemas nejaku poruchu travenia, nadmernu tvorbu kyseliny alebo tak?

monicka118
autor
13. jan 2016

Nebola som nikde.

janaochi
13. jan 2016

@monicka118 odporúčam ako som písala USG a ak sa nič nepreukáže gastrofibroskopiu, ak už si sledovaná na alergológii ako si písala. Som chirurgická sestra, viem,o čom píšem.

monicka118
autor
13. jan 2016

Ďakujem pekne tak skusim to nejako riešiť začnem USG 🙂

katrin21
13. jan 2016

@monicka118 ale rozhodne bude treba upravit tu stravu.. sama som si presla traviacimi problemami a tie smootie mi velmi pomohli.. potrebujes urcite napravit floru a pridat traviace enzymy ... Lebo ked ti skvrka a huci v bruchu, tak to znamena, ze sa tam deje nieco, co sa nema.. plyny, naduvanie, to je netravenie.. NOrmalne stravena strava nenaduva ani sa cloveku nema grgat, nadmerne prdkať a pod.... a na travenie potrebujes dostatok kyseliny, beneficnych bakterii, enzymy... a zdrave creva...
Preto fakt daj do poriadku crevnu floru + ten Wobenzym, alebo nejake ine traviace enzymy a bude tii lepsie.. Ak nie, tak potom naozaj intolerancia.. mlieko, muka.... to celkovo obmedz, da sa bez toho zit.. aj ked sa ti na prvy pohlad zda tažke....
a jedz pravidelne, castejsie a nie do preplnenia....

lydia15
13. jan 2016

Zeby ta bolel zlcnik ?

katrin21
13. jan 2016

@lydia15 tak nizko? az pri pupku?? tam sa prejavuje bud tenke crevo, slepak na zaciatku,alebo pankreas.... vacsinou teda...

lydia15
13. jan 2016

@katrin21 zlcnik boli na pravo od pupku smerom pod rebro. A vzdy po vydatnom najedeni.mozno ma kamen.

janaochi
13. jan 2016

@lydia15 ja sa k tomu prikláňam od začiatku.

katrin21
13. jan 2016

@lydia15 ano, ale pod rebrom.. ona pise vedla pupku.... pri pupku.. ak to spravne chapem, to je ine....
a pise, ze to boli len pri stlaceni - to byva pri zaplynenom creve.... tak z toho aj vychadzam....

janaochi
13. jan 2016

@katrin21 pankreas bolí presne v strede medzi pravým a ľavým rebrovým oblúkom, jednoducho úplne v strede, stačí trocha napravo a už je to o žlčníku, stačí kameň v žlčových cestách.

katrin21
13. jan 2016

@janaochi no... vacsinou, ale moze boliet aj uplne inde... viem, ze si sestra, ale zistovala som to, ked som mala sama problemy a veru som sa docitala, ze pankreas boli vo vsetkych kvadrantoch okolo pupku a dokonca aj chrbat moze iba boliet a je to pankreas.. niekedy takze ... mozne je vsetko. u kazdeho je to inak..
Hlavne ak pankreas nalieha az na zlcnik..
Znamy mal akutnu pankreatitidu a povedal , ze zo zaciatku ho bolieval len chrbat, ako je ladviny a vyssie.. nevenoval tomu pozornosť a potom BAC, akutne a to ho uz bolelo vpredu aj ukrutne a skoncil v nemocke na infuzkach...

janaochi
13. jan 2016

na slepák stáčí jednoduchý manéver: priložiť si ruku na dolný ľavý kvadrant, ruka má byť s pokrčenými prstami a buchnúť na ňu druhou rukou, ak ju zabolí v pravom dolnom podbručí, ide o slepák. Je to takzvaná prenesená bolesť, nie stále to bolí na tom mieste, kde je problém.

janaochi
13. jan 2016

@katrin21 áno, ale primárna bolesť je v strede medzirebria, ostatné je už len prenesená bolesť, keď už je zle a bolí to všade. 😉

lenadka
13. jan 2016

@monicka118 @katrin21 ti dobre radí, plus by som k tomu skúsila užívať wobenzím, je to drahšia záležitosť, ale určite zaberá, dá sa kúpiť aj v menších dávkach v lekárňach napr. po 30 ks v sáčkoch na vyskúšanie...

janaochi
13. jan 2016

@katrin21 samozrejme, pri pankreatitíde, je bolesť neznesiteľná, je označovaná za krutú,4 dni infúzky a nasogastrická sonda apotom postupne zaraďovanie tuhej potravy. Nastáva to po alkoholických excesoch alebo nadmernom požití tučných jedál, väčšinou aj v spojitosti s tvrdým alkoholom, na tom so profesionálne vyrastala. U nej ide skôr o žlčník.

janaochi
13. jan 2016

ženy, ale u nej najprv treba vylúčiť ostatné veci a potom nasadiť wobenzym, idete na to naopak.

katrin21
13. jan 2016

ja sa fakt nechcem hadat 🙂 ale je to fakt rozne... skoda, ze neviem najst ten link, kde to bolo krasne nakreslene.... ( kolegu bolel len na chrbte, nic sa mu neprenasalo, ako pri zlcniku, ze spredu do chrbta... len chrbat, dlhodobo... az neskor akutne typicky vpredu.. a povedali mu, ze uz vzedy to bol pankreas podraždeny.. )
Uz mam co to tiez prestudovane, aj ked jasne, ze nie som zdravotnik, ale mala som take problemy, kde mi na gastro nevedeli pomoct, tak som patrala, studovala ....

a co sa tyka tej bolesti pri stlaceni.. ja to presne mavam, ked zjem, co mi nesadne, tak som akoby zaplynena, ked si pritlacim na to miesto napravo od pupka, tak ma tam pichne... kolkokrat sa v noci zobudim, ze ma tam pichne a musim si lahnut inak, vtedy to prejde a citim ako sa mi posunul vzduch v crevach.... z toho miesta dalej a bolest odide... Proste zle travenie 🙂

katrin21
13. jan 2016

@janaochi ale ved wobenzym jej neuskodi, skor naopak, popri tom nech riesi aj ostatne..
ale mna napr. na gastre aj tak nic extra nezistili, ani neporadili. musela soom si pomoct sama....