Neceliatická gluténová intolerancia

izabelkas
17. jan 2014

Máte tu niekto netoleranciu lepku neceliaticku? Dá sa to vyšetriť u lekára? Robila osm si test potravinovej intolerancie a vyšla mi stredná intolerancia na lepok a mlieko. Celiatik test mi vsal celiakiu nepotvrdil. Myslim si o sebe, ze mam niektore priznaky ako u celiakie, tak neviem ci mam s tym ist k lekarovi, nakolko na nete som sa docitala, ze lekari to zistit nevedia.

izabelkas
autor
19. jan 2014

@matenka Tiež som čítala na nete, že žiť bezlepkovo nevadí ani zdravým. A tí čo tvrdia, že by to vadilo, väčšinou nikde nepíšu že prečo. Ľudia sa omnoho viacej boja sa vzdať niečoho čo im chutí, ako nemať v jedálničku niečo čo im nechutí alebo je nepohodlné... O tom sa také veľké debaty nevedú.

izabelkas
autor
19. jan 2014

@memory97 Ja som mala helicobactera v detstve cize cca pred 15 rokmi... Uz ho nemam.
To, ze celiaticke veci su tucne som myslela na rozne sladkosti... 🙂

cawes
21. jan 2014

@izabelkas
tak vcera sme boli na gastre. U nas to vyzera nasledovne teraz musim malemu davat lepkove veci 3 mesiace a potom ideme na biopsiu 😢 nie osm nadsena ale dr. povedal ze ina moznost ako to na 100% zistit neexistuje.
Pytala som sa na geneticke testy, robia sa z krvi a vie sa zistit len predispozicia co u maleho je zbytocne robit kedze dr. povedal ze on predispoziciu mat bude (otec je bezlepkar) plus kazdy druhy clovek (podla dr.) predispoziciu ma. Podla popisu maleho stolice, nafuknutia, ekzemu, to na celiakiu vyzera ale nemusi byt. Preto ta biopsia budu mu brat az 5 vzoriek, cele to trva 20 minut, termin dostaneme o 3 mesiace a dokonca mozem byt n sale s nim.
A este som sa dozvedela nasledne veci: existuje Lepkova sensibilita, alergia a intolerancia. Vedela som o tych 2 poslednych o sensibilite nie. Dr povedal ze to je druch docasneho ochorenie kedy organizmus je na lepok velmi sensibilny, ekzemy, hnacky atd ale nie intolerantny co znamena ze ho mozme docasne vylucit a po par mesiacoch opät zaviest. Lenze teda ja nechcem vylucovat a zavadzat a neviem co vsetko chcem to vediet hned a teraz. Takze teraz 3 mesiace musime papat lepok a potom ideme na biopsiu. Dufam ze sa konecne dozvieme co a ako.

izabelkas
autor
21. jan 2014

@cawes Ďakujem Ti veľmi pekne za info. Ja som sa zatiaľ rozhodla ho vylúčiť alebo výrazne obmedziť na istý čas, uvidím čo sa stane. Ale tak na celiakiu to u mňa nevyzerá, príznaky nemám. Zajtra idem k lekárke, dám si preveriť štítnu zľazu, tá ma zaujíma hlavne.

izabelkas
autor
21. jan 2014

@cawes Ja som sa rozhodla pre samotestovanie. Otestujem či mi nezmiznú tie flaky na tvari ked vynecham lepok a mliečne veci. Po napriklad 3 mesiacoch skusim take veci opäť jesť a ako sa budem cítiť.

cawes
21. jan 2014

@izabelkas no mne dr. povedal ze ak clovek prejde na bezlepkovu stravu tak vdzy nastane zmena v organizme ale to neznamena ze mam celiakiu alebo neznasanlivost na lepok.

demo
21. jan 2014

@izabelkas ked chces riesit vlastne hlavne tie flaky na tvari, tak vazne vysad aj ten cukor. Lepok ich asi nesposobuje, ale obmedzit ho je spravne vo vseobecnosti. Zameraj sa najma na cukor a tie mliecne vyrobky a mlieko.

izabelkas
autor
21. jan 2014

@demo Cukor ja uz davno mam vysadeny v ramci zdravej vyzivy. Jedine, ze by to robil aj med. 🙂

izabelkas
autor
21. jan 2014

@cawes No tak uvidím, či to budu pozitivne zmeny a uvidim svoje pocity potom ked si nieco lepkove dam. Lebo citala som aj tu knihu Zivot bez psenice, no kazdy ma na stravu iny nazor. A to na kazdu jednu potraviny takmer. Je tazke sa to v tom vyznat, najlepsie je sam si byt lekarom.

demo
21. jan 2014

@izabelkas med takisto zivi kandidu a banany a sladke ovocie tiez.

izabelkas
autor
21. jan 2014

@demo Potom by sme uz nemohli jest nic, lebo vsetko moze niekomu skodit... Tak ako niekto si pochvaluje napriklad surovu stravu, inemu to moze urobit zle. Ja sa chcem hlavne vyhybat extremizmu. Ze ze vsetkeho si dam, ale obcas len. Aby mi ani nic nechybalo a ani nic neskodilo.

demo
21. jan 2014

@izabelkas presne tak 🙂

demo
21. jan 2014

@izabelkas tiez by ma inak zaujimalo, ako skodi nekonzumovanie lepku. presne ako pises, su nazory, ze to skodi, ale nikde som nenarazila na vysvetlenie.

izabelkas
autor
21. jan 2014

@demo Čo ja viem, podľa mňa by to skodiť nemalo, lepok nejesť. Aj Bukovsky sa na svojej stranke snazi nam povedat, ze je to hlupost vynechat lepok pre zdravych ludi, ale nedostal sa k pointe preco. Hlavne ma fascinuje ako ked niekto neje maso alebo cokolvek ine, su zdrazu vsetci odbornici na vyzivu a hovoria mu ake to je zle a maju ho za hlupaka. Pritom ten clovek sa aspon snazi a zaujima. Ale to, ze vacsina ludi sa vobec nezaujima o to co je, stuzene tuky, cukor, farbiva, chemikalie... to je v poriadku. Viac sa riesi ako nam uskodi jednu vec nejest ako tisice hluposti jest. Ale ze bezni ludia ani len neochutnaju niektore druhy zeleniny za cely svoj zivot je v poriadku, hlavne ze im nikto nezoberie ich maso a beznu nezdravu stravu.

ksenyia
3. apr 2015

@cawes ahoj,rada by som sa opýtala,s malým som bola u homeopatičky pred 4týždnami a tá nam povedala že malý musí prejsť na bezlepkovú stravu, že jeho choroba je vo vysokom štádiu a tak sme sa unáhlili a hned sme to aj urobili.Naše príznaky na celiakiu ako nafuknute bruško,neustále grganie a ekzem zmizli.Samozrejme sme si to chceme dat aj potvrdit u lekarky,tak som maleho objednala na gastro,máme doniest moč,stolicu a zoberu mu asi krv kedze ma prist nalačno,tiez mu urobia ultrazvuk.Lenze my sme nevedeli že lepok nieje dobré vysadiť ak to nieje potvrdene krvnymi testami.O 11dni ideme na odber moze to ovplyvnit výsledok ak zacne 11 dni pred odberom krvi znova prijmat lepok naplno aj ked sme 4tyzdne drzali bezlep.dietu?Za tvoju odpoved dakujem.

mija_ja
18. apr 2017

Ahojte, prosim o radu. U koho zistuju intoleranciu na lepok a laktoczu? Všeobecny ma poslal na imunologiu a tam mi povedali že to robi gastroenterolog. Tak teraz enviem aby ma aj ten nevypoklonkoval. A ako take vyšetrenia prebiehaju? Dakujem 🙂

rebeca2
1. apr 2021

@cawes ahoj, nejake tie roky presli od tejto diskusie,ale predsalen, ako ste dopadli s malym na biopsii? Dcera ma tiez extremne objemnu a silne pachnucu stolicu, je chuda a malo rastie....krv negativna,ale genetika pozitivna...dr. tvrdi,ze celiakiu nema,budem rada,ak odpisete

cawes
2. apr 2021

@ksenyia ahoj v prvom rade nic v zlom ale homeopaticka povedala? Treba zistit z krvi. Urcite okamzity navrat na lepkovu stravu aby vysli testy tak ako maju. Ak pojdes na testy a bude drzat bezlepkovu tak sa nic neukze. Ja som musela tiez maleho drzat na lepku kym presli vsetky tedty a az ked sme mali potvrdenie z krvi a potom biopsiu tak sme presli na bezlepkovu.

cawes
2. apr 2021

@rebeca2 ahoj maly mal do 8 normalnu stravu vsetky vysledky boli vzdy negativne. Respektive predispozicia bola ale nikdy sa nepotrvdilo. Z jedneho dna na druhy behom leta sa jeho stav zhorsil stazoval si na bolesti beucha a bol velmi chudy, ekzem nemal, stolica zapachala ci bol objemna to uz neviem lebo ma8 rokov a to som uz nechodila ko trolovat. Lekarka zobrala krv a tam sa to potvrdilo. Nasledne biopsia a od decembra 2020 je na bezlepkovej diete

rebeca2
2. apr 2021

@cawes dakujem za odpoved, nas na biopsiu nechcu poslat, kym sa nezisti z krvi, ale ta stolica mi to potvrdzuje....gen pozitivny, uz len cakat na dalsie odbery, ach.....

cawes
3. apr 2021

@rebeca2 tak to bolo aj u nas najpv krv aspon potom biopsia. Stolica nemusi potvrdzovat moze byt aj iny problem ohldne stolice.

lapersefona
3. apr 2021

@jaroe ka ny som poradila ist za dr a nech ti urobia z krvi vysetrenie. Lebo ka ny som neverila spolahlivosti voľné dostupných testov.