Nepotrebujem spať

babatko2010
22. dec 2013

Ahojte,som od porodu 4,5mesiaca a cca aj odvtedy aj zacal moj"problem"dostala som sa do stadia ze vobec nepotrebujem spat,dochadzam nato ze je to asi skor v mojej hlave problem pretoze odkedy mam svoju domacnost(5mesiacov)a dve deticky zacala som vnimat spanok ako zabijak casu a kedze cez den sa venujem detom atd tak som zacala upratovat v noci aj aj ine prace aj varit piect atd...a teda uvedomila som si ze vlastne vobec nespim a co je najhorsie ani mi to nechyba...dochadzam nato az teraz pritom jaa som clovek kroty spanok miloval bola som schopna prespat aj dni,a aj tak som stale zivala ze by som este spala a teraz?do postele chodim cca o 1-2hej v noci skor sa mi nechce a ani sa mi neda,v tom case sa mi aj budi maly na kojenie a potom je uz vacsinou kazdu hodinu,pol hodinu rohe takze aj ked som v posteli ale nespim mozno zdriemnem na chviiilocku rano zase okolo6tej vstava starsia dcerka takze v pohode vstavam a vobec mi to ze som nespala nechyba,viem ze to teda asi nieje normalne a chcela by som vediet ci ma niekto alebo mal takyto stav a ako to riesil, mnohy ma strasia ze nespanim si mozem privodit nejaku chorobu alebo nieco zlee...dakujem za vsetky rady

bleee
22. dec 2013

@babatko2010 ahoj, niekedy nadmerna aktivita naozaj svedci pre psychicku poruchu, v kazdom pripade to nie je normalny stav. Ludia s manicko depresivnou poruchou maju obdobia, kedy su dlhodobo nadmerne vykonni, nepotrebuju spat, vela pracuju, vsetko im ide od ruky. Po istom case sa ale nadmerne vycerpaju a to az tak, ze nedokazu cele dni vyliezt z postele, cele dni spia a vsetkych a vsetko okolo seba zanedbavaju. Nemusi to byt tvoj pripad, ak sa vsak vo vasej rodine vyskytli nejake psych.ochorenia, urcite by som vyhladala pomoc psychologa ci psychiatra. Uz teraz, kym este mas energiu.

prasiatko30
22. dec 2013

@babatko2010 su ludia ktori nepotrebuju spat viac ako 4-5h denne. Sa mi vidi ze einstein spaval len tie 4-5h a vsetci tito vedci a spisovatelia nie je to nic neobvykle. zalezi na tebe - citis sa svieza, mysli ti to nie si unavena - ok tak preco nie.
Druhy extrem su ludia ktori trpia chorobou - nespavostou, kedy dojdu do stadia ze nie su schopni zaspat a spat, a ti v poslednom stadiu kedy nespia, neviem ci to bolo viac ako tyzden, tak zomieraju

luba28
22. dec 2013

@babatko2010 neni to normalne a mala by si s tym ist k lekarovi,lebo teraz ides na zotrvacnost,ale raz sa to prejavi,....

babatko2010
autor
22. dec 2013

@bleee dakujem🙂praveze nevyskytli ono to zase az taka prehnana aktivita nieje teda vzdy nie,vela krat aj len bud pozeram tv,citam pisem alebo som na nete,ale vobec ma to nezenie k spanku dokonca sa mi uz ani len nezyvne vobec...

babatko2010
autor
22. dec 2013

@prasiatko30 coo???kokso to som nevedela ze nespavost je az smrtelna,pocula som sice raz bola taka reportaz o nespani ale tam len hovorili ze to moze sposobit nejake vazne ochorenia nepamatam si uz ale ake...

letasi
22. dec 2013

ja som na tom tak isto spavat chodim najskor o 1ej niekedy aj o 2-3ej bud upratujem alebo robim nejake dom.prace a ked nemam dom do coho ,,pichnut,, tak si stiahnem film aleo sufrujem po nete..a vstavam o 7ej no pocas mojho kratreho spanku spim ,deti sa mi nebudia....takto fungujem 4roky ,vlastne aj pocas skoly som sa vzdy ucila po nociach alebo rano od 4ej do 7ej spanok mi nechyba a necitim sa ani vyperpana 😀 u mna je to skor naopak ze ked spim viac ako 4-5hod.tak som potom cely den unavena a nic sa mi nechce 😝

prasiatko30
22. dec 2013

@babatko2010 hej ale to je absolutny extrem a vacsinou sa ta choroba uz v rodine vyskytuje.

Ja by som sa nad tym nevzrusovala pokial samozrejme cez den sa nexitis unavene, bez energie, nervozna, boli ta hlava a pod. Tiez je otazkou ci sa unavis fyzicky - lebo je mozne ze sa len motkas po dome a vacsinu cinnosti co robis sa neunavis telesne tym padom o 12 v noci si este plna energie a ak este pri tom pozeras do pc a aktivujes mozog tak sa ani necudujem ze sa ti nechce spat. A dalej zvycajne pri kojeni tak maleho dietata mas zvycajne naruseny spankovy rezim lebo podvedomie caka kedy sa ozve hladosko

Pokial ty v tom vidis problem tak sa snaz hlavne upravit tvoj denny rezim - vela pohybu na cerstvom vzduchu, vecer lahka vecera, bez kav, cajov, energetickych drinkov - co asi robis pri kojeni. A potom ono sa to bude upravovat casom ako dieta zacne lepsie spat v noci a mat normalny rezim dna

anjelicek26
22. dec 2013

@babatko2010 ja takto fungujem uz par rokov -) 4-5 hodin spanku uplne staci.a. Kazdy clovek je v tomto iny. Tiez si radsej porobim v noci, ked to ma aj nejaky efekt

babatko2010
autor
22. dec 2013

@anjelicek26 ooo teda nasiel ja niekto podobny,u mna to je sice 1-2hod ale ako hovoris neznasam bordel a uz duplom ho neznesiem rano...takze sa snazim vsetko robit vecer ked mi zaspia a aj v noci den si nechvam povecsine volny pre deti aby som sa im mohla venovat

kiki68
22. dec 2013

pozor na vec s tym,ze clovek nepotrebuje spat, mam kamosa hudobnika,co nepotreboval spat, nasledovalo pol roka na neurologii v zahranici...mal uplne vycerpany organizmus, lebo mozog isiel na plne obratky a telo to nevladalo stihat. Samozrejme aj on to zvladal takto par rokov, potom to doslo do toho akutneho stadia a bolo zle.
Spavat 5 hodin denne zase nie je nejake vynimocne, je vela ludi co znamenaju nieco v historii a spavali 5 hodin denne max. aby vsetko stihali v tom svojom tempe a kvalite. Len to su skor vynimky..ja chrnim aj 9 hodin ked to ide 😀

anjelicek26
22. dec 2013

@babatko2010 tak ja tiez kojim este medzi to, ale som v oddychovej polohe 😉 Presne cez den sa venujem detom a vsetko pekne stihame aj s troma haha

danjelca
22. dec 2013

@babatko2010 3 mesiace po porode som to tak tiež mala...ale teraz už mi spánok straaašne chýba aj ked už nie som spáč ako volakedy...inak ti odporúčam lahni si lebo prídeš k vyčerpaniu...v spánku sa obnovujú funkcie organizmu a ty si po porode tak máš naštartovaný organizmus ale ver mi že spánok potrebuje aj ked ty to necítiš ako potrebu teraz.
Ak chceš zostať zdravá mala by si spat určite minimálne tých 6-7 hodín čo je minimum.

jankastubka
22. dec 2013

ja sa praveze neviem dospat, spim aj 10 hodin denne, co tiez nie je zdrave. Ale tym, ze je ten spanok prerusovany v noci, tak sa stale citim unavena. A to mam dobre dieta, ktore vela neplace a zabavi sa samo. V novi sa kojime 1-2 krat, ostatne razy len podavam cumel.
Ale vravim si, ze netreba sa pretrhnut, na kazdy den sa snazim naplanovat max jednu aktivitu (varenie, pranie, upratovanie. . .) a zvysok casu sa venujem dietatu pripadne sebe.

romanovic
22. dec 2013

Ja tiez spim cca 5 hodin, 6 je asi maximum, co dam. Minule leto som mala stadium, ze hodina mi stacila a v pohode som fungovala niekolko mesiacov. V zime som zacal viac spavat. A to prosim cca 4x tyzdenne zabehnem 10km, vstavam rano o 4,00, takze teoreticky by som mala byt unavena.
Ale po porodoch to bolo to iste, v noci som kojila kazdu hodinu, cez den obidve toho moc nenaspali. Myslim, ze sa tvoja spankova potreba neskor upravi, tym myslim zvysi.

miminka327
22. dec 2013

@babatko2010 je to choroba,minule bolo o tom teleráno ... tá žena čo to mala,musela naštíviť psychológa

aiva1
22. dec 2013

ahoj babatko, na toto si daj veľký pozor!!! Poznám to veľmi dobre, pri dvoch malých detičkách som nemohla vstávať...poznáme to každá ktorá má malé bábo...stále hore - kŕmenie, prebalovanie...potom som si na toto nespanie zvykla a taktiež som v noci všeličo robila...Potom sa dostavil problém...neskutočne vyčerpaná, nemohla som ani rozprávať, myslieť, navariť...totálny kolaps...dávala som sa 4 mesiace dohromady...!!!
Vykašli sa na všetko a choď pekne v noci spať...budeš mať zo začiatku problémy zaspávať...ale potom to zvládneš....
Detičky potrebujú mamičku ktorá je v pohode 😉

veverina
22. dec 2013

Fuha,to by som nezvladla,ja som zas taka sipkova ruzenka ja spavam 10-12 hod 😔 ja ked spim 8 tak som nevyspata 😀

mamamajka
22. dec 2013

Ja som mala v lete také také obdobie - asi 3-4 mesiace to trvalo, že som nemohla spávať , chodila som spať okolo druhej a o pol 6 sme vstávali. takže som spávala tak 3,5-4 hodiny denne. Tiež som sa ale necítila unavená. ale ja viem že to bolo zo stresu a celkovej psychyckej "nepohody" a ked sa potom situácia ako tak vyriešila, zrazu som bola taká unavená že som preležala asi tri dni 🙂 Dobehla som zameškané a odvtedy fungujem normálne 🙂