Obličkové koliky, ochorenia a operácia obličiek. Ako to zvládať?

pink_lady
10. nov 2009

ahojte
hladala som nejaku temu o ochoreniach obliciek ale nic som nenasla ...je tu niekto kto mava oblickove koliky pripadne absolboval operaciu obliciek - ci uz kamenov alebo inych prekazok v mocovych cestach? ako zvladate koliky?
ja uz zijem niekedyv panickom strachu ze kedy to opat pride, kolika je fakt strasna bolest radsej desat porodov ako jedna kolika 😕

susumusu
9. aug 2012

ahojte, nahodou som natrafila na tuto temu, ktora este takych 9rokov dozadu bola pre mna kazdodennym utrpenim. u mna sa prva oblickova kolika objavila v mojich 17r kedy ma previezli v mdlobach a zachvate do nemocnice a par dni ma skumali a nemohli prist na to co mi je. mali podozrenie na slepak a podobne zalezitosti ale az po par dnoch niekomu tam docvaklo, ze by bolo dobre urobit urologicke vysetrenie a tak aj spravili. zistili ze mam ladvinovy kamen a masirovali so mnou do BA z Ilavy, pretoze v tej dobe taketo zakroky sa robili najblissie len tam. vtedy ako 17rocna som absolvovala moju prvu laparoskopicku operaciu, ktora sa potom opakovala kazde 2 roky ( spolu to bolo 4 krat). samozrejme medzi operaciami nebol mesiac kedy som nemala zapal mocovych ciest, strasne bolesti pri moceni co spravadzala konzumcia mnozstva antibiotik. po 4 zakroku sa ma moj urolog spytal ci pijem pivo, a ja ze nie , ze ho neznasam. a on, ze mi ho odporucuje ze maju s nim vynikajuce skusenosti. tak som nasilu zacala od tej doby popijat ;) "plzen" co bolo okolo mojho 25r a od vtedy (ptuj ptuj, ...musim si poplut) som nemala ziadnu koliku ani ziaden zapal .....naozaj, a samozrejme som zacala pit denne min.2 a viac litrov cistej vody. od tej doby chodim kadzy rok len na preventivne kontroly ku urologovi a vysledky su v poriadku, z casu na cas su nejake hodnoty mimo limity, ale nie je to nic strasne a hlavne uz ziadne nutkanie na mozenie a bolesti na wc ;). ....a dokonca jsom si pivko zamilovala a je moj NAJ napoj. ale alkoholik nie som, nebojte :DDD.

kabi23
10. aug 2012

ahojte, žiaľ mňa obličková kolika a kameň tiež neobišli, začalo sa to v 20tt vo februári tohto roku a odvtedy mám s tým stále problémy....keďže mi kameň vyberať kvôli tehotenstvu nemohli, zaviedli mi stent (úplne zaživa, ale prežiť sa to dalo, hlavne,že koliky prešli). Stent som mala mať zavedený pol roka a po šestonedelí ho dať vybrať. Ale šestonedelie mám dávno za sebou a stent stále tam. To by mi až tak nevadilo,keby mi nerobil problémy- stále rezanie a pálenie a to nielen pri močení,ale aj pri chôdzi, v sede v ľahu-no proste stále. Išla som za urológom cca v 8.mes.,že už sa to nedá vydržať,nech s tým niečo robí. Jeho odpoveď: dajte si algifen a vydržte, pri pôrode o tom nebudete ani vedieť a v šestonedelí budete mať kopec iných starostí. Jasné,že v tehotenstve som si algifen nedala a pretrpela som to. Asi aj vďaka týmto obličkovým tlakom som porodila predčasne a stent som ozaj nevnímala asi týždeň. Ale po týždni to prišlo znova. Tak som po šestonedelí išla zas vyberať stent a zas z toho nič nebolo, že vraj najskôr musíme urobiť CT či tam ten kameň stále je a ak áno vyberú mi to pod narkózou. Ďalšie niekoľkotýždňové čakanie na CT (kameň tam stále je).....a samozrejme po CT si môj urológ zobral dovolenku, takže sa teším na kontrolu 15.8., čím ma zas "poteší". Už si ani neviem predstaviť aké to je byť bez tej nepríjemnej rezavej bolesti. Najhoršie je, že nemôžem s malou ani poriadne chodiť na prechádzky, keďže sa mi zle chodí a ak viac chodím močím čistú krv a samozrejme od wc sa nemôžem ďaleko pohnúť. Kedy sa už toto skončí? ☹

susumusu
10. aug 2012

@kabi23 preboha to som este ani nepocula .....a co je ten stent? boze moja a nemozes ist na inu urologiu? ved to nie je normalne ked mas take bolesti a mocis krv....to nie je mozne ze nase zdravotnictvo necha takto trpiet cloveka. a kam chodis?

kabi23
11. aug 2012

@susumusu stent je taká hadička, ktorú mám zavedenú z obličky do moč. mechúra, aby sa zabránilo kolikám. tie síce nemám, ale toto je strašne nepríjemné.... chodím do zv a bb- nejlepšie je, že som zamestnanec nemocnice a takto na to kašlú- čo už potom chudáci obyčajní pacienti ☹ a to ešte ich primár do mňa vyskočil, že ako si dovoľujem prísť na urgent o desiatej večer (doviezla ma záchranka) a či mám dolámané nohy keď ma doviezli na nosítkach (s kolikou) 😖

susumusu
11. aug 2012

@kabi23 to nemyslis vazne....strasne. ja chodim do TN k doktorovi Gutikovy je perfektny a mily. vzdy mi pomohol a hlavne nikdy nic neodkladal, akykolvek naznak ze nieco nie je v poriadku, tak hned mi porobil vsetky vysetrenia. dokonca raz ked som mala zhorsene vysledky a pritom mi ani nic take nebolo tak trval na tom ze musim hned par dni zostat v nemocnici kde mi nasadia infuzne prelecovaciu liecbu(este predtym ako ked sa to zhorsi a liecba by trvala vyrazne dlhsie a bola by agresivnejsia). su tam fakt velmi mili....ja neviem skus mozno este niekde inde, skus si niekde inde aspon zavolat a popytat sa ich ci takyto postup ktory je na tebe pachany je ok alebo nieco tvoj urolog zanedbava.

kabi23
12. aug 2012

@susumusu idem tam v stredu na kontrolu, pretože mám u neho aj výsledky z CT a som strašne zvedavá čo tam bude a čo mi povie....moja kolegyňa si nakoniec musela vybaviť cystoskopiu v RK na vlastnú žiadosť, lebo v BB sa na ňu vykašľali- toež stále chodila za urológom, že má problémy pri močení (rezanie a bolesti brucha), tvrdil jej, že to určite gynekologický problém, ale nebol. dokonca si sama vycievkovala moč a mala v ňom taký záchyt, že koniec...samozrejme urológ jej antibiotiká odmietol predpísať, tak sa naštvala a vybavila si to v RK. teraz niekedy tam má ísť.

susumusu
15. aug 2012

@kabi23 no pekne, takm lekarom by mali odobrat licenciu....naco su tam ked neliecia....drz sa a daj vediet ako si dopadla.

kabi23
15. aug 2012

@susumusu tak dnes som tam bola, vraj mi to konecne do konca mesiaca vyberie,este mi zavola kedy presne, ale co cert nechcel, uz mam aj v pravej oblicke 3mm kamen ☹

susumusu
19. aug 2012

@kabi23 chuda, hlavne nech to co najskor vyberu, jedno aj druhe, a potom si nasat plzen a snad ti zaberie ako mne. drzim place nech to mas co najskor za sebou.

kabi23
23. aug 2012

ďakujem 🙂 tú plzeň budem musieť asi fakt začať piť 🙂

gumidekmomo
23. aug 2012

ahojte ja som zazila ladvinovy zachvat len raz ale uplne mi to stacilo...bola som v takom stave,ze som si musela zavolat zachranku ,nastastie som mala len piesok ..beriem to dodnes ako taku vystrahu ze si mam davat viacej pozor na seba a tiez hlavne pit plzen :D ...Pivko odporucil aj moj lekar a nastastie uz mam pokoj odvtedy len teraz ked som tehotna sa bojim aby sa nahodou nieco nevyskytlo co by ma mrzelo 😒

kabi23
11. sep 2012

@susumusu tak hadičku už mám vonku, to vyberanie sa dalo prežiť, ale tých 24 hodín potom bolo strašných, zakaždým som si poplakala na záchode....teraz už len dúfam, že to bude ok 🙂

@gumidekmomo pôrod bude oproti kolike malina 😉 tiež si musím dávať väčší pozor aj na prechladnutie a hlavne na pitný režim
ozaj a ako často si mám dávať tú plzeň?? 🙂

gumidekmomo
11. sep 2012

dakujem to si ma ukludnila 😉 no ja mam doma stale len teraz teda nepijem ani mi to nechuti ale tak jak mas chut nemusis zasa denno denne popijat :D STACI ZE HO ZARADIS DO SVOJHO PITNEHO REZIMU castejsie

kabi23
12. sep 2012

@gumidekmomo haha,to by vyzeralo keby som si denne chodila plzničku kupovať :D ale tak pivári kamene nemávajú, to je fakt 🙂

gumidekmomo
12. sep 2012

@kabi23 no tak asi na tom nieco bude 😀 ja si myslim ze to funguje a vidim to aj sama na sebe sice sa z toho pribera ale tak raz za cas ak si jedno dame tak je to ok 😉

kabi23
12. sep 2012

@gumidekmomo tak práve degustujem.... 🙂

gumidekmomo
13. sep 2012

@kabi23 no jaka si ty sikovnica 😀

susumusu
14. sep 2012

@kabi23 to som rada, a zelam aby coskoro zmizli vsetky bolesti. a na zdravie...dame pivko.... ;)

rybicka1117
1. feb 2013

Dufam ze sem est eniekto chodi,potrebovala by som radu...mam 15mm kamen v pravej oblicke a nakolko je treba ho odstranit pytam sa aky sposob mam zvolit...ci ist na rozbijanie laserom,alebo ultrazvukom,alebo extrakcia v CA..nieje tu niekto kto presial niecim podobnym??Co menej boli??bojim sa dalsej kolikyraz uz som tu zazila,a chyta ma panika ked pomyslim na dalsiu 😖

renka619
13. mar 2013

Ahojte🙂 kto mi poradi ,kde sa da zohnat chanca piedra? Diky

tenis77
15. máj 2013

@renka619 chanca piedra zoženieš v predajniach s čajom - sypaným ale aj cez net sa to dá zohnať

tenis77
15. máj 2013

@rybicka1117 už som absolovala dvakrát vyberanie laparoskopicky kamena a raz cez močový mechúr .. máš to omrtvené takže nič necítiť čo je šetrnejšie pre organizmus tak vraj to rozbíjanie ale to som ešte neabsolvovala ... no dúfam že ani neabsolvujem ale čo nie je môže byť kamene sa mi tvoria každého pol roka je to katastrofa neskutočné bolesti pri kolike

henrieta16
21. máj 2013

@rybicka1117 Ahoj, neviem či už máš po, ale ja chodím teraz rozbíjať kameň a je to pre mňa strašne bolestivé. Vraj som výnimka, asi mám nízky prach bolesti, netuším, ale mne stále padá tlak a omdlievam. ☹

katie1
8. okt 2013

Baby, koľko dní po ladvinovej kolike ešte budú trvať tie najvačšie bolesti? V piatok som bola prevezena na pohotovost, som na liekoch, ale za par hodin mam priserne bolesti kym si nedam dalsiu davku lieku na bolest. Kojim a tak sa nechcem nepchavat liekmi castejsie ako mam urcene. Po kolkych dnoch Vam ta najvacsia bolest povolila?

kuwait
8. okt 2013

@katie1 ak vymocis kamen tak to prejde hned ak nevymocis tak to boli dokial nevymocis alebo to operativne odstrania,okrem lekov proti bolesti pijes aj specialnu tekutinu ural?Ta je vynikajuca na kamene.

katie1
8. okt 2013

@kuwait nie, zatial nic specialne nepijem, chcela som si objednat caj z Chanca Piedra, ale zistila som, ze sa neodporuca popri kojeni. Ty aky odporucas?

kuwait
8. okt 2013

@katie1 Rozhodne potrebujes z lekarne URAL je to prasok ktory rozpustis vo vode ,ma to chut ako citronova stava to rozpusta a uvolnuje kamene.OBYCAJNY CAJ NEMA TEN EFEKT.Ural lekari davaju pri kamenoch.

katie1
8. okt 2013

@kuwait dakujem velmi pekne 🙂

chimenka
27. júl 2014

Dobry den prosim vas pekne pomozte aj mne s odpovedou . Ja som mala naposledy oblickovu koliku ked sa mi mala narodila . Teraz ma prec 5 rokov a v zaciatkom juna som mala bolesti v krizoch myslela som si ze potrebujem tabletky na chrbat tak som si dala predpisat diclobene lebo som sa zamestnala tak som nechcela byt na pnke ale bolesti sa kazdy den stupnovali...tak som isla na sono v bb som isla 25.06 a robili mi zakrok ze midali stent a 20.07 som mala prist na operaciu aby ten kamen vybrali ale pocas toho mesiaca som si vytrpela viac nez dost velka bolest pri moceni az take tvrdnutie oblicky kolika
..ale vravela som si ze vydrzim do operacie a budem fit. Prisla operacia dali mi injekciu do chrbtice bez suhlasu a pocas operacie som sa 2 krat zobudila na strasne bolesti citala som ako sa vomne doktor vrta. Hned na druhyden ma prepustili aj napriek nie najlepsiemu stavu zacala ma boliet hlava a zvracala som v aute. Na druhyden som musela spet na interne vsak mala som zablokovanu krcnu chrbticu tiez neskutocna bolest som si ista ze to malo suvislost prave s tou operaciou. Musela som prelezat niekolko dni pisem v pritomnosti. Este stale lezim no mam bolesti aj oblicke a taha sa do rednej casti v boku. Ako mas vsak vydrzat dalsi mesiac kymmi stent vyberu uz navzdy vraj na prevenciu ho tam nehali. Ked mi ho uz vyberu prestanu bolesti?????? Som s toho psychicky aj fyzicky velmi vycerpana a chcem sa vratit do prace. Oktem toho som stratila aj kontrolu nad malou kedze som s nou dost nebola ..rosim prosim prosim pomozte mi mate s tymto skusenost? Dakujem.

35slavka
27. júl 2014

maria ja mam tiež kamene nechceli ma operovat zaviedli my hadičku a išla som na rozbyjanie do nitry ked som išla druhy krat tak to bolo bez efektu napysal doktor do papierou teraz idem na kontrolu a neviem čo ma čaka dalej