Onycholýza - choroba nechtov

aneta1020
19. jún 2014

Ahojte žienky, už asi dva roky pozorujem na palcoch na nohách také žlto hnedé škvrny. Je to asi dedičné, má to aj môj starký otec na rukách a nohách, mama tiež, len na nohách, jej sa to objavilo v puberte mne o niečo neskôr.

Nemáte niektorá s tým skúsenosti?

Onycholýza -
Onycholysis
Patrí medzi najčastejšie poruchy rastu nechtov. Onycholýza je odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, rovnako v horizontálnej ako vertikálnej rovine buď čiastočné – postihne iba voľný okraj nechtu (onycholysis partialis seu semilunaris), alebo úplné (onychomadesis, onycholysis totalis). Najčastejšou príčinou sú kožné ochorenia ako psoriáza alebo dermatitída, ale môžu ňou byť aj ochorenia štítnej žľazy, nedostatočná cirkulácia krvi na periférii končatín, prstov alebo infekcie. Ďalším z dôvodov môže byť i dlhodobé pôsobenie vody, opakované drobné poranenia, účinok rôznorodých detergentov a iných chemikálií. Často sa vyskytuje u práčok ako následok mechanického poškodenia i účinku teplých lúhových roztokov.

https://www.google.sk/search?q=onycholyza&sourc...

prípadne ešte je jedno podobné ochorenie - onychauxis ... https://www.google.sk/search?q=onychauxis&sourc...

☹ ☹ ☹

vulka
19. jún 2014

tak konečne viem, čo asi mám z nechtom na nohe. Podľa mňa je to to prvé. Pár rokov som to neúspešne liečila ako mykózu. kožnú lekárku ani nič iné nenapadlo, hoci tých mykotických vláken som podľa vyšetrení mala veľmi máličko alebo žiadne.
A s týmto sa dá niečo robiť?

aneta1020
autor
19. jún 2014

@vulka - neviem čo s tým robiť ..ak je to dedičné,tak pomôže asi už len dobrý krycí lak

vulka
19. jún 2014

Tak som trochu pobrúsila na nete ale o liečbe som nič nenašla. Ja to tým lakom riešim bežne.

mikim
19. jún 2014

Baby ja som to asi prve mala ako mlada,aj viem z coho, aktivne som plavala-pat hodinvo vode kazdy den, ked som mala 20 rokov tak som sa hanbila nosit sandale, mala som na jednej nohe vsetky, tak sombola uz koznej,a bol na to specialny liek, uz si nazov nespomeniem-je to uz15 rokov, ale viem ,ze mi musela odoberat vzorku do skumavky a posielat do labaku,aby to poistovna preplatila, bol to vtedy nejaky drahy liek,aj lekaren ho musela ojbjednavat,brala som niekolko mesiacov kym zacal rast zdravy a odvtedy uz len ok.

mikim
19. jún 2014

A neviem ci je to dedicne, ale u starych ludi to vidiet strasne casto, tak neviem co to.

aneta1020
autor
20. jún 2014

@mikim - a ako robia odber vzorky?nie je to bolestivé? ....a ako si si potom ten liek aplikovala?museli ti strhnúť ten chorý necht alebo postupne vyrastal ?

mikim
20. jún 2014

@aneta1020 nie neboli, len vezme kusok nechtu, liek bol na papanie, preliecilo sa to zvnutra,ziadne masticky a zacal vyrastat zdravy necht

aneta1020
autor
20. jún 2014

@mikim - a za akú dobu sa ti to cca obnovilo?mohla si si aj lakovať nechty kým ti vyrástol zdravý necht ?

mikim
20. jún 2014

@aneta1020 tak lakovanie som este vtedy asi neriesila, a mizlo to postupne, to dlho trva kym vyrastie cely novy, a spomenula som si bol to lamisil tablety, ale ako vidim u nas uz nie je , v cechach hej, a ako mi padlo nejake forum do oka pri googlovani, lekari najradsej masticky, ale to nepomaha, toto treba vnutrone, preto som aj ja musela vtedy chodit na kontroly a stale riesili labaky ci to tam este je alebo ci uz je ok, bolo to dost drahe.

milota164
30. aug 2014

ja som pouzivala na nechty krem Canespor, super je ze ho staci natierat len raz denne

ellasofia
14. jún 2016

ahojte,
bolo by fajn to dať skontrolovať, aby to nebola mykóza, čiže doporučujem navštíviť pedikérku alebo kožnú lekárku.

www.pedikurasupova.sk

kominar
11. feb 2021

@milota164 ahoj canespor je aj pre deti 3ročné?