Opar na bradavke. Ako sa s ním popasovať?

cartmanko
19. sep 2008

Asi mame opar na bradavke ale nie sme si isti.
Je to na okraji dvorca zacervenana skrvnka bez inak sfarbeneho stredu.
Na dotyk je to velmi citlive.
Nemoze to byt iba vyrazka?
A ak nie ako sa popasovat s oparom?
Coho sa vystrihat?
Bio lampu uz mam nachystanu... 🙂

Dakujeme za kazdu radu.

katka.m
19. sep 2008

Potierať genciánovou violeťou( z lekárne).

cartmanko
autor
19. sep 2008

nevieme ci je to ozaj opar, ak je to opar moze kojit malu?

katka.m
19. sep 2008

Od polnoci je na www.kojeni.net poradňa, (funguje len sob, pon. a str) a tam je taká super laktačná poradkyňa, čo poradil už veeeľmi veľa mamičkám. Skús jej napísať, ale na deň je len 10 otázok, tak od polnoci čím skôr. A popozeraj aj databázu otázok a odpovedí, možno to už riešila. Skutočne odporúčam.

kijonkova.k
19. sep 2008

Opar se většinou projevuje puchýřky(nejdříve začervenání),já na ně dost trpím.Ale na bradavce?To nevím,raději bych zašla k MUDr. a malou nekojila z toho prsu.pro děti je prý opar celkem nebezpečný ☹

cartmanko
autor
19. sep 2008

Dakujem za radu. Skusime ju kontaktovat a okukat ci tam tu temu mala. Da sa ten opar preniest aj na druhe prso? Ma sa to aj dezinfikovat, alebo nechat iba tak?

kijonkova.k
19. sep 2008

No,opar je hodně infekční,i když nevíš,jestli to je opravdu opar,tak na to raději nesahej a hlavně hygiena rukou,ať si něčím nenakazíš holčičku 😉

annag
19. sep 2008

cartmanko, pokiaľ je to na bradavke, tak to bude upchatý, resp. zapálený jeden z mliekovodov. Pokiaľ je to na dvoorci, tak je to zapálená - upchatá Montgomeryho mazová žliazka, čo by bol menší problém, ale je možné, že sa na prsník dosatala infekcia.

Pokiaľ by to bolo len neinfečné podráždenie, stačil by ozaj gencian alebo napr. mastička Bepanthen.
Začervenanie však svedčí skôr o infekcii - a to buď bakteriálnej alebo mykotickej. Na bakteriálnu by bola vhodná mastička s obsahom bactrobanu (tá je na predpis), na mykotickú by bola vhodná antimykotická mastička - buď Canesten alebo Candibene (voľne dostupné).

Častejšim prípadom býva mykotická infekcia, najmä ak má bábo v pusinke soor, dvorec - bradavka môže páliť, svrbieť, štípať.

Dojčiť kľudne môžete naďalej, lebo nech je to čokoľvek, bábo je už dávno infikované.

cartmanko
autor
19. sep 2008

no praveze nevieme.
mne sa to javi ako vyrazka alebo mozno skrabancek od malickej nechtikov.
vies ako to je, druhy clovek ti opise ako to boli ale kazdy mame iny prah bolesti.
aj na roznych miestach veci inak bolia. bradavky su citlive.
je to na okraji dvorca.
mozme nieco pokazit ak to preventivne natrieme tym canestenom alebo candibenom? /isiel by som teraz do lekarne./ ak by to nezabralo, tak by sme vylucili mykoticku infekciu.
ale ak to je bakterialna, ci to mykotickou liecbou nemozeme este zhorsit.
ak by to bolo bakterialne, pomohla by dezinfikacia?
z coho sme to dostali?
moze to byt z tych tamponov do podprsenky?
mne sa teda nepaci, ze nie su sterilne, podla mna by mali byt balene sterilne a nie ako vreckovky.

annag
19. sep 2008

cartmanko, canestenom / či candibene neublížiš, lebo ich účinná látka - klotrimazol ničí okrem húb aj určité baktérie. Ale účinok sa neprejaví hneď, až po pár dňoch. Najčastejším zdrojom infekcie sú cumle v súčinnosti s poranenou bradavkou (či už od nechtíkov alebo od zlého prisatia) alebo pusinka bábetka (najmä ak má samé napr.soor). Dezinfekcia pomôže v každom prípade, vhodná je tá gencianka, alebo manganistan - slabučký roztok, z neho obklad na 10 minút, nechať bradavku vyschnúť a potom v tenkej vrstve natrieť masť.

Z tampónov ste to asi nedostali, ale najviac sa infekcia rozširuje vo vlhkom prostredí, preto ich treba vymieňať veľmi často. Chicco vyrába tampóny zabalené každé zvlášť.

Ja som si s mykózou užila svoje, takže mám bohaté skúsenosti aj s liečbou a komplikáciami.

laurita
19. sep 2008

ja uz nekojim,ale ani uz nezistim, co mi bolo, nik nevedel pomoct
nakoniec som sa docitala na anglickych strankach,ze mykoza je svina, lebo ju maju casto zeny po cisaraku, profylaktickom brani ATB, deti nemusia mat soor - moje nemali, priserne bolesti do lopatky, pri ktorych som nevedela ani dychat a cervene bradavky, casto sa upchvajuce mliekovody, proste bez akychkolvek typickych znakov mykozy...
ja som lekarka a moja gyndoska ma vysmiala, ze bolesti mam z chrbta a ze mykoza na bradavkach - este sa s tym nestretla... 😖
davala som si octove zabaly, gencianku, brala brutalne silne antimykotika, potierala som cici fungicidinom, detom bolo blbo, ale vydrzali sme do 4m , hoci mozog som mala nastaveny na aspon polrok dojcenia
mala som plno mlieka a keby mi vedel niekto poradit, tak som nemusela brutalnymi liekmi ukoncovat laktaciu z nemohucnosti a bezmocnosti
teraz po 4m mam cici stale nejake blbe,akoby sa mi stale troska mliecka tvorila,ale su akoby upchate

annag, to mozem mat tie iste problemy aj pri dalsom dietati?

deti mi nenosili, vela sa rodilo, ja som cakala s cisternami na izbe jak blbec, ani odsavacku mi nespomenuli... 😠

annag
19. sep 2008

laurita, my sme si soor v pusinke doniesli pri malej z nemocnice, lebo samozrejme mali zvyk, nakŕmiť deti fľašou na noc, nech im dobre spia a mne mohlo prsia rozdrapiť. Stále mi vraveli, že je to mliečko, až môj pediater to správne diagnostikoval. Bohužiaľ mi už prešla mykóza na bradavky. Na jednej som zareagovala až tak, že mi z toho vznikol ekzém, teda alergická reakcia. Mala som presne tak silné antimykotiká a bohužiaľ aj kortikoidné maste. Bola to fakt brutálna bolesť, ktorá mne prešla do bolesti chronickej a bradavka mi zostala stále citlivá. Bolesť bola až kŕčovitá, presne tak až do chrbta až sa mi cievy na bradavke prudko stiahli a bradavka celá obelela. No dcérku som napriek tomu dojčila 26 mesiacov, asi do roka to bolo hrozné, potom už lepšie. Môj syn soor nemal, ale napriek tom sa mi mykóza znovu objavila, to som už udržiavala v rozumnej hranici a Candibene mi pomohlo ju utlmiť. Až nato, že bradavka je stále citlivá (teda 5 rokov) síce teraz bez zjavných prejavov ochorenia, no som si istá, že po pôrode znovu ochorenie prepukne. Neviem, nejak som sa vnútorne vysporiadala s tým, že to mám a dojčiť som dokázala aj s bolesťou i mliečka bolo veľmi veľa, hoci moje okolie pretáčalo očami, keď videli, na aký dvorec si to vlastne dieťa prikladám.

Samozrejme, na bábetku sa mykóza vôbec nemusí prejaviť a tie príznaky má iba mamička. Je to potvora, lebo spóry tých húb prežívajú všade, dezinfikovala som všetko dookola, no je to boj s veternými mlynmi a kako vravíš, na mykózu je organizmus zaťažený napr. ATB veľmi náchylný. Lekári najmä soor podceňujú, lebo bábo väčšinou príliš neobmedzuje (hoci často nakoniec riešia zapálené zadočky tiež spôsobené mykózou), ale čo môže spôsobiť mamičke, na to neupozornia ...

alififi
20. sep 2008

helen harper ma tiez tie vlozky balene po 2

cartmanko
autor
20. sep 2008

no ako obycajne som vydeseny na smrt. 🙂

lalupa
20. sep 2008

catman, nebud, da sa to prezit 😉

annag, dakujem, viem,ze je to velmi caste,ale aj laktacne baby krutili hlavami...
tie biele bradavky, no presne, bolest taka,ze som si kusala po prstoch uz skor do drievka, mam dvojicky, tak som bola zufala naraz ich kojit, dvojita bolest ☹

babulu po odstaveni som si po 2 m dala na cici opat, reku nostalgia a ona zlatinko zavrela oci a tahala... strasne mi je luto za tym vsetkym , najma ked z UM nam nebolo celkom dobre, fantasticky priberali z mojej smotanky, boli stastne, negrckali, je to nekrestansky drahe a pocit kojenia je nenahraditelny, tie zvuky, pocit bezpecia... ☹

asi len takym sposobom sa ostatne mamicky mozu o tom dozvediet, lebo gyndosi o tom prd vedia, pokial nie su evidintne knizne priznaky a pediatri maju riesenie UM... ☹

drzim vam palceky 😉

laurita
20. sep 2008

chybicka se vloudila, nick este z mojejsvadby.sk 😉

annag
20. sep 2008

cartmanko, nedes sa, presne som si potom povedala, že zase straším, neboj, väčšinou sa tieto problémy hladko vyliečia v priebehu týždňa - dvoch 😉

laurita, pri dvojičkách si toho zvládla až až, ak bude tretie, budeš už s mykózou vopred rátať, lebo poznáš jej prejavy a bude určite dobre 🙂

laurita
20. sep 2008

annag, to bude az po vas 😉 , budem drzat palceky coskoro, aby po takychto hlupostiach neboli ani stopy a vy ste si mohli krasne uzivat kojenie bez bolesti 😉

annag
20. sep 2008

laurita, ďakujem veľmi pekne 😵

lukin
20. sep 2008

Musela jsem si přečíst ostatní příspěvky, abych pochopila, kdo má ten opar 😀

laurita
20. sep 2008

uz tu nie som 😅 😀

cartmanko
autor
20. sep 2008

tak sme boli u dochtorky v panike a vraj to opar isto nie je ale iba upchata zlaza. a mame kojit v pohode a prist len keby mala mamicka horucku. dakujem vsetkym. 🙂

annag
20. sep 2008

cartmanko, treba dojčiť tak, aby brada bábetka smerovala k tej hrčke - ranke. Kde smeruje brada, tam bábetko najúčinnejšie saje, aby ste ten mliekovod dobre vyprázdňovali 🙂

cartmanko
autor
20. sep 2008

🙂 annag ty si anjel. normalny zivy chodiaci a pisuci anjel 🙂 😅 😀 😵

annag
20. sep 2008

cartmanko, len prečo mi doma niekedy vravia, že som čert 😀

cartmanko
autor
21. sep 2008

andel s dabkem v tele je vynikajuca kombinacia. 🙂