Operácia očí

jazminn
10. feb 2022

Nemáte prosím Vás skúsenosť sami, resp. v rodine s operáciou očí...ide mi o odstránenie okuliarov na čítanie, na dialku...moja jedna známa bola na klinike na Továrenskej ulici a operovali jej zákal popri ktorému jej urobili aj operáciu a vložili jej šošovky do oči a nepotrebuje už používať okuliare ani na dialku ani na čítanie. Hovorí, že ešte tak nikdy nevidela... a čo je najhlavnejšie, hovorí, že všetko bolo cez poisťovňu!

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oktoberka
10. feb 2022

@viestta a ešte doplním:aj to nie navždy

smoulingirl
10. feb 2022

Presne tak ako píše viestta, pri operácii šedého zákalu sa vlastná šošovka nahrádza umelou, hradí to poisťovňa. Korekcia zraku výmenou šošovky sa robí aj u pacientov, ktorí nie sú vhodní na laserovú operáciu, ale to za bežných okolností ide na priamu platbu a za jedno oko treba počítať so sumou okolo tisíc eur.

kris_tin257
10. feb 2022

Ja som absolvovala laserové odstránenie dioptrií na oboch očiach, mala som dioptrie 6,25 a každé oko stálo 1000€. Žiaľ neurobili mi poriadne vyšetrenia očí len základné a po operácii kedy mi značne zrezali rohovku keďže som mala vysoké dioptrie sa zistilo že mám glaukóm na oboch očiach... Odvtedy som odkázaná na kvapky každé ráno a pravidelne kontroly každé tri mesiace v nemocnici kde mi robia aj sono oči perimeter a ešte dve vyšetrenia. V prípadne že sa mi očné nervy začnú porušovať môžem prísť nenávratne o zrak, laserová operácia očí mi tento stav len a len zhoršila takže keby mi urobili riadne vyšetrenia a vedela o Tom dopredu nikdy by som si nedala oči operovať.

sono2
10. feb 2022

@kris_tin257 Bože, to mi je ľúto! Aké mali ešte trochu vyšetrenie?
Dúfam, že k tomu nedôjde

kris_tin257
10. feb 2022

@sono2 dúfam aj ja, zatiaľ to mám ustálené od prvého vyšetrenia až doteraz k zhoršeniu nedošlo tak dúfam že to tak ostane čo najdlhšie 😔 len som strašne svetloplacha leto je pre mňa des kvôli tomu že mám zrezanu rohovku a ostré slnko mi vypaluje doslova vzadu na očiach dieru 🙈 rovnako na telefóne a telke mám najnižší jas čo mi vyšší vadí... Ach toto sú tie veci na ktoré vás nikto neupozorni pred operáciou a vy veríte lekárom 😕

oktoberka
10. feb 2022

@kris_tin257 áno,to sú bežné stavy po operáciách oči. Suché oko,citlivé na svetlo,atď.
Bohužiaľ,je to operácia ako každá iná a oko je iba jedno.

sono2
10. feb 2022

@kris_tin257 a akým vyšetrením by sa teda na to prišlo že teda radšej to nerobiť?
A není za to nikto zodpovedný?
Ved do kelu teraz čo? Čo si máš ty študovať postupy?

kris_tin257
10. feb 2022

@sono2 mne na to potom prišli bežným vyšetrením očného pozadia, po operácii mi na klinike pozerali očné pozadie a sa im to nezdalo tak ma poslali do glaukomovej ambulancie. Tam mi teda povedali že glaukóm na oboch ociach. Ale pred operáciou si nič nevšimli, všetko im prišlo v poriadku.
Zodpovednosť ťažko na niekoho hádzať, podpisuješ zmluvy a kliniky ich majú dobré postavené takže tam sa ničoho nedovolas.
No a teraz nič, doživotne ráno kvapky a každé tri mesiace kontroly a sledovať to či sa to nezhorsilo.

brembo
10. feb 2022

@jazminn toto je najlepší sposob korekcie zraku. Ale pozor,ked nemáš zákal,tak si hradíš plnu sumu tj cca 1600€ za oko.

oktoberka
11. feb 2022

@kris_tin257 ty si nemala nikdy problém s očným tlakom?

simonkaa27
11. feb 2022

Tiez som podstupila pred rokom operaciu oci, sama som si na to nasetrila a zaplatila. Zhorsoval sa mi zrak do dialky, a nechcelo sa mi nonstop menit si klasicke a slnecne, stalo to dost penazi tak som si povedala ze idem do toho a je to super. Fakt sa kvalita zivota zlepsila. Uz na druhy den po operacii som videla tak povediac az za roh. Mam dozivotnu zaruku, Chodila som aj na kontroly a zrak na 150% ze je svetko ok.

oktoberka
11. feb 2022

@simonkaa27 A čo znamená,že doživotná záruka?

kris_tin257
11. feb 2022

@oktoberka nie nemala a ani nemám teraz očný tlak mám vždy na kontrole tak 14-16 hodnoty nikdy mi nenamerali nad 20.

oktoberka
11. feb 2022

@kris_tin257 tak potom podľa čoho ti diagnostikovali glaukóm?a kvapkas si kvapky?
Ono je pravdou,že po týchto operáciách je rohovka stále upravovaná a je ťažšie merať tlak.

kris_tin257
11. feb 2022

@oktoberka lebo mám veľmi tenké očné nervy a hrozí tam porušenie, kontrolujú mi stále očné pozadie. Kvapkam každé ráno Carteol, ktorý je na zníženie očného tlaku ale ako hovorím ani raz mi nebol nameraný vyšší. Áno oni to nejak prepocitavaju neviem ako to funguje s tými hodnotami očného tlaku

oktoberka
11. feb 2022

@kris_tin257 áno,chápem.
Už keď je raz rohovka operovana,už sa nikdy nedá úplne presne zmerať tlak
Ale...ani toto lekári často nevravia.
A druhá vec,tie doživotné garancie,to si myslím,že lekári vysvetľujú inak,aj ľudia,kto.idu na operácie vysvetľujú inak.
A bohužiaľ,potom dochádza k nezvratným procesom.

taktotedanie
7. apr 2022

@kris_tin257 hoci nosim okuliare do dialky, na lseeovu operaciu by som nesla. Nenechala by som si rezat do rohovky, pre centra je to biznis, nevsimli ste si, ze ocni lekari nosia okuliare? A vy tam idete na odstranenie dioptrii? Keby chceli uz davno to maju vsetci spravene
A to nehovorim o tom, ze zmysel to ma maximalne do -4 az -5 dioptrii, ak je to vyssie po case sa znova nejaka dioptria vrati, len toto vam v centre nepovedia a radsej vam balamutia o dozivotnej zaruke ak by sa dioptrie vratili

kris_tin257
7. apr 2022

@taktotedanie mne to spôsobovalo dosť problémy šošovky mi oči prestali prijímať a okuliare život do určitej miery komplikujú, to že sa dioptrie po čase nejaké vrátia samozrejme viem aj som vedela ale je rozdiel mať -6.5 a -0.5. A inak nie oční lekári tam okuliare nemali 😊

monika185243
7. apr 2022

@jazminn v Bratislave je jedna super klinika, len všetko si hradí človek sám. Ja mám tupozrakosť na pravom oku, dioptrie 4+, uvažujem tiež nad operáciou len za jedno oko sa platí 2 000 eur, je to dosť...

taktotedanie
7. apr 2022

@monika185243 tupozrakost vam operacia nevyriesi! Je to uz trvaly stav

monika185243
7. apr 2022

@taktotedanie ja som práveže počula že v BA robia aj to. Ale asi sa teda mýlim...

taktotedanie
7. apr 2022

@monika185243 urcite nie.. tupozrakost sa riesi v detstve, detickam prelepuju ocka, cvicia s nimi.. pokial sa to nezachyti v detstve, mozog nedostava “spravny obraz” z tupozrakeho oka a jednoducho ho vypne.. to mate pocitac s monitorom, darmo vymenite monitor pokial je pocitac pokazeny..dala by som si na to pozor aby ste neprisli o peniaze a s vysledkom spokojna nebudete

katenka2
25. máj 2022

@taktotedanie neviem, tiez som citala, ze v niektorych pripadoch sa tupozrakost da chirurgicky odstranit - https://www.iclinic.sk/tupozrakost. Ale istotne zavisi od dovodu...

taktotedanie
26. máj 2022

@katenka2 nie neda, tupozrake oko ostane tupozrakym okom, je to diagnoza na cely zivot..precitajte si ten clanok este raz a poriadne... aj ked sa chirurgicky poriesi sedy zakal, skulenie videnie sa nezlepsi resp.len minimalne a pacient po operacii ostava sklamany.. v detstve to este aky taky zmysel ma riesit (aj deti mozu mat vrodeny sedy zakal a skulenie)
Som lekar pracujuci v oftalmologickej ambulancii tak viem o com hovorim

katenka2
26. máj 2022

@taktotedanie
Ďakujem za objasnenie. Keďže ste od fachu, ako sa vraví, tak istotne viete o tomto probléme viac, než laici. Tiež zvažujem operáciu očí, veľmi ma obmedzujú okuliare a kvôli vracajúcim sa onkologickým ochoreniam som to stale odkladala... Teraz mám už 62 rokov, ale milujem ručné práce, čitanie, dokumentárne filmy.... Proste bez dobrého zraku to nejde. Snáď bude možnosť operácie s dobrým výsledkom 🙏🏻. Pekný deň želám

katenka2
26. máj 2022

@taktotedanie predsa ma napadla ešte jedna otázka, ak dovolite 😊. Ide leto, silné slnko... nevadí toto obdobie pre operáciu, alebo, ked som už toľko čakala, mám radšej ešte počkať do jesene a skúsiť to potom? Pekne ďakujem za odpoveď 😏

taktotedanie
26. máj 2022

@katenka2 vacsina pacientov preferuje na operaciu jesen az zimu vacsinou aj kvoli tomu, ze po operacii sa treba setrit a v lete sa potrebuju starat o zahradku, vnucata,dovolenky ale niekomu to je jedno, operaciu oci pocasie alebo rocne obdobie neovplyvnuje, jedine v lete sa treba chranit viac slniecku, nosit vonku kvalitne slnecne okuliare kym sa oci uplne zahoja po zakroku

katenka2
26. máj 2022

@taktotedanie pekne ďakujem 😘

taktotedanie
26. máj 2022

Vdacne, pekny den prajem