Operácia zlčníka. Kde by sa dalo objednať?

iffka2002
25. júl 2008

ahojte,
potrebujem surne vybrat kamienky na zlcniku, no najradsej by som sla do nejakej nestatnej nemocnice (najlepsie v okoli bratislavy). Neviete nahodou kde by sa dalo objednat?
a este jedna otazka- absolvovali ste to niekto- laparoskopicky?
dakujem..

pet81
23. nov 2010

@kythos u nás ve fakultce je objednací doba 2-3 měsíce

momoyka
25. nov 2010

ahojte,
v tehotenstve mi boli zistene kamienky v zlcniku, plno drobnych kamienkov,
pretrpela som cele tehotenstvo, stale zachvaty... teraz ma maly dva mesiace, bola som 8 tyzdnov bez zachvatu, odkedy sa narodil, ale teraz v sobotu som mala dost silny, skoncila som na pohotovosti... a kazdy ma posiela na operaciu... neviem sa odhodlat,
dajte mi trochu psychickej podpory, kto to uz mate za sebou, neviem ci cakat az maly trosku vyrastie, chcem ho kojit...
alebo ist teraz a necakat na dalsi zachvat...
mate niektora skusenosti s laparoskopiou a sucasne s kojenim v nemocke? poradte

lienkap
25. nov 2010

momoyka ahoj, urcite na tu operaciu chod, necakaj. Ja som bola ked mal moj maly dva mesiace a keby mam zazivat tie koliky znovu, tak aj 3x za sebou by som sla na operaciu hned. Dopredu som namrazila mliecka na styri dni a ked som sa vratila, normalne som pokracovala. V nemocke som kazdu chvilu odsavala a vylievala do umyvadla. Operovali ma laparoskopicky a na druhy den som behala. Urcite chod, potom si povies, ze to nic nebolo. Ja sa mam fajn a jem uuuuplne vsetko. Dietovala som asi 6 tyzdnov po operacii. Akurat cez Vianoce, aspon som nepribrala 😀

sven
25. nov 2010

@momoyka - namraž mlíčko do zásoby a šup na operaci. Ono totiž kojení prý dráždí žlučník, takže bys za chvíli byla samý záchvat. Já naštěstí v těhu dobrý (záchvat jen jednou, a to jsem nevěděla, že je žlučník) a pak mě to chytlo když prckovi byli 3 měsíce - a to rovnou zánět žlučníku, ucpaný žlučovod atd. Za měsíc jsem byla v nemocnici znova a to už na nic nečekali a rovnou kuchli. Mlíka jsem neměla dost velké zásoby, malý byl chvíli v kombinaci Nutrilon, mateřské mléko, ale zvládli jsme to a už zase plně kojím. Jeslti chceš, tak si přešti u mě v albu článek o mých patáliích se žlučníkem.

momoyka
25. nov 2010

dakujem vam babenky, je to povzbudenie, ale aj tak mam stale zmiesane pocity...
my sme uz odskusali nutrilon, ked som v sobotu skoncila na infuzke, tak do pondelka rana som nekojila, chutil mu, ale ja sa bojim, ze si zvykne na flasku a nebude chcet potom prsicko...

sven
26. nov 2010

@momoyka - pak je alternativa podávat mlíčko (či Nutrilon) alternativními způsoby - přes stříkačku, kádinkou. Samozřejmě risk to je, na druhou stranu častými záchvaty, hospitalizacem, léky, stresem, bolestí, dietou, taky riskuješ, že o mlíko přijdeš. Takže si fakt nevybereš. Manžel teda Matýska krmil z flašky a zvládl se k prsu vrátit v pohodě. Ale on je dobrý savec od začátku - asi záleží na konkrétním dítěti. Jen jsme mu to ztížili tím, že to dostával dudlíkem č. 1 (Avent), ačkoli byl už 4měsíční (myslím, že to už by měl používat i větší číslo). Prostě musel tahat a pořádně sát, aby to neměl tak "zadarmo".
Jinak nevím, zda znáš stránky www.kojeni.net - jsou naprosto perfektní a jsou tam zodpovězené i dotazy co se týče operace vs. kojení. Akorát tam teda byla rada odstříkat si snad jen na 2-3 kojení a pak kojit, což u nás teda nebylo - nebyla jsem schopná kojit tak brzo (ať už kvůli lékům, tak i kvůli svému pooper. stavu). V tu dobu jsem popravdě byla ráda, že jsem ráda, že vůbec sama vstanu z postele a odstříkám mlíko. Ale to bylo fakt ten den po operaci, ten byl takový blbý, pak jak vytáhli ten drén, tak pak fakt zlepšení den ode dne bylo znát. A taky - mě ten žlučník brali v akutní fázi, v zánětu, takže podle mě to i víc bolelo vše, než kdyby to bylo klidné, protože holky tady druhý den po operaci už lítaly jak fretky 🙂. u mě ta rekonvalescence byla trošku delší, ale i tak jsme to zvládli. Takže když jsem to zvládla já, zvládnete to taky! 🙂

lienkap
26. nov 2010

moj syn nemal problem vratit sa k prsniku, ako keby som ani nebola prec. Pocas pobytu v nemocnici sa o neho starala moja mamina a nic mu nechybalo, za co jej velmi vdacim, bola som spokojna ja aj moje dieta.
Injekciu od bolesti som dostala v ten den po operacii, aj infuzku a potom som uz odmietala, pretoze som sa citila fajn a nebolelo ma to tak, ze by som si musela pytat nieco od bolesti. A okrem toho som chcela hned ako pridem domov pokracovat v kojeni, aj tak bolo a kojila som este rok. U mna to malo perfektny priebeh, vsetko islo podla planu 🙂
Tie koliky boli hrozne, mala som asi 4x za mesiac. Kamienky sa mi vytvorili v tehotenstve, nikdy predtym som problemy nemala.

momoyka
26. nov 2010

ahojte, tak som bola dnes na sono, a zistilo sa, ze kamienky su uz rozlezene v zlcovodoch, z coho mam teda este ovela vacsiu depku....

@sven a ako dlho si bola nakoniec v nemocke?

sven
26. nov 2010

@momoyka - jakmile to leze do žlučovodů tak to chce ven - hrozí ucpání. To jsem si taky zažila (to byla první hospitalizace v září - zákrok ERCP - "prošťouchnutí ucpaného žlučovodu" hadicí přes krk - "mňamka" 🙂 - ale dalo se to vydržet, nebylo to tak hrozné.
Do nemocnice mě přijali v sobotu večer a v pátek mě pustili - operace byla v úterý. Ale myslím, že kdybych neměla ten zánět, ATB atd., tak by mě pustili i dřív. Syna jsem měla s sebou v nemocnice do toho úterý a pak už ho měl doma manžel a jezdili za mnou kluci na návštěvu. Jestli chceš, mrkni do mého alba, mám tam hospitalizaci popsanou.

frog
28. nov 2010

Ahojky.Já mám žlučník venku 14 dní,měla jsem to laparo,ale pořád to ještě není uplně v pořádku..nemůžu ležet na pravém boku,páč mě tam dloube..ale jinak dobrý.takže pokud jsou kamínky,tak ho dát ven,ale pokud takhle cestujou tak nejdřív to chce to ERCP,taky jsem na něm byla..a vzhledem k tomu,že při tom dávaj oblbovačku,tak ani nevím jaký to bylo...

frog
28. nov 2010

Lienkap-tys už druhý den běhala jo?Já nemohla pomalu ani chodit jak mě to bolelo,týden potom jsem chodila ohnutá a ještě teďka mě občas pobolívá v pravém boku..

sunea
29. nov 2010

@frog Ja som tiez druhz den chodila v podstate vacsinu dna, ked ma previezli na normalnu izbu. Mali sme to povinne 🙂

frog
29. nov 2010

No to my taky,ale mě to dost bolelo,měla jsem tam ještě celý den ten drén..

momoyka
29. nov 2010

ahojte, tak ja zajtra budem operovana, ale klasicky, neviem ci som sa dobre rozhodla, a uz zacinam vahat...

momoyka
29. nov 2010

dajte mi trosku podpory psychickej, lebo sa zblaznim....
a aky dlhy rez to bude? co mi bude spatit brucho? to som sa aj zabudla opytat dr.

sunea
29. nov 2010

@momoyka bohuzial ja ti neporadim, lebo som bola, ako vacsina tu, operovana laparoskopicky. Neboj sa, jazva casom vybledne a urcite to stoji za to, ako caste zachvaty a komplikacie. Drzim palce.

momoyka
29. nov 2010

bojim, bojim

lienkap
29. nov 2010

ja som sa naozaj cítila dobre, len som bola veľmi hladná 🙂 jediné, čo ma bolelo bolo plece, ale to bolo tým vzduchom, čo nafukujú pri laparoskopii brucho, vytláčal sa hore a o pár dní to prestalo bolieť. No nás už na druhý deň vyháňali z postele, takže sme museli pomali začat behať. Vraj je to lepšie, človek sa rýchlejšie zotaví a rozhýbe. Ale nechcelo sa mi prvý krát veru, trosku sa mi krútila hlava, ale potom bolo dobre.

lienkap
29. nov 2010

@momoyka držím palce, neboj budeš rada, že si to absolvovala

dusi
1. dec 2010

@momoyka moj maly bol tie 4 dni na kozom mlieku a nutrilone, odsavat sa mi do zasoby nedalo.. s problemami som odsala tak 15ml co je smiesne mnozstvo... v nemocnici som odsavala ako diva, lebo som sa bala ze mlieko stratim, ale stale len tak malicko...bola som rozhodnuta ze chcem kojit, viem ze je to o psychike tak som sa nevzdavala... ked som prisla domov maly sat nechcel, ale flasu nedostal ani za nic, ked bol uz riadne hladny zacal cuckat a bolo... uz je to 10 mes a stale kojim... inak ta horna rana sa mi akosi nechce vyblednut stale je trochu citliva ,vystupena a ruzova... je to normalne? pa

tinasc
1. dec 2010

mňa ešte stále bolí jazva na pupku, inak ostatné rany ma nebolia 🙂 horná rana je tiež ešte ružová...

luboslava31
1. dec 2010

Ahojte ,chcem poradit dnes som si po roku liecby konecne vypocula verdikt ,za moje problemy zdravotne doteraz to bol pankreas,netvorili sa mi pankreaticke stavy ,teraz po ct vysetreni za to moze zlcnik,nemam tam kamene ale blatko,vraj je to horsie ako kamene,nakolko je to huste tak mi to pomaly vyteka zo zlcnika a ja mam potom koliky,hnacky atd.Mam absolvovat odstranenie zlcnika,laparoskopicky.Ma s tym nejake skusenosti?Vacsinou pisete aj vsade pisu bolesti na pravej strane ,ale ja mam bolesti pod rebrom na lavej strane,vyzarujuce do chrbta.Ma niekto tiez ine bolesti ako na pravej strane?

benne
1. dec 2010

@luboslava31 ja som mala bolesti vzadu medzi lopatkami a pri záchvate akoby na žalúdku, nebolo to napravo, ale tak skôr v strede

tinasc
2. dec 2010

@luboslava31 aj ja som mávala bolesti okolo žalúdka, ktoré mi vystreľovali do chrbta, tiež tak nejako medzi lopatkami, vtedy som ešte nevedela, že je to od žlčníka 🙂

luboslava31
3. dec 2010

@benne a ako si dopadla s tymi bolestami?

benne
3. dec 2010

@luboslava31 mne to začalo v prvom tehu, v poslednom trimestri som schuti dopila tureckú kávu a naraz bolesť rezava na žaludku, prešlo mi to po chvíli - teraz viem, že to bol prvý žlčníkový záchvat u mna ... no a potom ešte pár záchvatov po pôrode, to ale bola vždy len bolesť akoby na žalúdku, ja som si myslela, že bábo mi orgánu trochu poposuvalo, a že to je z toho a potom dlllllho nič, až po 2,5 rokoch, ked osm porodila, tak som dostala taký záchvat, že pomohla až injekcia na pohotovosti. V tehotenstve ma bolelo medzi lopatkami, ale bola to taká bolesť, akoby od únavy, len n ačudnom mieste... po operácii ma presne tam bolel chrbát, tak preto viem,že to bolo od žlčníka ☹ No a na operáciu som išla, ked som v priebehu dvoch týždnov dostala aj druhý záchvat, že pomohla len injekcia.

luboslava31
4. dec 2010

@tinasc ahoj a ty si ako dopadla s tymi bolestami?absolvovala si operaciu?

luboslava31
4. dec 2010

@benne tiez mam dve deti,no teraz som tiez zhruba uz mam druhy krat zachvat za dva tyzdne,a to uz rok drzim pankreaticku dietu,nakolko amm problemy aj s pankreasom,tak nechapem nic drazdive aj ked priznam sa dala som si asi 4kocky cokolady ,ale zeby uz aj to by mi vadilo?

tinasc
4. dec 2010

@luboslava31 ja som záchvaty nemala, len som mávala bolesti ako som už opisovala na kamene mi prišli na kontrolnom ultrazvuku pri preventívnej prehliadke. Operáciu som absolvovala niečo pred dvomi mesiacmi 🙂

benne
4. dec 2010

@luboslava31 tak ja som ten prvý silný záchvat dostala bud z misky kornflexov, alebo s miniodhryznutia z opečenej slaninky ... ja som cele tehotenstvo druhé držala diabeticku dietu - celozrné pečivo, zelenina, ovocie... a hlavne striedmosť ... možno to ma zachránilo od operácie počas tehu 😖 no a po pôrode som mala deficit všetkého 😝 a čokoládu priam zbožnujem ... no a ten druhý záchvat som si uhnala sama, ked som sa neudržala a dala si slane tuc keksy - moja chyba, sypem si popol na hlavu... tie problemy s pankreasom nezávidím, ten pankreas ked je chorý je riadna beštia 😠