Operácia žlčníka

tinika
28. jan 2012

Dobrý deň, v minulých dňoch som mala prvý žlčníkový záchvat a zistili mi žlčníkové kamene, akú mam držať diétu, reps. čo môžem jest, čo ma čaká pri operáacii a čo po nej, kolko po operácii ešte musím držať diétu a kedy uz možem začať pridávať postupne riadnu stravu? Po operácii sa vraj priberá :( a ja uz teraz potrebujem schudnúť. vďaka

jose013
30. jan 2012

@tinika Neboj sa,ako vravim každy to preživa inak a ten prach citlivosti ma ini,a je normalne že maš strach lebo ideš do neznameho aj som sa bála tak pôrodu čo som o tom počula katastorficke scenare,trilery,kade čo.A bolo to uplne ine.Hlavne na to nemysli a nestresuj sa.

jose013
30. jan 2012

@tinika Ano rano pred operaciou mi dali sestričky bandaže na nohy,bud si to kupiš v lekarny alebo ty to tam daju neni to drahe,vola sa to aj antitromboticke pančuchy,a nehali mi to aj niekolko hodin po operacii.

tinika
autor
30. jan 2012

@jose013 no u nas svokra a jmamca robia a tato aj tak vie najlepsie ako s mladsim, keby mam len starsieho, toho by zvladli aj babky

tinika
autor
30. jan 2012

@jose013 a mala si aj ten dychaci trenazer? som zvedava, kolko z toho čo čitam bude naozaj, bo kamoskyna krstna bola tu u nas na operaciu a nič take nemala

jose013
31. jan 2012

@tinika Dychaci trenažer sme len precvičovali ako mas po operacii dychat,ako maš stavat s postele a držat si rany,nam aj pred operaciou den puštali dvd na ktorom to všetko čo si čitala na tej stranke bolo na tom cedečku ako poučenie pred operaciou,neviem ako to ti budeš mať vo vašej nemocnici.

tatiana77
21. feb 2012

@hranolka22 ahojte...aj ja som po operacii zlcnika a chceli by sme dalsie babo.....nemala si nejaky problem, ked si otehotnela po operacii zlcnika....mne zistili tukovy uzlik v reze....zevraj je to normalne, ak sa urobi po zakroku...ja som nemala ziadne zachvaty, iba ma bolelo v pravom podrebri...az dost...a zistili vela kamienkov.....potom po 2 tt mi nasli pseudocystu medzi crevami a mternicou, dalsia operacia..... ☹ schudla som 8 kg...teraz uz je od toho 9 mesiacov...ale necitim sa este fit....ale to asi preto, ze som chuda...a nepriberam...a boli ma strasne krk vpredu...takze tahanice s doktormi sa neskoncili ...a strasne chceme babenko a stale nieco...

hranolka22
21. feb 2012

@tatiana77
ahojky,ja som od operácie mala dcérku a tehu bolo až na maličkosti bezproblémové a teraz som opäť tehotná a zatiaľ je našťastie všetko v poriadku. neviem nakoľko tvoje problémy majú sivis s operáciu,po nej ak ti vybrali žlčník by si už problémy mať nemala. a s tým krkom-nemôže ísť o štítnu žľazu?
neviem noja som problémy nemala,kamoška má tiež žlčník von,ale po operácii má jeden pôrod za sebou,ale teraz 2 potraty už 😢 ale myslím,že to by s tým súvisieť nemalo,ona mala problémy aj pred tým
určite sa nenechať odbiť lekármi nech ťa vyšetria dôkladne a držím palce pri snažilkovaní a aj priberaní,aby si bola čo najskôr v poriadku

hrasko1hrasko
22. feb 2012

Ahojte! Ja mám ísť prví krát na operáciu žlčníka.Mám početné množstvo kamienkov. Natupujem 1.3. 2012 a 2.3. 2012 ma idú laparoskopicky operovať. Strašne sa bojím narkózi neveim ako to je ako rýchlo zaspím ako sa budú kumne pri tom správať a tak.Mám svojho partnera Tomáška čo ma dokáže veľmy podporiť ale ajtak sa veľmy bojím. 🙂

hrasko1hrasko
22. feb 2012

Joj a strašne sa hambým klistíru! Ja som povedal doktorovi že si to urobým aj sám ale on my povedal že asi my to nedovolia. 😅

tatiana77
22. feb 2012

@hranolka22 dakujem Ti velmi pekne.....hormony stitnej zlazy mam v poriadku....v pondelok pojdem k neurologovi...tam sa opytam, ci ma neposle na magneticku rezonanciu....sama uz neviem......niekedy mam pocit, ze je to z travenia ako takom, ze sa citim plna, pritom som nic nejedla...zaujimave na tom, je to ze v lete po operacii som sa citila lepsie ako teraz pomaly rok po operacii zlcnika......medzitym mi nasli helikobaktera...ten uz mam vylieceny.....nakoniec to bude asi vsetko len o psychike....gynekologicke problemy zatial nemam, a snad ani nebudem...stacila mi operacia...inak pred operaciou zlcnika som mala zamlcany potrat.....ale myslim, ze to bola nahoda....a nejake problemy s travenim nemas? ako si to prezivala po operacii? kedy Ta operovali? drzim palce, aby bolo vsetko v poriadku s tehotenstvom a babom...🙂)

andrea_mar
28. feb 2012

Ahojte, asi možno trápna otázka. Som objednaná na operáciu žlčníka 26.3., presne vtedy mi vychádza dostať menštruáciu. Mávam ju dosť pravidelnú, takže je predpoklad, že sa aj v tom čase dostaví. Je to prekážkou pri operácií? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 🙂

tatiana77
6. mar 2012

@andrea_mar urcite sa opytaj doktora na to.....ja som mala tiez menzes, ale uz mi pomaly koncil, ale nebolo to prijemne....hlavne na operaciu musis byt naha...takze neviem.....ale z hygienickych a dezinfekcnych dovodov je lepsie ju nemat.....

fordikford
6. mar 2012

ja som bola na operacii žlčnika a prve čo sa ma pytali či nemam menštruaciu ,lebo inač by to museli preložit tam si uplne naha takže už neviem ako sa rozhodneš 🙂

aidilka
7. mar 2012

Ahojte,aj mna to caka zaciatkom aprila, mam zlcnik plny drobnych kamienkov a zapal pankreasu z toho za sebou. Objednana som na Kramare a strach mam asi ako kazdy, koho caka prva operacia v zivote...
Prosim, mozete mi niekto povedat, co ma vsetko caka pred tym, ako zaspim? Kam mi vsade napichaju hadicky a hrozi mi nieco ako klistir alebo ine "prijemnosti"? A ak ste nahodou niekto boli v BA na Kramaroch, davaju tam nejaku "naladovku" este na izbe? Alebo odkracam na salu v plnom vedomi? Nech sa viem psychicky pripravit. Dakujem.

hrasko1hrasko
9. mar 2012

Tak a nikto my tu neporadil a ani nepodporyl pred mojou prvou operaciou! Pekné teda. ☹ 😒 😖 😢

hrasko1hrasko
9. mar 2012

Ja som po operácií ŽLČNÍKA! Nastupoval som 1.3. 2012 a 2.3. 2012 ma laparoskopicky operovali.
V prvom rade ma viholili dole aj hore proste cele brucho aj to dole cele na komplet.Potom my urobila klystír.Normálne sa na zachode prehnete jej do dverí a roztvorite si polky a ona vám tam vpraví hadičku s takým umelým dlhým koncom. A potom vám bude pumpovať tam midlovú vodu.A potom nasleduje sedenie na zachode.Ja som bol celkom až 3 krát.Operovali ma na druhý deň nič som nesmel jesť a ani piť. Prišla obviazala my nohy dala ym taku košelicu čo ma zahalovala iba s predu a bol som s holou riťou.Potom my dala župan a šli sme na operačnú salu po mojich. Tam vitiahla vozík taky dlhy uzky čierny na ktory som sa takmer ani nezmestil. Naliezol som si naň nahý a potom ma zakrila takou zelenou plachtov a odviezla na operačnu sálu čislo 5. Tam ma nahala ešte v čakacej miestnosti napichnuteho na naladovke a potom ma zaviezla na salu pod svetla.Pametam si doktora čo ma operoval že sa ym pozdravil, a pametam sa na svetla že som sa dival do nich.Dalej si nepametam už vobec nič.Potom som sa začal prebudzať cestou zo sály na chodbe a na jiske som bol len krátko.Nebolo my zle ani nič. Len som mal bolesti ale dajú sa zvládnuť.Niekomu dávajú aj vívod s takou flaštičkou smiešnou ale ja som to nemal. Na izbe my potom dali inekciu od bolesti do pleca.A stej ym bolo zle ale po chvili ma zalial potom a bolo potom dobre zaspal som.Potom my davali už len cez striekačku do žily niečo na bolesť.A postupne to bola tabledka a pichali my už len na zriedenie krvi inekcie do pleca.Tije som dostal aj domou.Teraz sa citim fajn rany sa ym dobre hoja začinaju už svrbeť. 13.3. idem na kontrolu. 🙂 😉 Naozja na porovnanie stymy kolikamy azachvatmy je to uplna malina.

tatiana77
19. mar 2012

ahojte, ake mate problemy s travenim po operacii zlcnika...ja som 10 mesiacov po operacii...a to travenie je vselijake....najviac ma boli krk a akokeby pazerak.....pritom v septembri som bola na gastro a vsetko v poriadku....a lekarke mi hovori, ze o reflux nejde, lebo 2 mesiace beriem lieky na kyselinu.....mam taky ako keby krc...noneviem, som z toho zufala a unavena.....zajtra idem na sono a rongen...ale uz nechcem behat po doktoroch..asi sa dam na nejaku dietu, ale uz nechcem schudnut...praveze chcem priberat....prosim napiste mi vase poznatky...dakujem

robka32
30. mar 2012

Zdravím.Chcela by som prispieť aj ja čo sa týka operácie žlčníka.Operovali ma 7.2.12.Ako to býva-ďeň pred operáciou nástup do nemocnice.Mohla som jesť niečo ľahšie do 16 hod.,piť do polnoci a čo najviac-koľko znesiete.Večer som dostala 2 tabletky,ráno o 6 ďalšie 3 tabletky.Sprcha a potom mi obviazali nohy el.obvazom po kolená.Podotýkam,žiadne tekutiny.Operáciu som mala až o 13 hod.O 12 hod ma prišli vyzdvihnuť a šup na operačku.Dole som sa prezliekla do toho plášťa,dostala som ďaľšiu tabletku a zapíja sa to takou slanou vodou a čakala kedy prídu pre mňa.Boli sme tam asi 8 pacienti.Ide to tam ako na bežiacom páse.Potom som si ľahľa na ďaľšiu posteľ a previezli ma na operačku.Po tej tabletke vám je všetko jedno.Na operačke mi napichli kanilu,priviazali nohy a ruku remeňmi.Prišla anesteziologička a cez kanilu mi niečo pichla.Pamatám si,že mi išla dať dýchaciu masku bola od tváre asi 20cm-viac si nepamatám.Narkozu som zniesla veľmi dobre,toho som sa najviac bála-niektorý z narkozy zvracaju.Po operácií poviem pravdu som mala dosť veľké bolesti.Hňeď ako ma priviezli na izbu mi dali 4 infuzie.Sestrička mi neskor doniesla tabletky proti bolesti.Do polnoci som musela ísť na malu potrebu.Ja som nebola schopná ani o desiatej večer vstať a ísť na wc neskutočne sa mi točila hlava.Sestrička to vyriešila inak,aby som nemusela chodiť.Ráno som podotýkam musela vstať z postele,poumývať si brucho-mala som ho celé žlté.Bola som zvedavá na jazvy.Pod prsníkom som mala asi 2cm-4štychi,nad pupkom asi 4cm-6štychov a samozrejme vývod-bez štychov.Konečne som sa mohla napiť,ale opatrne.Raňajky som nedostala až obed-varené zemiaky v paradajkovej omáčke.Večera suchá.Na druhý ďeň ráno ma prepustili domov,aj keď som mala bolesti.Sestrička prehľadala pol nemocnice,aby mi mohla dať rozpis na žlčníkovu dietu.Na výber štychov treba prísť na 12 ďeň po operácií.Mala som spolubývajucu,ktoru pustili hneď na druhý ďeň po operácií.Je to individuálne.Bolo mi povedané,že človek po operácií musí začať normálne fungovať po týždni.To nie je ale moj prípad.Som už skoro dva mesiace po operácií a mám stále komplikácie.Po týždni mi z brucha-z jazvy spoza štychov-začalo niečo vytekať.Nebudem to opisovať.Ja keď som to videla skoro som odpadla.Brucho som mala nafuknute,ale doktori mi tvrdili,že je to v poriadku.Chodila som viac ako mesiac po lekároch.Najskor mi vybrali 2 štychy,aby mi to malo odkiaľ vytekať naštastie brucho prestalo bolieť.Nedostala som ani len antibiotiká,ani proti bolesti.Asi pred dvomi týžďnami sa mi brucho zacelilo a bolesti začali znovu.Nie také veľké,ale su.Na vlastnu žiadosť som sa vypýtala na sono,pretože sa stále necítim dobre.Brucho v poriadku,ale doktorke sa to nezdalo s tými bolesťami,tak mi pozrela jazvu nad pupkom.Našla dosť veľký problém-z vnutornej strany jazvy mám niečo čo je veľké 2cm.Ani ona netušila čo to je.Len ma upozornila,že ak to nieje hnisavé ložisko tak ma čaká ďaľšia operácia.Moj obvodný mi ihňeď robil testy,či to nieje zápal.Nie je.V pondelok idem speť za lekárom,ktorý ma operoval dohodnuť sa čo ďalej.Lepšie povedané dohodnuť si termín operácie.Nechápem jednu vec.Ak pacient tvrdí po celý čas-minimálne 3krát do týžďna skoro 2 mesiace-že mu nieje dobre a zle sa cíti,prečo to doktori ignoruju?Čo treba urobiť,aby ma brali vážne?Mala som veľké štastie,že telo sa s tým bordelom,čo sa mi tvoril v bruchu, vedelo vysporiadať aspoň takto cez štychy.Obvodný mi hovoril,že som mohla dostať otravu krvi a zle by sa to skončilo.

marcovka1
4. máj 2012

@tinika Ahoj,tak aj ty zlcnik ☹ aj ja 😒 akurat dnes som bola na sono a mam taky mensi 1.5cm tak som prestasnaa 😒 😒 a tie narkozi mi ani nespominaj ja ich uz nepocitam,len zase ist do nemocky .. ☹ a ty ako po operacii ? ja sa tiez idem objednat tak uvidim ..bolesti nemam nejake strasne,len take tlacenie a chrbtica ma dost boli 😖 chcela by som laparoskopicky tak dufam ze sa dohodnem s doktorom ..a kto ta operoval?
@hranolka22 citam ze si tiez bola laparosko.operovana asi lepsie nie ako ked ti brucho rozrezu 😒 ja mam jeden kamen a ty si kolko mala?

marcovka1
4. máj 2012

@andrea_menstruaciu by si nemal mat to sa pytaju pri kazdej operacii je to aj kvoli tomu,aby si velmi nekrvacala pre sa aj z tej rany krvacas ked ta operuju tak asi aj preto 🙂

hranolka22
4. máj 2012

@marcovka1
neviem porovnať s klasickým rezaním,ale tak určite je laproskopicky lepšie ako rezať 🙂
kameňov som mala 5 ak si dobre pamätám,takých väčších,pred operáciou kým som bola v nemocke som bola na UZv na rozbíjanie ak si pamätám a doma mám sáčok s takými omrvinkami 😀 už vybratými rozdrvenými kameňmi
držím palce nech to sa čo najskôr zotavíš a bude lepšie,ver mi 😉 😉

marcovka1
4. máj 2012

@hranolka22 no ved to racej teraz ako tie zachvati ☹ ja som nemala.ale mamka mal prestrasne a ties dostala zltacku 😝 ja som myslela ze ked je viac kamenov tak rezu brucho,ale ze ked mam jeden tak laparka staci 🙂 laparku som absolvovala na gynde tak ze nieje to nic strasne 🙂

hranolka22
4. máj 2012

@marcovka1
ak si dobre spomínam tak mne DR vravel,že typ operácie záleží ani nie od počtu,ale skôr od veľkosti kameňov-ak sú veľké a aj UZV sa podarí rozbiť na stále veľké kúsky tak musí byť klasický rez 😝 ale vravel,že dnes je väčšina tých laparoskopických a je to že aj neporovnateľne lepšie

tinika
autor
4. máj 2012

@marcovka1 ahoj tak ja som mala mensie 4 kamienky ale bolesti vačšie a tiez chrbat ako ty, čo sa tyka laparoskopie tak vačšinou to tak robia, ak nie je komplikacia a ja v pohode, papam vsetko, uz som mala aj hranolky a slaninku s bryndzakmi a pohoda :D a čo ja viem tak rezu vtedy ak je piesok alebo je uz niečo mimo zlčnik

tinika
autor
4. máj 2012

@hranolka22 tebe vyberali len kamene?

aidilka
6. máj 2012

Ahojte, ja som dva tyzdne po operacii zlcnika. Operovali ma laparoskopicky v Medissime v BA. Mala som v zlcniku piesok a strk, mala som s tym problemy, skoncila som so zapalom pankreasu v hroznych bolestiach v nemocnici vo februari, co mi nejaky kamienok vycestoval a upchal vyvod z pankreasa, tak som to uz nechcela odkladat, aby sa to nezopakovalo.
Nastupovala som rano v den operacie o 7:00, okolo pol deviatej ma uz operovali. Na druhy den na obed som isla domov. Pred operaciou mi nerobili nic neprijemne, ziadny klistyr... iba mi napichli do zily kanylu. Potom som zaspala a ked som sa zobudila, mala som iba take slabe bolesti (asi este fungovalo nejake analgetikum) Z narkozy mi zle nebolo vobec (toho som sa dost bala) Ked ma previezli na izbu, bolesti zosilneli, ale neboleli ma ani tak tie rany ale boli to take skor silne krce v celom bruchu. Dost som sa zlakla, lebo kazdy pohyb bol dost utrpenie, ale lekar mi povedal, ze je to OK, ze ma to boli z toho nafuknutia brucha plynom pri operacii, ze to prejde do rana. Vraj mam male brucho a vseobecne chudi ludia s tym mavaju vacsi problem, lebo im musia brucho viac nafuknut.. 😒 Nepomahali mi na to ani lieky od bolesti, co mi dali, proste som to musela vydrzat. Ale dalo sa, aj na zachod som poobede sama presla. V jednej operacnej rane som mala vyvedenu hadicku do takej flasticky. Tu mi na druhy den pred obedom vybrali. To vyberanie bolo trochu neprijemne, ale trvalo to len dve sekundy 🙂
Noc bola este taka tazka, nevedela som sa ulozit, kazdy pohyb ma zabolel, zaspala som az niekedy nad ranom, ale ked som sa zobudila, fakt to bolo ooooovela lepsie 🙂 Uz som sa v pohode vedela hybat, len pri zmene polohy z lezmo do stoja mi vystrelovala bolest do ramien (lekar vravel, vraj je to tiez z toho plynu, ze to prejde - preslo tak o dva dni) Na obed som potom isla domov.
Este dalsi den so mnou ostal doma manzel, lebo sa mi zle vstavalo z postele a pohybovalo, tak mi pomahal, ale kazdym dnom to bolo lepsie a lepsie. O tyzden som uz isla do roboty, v pohode soferovala a na 8-my den mi vybrali stychy.
Dietu som drzala prvy tyzden tak poctivo, potom som postupne polavovala, ale stale si davam pozor na to co zjem. Kavu, alkohol, vyprazane a pod. sa asi tak skoro este neodvazim 🙂 Zatial som nemala od operacie ziadne problemy klop-klop 🙂
Drzim vam vsetkym, co vas to caka palce, nech vsetko prebehne tak v pohode, ako u mna 🙂

marcovka1
6. máj 2012

@aidilka super ze sa mas uz dobre a mas to za sebou a ja stale niesom rozhodnuta nemam az take bolesti podla toho co zjem,mam jeden kamen 1.5cm 😝 ☹ tiez by som isla laparosk.ked je to tak kratko neviem sa rozhodnut 😖

terula
7. máj 2012

ahojte, mňa čaká operácia v stredu 9.5. v TN a mám z nej neskutočný strach je to moja prvá operácia a aj narkóza. Žlčník mám plný malých kamienkov , lekár povedal, že sa to bude dať spraviť laparoskopicky tak som zvedavá ako to vôbec celé dopadne, ako mi bude po narkóze,bolesti ako a či sa budem môcť vôbec hýbať. Ak sa chcem niekomu reagovať na môj príspevok budem len rada

aidilka
7. máj 2012

@terula ahoj, nemusis sa bat, nie je to nic hrozne, vyssie som opisala moju operaciu. Tiez som sa bala, bola to moja prva operacia v zivote, ale nebolo treba. Narkozu zvlada kazdy inac, mne napriklad nebolo po nej vobec zle. Rano ma operovali a poobede som uz mohla po troske pit vodu, zle mi nebolo. Jest som dostala na druhy den rano suchy rozok, potom na obed zemiakovu kasu. Hybat sa ako tak budes moct, len pri zmene polohy ta to bude prve dni boliet. Ale znesitelne. Najtazsie je prve dni vstat z postele z lahu do sedu. V nemocnici su nad postelou take tie zavesene trojuholniky o ktore sa da pritiahnut, to mi prve dni doma chybalo 🙂 tak mi pomahal zdvihat sa manzel. Ale ta nepohoda je otazka tak max. 4-och dni, potom uz budes uplne sebestacna. Kludne sa pytaj, ked ta nieco napadne...

terula
7. máj 2012

Ďakujem Ti veľmi pekne za to že si mi napísala a tvoje povzbudivé slová ma aspoň na chvíľku upokoja pred dňom D, prosím Ťa aj si mala nejaký zvláštny režim deň pred operáciou či si robila všetko ako v bežný deň?