Operácia žlčníka

tinika
28. jan 2012

Dobrý deň, v minulých dňoch som mala prvý žlčníkový záchvat a zistili mi žlčníkové kamene, akú mam držať diétu, reps. čo môžem jest, čo ma čaká pri operáacii a čo po nej, kolko po operácii ešte musím držať diétu a kedy uz možem začať pridávať postupne riadnu stravu? Po operácii sa vraj priberá :( a ja uz teraz potrebujem schudnúť. vďaka

sandy84
28. jan 2012

@tinika Ahoj, chod si dat vybrat tie zlcnikove kamene, cim skor. Nic vazne to nie je. Pred operaciou interne vysetrenia, daju ti klystir, mozno nie a ides na salu. Po zobudeni klasika bolest a po 2 dnoch uz budes normalne sediet a chodit. A papat budes len dietne a po pol roku sup klobaska jedna a zistis, ze nic sa nedeje 🙂 Tak sa drz a nedaj sa. A musim povedat, ze nie je pravda, ze priberas po vybrati zlcnika, ja som sice tehotna, takze to povedat nemozem za seba, ale pol rodiny to ma vybrate a maju tie iste vahy. TO je individualne.

lusinda24
28. jan 2012

ja som po pôrode ktorý bol v júni prekonala ale zo 3 záchvaty kým som navštívila lekára a zistila o čo sa jedná, hneď v ten deň ako to zistili ma na začiatku augusta hospitalizovali na týždeň na preliečenie nakoľko žlčník nechceli vyberať aby sa neukončilo kojenie (že tak urobia až keď sa zavedú príkrmy a prestanem kojiť), o 2týždne po prepustení ma naspäť hospitalizovali - ževraj porušenie diétneho režimu a pritom som si dávala veľký bacha...a opäť som si poležala týždeň na sucharoch a infúziách kým ma pustili a opätovne žlčník nevybrali aby som ďalej kojila a nakázali ešte väčšiu diétu...a čo čert nechcel mohla som dietovať akokoľvek a zas o 2týždne ma znovu brali...Tie 2týždne boli pre mňa ako začarované...Tak ma opätovne hospitalizovali so slovami, že už so žlčníkom neodídem a tak sa aj stalo...týždeň som sa preliečovala, na siedmy deň ma zoperovali a na ôsmy pustili domov...No a najlepšie je na tom to, že aj tak mi neukončili kojenie, po celý týždeň som kojila iba v deň operácie som nakojila hodinu pred zákrokom a potom som nemohla kojiť 24hodín počas ktorých mala dcérka umelé mlieko a ja som odsávala a rez ma pritom nijako neobmedzoval a po uplynutí inkubačnej doby sme začali opätovne kojiť a tento pondelok má maličká 7mesiacov a stále kojíme 🙂 čiže nepochopím prečo to takto nemohli spraviť hneď pri prvej hospitalizácii ale som musela prísť až 3krát...nebolo by na tom nič strašné veď čo nevarila som, chudla som, neupratovala som, iba som ležala 🙂 ale najhoršie bolo to že všetky 3 "pobyty" absolvovala so mňou dcérka (pri prvej hospitalizácii mala len 6týždňov) a to bolo s prepáčením o hubu...ale to je na inú tému... Som sa trošku rozpísala 🙂 ale pre zhrnutie mne nepomohla žiadna diéta aj tak sa mi záchvaty vracali, na operáciu by som šla na vašom mieste hneď - jeden deň hospitalizujú druhý deň odoperujú (zákrok cca 2hodiny) a na tretí domov, pretože ak by ste dostali záchvat alebo v mojom prípade až zápal pankreasu tak si poležíte dlhšie, od vtedy sú už 4mesiace a nepribrala som ani kilo...dokonca počas týchto hospitalizácií vďaka sucharom som schudla 3kg z ktorých sa vrátilo len 1kg čiže o priberaní po operácii nič neviem (mám aj kamarátky čo sú po operácii a sú stále rovnaké) a čo sa týka diéty po tak dostaneš zoznam čo jesť nemôžeš a musíš to dodržiavať 6mesiacov a potom postupne pridávať a zisťovať čo vadí a čo nie...Ale čo sa týka mňa tak ja som to nedodržala (kebyže si prečítaš čo nemôžeš tak zistíš že zo všetkých vecí čo existujú nemôžeš 80% toho všetkého) a už po 2mesiacoch som začala postupne v malých množstvách skúšať čo mi spraví zle a čo nie a teraz jem už všetko len na pár vecí po ktorých mi zostalo ťažko na tom mieste kde bol žlčník...

tinika
autor
28. jan 2012

@sandy84 mam uz termin operacie :D 7.3. a klystir dufam nie :D nemala som ho ani pri porodoch :D a tebe to vyberali v tehotenstve?? No som zvedava ako zmaknem som 3m po porode uz konečne som začala cvičit a teraz zase bude musiet byt pauza

tinika
autor
28. jan 2012

@lusinda24 mne povedali ze vraj 7 dni hospitalizacia :( mozno ste nepribrali lebo kojite :D ja počas kojenia som schudla resp. po porodoch hned povodna vaha, len brucho stale nafuknute a po kojeni hned hore 6kg :(
vraj moj dedo jedol hned vsetko a v pohode, kamoska začala skusat a teraz papa aj skvarky tak som zvedava, kolko ja stastia budem mat :D či si nejaku opečkačku za na jesen uzijem :D

martina_uk
28. jan 2012

ajojky, nicoho sa neboj, oproti tomu ake bolesti su pri zachvate je operacia uplne pohoda, ja som zachvaty trpela pol roka po porode 2 krat do tyzdna minimalne, neskor uz skoro kazdy den.. hruuza, kojila som a jest som nemohla skoro nic, ziadne ovocie, zeleninu.. zili sme este v Anglicku a tam mi dali na zachvat iba coca colu kedze som chcela kojit tak som neprotestovala ale ta kola mi voobec nepomahala, proste som to pretrpela a zo strachom jedla kazde susto ci z toho nebude zachvat, ked sme prisli na SK hned druhy zachvat ma hospitalizovali a zlcnik mi vybrali, malinka mala vtedy 7 mesiacov, kojenie sme udrzali. Dietu som drzala po operacii asi mesiac taku podla papiera ale potom som zacinala normalne skusat a jediny problem mi robila smotana, ked som zjedla nieco smotanove citila som jemnucke pychanie ale asi po 2-3mesiacoch preslo aj to a dnes uz jem vsetko bez obmedzeni a nemam ziadny problem. Skusenosti ludi ktorych som sa pytala je ze ak drzi clovek dietu velmi dlho po operacii tak su problemi, treba normalne skusat tak po mesiaci a ked neboli tak zacat pomali jest vsetko. Pred operaciou som bola hospitalizovana 2dni a po operacii este 4 takze kedze Ty uz mas termin tak by to nemuselo byt tych 7 ale mozno aj menej, mne ho vybrali laparoskopicky, po operacii som to citila asi 2-3 tyzdne, prve tri dni boli take najtazsie ako ze musis opatrne vstavat a lezat na boku sa neda len rovno a tak ale ja som sa o dve hodiny po operacii postavila lebo som sa nevedela vycikat po leziacky tak mi sestricky pomohli a sla som po svojich na wc. V noci po narkoze mi bolo zle, na zvracanie a inak fakt ziadne ine problemi, uplna pohoda, ked som to porovnala co i len s jednym zachvatom tak to je super sa toho zlcnika zbavit ;) a s chudnutim to neviem ako je, ja kedze som chcela udrzat kojenie tak som po operacii musela zacat jest aby som nestratila po narkoze mlieko a tak som pribrala a teraz drzim 90dnovku a ide to pomaly dole.. drzim palce ;)

lusinda24
29. jan 2012

@tinika ja som si kvôli žlčníku poležala dokopy 23dní takže 7určite zvládnete a tých pár dní stojí za to aby neboli vážnejšie problémy...a čím skôr to budete mať za sebou tak tým skôr budú aj opekačkové maškrtky...Čo sa týka váhy, priberania počas tehotenstva, chudnutia po pôrode tak ja sa dajako vymykám...pred otehotnením som mala 72kg, v deň pôrodu 74kg a 5dní po pôrode 64 a teraz mám 60kg...takže aj keď po ukončení kojenia by som pribrala tak to dúfam nebude až 12kg 🙂

hranolka22
30. jan 2012

@tinika
ja som počas prvého tehu prekonala niekoľko záchvatov,ale moja vtedajšia gyndoška ani doktorka neprišli na to,že ide o žlčník,zvaľovali to na tehotenstvo...presne 3 týždne po pôrode som mala zase záchvat-najhorší,opäť som skončila na pohotovosti kde mi jeden DR navrhol urobiť sono a našiel žlč.kamene takže sme konečne vedeli o čo ide.mala som ísť hne´d na operáciu,ešte som ich uprosila keďže to bolo v nedeľu nadránom a v nedeľu boli krstiny aby ma pustili aspoň na krstiny a hneď po krste nástup do nemocky...ani som nemohla ochutnať z ničoho len piť vodu 😒 v nedeľu na obed som prišla na príjem,začali mi robiť predoperačné-malý mal 3 týždne a bol kojený,ale mohol byť so mnou takže som ho mala pri sebe na izbe,až v pondelok večer pred operáciu ho manžel vzal domov,keďže som si nestihla odstriekať MM tak bol 1,5 dňa na umelom kým som mala operáciu a po nej som nemohla kojiť kým mi nevyprchala narkóza...operáciu som mala laparaskopickú-3 štichy,malé jazvičky mám doteraz,ale nie je to moc vidno.vybrali mi kamene aj žlčník. po operácii som najprv nemohla jesť,neskôr len také kašovité blé veci a pustili ma vo štvrtok-takže som tam bola 4 dni a ešte ďalšie 4 dni som každý deň chodila na injekciu,mala som diétu a vôbec som nepriberala,ale naopak,schudla som.dodržiavala som ju poctivo tak 3 týždne,potom som začala poľavovať...
ja ke´d si porovnám záchvaty a operáciu tak operácia bola v pohode,bola som v narkóze a mala som okolo týždňa trocha bolesti ešte,ale rýchlo sa to lepšilo a ozaj to bolo nič v porovnaní so záchvatmi. hneď v stredu večer som opäť začala kojiť malého,nabehli sme v pohode na to
čo sa týka diéty-to by ti mal dať doktor čo môžeš a čomu sa vyhýbať
mne operácia pomohla a keby na to prišli skôr mohla som si "ušetriť" pár záchvatov 😉
takže neboj,nie je to nič strašné a tak do 7-10 dní budeš fit a bez strachu kedy sa tá strašná bolesť zopakuje 🙂

tinika
autor
30. jan 2012

@hranolka22 tak to mase este dobre bo u nas na pohotovosti ti daju len lieky abo injekciu a kaslu ta, ani mi nepovedali z čoho to je, az na druhy den dobre ze som sla k lekarke hoc mi bolo lepsie, az tam som sa dozvedela.
po operacii ti dali čo mozes a čo nie? bo mne velmi neporadili teraz, odporučili kucharsku knihu najst a na nete vsade pisu inac. skoda len ze som uz cvičit začala a teraz zase par mesiacov pauza po operacii pre mna uz tretia narkoza :d

hranolka22
30. jan 2012

@tinika
ja som bola na pohotovosti 5x a prvé 4 razy ma vždy odbili len tým,že mi dali injekciu a poslali domov...ale piaty záchvat prišiel už po pôrode takže už to nemohli zvaľovať na tehotenstvo tak vtedy to doktor začal viac riešiť a napadlo ho to sono a tam našiel kamene...
ja skúsim pohľadať či nemám ešte ten rozpis čo dali mne po operácii,ale bolo to dosť obmedzujúce..ale keďže mne vybrali aj žlčník tak ja som to dodržiavala len 3 týždne,potom so začala jesť normálne v rámci kojenia 🙂
a s cvičením si nerob starosti,zdravie je prvoradé. a mesiac po operácii už určite budeš mcť zase scvičiť...ja som tiež začala od nového roka cvičiť a bum,som tehotná tak sa už nedá-brušáky 🙂 ale beriem to tak,že sa dám do formy keď bude na to vhodná doba 😉

tinika
autor
30. jan 2012

@hranolka22 aj mne budu vyberat cely zlčnik a jasne ze zdravie prvorade :d len uz som sa tčesila ze sa hybem a niečo robim, kedze som bola na sc tak som nemohla hned po 600bedeli hehe ja som tak dopadla pred rokom :D v septembri som začala zumbovat a v januari chora a februari uz tehotna .D gratulujem, nech ste zdravi :D no pekne to budete mat veselo :D ja by som tiez este chcela tretie a ked vidim ze si po operacii a pohoda tak neriesim :D bo niekto mi vravel ze uz nie ked dalsia operaci, či si rodila normalne? lebo ja na sekcie a by si bola prekvapena, pri prvom tehu somchodila na predporodnu pripravu a skoro cele tehu sme mohli robit brusaky, len v urč. tyzdnoch sa nedali :D

hranolka22
30. jan 2012

@tinika
rodila som oboch prirodzene a na operáciu mám spomienku už len v podobe troch malých krížikov na bruchu a tiež kamienky mám odložené 😀
ja som sa tiež bála,bolo to vtedy strašne narýchlo,bum hneĎ operácia a to som nebola z pôrodu úplne ok,ale dopadlo to dobre a som rada,že to mám za sebou. pre mňa boli tie záchvaty strašné. a na kedy máš operáciu naplánovanú?
veselo bude,ale chceli sme aj keď som nečakala,že tak rýchlo sa podarí 😎
ale ja som v každom tehu schudla,takže to nebude také zlé 😵
a brušáky mi aj DR vravle,že nie,určite nie prvé 3 mesiace a ani potom to nie je dobré,takže toto rešpektujem,ale začala som chodiť plávať aspoň 🙂

tinika
autor
30. jan 2012

@hranolka22 hehe to kamienky asi kazdemu davaju čo? a jteta ma doma :D hej len ja som 3m po sekcii tak sa bojim ze zase operacia, a mesiac čakam, keby bolo hned tak mozno lepsie aspon by som mala skor pokoj a teraz dieta a sa bojim čo mi neurobi dobre aj tak, operaciu mam 7.3. na tatove a bratove meniny ta parada :D a ty mas aspon parik :D ja dvoch chalanov tak by sme chceli este babu ale či sa podari ... :D tak budem zumbovat :D tam sa brusaky nerobia :D čo uz, dalsie leto budem mat zase bachor pred sebou :D

hranolka22
30. jan 2012

@tinika
mesiac čakania to je dosť 😒
ja som to mala narýchlo,ale aspoň som nemala toľko času stresovať 😉
ale keď máš raz kamienky tak nikdy nevieš kedy dostaneš záchvat-kamarátka tiež čakala skoro 2 mesiace na operáciu a teda aj keď si dávala veľký pozor na jedlo aj tak ešte mala 4 záchvaty za ten čas. ja si pamätám,že nemá sa jesť pikantné,mastné-ako guláš,slanina a podobne,tiež jablko so šupkou,iba bez šupky sa môže,nie čerstvé pečivo,veľa výnimiek tam bolo na zeleninu-kapusta,kyslá kapusta,karfiol...
a ako to je po sekcii neviem,ale mne vraveli,že dnes sa to robí laparoskopicky takže žiadne rezanie brucha tak hádam to bude oki. držím palce,nech ti to rýchle zbehne a hlavne nech si bez záchvatov

tinika
autor
30. jan 2012

@hranolka22 dakujem, no ja som zatial len tie jablka bez supky jedla, starsie pečivo, dietnu sunku, dietne parky, troska masla a na obed rybu na vode, kura na vode a zemiaky tak uvidime

hranolka22
30. jan 2012

tak to máš dobré 😉
treba na pare alebo dusiť alebo grilovať,nie vysmážať,ale nie vždy ľahko sa dodržiava 😒

attena
30. jan 2012

@hranolka22 Ahoj.Odporucaju mi operaciu zlcnika laparoskopicky,tak tu citam tvoj pribeh,len to odkladam a odkladam uz treti mesiac koli malemu ze ked bude vacsi pojdem,ale vidim ze ty si to zvladla ked si mala 3 tyzdnove babo,tak musim aj ja vydrzat,mam na zlcniku polypy a blato v nom, hroza tie blesti v novembri ma koli nim hospitalizovali,vlastne viac koli peceni,chirurg povedal ze vysledky pec.testov mam katastrofalne na umrtie, bola som na infuzkach v decembri som mala kontrolu s pecenou mala som uz vsetko ok.tak este v marci mam dalsiu kontrolu uvidim uzivam lieky na zlcnik mam dietu zachvaty som od novembra nemala ale sem tam ma pobolieva.Opytam sa ta ake je byt bez zlcnika?Diky

attena
30. jan 2012

@tinika ahoj.Aj ja mam ist na operaciu,este som si nebola dat termin,strasnesa bojim,mam 5 mesacne babo ale ako tu citam vase pribehy tak naberam odvahu a vmarci mam kontrolu uvidim co povie mudr.a potom sa asi odhodlam.Drzim ti palce da potom vediet ake to je byt bez zlcnika ok.

hranolka22
30. jan 2012

@attena
ahoj,no máš to zaujímavé,ale ak to vieš popredu máš možnosť si odstriekať MM do zásoby a tak ísť,ja som to nestihla,ale tak zvládli sme aj bez toho
ja na tvojom mieste by som asi šla,ja si pamätám svoje záchvaty a po každom jednom som si vravela,že už nikdy viac to nechcem zažiť.je to strašná bolesť a mňa deplatlo aj to,že som nevedela kedy to príde
ak nemávaš záchvaty a cítiš sa ok tak ešte počkaj,ale podľa mňa nie je veľmi načo
výhoda laparoskopie je,že sa zotavíš rýchlejšie ako voľakedy,budeš samozrejme ale potrebovať aspoň prvý týžden pomoc s malým
a ako je to bez žlčníka? dobre 🙂 neviem,necítim rozdiel-rozdiel je v tom,že viem že koliky by som už nemala nikdy mať aj keď to niekedy preženiem s niečím pikantným,či ťažkým a podobne
ostali mi 3 malé jazvičky čo skoro ani nevidno a tie kamienky 😀

mami2
30. jan 2012

@attena ahoj aj ja som bola na operacii zlcnika hned po porode chalani mali 2 mesiace a zvladli sme to vsetci aj ked mi bolo strasne smutno za chalanmi ale musela sm ist a za 4dni som bola doma🙂tak sa nemusis nicoho bat drzim palce🙂

attena
30. jan 2012

@hranolka22 malinkeho uz nekojim,len sa bojim narkozi bola by to moja prva v zivote a diky za rady viem co su koliky mala som ich 2 roky skoro kazdy mesiac a hlavne cez horucavy jul august strasne to je

attena
30. jan 2012

@mami2 dakujem za podporu,musim to zvladnut

tinika
autor
30. jan 2012

@attena ja by brala aby som nevedela čo ma čaka :D ja uz mam dve narkozy za sebou :D drzim prsty

tinika
autor
30. jan 2012

@attena aj ja som mala zle pečenove testy, moja obvodna uz chcela aby som ostala v nemocke
@attena ja by som sla aj hned len nech mam pokoj :D takto sa viac stresujem ked sa to blizi
@mami2 tatko musel mat veselo s dvoma drobcami :D nas tato sa tiez nudit nebude, ale patko je uz samostatny viacmenej

hranolka22
30. jan 2012

@attena
neboj,dnes sú narkózy bezpečné a nie je to ako voľakedy,ja som sa prebrala do 1,5 hodiny po operácii čo mi vraveli,dosť zlé bolo,že som musela na pooperačke čakať a nemohla som piť a strááášne som mala sucho v ústach-dovolili mi len ovlažovať pery,ale potom som u piť mohla aj keď po málinko,ale bolo to ok
pre mňa bola operácia naozaj oveľa ľahšia ako nejaký záchvat-ako písala mami ja som tam bola 4 dni aj s predoperačným aj s po operácii,mohla som byť dlhšie,ale chcela som ísť domov a akurát som dochádzala na tie injekcie

jose013
30. jan 2012

Ahoj tinika,tiež odporučam vybrať žlčnikove kamene čo najskor,mne ich vyberali v novembri a mala som bolesti od juna,začala som držat dietu moj ciel bol schudnut 40 kil co som nabrala počas aj po porode,podarilo sa mi schudnut všetko no prišli mi tie neskutočne bolesty a krče.Najprv boli len take jemne a raz za par dni tak som to nebrala važne,myslela som si že telo si zvyka na diety a žaludok začal protestovat že dostava malo papanie no mylila som sa a lekarou som naštivila ked už bolo fakt zle,bolesty sa stupnovali a boli prudkejšie a častejšie až nikolko hodinove.Nevladala som ani chodit a cele noci som nespavala,na gastre ma nadopovali liekmy a tlmily cim sa dalo ale nič nezaberalo.Prikazali mi diety na žlčnik aby ho nedraždilo lenže moj žlčnik draždilo skoro všetko aj to čo by nemalo.Nakoniec som dvakrat naštivila pohotovosť po injekciach mi bolo niekolko hodin fajn,nakoniec ma konečne povedali že tam mam male kamienky co je ževraj horšie ako velke,objednali ma na oktober ale ak naschval som ochorela a do narkozy musi ist človek zdravi,takže nič dalši mesiac trapenia predomnou.Nakoniec už som sa plazila po zemi od bolesti pri každom pohybe ma to bolelo viac a viac o syna sa museli starat pribuzni čo som to nezvladala od bolesti.Musim povedat ze to bolo to najhoršie co som prezila,možem povedat že pôrod bol oproti tomu nič 😀 .Tiež som mala strach s narkozy lebo som ju nikdy nemala,ale zvladla som to.Ja som bola v nemocnici 7 dni lebo som mala problemy s krvou vela krvy som stratila pri operacii takže koli tomu inak si tam možeš poležat 3-4 dni.Nakoniec mi zobrali cely žlčnik lebo už sa rozpadaval bol poškodeni od kamienkou,lekary to nevideli pri sone tak sa tak rozhodli pri operacii. Po operacii som bola doma tak ešte tyžen taka ťarbava ale to zaleži ako rychlo sa človek zotavuje po takych zakrokoch,a aky maš prach citlivosti,ja osobne som citliva na ranky a rezy takže u mna to bolo dlhšie zotavovanie.Naodrinovali mi dietu aspon na pol roka,ale uz par mesiacou som oparacii som skušala jest jedla ktore som predtym nemohla,ten pocit je užastni sa najest bez strachu že ma niečo riadne zaboli.Ja sa citim skvelo a slobodne,nepribrala som ani kilo,nedržim už dietu ale davam si pozor čo zjem,"s menšimi prehreškami" 😀 .Som rad aže to mam za sebou,držim ti palce aby si to zvladla dobre a čo najskor doma.

jose013
30. jan 2012

@tinika Ja som z Martina tak som si našla na internetovej stranke našej nemocnice,informacie pri laparoskopickej operacii žlčnika to si možeš prečitat,su tam aj diety napisane čo je vhodne čo nevhodne na jedenie ako upravovat pokrmy,informacie o operacii.http://www.mfn.sk/index.php?m=17

tinika
autor
30. jan 2012

@jose013 dakujem si zlata

tinika
autor
30. jan 2012

@jose013 dost podrobne info čo ma čaka :D aj sa začinam bat aj si vravim dobre vediet čo ma čaka :D

tinika
autor
30. jan 2012

kočky to ste mali nejake pančuchy na nohach?

jose013
30. jan 2012

@tinika Nemaš začo,hlavne nech to maš čo najskor za sebou,a čo najskor domka pri detičkach.Ja som mala synčeka u svokričky lebo priatel musel byt v praci,mam aj super 3 švagrinky tak bolo o syna postarane ale bolo mi aj tak smutnučko.A tešila osm sa velmi domkou. 😀