Otec mal mozgovú príhodu

diankaq
30. jan 2021

Ahojte
Moj otec dostal ťažkú mozgovú príhodu, krvácanie do mozgu bolo veľmi rozsiahle (praskla mu hlavná cieva)
Po vyšetreniach, lekári povešali že mozog je fuč, nereaguje.. Dali ho do umeleckého spánku, no od štvrtka už dýcha sam a prebrali ho z umelého spanku, no nezobudil sa..už je tomu týždeň.
Dnes otca previezli z Ará na Jis- neurológia.
Boli sme pri nemu a bolo vidieť že nás cíti, keď sme sa prihovárali zdvihol ruku, nohu ale aj ústa (bolo vidieť ako by chcel rozprávať ) no on len spi, nemá otvorné oči ani nič.
Chcem sa opýtať je to môžme aby takto vnímal ? Aj keď mu nefunguje mozog? Je to možné aby nás cítil? Alebo sú to len reflexy?
Ďakujem Vám za odpovede

zuzana18072020
30. jan 2021

@diankaq ahoj moja babka na tom bola tak isto... tyzden sme k nej chodili ja som jej zvykla steklit nohu na to reagovala, stisla mi par krat aj ruku ale nezobudila sa nebola vsak v umelom spanku lebo doktori ju nechceli trapit... ze by to tahala mesiace, roky. Pichali jej morfium a na koniec jej zlyhalo srdce :( mala aj ine diagnozy
nechcem ti brat nadej... :(

luccija
30. jan 2021

@diankaq nechcem Ti davat falosne nadeje, ale mozne je vsetko.Clovek v bdelej kome pocuje, citi...svokra mala mozgovu porazku velmi silnu a casom sa niektore centra mozgu obnovili.ale vela vela museli cvicit, rehabilitovat
Co hovoria lekari?to, co na zaciatku?

mladenca
30. jan 2021

@diankaq niecim podobnym sme si presli pred mesiacom. Poviem ti tak, neprestavaj verit, ale priprav sa na vsetko. My sme sa pri kazdom pohnuti, naznaku pohybu potesili, lenze ked je mozog poskodeny, tak to je otazka casu. Povedali nam, ze keby sa aj prebral, tak ze je to len nemohuce telo, ani by si nic neuvedomoval, ani by nic nemohol a myslim, ze by len trpel. Napokon po dvoch tyzdnoch nam volali, ze vypovedalo srdiecko. Po pravde aj som sa na to pripravovala, ale to na to sa clovek pripravit nevie nikdy. Vela sil!

tenerifka
30. jan 2021

@diankaq Mojmu svagrovi (v Spanielsku) praskla cieva v mozgu, v relativne mladom veku, mal ale stastie v tom, ze do hodiny bol na sale a operovali ho, a to bolo v nedelu (medzitym vysetrenia-CT, MR), mal zasiahnutu celu lavu stranu (a tym mu to postihlo pravu cast tela vratane recoveho centra), par dni o sebe vobec nevedel, rodina za nim chodila, rozpravali nañho.... ako postupne nadobudal vedomie, vyvadzal, protestoval, nemohol rozpravat, bol frustrovany. Vsetko sa musel ucit odznovu, rec sa uci stale (uz je tomu viac ako 2 roky), nemohol vobec stupit na nohu+pouzivat ruku, rehabilitaciou sa postavil znova na nohy a ruku stale este rehabilituje. Mentalne funkcie ma ale v poriadku, aj ked komplikovanu matematicku rovnicu uz asi nevyriesi, ale co tam po tom.
Kazdy pripad je iny, treba urobit maximum, co sa da, aj ked ak tvojho otca neoperovali, netusim, ake poskodenie tam nakoniec mohlo nastat. Mozete jeho stav skonzultovat aj u ineho neurologa v inej nemocnici, aby ste si boli naistom.
Drzim vam palce, je to tazke, najma ta neistota. Hlavne budte pri ñom ako sa da, on vas urcite citi aj pocuje

mogaa
30. jan 2021

@diankaq ono pokiaľ mal zakrvávaný mozog a nebol na operácii tak asi sa pripraviť na to najhoršie...ale záleží v akom stave bolo to krvácanie, resp.akú veľkú časť mozgu zakrvácalo...mame napr.pred 17rokmi nedávali nádej a žije doteraz.....má síce trvalé následky ako reč, motorika, zlá chôdza, nestabilita, ale žije ......no ona nemala krvácanie do mozgu len upchatú cievu a nedokrvený mozog.....hneď ako sa jej to stalo ju dali do umelého spánku, ale potom ju nevedeli prebrať.....a ano ja som presvečená že podvedome ten človek vníma prítomnosť blízkej osoby a to aj keď je v kóme....

zuzana18072020
30. jan 2021

@diankaq hlavne myslite pozitivne ak sa z toho dostane bude zit ale mozu byt nasledky ak nie napisem to sprosto nebude sa trapit... je to tazke hlavne ked ide o pribuzneho ja by som uz toto nechcela nikdy v zivote zazit :( drzim velmi palce

diankaq
autor
30. jan 2021

@luccija lekári hovoria raz tak raz tak
Lekár povedal že Mal na život len 5%
A na druhí deň prišiel nový lekár a povedal že robí pokroky a že sa z toho vymota
Tak ja neviem, ostáva už len nádej a modliť sa

brna1989
30. jan 2021

@diankaq ahoj, my sme si tým prešli v novembri.s mojou babičkou.
Zdravá žena ,84rokov.bez akýchkoľvek liekov a pridružených chorôb.jedno ráno spadla na zem pri umývaní zubov.stihla zakričať, že neposlúcha má noha.prisli sme do kúpeľne a ležala popri vani.oci mala otvorené, vnímala ,ale už nevedela odpovedať.
Rýchlo sme volali záchranku a ostala na jys neurológii.uz v sanitke upadla do bezvedomia,z ktorého sa ani v nemocnici nedostala.silna mozgová príhoda, zalialo prakticky celý mozog.kedze nemala žiadne iné choroby , srdiečko vydržalo ešte 2 týždne a potom odišla na druhý svet.chodili sme za ňou každý druhý deň, hladkali ju, rozprávali.dychala sama bez akýchkoľvek prístrojov.bolo nam povedané, že sa mozog operovať po takejto príhode nedá a praktický je celý zaliaty a nemusíme dúfať ,že sa niekedy preberie.mame čakať , kým dodýcha.
Držím palce, lebo z tvojho príbehu je vidieť,že lekári dávajú ,akú takú šancu.drzim silno palce, nech sa zobudí a ešte zažijete spoločné chvíle 😔
Babička mi veľmi chýba,ako moja druhá mama.alebo skôr prvá ❣️ odpočívaj v pokoji babi moja

zuzana18072020
30. jan 2021

@brna1989 jak keby som o mojej babke citala :(

nela6
30. jan 2021

@diankaq stalo sa aj môjmu otcovi, uz sme sli do nemocnice, ze nežije, lebo hovorili, že ďalšieho rána sa nedozije... nakoniec prežil, ale to co potom nasledovalo, uz život nebol, vkuse ukazoval, ze sa zabije, ze on takto žiť ani nechce... on to mal vedľajší následok leukemie, na tu potom po 6r zomrel

noami12
31. jan 2021

@diankaq ahoj, moja krstná bola na are, ako cukrovkarka upadla do kómy 😥 no ale keď sme za ňou prišli a pohľadkali ju alebo postegolili na nohu tak tiež bud prstom hybla alebo dala signál že nás vyníma..

mogaa
31. jan 2021

@diankaq ono naozaj záleží od stupňa zakrvácania mozgu.....vychádza sa výsledkov CT-čka, ak nevola operácia a zakrvácaná bola len malá plocha tak krv sa vie vstrebať, ale ak bol a zakrvácaná väčšia plocha tak s tým už si telo samo neporadí a je to otázka času......treba sa spýtať primára alebo izbového lekára....lekár ktorý nevidel výsledok CT-čka sa k tomu nebude vedieť vyjadriť.....pravda ale je, že o mozgu sa toho stále vie veľmi málo, takže pokiaľ sa pacient nepreberie tak prognózy a vyhliadky sú stále neisté......ak ste veriaci, tak sa môžete nanajvýš len modliť a čakať ako si s tým telo poradí....ale bohužiaľ ak tam naozaj praskla hlavná cieva a nebol operovaný, tak prognoza je veľmi zlá.....

diankaq
autor
31. jan 2021

@mogaa lekár po vyšetrení Ct povedal že mame sa pripraviť na najhoršie lebo to bolo veľmi rozsiahle, moj otec má 72 rokov a nemal žiadne iné diagnózy, no mal slabšiu astmu. Keď sa to stalo doma, otec prestal rozprávať no vnímal do sanitky si šiel aj sám a potom v noci ho prevážali do druhej nemocnice aby ho operovali. Ako som písala otec nám začal reagovať keď sme boli pri nemu, no dnes už nereagoval vôbec, ani na nás ani na sestry nič.
Celu noc mal horúčky a doktori vravia už len to najhoršie

mogaa
31. jan 2021

@diankaq ťažko povedať , ak ho operovali tak krvácanie mohli čiastočne odstrániť....ono sa to určite skomplikovalo aj tou horúčkou.....mama bola v bezvedomí cca 3týždne, najskôr ju do umelého spánku uviedli zámerne aby zvládla ten vysoký tlak a za tú dobu aby ho stabilizovali neskôr bola v plytkom bezvedomí na oddelení...do toho dostala zápal plúc, viac menej jej primár ani personál nedávali žiadnu šancu a napriek tomu sa z toho dostala......ono naozaj treba veriť, ak sa dá, tak chodiť za ňou čo najčastejšie.....ak ste veriaci tak sa modliť...cca po 4rokoch nám iný primár tiež na neurologii povedal že takýto ľudia sa dožívajú 3-4roky lebo majú uplne zničené cievy, mama stále žije a to prešlo už cez 17rokov....

tenerifka
31. jan 2021

@mogaa tvoja mama mala velke stastie, aj ked pri upchatej cieve to vacsinou ludia rozchodia, zalezi ale aj co bolo pricinou, pises, ze mama mala vysoky tlak....tam skor nastava prave to prasknutie cievy( co bolo pricinou u mojho svagra) a prezije to cca 50% ludi. On bol ucitel, cez vikendy aktivne bicykloval po kopcoch....len mal vysky tlak a pravdepodobne bral aj preventivne bez vedomia lekara aspirin ( aj ked nemal vysoky cholesterol). A stalo sa mu to prave pri bicyklovani

mogaa
31. jan 2021

@tenerifka no mala to z neliečeného vysokého tlaku....ale dostávala sa z toho veľmi dlho a ostali jej aj trvalé následky.....ono nie vždy záleží na tom čo povie lekár, veľa ľudí sú bojovníci a ak to zvládne aj telo, majú vyhraté....

tenerifka
31. jan 2021

@mogaa suhlasim, lekari sa velakrat mylia

drobcek17
31. jan 2021

@diankaq mali sme starú mamu,ktorá mala krvácanie do mozgu keďže mala nad 70rokov a lekári neverili,že to prežije neoperovali ju. Prvé dni v nemocnici nevnímala, potom nás vedela chytiť za ruku. Žiaľ ostala ležať na posteli, bola plienkovaná, kŕmená. Jej mozog pracoval na menej než 20%. Žila ešte viac než rok.

brna1989
31. jan 2021

@diankaq držím palce ♥️

diankaq
autor
5. feb 2021

Ďakujem všetkým za správy, no žiaľ otecko nás včera opustil do večnosti

brna1989
5. feb 2021

@diankaq nech je mu zem ľahká 😔

supernova1
8. máj 2021

@diankaq taktiez si tym prechadzam momentalne... je mi to velmi luto, posielam vela sil, skoda ze ked moj ocko lezal na zemi ludia okolo neho len prechadzali... pomoci sa mu dostalo neskoro tak len cakame doma a trpneme...