Ovčie kiahne u dospelých. Čím to môže byť?

janna1830
17. sep 2008

Ahojte,
rocna dcerka 14 dni po ockovani na ovcie kiahne tuto chorobu dostala vo velmi miernej forme . Ja som ju prekonala ako dieta na 100 % a co ma strasne prekvapilo, rano som sa zobudila s typickymi pluzgierikovitymi vyrazkami naplnenych tekutinou v oblasti chrbta, ktore ozaj len mierne svrbia . Posledne tyzdne som bola trosku chora ( kaslala som, mala teploty 38...), brala som aj atb-Erytromycin. Dobrala som ich vlastne len vcera. Moze toto zapricinit nejake oslabenie imunity a nasledne prepuknutie takejto choroby? Myslela som, ze clovek je uz imunny navzdy...Dakujem za nazory a rady, ak nieco k tomu viete, budem rada. Vsade citam, ze pre dospeleho je to nebezpecne, tak neviem..

marusch.mat
18. sep 2008

Někdy se může stát, že při oslabené imunitě že se objeví spíš pásový opar, který způsobouje stejný vir, jako neštovice.

erikasadek
18. sep 2008

ahoj Janna, stava, sa saùozrejme, ja som mala spoluziacku ktora pekonala, za detsva, potom ako zdravotna sestra , a potreti krat v tehotenstve a to bol riadny poplach, jej dieta, bolo dlho na pozorovani, chvalabohu ,je v poriadku.

drz sa , troch asi vytrpis , v dospêlosti , sa to tahsie znasa...

elfa
18. sep 2008

Ahoj Janna. podla tvojho opisu ide skor o pasovy opar, ktory sposobuje ten isty virus ako ovcie kiahne - presne ako pise marush, objavi sa obycajne pri oslabenej imunite. Ak si ovcie kiahne prekonala, uz ich nedostanes. Ak niekto vravi, ze kiahne mal viackrat, tak neboli dobre zdiagnostikovane. Pasovy opar mozes dostat viackrat. Pasovy opar maju vacsinou dospeli a bolo by velmi vhodne ist k lekarovi.
Este sa chcem opytat: kolko stala ockovacia latka proti kiahnam? A ako ste ju zohnali?

smisela
18. sep 2008

Tak moja mama prekonala pásovy opar a nič príjemné,je pravda,že ho sposobuje ten isty vírus ako pri ovčich kiahnach a pri zníženej imunite.Ak ťa len svrbia,to je ten lepší prípad,a určite navštív lekára,moja mama bola dlho na PN,a mala neznesiteľné bolesti chrbta 😒

janna1830
autor
18. sep 2008

ahojte, dakujem !

Ja som si myslela, ze pojde o ten pasovy opar, len som to nechcela uvadzat na zaciatku, ci sa najde niekto, kto povie, ze mal kiahne viacraz. Dost ma to prekvapilo, ked som si to nasla na chrbte, ale nastastie ich je stale tak malo..a nesvrbia, akurat som hrozne unavena.
Elfi, som v Amerike, ockovanie je kazde zadarmo, tak neviem. Je to tu normalne, ze sa proti tomu ockuje.

elfa
18. sep 2008

Aha, Jani. Tak to je jasne. Ockovat sa da aj u nas, len je problem s ockovacou latkou, tazko ju zohnat.
Radsej chod k lekarovi, pasovy opar nie je sranda. Fakt. Sice ti neda nejaku skvelu liecbu, ale nech je to pod kontrolou.

erikasadek
18. sep 2008

elfa, normalne stoji okolo 60 euro, takz e si to prepocitaj tak na slovenske, ceny mate rovnake v prepocte.

janna1830
autor
18. sep 2008

inak ja som si myslela, ze aj na Slovensku sa uz proti tomu davno ockuje v ramci povinneho ockovania ( teda neviem, ci je doma povinne, alebo sa mozes rozhodnut nedat dieta nezaockovat, co by som ja neriskovala )

elfa
19. sep 2008

ockovanie proti ovcim kiahniam nie je tu povinne, ale da sa zaockovat. len nie je o to az taky zaujem, teda ani ockovaciu latku nekupis hoc-kde v lekarni

tatian
31. máj 2012

ja mám tiež taký problé. Mám 13 rokov a ešte som nedostala ovčie kiahne. A chcem ich hrozne dostať aby som od nich mala pokoj, pretože ževraj čím si viacej staršia, tím to je horšie. Už som bola medzi deťmi ktoré mali ovčie kiahne ale ja som ich nedostala. Ževraj som imunná. Ako ich môžem dostať? A je to naozaj také hrozné?