Ovčie kiahne v dospelosti

mana85
5. okt 2014

Ahojte prosím Vás viete mi poradiť synček dostal pred 13- dňami kiahne zvládol ich celkom v poriadku ma už len chrastičky ... No my s manželom sme ešte kiahne nemali a zrejme nás neminú 😒 A ja sa chcem spýtať hlavne ako je to s PN máme čakať kým sa neobjavia prvé pupence a isť k lekárom či stačí zavolať ? A čítali sme že ovčie kiahne sú prenosné už 2 dni pred výsypom lenže lekár nás predsa nemôže vypísať z práce pred ochorením ? alebo je to možné v takomto prípade ? Prosím Vás ak ste boli v takejto situácii ako ste to riešili ? Ďakujem

saurian
5. okt 2014

@mana85 kiahne su infekcne 2 dni pred prvym vysypom do zaschnutia vyrazok.
ak ste nemali, nemusi automaticky znamenat ze ich dostanete - napr nas starsi mal a ani ja (nemala som este) ani mladsi syn ich nedostal.
viem, ze tehotne zeny ktore pridu do styku s kiahnami a este ich nemali (tu mozu kiahne vazne ohrozit plod) idu k dr, ktory z krvi vie zistit ci ich "dostali" a dostanu nejaku injekciu, aby neprepukli.
mmch - pochybujem ze vas vypise na pn ak nemate ziadne priznaky choroby.

ervenka
5. okt 2014

@mana85 tiez som si myslela,ze som kiahne nemala, ani v zdrav. karte nemam nic zaznacene- dala som si zobrat krv, a vysledok je,ze som ich uz prekonala, ked som bola mala. Ak sa bojis, nech ti dr. zoberie krv, mozno ste ich uz prekonali s par vyrazkami, ktorym nikto neprikladal dolezitost a tvoje obavy su zbytocne... 😉

duracelko
5. okt 2014

Ja som sa varicellou vo stvrtok nakazila, sobota prve pupaky nabehli, v pondelok som predcasne porodila☹ moj maly ma uz 3,5 roka

mirkapal
5. okt 2014

Ano, ja s mm presne tak isto, ako pise @ervenka, tiez sme obidvaja nemali nikdy kiahne, pred prvym tehotenstvom sme sa chceli dat proti kiahnam zaockovat, ale dr nam predtym zobrala krv a zistila, ze virus varicella v krvi mame. Tzn. kiahne sme prekonali, ale mali sme taky mierny priebeh, ze si to nikto nevsimol a tiez ani zaznamy v zdravotnych kartach nemame. Odporucam odber krvi, ci tam virus mas alebo nie...

mana85
autor
5. okt 2014

@saurian
@ervenka
@mirkapal
Ďakujem za odpovede ste ma docela upokojili zajtra pôjdem doktorke a požiadam ju o tu krvnú skúšku prípadne čo mi ešte ona poradí ... ani som nevedela že sa to dá takto zistiť a to som si prečítala dosť článkov o kiahňach 😅
@duracelko uff riadne rýchli priebeh asi preto že ste bola tehotná sa to tak rýchlo prejavilo a teda asi došlo aj k tomu predčasnému pôrodu však ... Chlapčeka máte krásneho a aj ostatné detičky 😵

mana85
autor
5. okt 2014

@mirkapal a ešte ma napadlo ako dlho sa čaká na výsledky ? ďakujem ...

katarina644
5. okt 2014

@mana85 ahoj moja mama dostala kiahne, ked mala sestedesiat rokov. takze asi tak. dovtedy ich nedostala.

mana85
autor
5. okt 2014

@katarina644 no teda inak ani moja mamina si nespomína či mala niekedy kiahne tak uvidíme ... a ako to znášala ?

katarina644
5. okt 2014

a ja ani neviem, ja som bola vtedy vacsinou s malym v nemocnici. a ona sa mi to zda, ze to dostala po chemoterapii alebo pred. to neviem. nepamatam si. prepac.

mana85
autor
5. okt 2014

@katarina644 och tak to asi preto že mala riadne oslabenú imunitu chemoterapiou 😔

horana
5. okt 2014

@mana85 Podla mna je krva skuska relativne nanic, ako ked prepuknu tak hej, ked nie tak nie, uvidis, uz aj tak to nemas ako zvratit. Ked mas protilatky, tak sa dalsi tyzden nebudes bat, ked nemas co spravis? Nic, len musis cakat ci dostanes ci nie. Je to vo hviezdach. Ja som ich prekonala pred rokom cca, bol to max. horor, nakazila som sa od vlastnych deti, ktore mali lahke priebehy. V dospelosti je to ale iny level. Je pravda ze infekcna si uz 2 dni pred prvym vysypom, ale to nemas ako zistit, takze nic, chodis medzi ludi normalne. Ked zacnes mat horucky, zavolas lekarke. Ja som mala 2t tak akutne stavy ze som nedokazala stat na nohach, horucky a pupakov asi milion. Do kupelne som sa plazila po styroch. Drzim palce, ono prezit sa to da, ale taka brnkacka ako u deti to rozhodne nie je. Mna sa hlavne pytali ako velmi to svrbi, ze ci tie deti naozaj vymslaju ked im to tak vadi, alebo je to naozaj take zle. A moja odpoved: neviem, nechcem nikoho strasit ale moj priebeh bol taky ze moje sprievodne priznaky, horucky a bolesti tela boli tak silne, ze k svrbeniu som sa nedostala, asi to bolo oproti tomu co bola inak tak slabe ze som to nezaznamenala. Deti veru maju stastie ked to prekonaju v svojom nizkom veku.
Drzim palce nech to nechytis, ale stale si myslim ze aj ked dostat to od deti nie je nic moc, stale lepsie ako dostat to ako babicka od vnucat, to si ani predstavit neviem...

duracelko
5. okt 2014

@mana85 dakujem, Maly je v poriadku nastastie. Ale tato choroba je nebezpecna vo vyssom veku a aj pre tehotnu zenu.

katarina644
5. okt 2014

@mana85 tak ona ich predtym nikdy nemala... ale viem, ze dostala pasovy opar a potom aj tie kiahne ci ako. ja neviem ani. ale ten pasovy opar sa jej opakoval asi dva krat za sebou mam taky pocit.

mirkapal
5. okt 2014

@mana85 To si uz, zial, nepamatam, ale my navyse zijeme v CR, takze tu to moze byt aj inak, ako na SK. Zobrali nam vsak len trochu krvi, ak si dobre pamatam, tak do malej skumavky.

mana85
autor
16. okt 2014

@horana Tak už to mám skoro za sebou včera bolo 7 dni čo som sa vysypala a dva dni predtým som mala horúčku vysokú inak ma boleli strašne zo 4 dni kĺby ale neskutočne boleli to som ani s postele nevládala zísť no fakt hrôza potom to ustúpilo ten výsyp bol v pohode ani som nič nepoužívala jedine fenistil kvapky na spanie 😉 zajtra musím volať môjmu obvodnému že čo ďalej ako dlho ostať ešte z práce doma už mám len také chrastičky či treba čakať kým opadnú či ako ... nie som na PN lebo popri práci som na rodičáku tak že sa to nedá 😝 Ty si to ako mala po akom čase si mohla medzi ľudí ??? ďakujem

horana
17. okt 2014

@mana85 Jeeej ,ahoj, stastie v nestasti je ze podla popisu to malo u teba jeden z tych este relativne lahsich dospelackych priebehov, moja Dr. vravela ze to byva dost raritne.
Medzi ludi to tazko povedat, nakolko ja som mala napr. ten vysyp tak desny, ze som mala na niektorych miestach tela vyrazky temer az na dalsich vyrazkach ako nejake valy, doteraz ked si na to spomeniem ma strasie, mala som ich uplne vsade, ziadne miesto hladke kde by som sa mohla dotknut vlastneho tela nebolo a moje vlastne deti sa ma bali a bocili odo mna. Fakt som vyzerala ako zombik a neverila som ze to vsetko moze zmiznut na stav 0, a nakoniec sa mi to aj potvrdilo zcasti, lebo sice vacsina pomizla ale v tych miestach co som mala najintenzivnejsie koncentracie - pod prsiami a na bruchu, stale mam par jaziev po nich doteraz ☹.
Mne to trvalo cca mesiac, po 3 tyzdnoch som uz chodila von, rozvazala autom deti ale pre istotu iba v aute, nakolo to nebolo vidno, ta tvar co sa vyhadze ako prva ta nastastie aj prva skonci - teda vyrazky sa zasusia a odpadnu, zbytok pod satami aj ked nebol viditelny bol v tom case u mna ale este aktivny. Po tom mesiaci som sa ja s cistym svedomim ale dostala az tak riadne medzi ludi. Ale s tvojim priebehom pocitam ze po dalsom tyzdni, teda po 14 dnoch uz bez obav budes moct aj do kolektivu. Tak sa vacsinou vypisuju aj deti tych 10-14 dni, a potom je na zodpovednosti aby chrasticky boli zasusene a odpadnute a netvorili sa nove, potom uz mozes.
Akurat sa hovori ze do nejakeho toho bazena pripadne si treba dat pozor az do uplneho zhojenia, ani nie kvoli druhym, teda uz ked su chrasty tak nenakazia, ale ty by si sa pripadne mohla, tie uz skoro uplne zhojene ranky ale ked este nie celkom sa vraj mozu vo vode ked nie je 100perc. cista infikovat a narobit problemy samotnemu nositelovi. My sme riesili tuto dilemu pri dcere, nakolko ked ona mala tak mala ist prave na plavecky vycvik - no patalia.
Ja co som citila potom a citim doteraz je hlavne ulava ze sa uz nemusim konecne bat, ze to uz nedostanem.

mana85
autor
17. okt 2014

Ahoj ďakujem za odpoveď ... tak som volala sestričke obvodného a že aby som do konca mesiaca určite zostala doma 😕 ja pracujem v chlade a skoro vlastne vonku v zelovoci tak že aby som neprechladla keby idem skôr do práce a hej tak mi aj ona povedala že chrastičky musia byť opadané .. niektoré už mám ale tie čo sa mi spravili neskôr ešte nie . No veru môj priebeh bol celkom ľahký musím si zaklopať možno je to tým že jem dosť ovocia a k tomu sa kŕmim v kuse na striedačku nejakými vitamínmi aby som vonku v robote neochorela je problém zo zastupovaním a tak . S tou úľavou že už mám po tom to je pravda 😉