Panická porucha

nikolka2
14. sep 2012

Ahojte maminky ...chcela by som sa opytat ci trpí niektora mamicka tym ochorením ,,,ja som tu nasla diskusiu o nej , ale nikto mi neodpovedal ,,,prosím nestopnite mi tuto diskusiu ,,,fakt by som sa uz potrebovala sa s niekym o tom porozpravat ,,,je mi uz dost zle a by som bola velmi vdacna kedy mi maminky mohli pomoct ako sa stým popasovat ..dakujem krásne 🙂

alenitka
14. sep 2012

@nikolka2 ahoj ja osobne panickou poruchou netrpim, ale viem ze mamke nanu prisli a aj moj byvali sa s nou uspesne popasoval, takze mam o nej vela nastudovane .... pamatam si, ze chodila taka psychologicka relacia na nejakej sk telke - volalo sa to nejak Dr. Hermanova alebo take nieco, a tam bola jedna cast o panickej poruche a tam boli super cvicenia a rady nato. Len to uz pohladat niekde v archive 🙂 a neboj sa da sa z toho dostat 🙂 drzim veeelmi palce

nikolka2
autor
14. sep 2012

@alenitka Júúúj dakujem krasne vyhladam si to urcite ,,,keby mi hoc co pomohlo hoc aj cvicenia bola by som strasne stastna 🙂

slniecko2
14. sep 2012

@nikolka2 ahoj a ak smiem vediet-ako sa to prejavuje? a preco nezajdes za psychologickou? ja mam tiez urcite problemy,ktore budem musiet v dohladnej dobe riesit a vyhladala so m si na azete psyhiatricky v mojom meste a chystam sa tam zavolat a objednat- v inom pripade to bude coraz horsie a horsie a to mi za to nestoji. Drzim palce a moja rada-ak chces nejaku konkretnu radu tak nezakladaj diskusiu,lebo aj mne skoro vsetko stopnu ale radsej otazku a ak budes chciet dalej podiskutovat tak cez internu postu,ale vidis-tuto ti nestopli 🙂

slniecko2
14. sep 2012

@nikolka2 a este ak pises ze je ti uz dost zle-naozaj treba riesit tu psychiatricku-ved ona ti urcite pomoze lepsie ako hociktora mamina,lebo tie cvky a rady ti moze dat len skuseny doktor-ved to nie je ziadna hanba za nim ist-ved to nemusis nikomu vraviet-ja sa chystam si vymysliet pred rodinou navstevy zubara kym mi budu strazit deti a pojdem za psychiatrickou-vsak nemusi kazdy vsetko vediet,ale horsie by bolo keby ma nasli obesenu doma na lampe... 😔

diadiana
14. sep 2012

ahoj @nikolka2, neviem či si už skúšala ale ak máš možnosť s panickou poruchou si naozaj dobre poradia psychologovia, poradia aj cvičenia relaxačné, panická porucha znamená, že si stále v strese a v napätí a potom pomôžu ti nájsť príčiny, pomenovať a pracovať s nimi a najdôležitejšie by ťa mali naučiť, aby si sa nebála panického ataku a aby si ho vedela zvládnuť. Skús nakontaktovať psychológa, psychoterapeuta. Nieže by boli diskusie o panickej poruche zbytočné, ale často si ľudia ktorí PP trpia, len navzájom zhoršujú príznaky, samozrejme nie úmyselne. Držím palce.

diadiana
14. sep 2012

ano, to co píše @slniecko2 presne, vyhladaj dostupnú odbornú pomoc. najpv by som išla za psychológom, a ten by ti mal povedať, či by si mala ísť za psychiatrom kvôli liekom, podľa toho v akom štádiu a ako veľmi ti zasahuje PP do života..

sweetsuzi
14. sep 2012

@nikolka2 Ahoj, ja trpim panickou poruchou - napisem ti podrobnejsie do IP 😉
@diadiana Nesuhlasim s tym ze by si ludia diskutovanim o PP navzajom zhorsovali stav - ide o problem ktory dokaze pochopit len niekto kto ho prezil a preziva, preto je rozhovor s takymto clovekom dolezity, da nadej ze sa s tym da bojovat a zit.

nikolka2
autor
14. sep 2012

Ale lieky ja uz berem ! ved som sa dostala do takeho stavu ,,,ze som dostala hnacky a mala som ich asi 2 tyzdne nic nezaberalo ,,,a uz som isla do lekarne po lieky si dalsie vybrat po rozhovore s obvodnou lekarkou a tam som skoro odpadla ,,,a chceli mi volat sanitku ,,len som to odmietla reku , ze sadnem na taxik a palim za mamou do nemocnice ona tam robi ...dosla som tam ,,,tlak som mala na jednej ruke 150 na 100 na druhej 140 na 100 ta reku , ze to srdce je ,,isla som na interne ,,,,tam mi povedali , ze mam hnacky , ze to salmonela bude ,,,nechceli ma vysetrit !!! na to uz mi tak zle bolo , ze som Kricala nech mi pomozu , alebo nech cim skor zomriem !! skutocne som plakala jak male decko a potom prisla mamina lekarka co u nej robi a vravi ,,,no Nikolka povedz mi presne co ta trapi ake mas priznaky a som jej vsetko vyrozpravala a ona ma rovno poslala na psychiatriu ,,,no to uz bol pre mna uplny sok , ze ja umieram a oni ma na psychiatriu posielaju !!! prisla som tam s doktormi a tam velky plagat ,,,Panicka porucha zrízaky a vsetky mi sedeli ,,,ale uplne do poslednej ! tak som sa len posadila a plakala hned ma zobrali dnu a tam sa mi tak ulavilo , ze az ! predpisali mi lieky ,,,ale nemam az taky pocit , ze mi pomahaju ,,,len tie co mam na zachvaty co si hned musim zobrat ked to na mna pride ,,,to je na dlhu debatu ..dnes napriklad som si isla lahnut so syncekom ,,lebo zatial chodi len na doobedu do skolky prvy mesiac aby sa adaptoval a chodi domov na obed sby sa vyspal ,,,dala som mu papat a isli sme si lahnut ,,,zdrazu som sa zobudila , ze mi tak bije srdce , ze som okamzite vstala ,,nevedela som co robit tak som sa obliekla , reku ked ma uz najdu tak nech aspon nech som oblecena ,,dala si tabletku na tie stavy a cakala ☹ chodila a chodila som stale a stale nohy sa mi podlamovali nevedela som co bude a cca asi po 20 min to preslo ,,,ale zit s tym , ze neviem ci sa dozijem zajtrajsku je pre mna nocna mora ,,,pre pana jana ved ja mam take male deticky pre ktore zijem ! rano vstavam stym , ze to dajak vydrzim koli nim ,,,ved oni su pre mna vsetkým !!! ja uz fakt neviem co mam robit ,,,keby sa dakto nasiel kto by mi vedel pomoct bola by som mu do smrti zaviazana ...ja mam 27 rokov ja neviem cim som si to zasluzila ,,,nie som vobec zly clovek ale toto ma strasne ubíja ☹

diadiana
14. sep 2012

@sweetsuzi samozrejme nie úmyselne si zhoršujú tie príznaky, tak ako som napísala. Pretože ak má niekto panickú poruchu, je precitlivelý a sugestibilný oveľa viac ako ten kto ju nemá, a často mu stačí, že si prečíta nejaký príznak úzkosti, ktorý sa vyskytne u niektorého iného človeka, a u veľkej väčšiny je to tak, že hned ten príznak objavia aj u seba. jasné že to neplatí paušálne, ale je to moja skúsenosť 😖 Plne súhlasím s tým, že rozhovor s človekom, ktorý to prežil je veľmi dôležitý, ale ten človek by mal už byť v štádiu, že PP aspoň čiastočne zvládol, predpokladám, že si v nom aj ty, takže je fajn že si zareagovala.

jerryjanka
14. sep 2012

ahoj ja mam PP diagnostikovanú už asi 7 rokov. za sebou dve tehotenstvá, niekedy je lepšie inokedy horšie ale lieky beriem dá sa žiť normálne ale chce to čas kým lieky naplno zaberú niekedy to je aj 3 mesiace.

sweetsuzi
14. sep 2012

@nikolka2 prosim ta povedz mi ake lieky beries, kedy si ich zacala brat a aku davku - predpokladam ze nejake antidepresiva Seroxat/Serlift /.... trva minimalne 2 tyzdne kym sa prejavi ucinok tych liekov, pricom na zaciatku sa moze stat ze sa ti stav dokonca zhorsi. Ale vo vysledku ti pomozu, ver mi.

petraxy6
14. sep 2012

@nikolka2 aké tbl. užívaš? toto ale by si mala riešiť u psychologičky.

sweetsuzi
14. sep 2012

@nikolka2 este jedna vec - pises ze nevies ci sa dozijes zajtrajska, to je take asi najtypickejsie pre panicku poruchu. Je to maximalne neprijemne a tie stavy su hrozne, clovek ma pocit ze na fleku zomrie a tym ze sa zlakne sa mu zvysi tlak a srdce sa rozbusi, tak sa zlakne viac a takto to ide dookola. Ale mozem ti na stopercent povedat ze ti nic nehrozi, naozaj skus si toto opakovat - ano, je to neprijemne, ale prejde to, nic sa mi nestane. Chvilu to trva kym sa to naucis, lebo tie priznaky su presvedcive, ale naozaj sa to da.

petraxy6
14. sep 2012

@sweetsuzi @nikolka2 ja som mala tiež PP keď som bola tehotná, bolo to hrozné, ten čo to nezažil neverí. Nikomu to neprajem. ☹ Jedna pani doktorka mi povedala, že keď chcem zomrieť, je to dobré znamenie 😲 No neviem. ☹

nikolka2
autor
14. sep 2012

Ja berem coaxil 3X denne ,,,a pri zachvatoch berem frontim polku tabletky ...ale ten frontin berem len ked uz zacnem stepovat doma , ze si sadnut neviem ,,,inak vobec ...ale boli sme na dovolenke a v Budapesti na stanici to na mna prislo ,,,teraz som nevedela co mam robit zacala som panikarit ,,,kde je zachod , ze mne je zle ,,,treba mi na zachod ,,,vsade plno ludi ,,,moj muz s detmi hotový , ze co ma robit ...ja som sa len rozbehla zacala na neho kricat nech mi ukaze zachod lebo ja to nevydrzim ! no a ja pri takom uz strese vytazeny si zoberem ten frontin ,,,ja proste ,,,ja davy ludi neznesiem ,,ani autom s cudzim nepojdem lebo mu poviem v strede cesty stoj ! ja si vystupim a idem radsej peso ,,,alebo musim mat niekoho blízskeho pri sebe ,,,niekedy ani to nepomaha ...alebo ked mam dakde ist do spolocnosti do novej ,,alebo nove prostredie ved to je pre mna utrpenie ...ja sa na to tesim a moj mozog ma z toho asi traumu alebo ja uz neviem jak si to mam vysvetlit ☹

svetllana
14. sep 2012

@nikolka2 Ja ju mam tiez. Teraz uz citim, kedy ide na mna atak, takze sa pripravim na to..ale volakedy, ked este nevedeli, co mi je, ma casto brala sanitka. Je to neprijemne ochorenie, ale casom sa moze zmiernit a velmi. Clovek musi nadobudnut urcitu rovnovahu a vyrovnanost..vsetko je to o psychike..Ja mam dnes uz jej prejavy oproti minulosti minimalne a atak raz za cas..velmi malo, takze drzim palce, aby sa aj Tebe ulavilo cim skor! 😉

svetllana
14. sep 2012

@diadiana Dobre pises, vela je o autosugescii v pripade panickej poruchy. Zda sa Ti, ze sa dusis, tak mas take aj priznaky, alebo ze nemas dostatok cerstveho vzduchu..je to cele autosugescia. Clovek sa potrebuje upokojit a vsugerovat si opak a funguje to. Pri silnom ataku dychat do sacku. A presne ako pises -uz pri citani niecoho, co sa Ti moze zdat, ze mas, si vies vyvolat atak. Ja ked som bola v tom najhorsom panickom obdobi, som sa dokonca vyhybala miestam, kde som atak dostala. Napriklad som ho raz mala pri pozerani Celebrity Campu (si dodnes pamatam)..odvtedy som ho uz nepozerala a uz vobec ne z tej sedacky, kde som vtedy sedela. Sadla som si inde. Znie to totalne choro...aj je...je to choroba :-/ @nikolka2 Moc drzim palce a ak nieco..napis mi 😉

nikolka2
autor
14. sep 2012

@svetllana Dakujem ja som od sanitky daleko nemala tiez ,,ale uz som odpadla uz mi nebolo vsetko jedno a este k tomu ten tlak ,,,fakt som myslela , ze je koniec ,,,uvidim idem k lekarke koncom mesiaca a asi jej vysvetlim , ze ja tak proste fungovat nemozem ,,,ci neexistuje nejaka ina metoda ,,nejake cvicenie ,,dychanie proste nieco ine ako tabletky ,,mne ten coaxil neviem ci zabera lebo tie stavy mam skoro kazdy den aj ked nie take , ze skroncim jak posledne ,,,nech mi pomozu , alebo zabiju !... su take tlmenejsie ,,,,ale aj tak ,,,uz ked je zle musim si ten frontin polku zobrat ,,,,to je tak jak ked som prvy krat vosla do jej ambulacie a som vedela ,,,No a tu mi pomozu 😉 !

svetllana
14. sep 2012

@nikolka2 Ja Ti mozem napisat, co pomohlo/pomaha mne. Lieky uz neberem, ale ked to na mna ide, tak vzdy sa snazim byt pri niekom, kto ma drzi a vtlka mi do hlavy, ze srdce mi bije ako ma, lebo mam pocit vtedy, ze mi vyskoci z hrude. A vsugerovavam si, jak mi je dobre..je mi dobre..je mi dobre...dokolecka. Ked som sama, hold, mam smolu..lahnem, vylozim nohy, chytim si tep, aby som citila, ze bije v norme..a ono aj bije, len sa musis ukludnit. Dychaj zhlboka a dokklecka si opakuj, ze Ti je dobre a nic Ti nehrozi. Mne este pomaha myslienka na deticky, ktore ma potrebuju...Neboj, Niki, zlepsi sa to! Potom daj vediet, ako si dopadla u doktora.

petraxy6
14. sep 2012

@svetllana aj si robila cviky nádych, pustiť to do brucha akokeby prehltnúť a potom pomaly vydýchnuť? Mne aj to pomáhalo.

svetllana
14. sep 2012

@petraxy6 Ja som bola "samouk", takze som si sama dosla na to, co mi pomaha..ale dychanie je velmi podstatne, takze urcite aj to, ktore opisujes vie byt velmi ucinne 😉

petraxy6
14. sep 2012

@svetllana ja som to dostala po futbale a v posteli. no mala si vidieť tie stavy keď som tam mala ísť spať. Nikde inde som ale nechcela skúsiť spať. No riaden horor. ☹

svetllana
14. sep 2012

@petraxy6 Verim ☹ Velmi zivo si to viem predstavit..Su to strasne stavy :-/

petraxy6
14. sep 2012

@svetllana @nikolka2 a milion otázok: Prečo ja? a kvôli čomu? veď všetko je a bolo OK ☹ ☹ ☹ No musíme bojovať.

nikolka2
autor
14. sep 2012

@svetllana Jasne dam vediet a uz jej poviem jak to je v skutocnosti u mna ,,,do teraz som sa hanbila ,,,ale zarty idu bokom ja fakt koli mojim deturencam potrebujem pomoc ,,ja neviem som to skusala sama sa cez to preniest , ale nejde to ,,,aj som dychala do sacku ,,,ale ja musim chodit ,,,ja neviem vy to asi nemate ,,,ale ja musim byt v pohybe proste ,,,,trpnu mi nohy ,,neviem sediet v klude ,,,dokonca som prisla na to aj v spolocnosti ,,,ja stale stojim a chodim dookola dakoho neviem sediet v klude len sem tam ....

nikolka2
autor
14. sep 2012

@petraxy6 Ja bojujem jak vladzem ,,,fakt no , ale dakedy to proste nejde ,,,preco ja ,? no to neviem , ale som pripravena bojovat az do konca koli mojim dvom zbojníkom ,,,lebo chcem ich vidiet a citit ako kazde rano ked vstanu po mne skacu a mama ! spav nam kakao 😀 proste ich milujem a to ma zenie dopredu 🙂

petraxy6
14. sep 2012

@nikolka2 no ja som nachodila tiež kilometrov vtedy. a bola som von až do pološera a potom rýchlo umyť, dala xanax (ten účinkuje po 15 minutach) a spať. A ja neviem prečo, ale chodila som do Kauflandu ku mrazeným výrobkom, alebo som presedela v aute pri klíme. Toto bolo moje útočisko. 😒 A nemáš sa za čo hanbiť. Ide o tvoje zdravie a máš dve krásne deti, ktoré ťa potrebujú 🙂

nikolka2
autor
14. sep 2012

Júúúj kocky fakt Vam krasne dakujem ! tak mi nejak odlahlo ,,,budem sa snazit to nejak vzdy rozdychat ak ked dakedy to u mna proste nejde ,,,ale ste mi dnes zlepsili naladu a dakujem aj za IP spravy ste strasne zlate 😉

svetllana
14. sep 2012

@nikolka2 Aj ja zvyknem chodit a hlavne po cerstvom vzduchu..ako pisem, ked si clovek vysporiada sam v sebe iste veci, bude lepsie. Lebo tato choroba vznika z niecoho, co nas dusi..skrie a tomu treba dojst na koren. A vyriesit si to. Odpustit (ak je komu), dostat svoj zivot do suladu. @petraxy6 Ja viem presne "preco mne"..Ale dlho mi trvalo, kym som to dala do normalu a uvolnila sa..

petraxy6
14. sep 2012

@nikolka2 kedykoľvek napíš 😉 a ináč, ja sledujem správy veľmi málo (nepotrebujem sa zaťažovať a rozčuľovať) a pozerám len komédie a s malou rozprávky. Nič čo by ma rozptyľovalo. 😉