Panická porucha a liečba antidepresívami

liptacka11
2. mar 2019

ahojte, lieci sa momentalne niekto s touto diagnozou? ako zvladate liecbu AD? prosim o podnety ako to zvladat, podelit sa o skusenosti

mamcotka
2. mar 2019

@liptacka11 ahoj ja som ju mala cez desať rokov.. myslela som si že umieram.. teraz keď by som cítila že to na mňa ide hned by som začala pomalšie dýchať a začala myslieť na iné veci.. dá sa to naučiť. Nesmieš sa na to upriamiť.. skús si vravieť že je to len v hlave a si ok a budeš ok . Lebo psychika s fyzickým stavom dosť súvisí.mne to pomohlo..

liptacka11
autor
2. mar 2019

@mamcotka a uzivala si aj AD, a ake? viem ze je to v hlave, ale tie myslienky su tak silne. ja som zacala len teraz s liekmi, treti den, dnes sa necitim dobre, len polihujem, k nicomu sa nemozem prinutit. chodila si aj na terapie?

mamcotka
2. mar 2019

Nie neuzivala aj keď mi tuším predpísali raz.. vysporiadavala som sa tým po svojom.. mala koníčky, venovala sa synovi, chodila von medzi ľudí..

liptacka11
autor
2. mar 2019

@mamcotka a to si dokazala s tym zit 10 rokov, alebo som to zle pochopila a bolo to pred 10rokmi? tiez sa snazim niecim zamestnat, aj ist na prechadzku, niekedy je to lepsie, niekedy zajdem len malu vzdialenost

mamcotka
2. mar 2019

@liptacka11 desať rokov som s tým žila..aj som prepadla alkoholu ale už to mám za sebou.. ak máš pocit že potrebuješ tie lieky daj si ich.. ale snaž sa skôr obklopiť dobrými ľuďmi a myslí pozitívne.. a čítaj si o tejto chorobe . Nie si v tomto sama

liptacka11
autor
2. mar 2019

@mamcotka ved mam rodicov a deti, sice uz dospele....mam pocit ze cim viac citam, tym je to niekedy horsie, ale zaujimaju ma nazory inych ludi, tak sa vzdy k citaniu vratim

tamichloe
2. mar 2019

@liptacka11 je tu skupina panicka porucha....ad kym ti zaberu to chvilku potrva....neboj.....zo zaciatku ti bude horsie ale to prejde....hlavne nic necitaj na nete....zaberu tak po 2-3mesiacoch😉

tamichloe
2. mar 2019

@liptacka11 uz si pridata v skupine...poziadala som baby

liptacka11
autor
3. mar 2019

@tamichloe ahoj, dakujem za pozvanie do vasej skupiny.

reny73
3. mar 2019

@liptacka11 joj zlatko. Moja dcéra do toho upadla po dlhodobom strese.
Trpela rok a pol ale už sa z toho krásne dostáva.

Žiadne diskusie. Ja som bola úplne fit a keď som začala čítať diskusie aby som zistila ako ju z toho dostať tak som sa tam aj ja - zdravá - dostala. Čo to potom spraví s tebou,keď už si celá vyklepaná z toho čo bude. Ako ti tu už niekto napísal,snaž sa nad tým nepremýšľať. No ak si nájdeš každý deň diskusie tak vlastne sa každý deň dobrovoľne do toho zahryzneš. A problém si zbytočne navýšiš až bude ako snehuliak. A to nechceš. Či hej? Ak hej tak kľudne čítaj. Každý z nich ti napíše svoj katastrofický scénar a ty budeš v....
Až zrazu zistíš že sa tam topíš desať rokov.

Hneď keď si to prečítaš utekaj z každej diskusnej stránky. Už nikdy ju neotvor. Každé dalšie čítanie ťa bude nútiť premýšlať. A ty premýšlať nesmieš. To je jediný tvoj liek. Jediný.
Nepremýšľať!!!
Čo sa stane s človekom ktorý je celý smutný? Klesá. Nevládze. A je smutnejší ešte viac. Čo sa stane s človekom ktorý si spieva? Má energiu. Je veselý. Čo sa stane s tebou keď si prečítaš že ľudia s podobným trápením takto trpia celé roky? Povzbudí ťa to???!!! Ožiješ???!!! Alebo sa budeš trápiť ešte viac????
Hm?

Ako na to? Ako sa z toho moja dcéra dostáva?
Najskôr som jej dávala každý deň 3000mg vitamínu C. Ten odstraňuje oxydačný stres ktorý ťa trápi. Začneš byť veselšia.
Po dvoch mesiacoch sa zacala usmievať. Vyhlásila že už nemá depresie. Zároveň som jej púšťala na youtob reláciu Šlabikár šťastia. Meditačné cvičenia. Meditačnú hudbu. Čítala motivačné knihy. Nájdeš keď budeš hľadať.
A keď sa do jej hlavičky dostal pokoj a dobrá nálada vďaka dobrým opakujem dobrým myšlienkam,radám,hudbe tak si sama naordinovala jogu. Prechádzky. Veselú náladu.
Takže cečkom sme poliečili telo a motivačnými prostriedkami psychiku.

V diskusiách o panike nájdeš len a len paniku.
Paniku nevyženieš panikou.
Ako ti tu už niekto radil. Je to v hlave. A v hlave budeš mať iba to,čo si tam sama napcháš.
Teraz sa ti tam ešte hemžia nepríjemné myšlienky ktoré si získala z nejakého stresu ale je veľa prostriedkov ako si tam napchať veselé myšlienky. Joga,meditačné cvičenia,motivačné cvičenia. Motivačné knihy.
Nemotivuj sa luďmi ktorý trpia. Motivuj sa ľuďmi ktorý ťa rozveselia.

Napríklad mojou dcérou. Včera mi prvý krát po jej ťažkom období povedala- maminka poďme si tu pekne upratať. Rok a pol jej bolo všetko jedno. Rozplakala som sa a objala ju.

V diskusiách o panike ti nikto nevysvetlí ako sa dostať do kľudu. Pa. Drž sa. A buď rozumná. Nasaď si liečbu ktorú ti žiadny lekár nenasadí.

liptacka11
autor
3. mar 2019

dakujem krasne za tento prispevok, urcite je dobrou inspiraciou. ak sa mozem opytat, dcera je dospela, alebo chodi do skoly? chodila k psychiatrovi alebo psychologovi?ahoj, budem rada ak mi odpovies

janka2112
4. mar 2019

@liptacka11
Ahoj
Nie úplne súhlasím s prispevkom vyššie
PP sa mne rokmi vracia strieda sa s úzkosťou
Nie je to až tak o dobrej nálade a hlavne o tom nevedia nič ti ktorí sami neprežili toto trápenie.
Xy krát Som volila alternatívy ...aj Šlabikár šťastia mám prečítaný všetky časti,aj s Baricakom Som osobne bola,aj rôzne techniky skúšala....nie je to take jednoznačne ....
Vyber si zlatu strednú cestu
Prečítaj niečo ,inspiruj sa,ukľudní sa že nie si sama v tomto....ak vládzeš začni športovať ,behať,joga atd....aj ked si myslím že začneš až vtedy ked sa budes cítiť istejšia a liečba začne zaberať
Neviem v ako stave si😉
Xy krát som oddialovala liečbu že to dám ste zo zvládnem ,prihlásila sa na kurzy čítala pozitívnu literatúru ale žiaľ dostala som sa vždy k lekárke 😉 a záber liečby je potom na dlhšiu dobu
Držím palce
Mne je výrazne lepšie po cca 2mesiacoch
V minulosti to bolo rýchlejšie

liptacka11
autor
5. mar 2019

@janka2112 Ahoj, dakujem za tvoj prispevok. uplne s tebou suhlasim, tiez som som sa to snazila vselijako prekonat, len aby som sa vyhla liekom, ale nejde to. len par dni uzivam lieky, takze si musim pockat kym mi zaberu. nemohla som najst psychiatra, ktory by ma vzal , tie cakacie doby su velmi dlhe a niektori ta nevezmu vobec. skoro mesiac som stratila kym sa k niekomu dostanem. najhorsie su rana, zobudim sa cela napata, zaludok stiahnuty, nechce sa mi nic, bez energie ako ochromena. ked mam niekam ist, je to este horsie, bojim sa ci to zvladnem , ci mi nebude zle. vtedy si pomozem neurolom, aby som sa upokojila. takze momentalne je to len take prezivanie.maj sa krasne. ak budes chciet este si mozme popisat a navzajom sa podporit.

selenka7
5. mar 2019

Ja mam za sebou dve epizody tejto poruchy, prvykrat to prislo z nicoho nic, ked mi dcerka nemala ani dva roky a ja som potrebovala fungovat, najma ked som s nou bola sama doma. Tu neskutocnu neprestavajucu a nevysvetlitelnu uzkost a strach asi fakt nepochopi, kto nezazil. Na zaciatok som brala benzodiazepiny (alprazolam) kym nezaucinkovali AD (tam je nabeh cca 2 tyzdne, treba vydrzat), ked zacnu ucinkovat, mas po probleme 🙂 je pravda, ze od niektorych zvykne byt zo zaciatku zle, kym si na ne telo zvykne. Prvykrat som ich brala 9 mesiacov a bez problemov som vysadila. A myslim, ze by som uz bola nadobro ok, lebo aj po sedeniach u psychologicky uz viem, ako s tym pracovat, ale pred dvoma romi po viacerych tehotenskych neuspechoch sa mi to vratilo, tentokrat aj depresivnou epizodou. Bez liekov by som si vtedy neporadila, skusala som to asi 3 tyzdne bez liekov, ale bolo to este horsie. Takze zas AD, tentokrat som ich vysadila po pol roku a odvtedy ok. Ale velmi, fakt velmi velmi mi pomaha cvicenie (ja som si nasla bodypump), chodim 2-3x do tyzdna a fyzicky aj psychicky som uz niekde uplne ine 🙂 Aj pred 3 mesiacmi som mala dovod spadnut do toho znovu - missed dvojicky :-/ ale nepoddala som sa, povedala som si, ze uz ma to nepolozi. Hned ako som mohla, zacala som zas cvicit a "nemat cas" googlit si diagnozy 🙂 Neboj, ak su teraz potrebne AD, neznamena to, ze to bude navzdy. Pomozu, po case vysadis, naucis sa s tym pracovat a budes ok a hlavne silnejsia.

liptacka11
autor
5. mar 2019

@selenka7 dakujem za podporu, tiez si myslim ze to dokaze pochopit iba ten, kto niecim takym presiel. ten aprazolam si brala kazdy den , lebo ja sa snazim vydrzat bez, pokial som len doma. pekny den ti prajem

selenka7
5. mar 2019

@liptacka11 Brala som dokonca 3x denne, tusim po 0,25 mg (zo zaciatku tusim vecer dokonca 0,5mg), samozrejme na predpis a pod kontrolou lekarky. No dohromady aj s casom postupneho vysadzovania nie dlhsie ako 8 tyzdnov. Nemusis sa toho bat, pokial to nie je dlhodobo a nie mega davky, skor si myslim, ze lepsie pravidelne davky ako len tak "podla potreby", lebo potom nie su take velke vykyvy v tych stavoch. Tu ide fakt o vykrytie obdobia, kym zaucinkuju AD, neviem ake beries, ja som brala nieco zo skupiny SSRI (tusim citalopram? alebo nieco take, uz si fakt nepamatam) a u nich su tie 2 tyzdne tusim vo vseobecnosti udavane. A aj ja som tie stavy mala rano najhorsie, to je vsetko o hladine neurotransmiterov, ale potom je to fakt doslova zo dna na den zmena, ked ucinok nabehne, tak len vydrz 🙂 a urcite si dohodni aj psychologa, ten Ta nauci, ako to v buducnosti (ak by to nahodou niekdy prislo, ale urcite nepride 😉 ) zvladnut bez liekov. Ja som si vzdy hovorila, ze ak na to zaberie neurol, tak to infarkt ani mrtvica (ani nic skutocne zivot ohrozujuce) nebude 😀

liptacka11
autor
5. mar 2019

mne predpisala neurol 0,25mg, lebo som jej hovorila, ze si dam ked niekam idem. nepovedala mi ze ci to mozem brat na zaciatku liecby s ad pravidelne. ja uzivam escitalopram teva, prve 4 dni som brala 0,5 tabletky a dnes druhy den celu. mam uz dohodnuteho aj psychologa, len mam obavy ci to tam s takymto stavom zvladnem. ja sa nebojim ze mam infarkt, len sa bojim ze proste tam niekde odpadnem, ze mi bude nevolno ap.
@selenka7

selenka7
5. mar 2019

@liptacka11 Ked si netrufas teraz, pockaj par dni - tyzden a uvidis, potom budes ako vymenena 🙂 Hlavne pomaly dychat - na tri doby nadych, na 6 dob vydych a vela magnezia (najlepsie magne B6, alebo magneziove tablety od galvexu, ci magnerot - ostatne su len "sumienky" - magneziove soli, ktore telo nedokaze vyuzit tak, ako organicky viazany horcik. Drzim palce 🙂

liptacka11
autor
5. mar 2019

@selenka7 to mam ist az na buduci tyzden.....magnezium beriem kady den pravidelne.....dakujem za povzbudzujuce slova. ahoj

janka2112
5. mar 2019

@liptacka11 jasne kľudne
Veľmi rada
Aj správu aj chceš 😉

liptacka11
autor
6. mar 2019

@janka2112 potesila si ma, jasne mozme komunikovat aj cez spravy.

reny73
6. mar 2019

@liptacka11 ahoj. Dcéra má 19.
Psychologička jej určila diagnózu panická porucha a odporučila jej psychiatra. Ale to som odmietla. Hlľadala som iné možnosti.

liptacka11
autor
6. mar 2019

@reny73 ahoj, predpokladam ze chodila este do skoly, ked zacala mat depresie. rok a pol je dost dlha doba, cely ten cas ako fungovala?chodila teda na terapie ku psychologicke?

zuzka1008
6. mar 2019

@liptacka11 aj ja som si tym prešla , bolo to pred 5 rokmi keď mala dcéra 2 roky, spustilo sa to nečakane a rýchlo, myslela som ze mam niečo zo srdcom, búšenie tep vyse 120doma sama s malou dcérou, to mi na panike ešte pridalo..
prekonala som to po 2 rokoch keď som zmenila 2x prácu, bolo to strašne, treba si nájsť koníčky, záľuby, nemyslieť na to
držím palce

liptacka11
autor
6. mar 2019

@zuzka1008 ahoj, ty si to prekonala sama, bez doktorov, liekov....lebo ak ano, tak klobuk dolu. dakujem

zuzka1008
7. mar 2019

@liptacka11 Áno bez liekov, liekov, bolo to velmi tazke

liptacka11
autor
7. mar 2019

@zuzka1008 tak to verim ze to muselo byt tazke, neviem si to predstavit ako si mohla fungovat, chodit do prace

zuzka1008
7. mar 2019

@liptacka11 Mne pomohlo keď som si naštudovala čo najviac informácií o tomto probléme, fyzicky som bola v poriadku, všetky testy boli ok, treba si uvedomiť že to je len v hlave

liptacka11
autor
7. mar 2019

@zuzka1008 ja som si uz tiez precitala vela clankov o tejto chorobe, nemam strach ze mam nejaku chorobu, alebo ze mi ide o zivot. jednoducho sa rano zobudim s napatim, s uzkostou, horsie je to ked mam niekam ist, k lekarovi, do obchodu....ked som cely den doma, tak to nechapem preco sa tak fyzicky zle citim, nemam dovod na nejaky strach.....hovorim si dokola ze nic sa nedeje, ze je vsetko ok, a citim sa ako zbity pes

reny73
7. mar 2019

@liptacka11 Skús to cečko. Ver mi.
To ti trošíčku zlepší náladu. A keď sa ráno zobudíš v panike tak si na mobile čítaj vtipy.
Nahlas sa smej. Prípadne si pusti pesničky a nahlas,silno nahlas si spievaj. Dostaneš do tela viac kyslíka.
Ako keď pri pôrode kážu z hlboka dýchať aby sa žena nedostala do paniky. Pretože vtedy nemá energiu a nevládala by tlačiť.
A zároveň pri spievaní alebo počúvaní vtipov nebudeš premýšlať nad svojou panikou. Zamestnáš mozog.
A to je hlavné.
Čím najmenej ju pustíš do hlavy tým skôr sa jej zbavíš.
Aj AD sa postarajú aby bola panika v tvojej hlave čo najmenej,ale zo skúseností mnohých,mnohých ľudí som sa dozvedela že natrafiť na tie správne AD je často dosť málo pravdepodobné. Mnoho ľudí práve AD totálne odrovnalo.
Ak ti selenka7 poradí presne tie ktoré jej pomohli tak to skús ale ak máš skúšať na vlastnej koži a ublížiť si tak radšej na to kašli.