Periorálna dermatitida. Čo vám pomohlo v liečbe?

angelatack028
27. nov 2014

Som alergicka a ekzematicka dlhe roky. Moja uz ex koziarka mi plet neustale "krmila" kortikoidmi. Prestalo sa mi to pozdavat tak som zasla k inej dr. Povedala mi aby som okamzite vyhodila vsetky maste, mam perioralnu dermatitidu z dlhodobeho pouzivanie hormonalnej maste. Vyzeram ako prisera, po celej tvari mam suche cervene flaky, miestami sa mi to supe, oci ma neskutone stipu. Dr mi dala borovu vodu a miesany krem,ale mam pocit, ze sa to este horsi. Vsetko som vysadila, tvar si umyvam prevarenym Rajcom. Tazko sa mi aj rozprava, mam tak napnutu plet☹ Co vam pomohlo prekonat tu pliagu?

liz_lemon
27. nov 2014

@angelatack028 ja som to mala tiez, sposobila som si to sama, ze som kortikoidne maste uzivala len tak, ledabolo
pomohlo mi, ked som vsetko vysadila, plet som si umyvala kozmetikou A derma, viem, ze kozna mi odporucala aj obklady z cierneho caju, a jogurtu
teraz nastastie uz nic nemam (bolo to uz davno, cca 6 rokov), ale neskor mi zistili aj Helicobactera, a myslim, ze to malo suvis

angelatack028
autor
27. nov 2014

@liz_lemon fuuha cierny caj? Nevysusalo Ta to este viac? Ja mam pocit, ze mi prasne koza:-/ Davala si obycajny biely jogurt? Nechavala si hrubsiu vrstvu ci ako? Nestipalo to potom? Ked ja cokolvek si dam na tvar tak stipe a bojim sa, ze si urobim este horsie.

yukki
27. nov 2014

Ja som to mala dlho.....od cca 12 rokov po koniec vysokej školy, vyzerala som jak panda alebo Flinstonovci...vysadila som potraviny, ktoré mi to spôsobovali podľa mojich pozorovaní, doktorka mi vysvetlila, že všetko, čo mi podráždi žalúdok (aj horúce vraj!), tak sa odrazí teda kolo držky........pamätám si ten pocit napätej kože, au au... teda len vysadila som tie dráždivé potraviny a dajak...či vekom či ako.....to prešlo. Možno skúsiť trochu nejako za pomoci odborníka prečistiť organizmus...?

liz_lemon
27. nov 2014

@angelatack028 nie, nezhorsilo sa mi to, ale ani mi to nepomohlo, nejak viditelne

eliana
17. feb 2015

no tak som dnes asi konecne zistila co mi je :D vase skusenosti ma ale velmi nepotesili :D Roky sa mojej lekarky pytam, ci ten kortikoidny krem, ktory mi tak pomahal na ruky, sem tam aj inde nie je nebezpecny tak dlho uzivat, vzdy mi tvrdila, ze to je slabe...pred asi pol rokom som zacala mat vyrazky okolo ust po nos, myslela som ze ekzem, natierala som na to mojim kort. kremom, sem tam sa mi plet ukludnila, no niekedy som mala pocit, ze je to horsie ☹ Cez den ma zachranuje make up, ten mi dokonca plet kusok upokoji, no vecer ked sa odlicim je to hroza 😖 Idem skusit uplne vysadik kortikostereoidy...len neviem co moje ruky na to povedia 😕

minnie2013
9. okt 2015

Ahojte vsetci spolutrpitelia.Prestudovala som hadam vsetky diskusie a nazory kazdeho,kto sa stretol s touto neprijemnou chorobou.Moja PD sa u mna objavila asi pred 9 rokmi a odvtedy som s nou bojovala asi kazdy polrok tym istym sposobom (od dr.zineryt,bor chladivy krem,zinkovy kupel a lieh).Na zaciatku super,ale ako ubiehal cas, prestavalo to fungovat. Medzitym som vyskusala vitea ictamo,jarischov roztok a pod.veci,ale aj tak som vzdy skoncila u koznej :(.Predtym ako som sa opat raz chystala ku koznej som si povedala,ze znovu vyskusam stiastie v podobe nejakej kombinacie,ktora som si myslela,ze je pre mna najlepsia.A TERAZ POZOR!Zatial som u koznej opat nebola.V mojom boji mi zatial ucinkuje (obycajna sira v liehu,ktoru vamspravia v lekarni cca za 3€,borova voda,zinkova pasta tu tiez urobia v lekarni,termalna voda avene a este dva produkty z ich rady,konkretne avene z rady cicalfate creme a cicalfate lotion reparatrice.) Povedala som si,ze vam to musim napisat a budem stastna,ak to pomoze co i len jednej osobke.Moj postup.
1.osetrim borovou vodou
2.na noc potriem sirou
3.zinkovu pastu pouzivam malo,niekedy cez den,ked nikam nejdem
4.cez den si dajte cicalfate reparatrice,nebude vas to tak svrbiet a pekne stahuje aj zapal.
5.ked uz to bude vysusene a zlupane pokracujte a pridajte avene cicalfate creme

Predtym som vodnate a napuchnute miesta nevytlacala,lebo sa to roznasalo,ale teraz vytlacim nanesiem siru a do rana to zacely.Musite vydrzat aj ked sa vam bude zdat,ze to mate prve dni horsie. Uz po prvom tyzdni uvidite vysledky a do dvoch budete nadseni.Nevravim ze nas to spasi,ale doteraz som na nic lepsie neprisla.Verim,ze nam takto vydrziiii co najdlhsie.Cmuk a vela stastia.Ak by mal niekto este nieco lepsie sem s tym 🙂 A samozrejme koetika bez parabenov.Mne sa zatial najviac osvedcila ta Avene a make up od La roche.pekny dnik a atb. a kortikoidy nieeee,ale chapem,ze ked je clovek zufaly pristupi aj na toto riesenie.pa pa

thendka
13. okt 2016

Ahojte,
mám 29 rokov a periorálna dermatitída ma trápi už cca 5 rokov. Obehla som rôznych kožných lekárov, ale všetci to uzavreli s tým, že sa jedná o akné. Periorálnu dermatitídu mi diagnostikovala až pani doktorka MUDr. Zelenková (Svidník, odporúčam). Osobne si myslím, že mi naordinovala z lekárskeho hľadiska najlepšiu liečbu, žiaľ nezabralo ani to.
Keďže som obehla asi všetky možné príspevky od žien s týmto problémom na Slovensku, skúsila som zahraničné stránky. V jednom blogu som sa dočítala o babe, ktorej po vyskúšaní kadečoho pomohla Klotrimazol masť.
U nás je táto masť na predpis, ale presne rovnaké zloženie obsahuje aj Canesten krém alebo Candibene.
Áno, sú to krémy proti hubovým ochoreniam, ale v tom je ten háčik. Pravdepodobne to u mňa,u tej baby u teba? má pôvod v hubovej infekcií spôsobenej kvasinkami. Odkiaľ sa to svinstvo dostalo na moju tvár netuším, ale jedno viem, že hneď na ďalší deň ako som si dala Candibene na tvár (radšej menšie množstvo veď nie sme lekárky, môže to spustiť možno nejakú reakciu, u mňa ani u tej baby sa to nestalo) mi vyrážky začali miznúť viditeľným spôsobom. Taký malí zázrak na, ktorý čaká každá z nás.
Nemusí sa u každého jednať o kvasinkovú infekciu, teda nikto vám nezaručí, že to práve u teba zaberie, ale keď je človek zúfali vyskúša všetko. Držim palce 🙂

sisa171
3. feb 2017

Ahojte, prihlasila som sa len preto aby som vam poradila. Aj ja som mala tento problem, horzne nieco, depka hrozna...samozrejme som si to sposobila hnusnymi kortikoidmi ale v maji minuleho roku som zasla k uzasne koznej v KE. Hned ako ma videla vedela o co ide, predpisala mi nejaky tekuty puder, vyzeralo to doslova ako vápno amalo to aj taky ucinok. Sama doktorka povedala ze si to mam nesutale davat okolo ust na cervene miesta, a dala mi nato aj jarishovu vodu alebo nieco take s cim som si to zotierala a stale opakovala, nastrela s tym pudrom nechala asi pol hodku hodku , to zaschlo a tak som to sla zotriet tou vodickou. A verte mi uz len to mi pomohlo ze mi to vybielio tu cerven a tym padom som aj prestala byt zavisla od kortikoidnej maste...naozaj po mozno tyzdni to bolo ovela ovela lepsie ked som prisla na dalsiu kontrolu uz skoro nic nebolo vidiet a nepotrobovala som nato uz ani ziadnu masticku nic...ChvaaalaBohu! teraz v pohode si to nakremujem aj s normalnym kremom, nerobi to ziadnu rekaciu coho som sa bala stale ze sa mi to vrati. Treba najst dobru koznu ktora sa vyzna 🙂 Drzim prsty

mocca
3. feb 2017

Baby, čo s tým svinstvom zápasíte, prosím aký používate mejkap? Lebo ja kvôli tomu už viac ako rok a pol žiadny. Všetky mi tie vysušené miesta okolo úst ešte viac zvýraznili, vyzeralo to tak hrozne, že jednoducho musím po svete behať ako príšera : /

yenay
8. feb 2017

Ahoj, ja si davam makeup Zuii, je to cisto na prirodnej baze, vyrobene z kvetin, ziadny mastenec ani ovocne kyseliny, ktore mi to drazdili. Nie je vysoko kryci, ale staci na zjednotenie pleti a nedrazdi

thendka
20. mar 2017

@sisa171 ahoj mozes napisat prosim meno tej koznej lekarky v KE, ktora ti pomohla?

sisa171
23. mar 2017

samozrejme, Prof. Mudr Jagienka Jautová

thendka
23. mar 2017

@sisa171 Dakujem velmi pekne

sisa171
25. mar 2017

velmi rada

svetluskach
12. jún 2018

@minnie2013 Ahoj. 🙂 Dakujem za super príspevok. Rada by som sa ta opytala, kedy hlavne pouzivas spomínaniu zinkovu pastu, prosim? Ta by mala len vysusovat tie najhorsie miesta prosim?
A taktiez by som sa rada opytala ci najskor pouzivas AVENE CICALFATE LOTION a ked sa koza zlupe zacnes davat AVENE CICALFATE CREME alebo naopak, pekne prosim? 🙂
Dakujem krasne

telly4
20. dec 2018

@svetluskach ahoj prepac ze pisem az teraz. Ja uz som tento problem dlho nemala. Teraz trosku bohujem s exemom ale to je ina kapitola. Ked bol problem tak najdolezitejsia bola ta sira. Kedykolvek pocas dna ta zinkova pasta to klydne prestriedaj s cicalfate lotion. Creme ked sa trosku polepsi.

martina_888
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina_888
17. máj 2019

Ahojte,
bohužiaľ momentálne aj ja bojujem s PD. Mám ju taktiež z dôvodu používania kortikoidných krémov. Pol roka mi PD-u kožní doktori diagnostikovali ako akné, a ako akné to aj liečili. Najprv mi krém skinoren (krém na akné) pomáhal ale po jeho vysadení sa mi výsev stále vrátil a ešte vo väčšom rozsahu. Až keď mi kožná predpísala iný krém na akné (oveľa silnejší) po ktorom sa mi pleť ešte zhoršila, kožná jednoznačne diagnostikovala že sa jedná o PD, a to po následnom preštudovaní liekov, ktoré mi boli predpisované alergológom (kortikoidný krém - elocolm). Odporučila mi hospitalizáciu v nemocnici, lebo predpokladala, že tam mi urobia kryoterapiu tváre. Keď som nemocnicu navštívila, nehospitalizovali ma, ale nariadili mi nasledovnú liečbu: antibiotiká Doxyhexal, obklady bórovou vodou a tekutým púdrom s tanínom. Zároveň mi dali urobiť nasledovné testy: výter z kože, hrdla, rekta, a testy na kvasinky, huby a helikobaktera. Po dvoch týždňoch som prišla na kontrolu aj s výsledkami testov. Výsev na tvári stále trval, predpokladám, že aj kvôli tomu, že púder som si vždy aplikovala dosť krátko, nakoľko mi pri kontrole povedali, že účelom liečby je poriadne vysusiš pokožku aby sa zlúpala vrchná vrstva kože a preto si mám púder nechávať na tvári čo najdlhšie. Pri kontrole mi liečbu doplnili o krém - differine, ktorý sa používa vraj pri liečbe akné pretože poriadne vysušuje pleť. Po jeho používaní (používa sa na večer) ma pleť cez deň po zotretí púdru štípe, cítiť že pleť je suchá a robia sa mi na nej aj biele šupinky, čo pokladám za správne znamenie. Na ďalšiu kontrolu idem o dva týždne tak dúfam, že tam už prídem s oveľa čistejšou pleťou.
Klotrimazol, Canesten a Candibene, tak ako to odporúčala jedna z recenzentiek vyššie, vám neodporúčam bez toho, že by vám testy na kvasinky a huby vyšli pozitívne. Predpokladám, že ak by mne vyšli testy na kvasinky pozitívne rovnako by mi v nemocnici predpísali aj niektorý z týchto krémov. Zbytočne ich však nepoužívajte ak vaša dermatitída nemá kvasinkový (plesňový) charakter. Vždy vyhľadajte odborníka, ktorý vám najlepšie poradí. Inak by ste mohli čeliť následnej recidíve PD.
Doktori mi ešte odporučili dodržiavať diétu (vyvarovať sa hlavne bielemu cukru a mlieku).
Po vyliečení PD Vám odporúčam kozmetiku Zuii organic a 100%pure. Ich kozmetika je čisto prírodná a často krát zložky krémov či make-upov pripomínajú zoznam potravím, ovocia a bilín 🙂 Držím palce pri liečbe 🙂

telly4
20. máj 2019

@martina_888 kasli na toto vsetko. Najdi lekaren kde ti spravia sirove trepadlo. Je to vlastne lieh a v nom plava sira. Plus zinkova pasta plus cicalfate z avene a dovolim ai tvrdit ze s PD si za vodou. Aspon minimalne o nej nebudes vediet. Mne davala stale zineryt az prestal zaberat. Tak som goooooglila a gooooglila a roky to drzim na uzde len s tymto. Ak sa objavi pupanec vytlacim a dam na to siru aspon na noc. Cez den ked som doma a si davam zinkovu pastu a na doliecenie cicalfate. Vela stastia

martina_888
20. máj 2019

@telly4 ahoj, ďakujem za radu ale nechcem svoju PD len udržiavať na uzde ale plánujem s ňou definitívne skončiť a nie stále riešiť nový pupák, ktorý sa mi na tvári vyskytne. Preto budem dodržiavať liečbu odborníka (nemocničného lekára). Krémy nepoužívam žiadne, prebieha momentálne tzv. "nulová terapia" (s výnimkou differine, ktorý som spomínala vyššie a ktorý si smiem aplikovať len každý druhý deň). Takýto postup - antibiotiká a nulová terapia (plus zisťovanie príčiny) sú bežné postupy pri liečbe PD (dajú sa vyhľadať v odbornej medicínskej literatúre). Zisťovať príčinu budú o týždeň a to rozborom kozmetiky, ktorú som v čase vzniku prvého pupáku používala (rozbor kozmetiky z dôvodu, že nemám pozitívne kvasinky a helikobaktera). Ďakujem za radu, ale vzhľadom na to, že som kvôli tomuto problému už dlhšie PN nemôžem si dovoliť skúšať preto budem radšej pokračovať v už začatej liečbe. Nechcem si uškodiť používaním niečoho nového / iného, už keď sa mi pleť čistí 😊 ale aj tak ďakujem 😊

telly4
20. máj 2019

@martina_888 jasne chapem a budem velmi rada ak aj nam ostatnym potom napises ci sa ti tymto sposobom podarilo nad PD zvitazit. Mozno zas ty niwkoho inspirujes. Drzime palceeee 🤗🤗🤗

chris44592
23. máj 2019

Ahoj , som sice chalan googlil som vsade a natrafil som tu na tuto temu tu takze sa chcem s Vami podelit o moju skusenost . Tiez som podstupil liecbu kortikoidovou mastou na podrazdenu plet no stav sa mi natolko zhorsil az som dostal PD. Bol som na tom tak zle ze som mal az pluzgiere.. Doktorka mi predpisala Jarischov roztok a nejake lokalne antibiotika. Nepomohlo mi to dokonca sa mi to este zhorsilo nech som dal na to akykolvek krem od lekarky .. trvalo to dost dlhu dobu a ziadna zmena k lepsiemu az som nakoniec prestal chodit ku koznej a kupil som si jeden gel a taku cistiacu vodu .. Actimaris sa to vola .. po prvych dvoch dnoch pouzivania mi zacala PD ustupovat .. na 4 den sa mi prestalo robit pluzgiere a plet uz chytala normalnu farbu .. Ten gel sa pouziva na vymyvanie otvorenych ran ktore uz su v zlom stave .. je to antibakterialne antimykoticke vysusuje to a ucinkuje na siroke spektrum aj rezistenych bakterii voci antibiotikam .. Takze rada dvoch koznych ze to mam hydratovat kremom moc nezabrala zabralo az vysusovanie tymto gelom .. Najskor si umyjem tvar sirovym mydlom .. potom si spravim obklad tym jarichovym roztokom .. ten si dam na gazu a prilozim tak cca na 10 minut na tvar a potom natriem actimarisom.. Doktorka vravela ze nevie sa presne urcit pricina ale tak mal som dost tazke obdobie a myslim ze sa mi oslabila imunita .. plus kedze som mal kortikoidovu mast a znicil som si koznu barieru tak zapal je na svete ... este musim povedat ze to stipe poriadne ale netreba sa toho bat sice to stipe ale nedrazdi to pokozku :D tak vam drzim palce a snad sa to uz nevrati vraj to je recidivujuce ...

martina_888
23. máj 2019

@chris44592 ďakujeme za radu. Je to presne tak ako píšeš. Pri PD je potrebné kožu presušiť a nie ju hydratovať. Presne takto postupujem aj ja a zaberá to, len ja ju presušujem púdrom s tanínom a differine krémom (+antibiotiká). Borová voda a jarichov roztok sú najbežnejšie vody ktoré sa pri PD používajú pri čistení pleti, nakoľko je potrebné sa vyhnúť chlorovanej vode (z vodovodu).

lubi2002
18. dec 2019

ahojte, myslite ze tuto diagnozu moze mat aj 3 rocne dieta? ma cervene flaky a vyrazky hlavne okolo ust a trosku sa jej to vytvara uz aj pod nosom. bola som u koznej no ona povedala, ze to nieje ekzem, ze to ma z toho ze sa stale olizuje a mnozia sa jej tam bakterie (olizovala sa aj pred rokom a nikdy v zivote takuto plet nemala). toto sa mi nepozdava, ma to uz cca 2 mesiace, skusali sme uz viacero kremov (aj co odporucila kozna) - najskor sudocrem, potom bepanthem, holtov crem, dermalibour,vitella ictamo - no nic nepomaha. dakujem za rady.

telly4
18. dec 2019

@lubi2002 su to akoby drobne vodnate pupanceky?

lubi2002
18. dec 2019

@telly4 nezdaju sa mi vodnate, skor take cervene flaky a niekedy aj cervene pupaciky. ked bude dcerka doma odfotim to 🙂

telly4
18. dec 2019

@lubi2002 tak pri perioralke su skor taka male vodnate pupaciky ktore ked sa vytlacaku tak sa roznasaju. Ale skuste odfotit.

beatric
18. dec 2019

@telly4 ahoj,mala som perioralnu dermatitidu,zabera na nu jedine tzv,snezenie,robia to u nas a koznom,po par aplikaciach som mala po tej pliage,nezaberaju na nu ziadne masticky ani vodicky,cim viac si to vytlacas tym je to horsie,,
snezenie je velmi stara metoda je to vlastne tekuty dusik miesany s acetonom a kyselinou sirovou,,,vymrazi tie vyrazky uplne,,k pani doktorke chodi s tymto velmi vela pacientov,,lepsiu metodu nepoznam,,,mala ju aj dcerka nedavno klesla jej imunita zaniesla si tam asi infeksiu a stacilo ist asi 4 krat a zmizlo,,treba brat jedine vela vit .C az 1000mg denne a dlhodobo imunoglukan...Bea

beatric
18. dec 2019

A maju to aj dezti aj dospeli nabeh maju alergici a atopici,,a spravne nie je to ekzem,,kortikoidy nezaberaju,,,ked sa nezacne hned liecba roztiahne sato okolo brady nosa narobia sa supinky koza je cervena popraskana zhrubnuta,,
a ziadna bezna kozmetika..len bioderma komplet cela sad na vsetko alebo eucerin..u nas ide Bioderma atoderm,,,staci sprchac a telove mlieko to ide aj na tvar,,Bea

beatric
18. dec 2019

A este ako citam hore diskusiu pravdaze potierat niekolkrat denne Jarish roztok to je na nezaplatenie,,pekne to ukludni a stiahne a v akutnej faze som este aplikovala na noc farmykoin masticku,,,plus to snezenie kazdy druhy den,,,