Podmienky potvrdenia diagnózy sklerózy multiplex.

simonka1222
5. apr 2020

Dobrý deň, chcem sa opytat niekoho kto ma stym skusenosti. Na to aby sa potvrdila skleroza musi byt v MRi napisane ze su tam tie dyemilizacne lezie? Dakujem pekne

sisa_s
5. apr 2020

@simonka1222 dolezity je dokaz demyel. lezii na MRI v case (robi sa viacero MR po istej dobe) + vysetrenie likvoru, anamneza, fyzikalne vysetrenie..vsetko dokopy by malo potvrdit/vyvratit SM

simonka1222
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simonka1222
autor
5. apr 2020

@sisa_s Pri MRI mi nic take nezistili,ani ziadne patologicke zmeny, neurológ ma ani znovu na mRI ani na kontrolu neposlal.

simonka1222
autor
5. apr 2020

@sisa_s môžem sa opytat ake mas stym skusenosti, dakujem 🙂

sisa_s
5. apr 2020

@simonka1222 studujem medicinu, takze z odborneho hladiska to poznam, videla som pacientov a snimky a pod... Tak ak nebolo nic vidiet na MR, tak pri pretrvavajucich priznakoch by som brala likvor, ten vie tiez ukazat dost veci... Ake mate priznaky? Lekar to uzavrel uz ci cakate na nejake vysetrenie?

simonka1222
autor
5. apr 2020

@sisa_s mala som príznaky ze som mala zvlastne pocity v hlave,zacalo mi tak akokeby piskat v ušiach, bolesti hlavy nemavam iba bezne raz za cas ako kazdy, povedal mi ze to je zrejme z nejakeho zapalu kedze to zacalo od vtedy ako som v zime vybehla von este s trochu mokrymi vlasmi a ofuklo ma. Priznaky teraz nepocitujem ziadne iba to piskanie v usiach a dal mi milgamu N. Chrbat ma bolieva ked dlhsie sedim alebo stojim nakolko mám skoliozu. Neurolog ma poslal na MRI preistotu a nasli mi len drobnu cystu a nejake pozapalove lozisko ale bez patologickych zmien. Ked som bola na kontrole tak ma len pozrel,povedal mi o vysledkoch a to bolo všetko ani ma neobjednal znovu a ze mam brat milgamu N. Neviem ci si uz nahovaram kade co lebo citala som si nejake clanky...

pininka1
5. apr 2020

@simonka1222 všetko sa dozvies v teme som mama so sklerozou multiplex. Vrelo odporucam

balihara
5. apr 2020

@simonka1222 tie pozápalové ložiská som mala aj ja,ale neurologička mi povedala,že to mám pravdepodobne po očkovaní z detstva alebo z nejakého zápalu,takže SM vylúčila.

simonka1222
autor
5. apr 2020

@balihara čiže by to nemalo byt pravda? Pretoze na internete je vselico a to cloveku uplne narusi psychiku

simonka1222
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
balihara
5. apr 2020

@simonka1222 aj ja som mala strach,keď som pozerala na nete,ale dr ma upokojila,že SM má úplne iné symptómy,ale iba tie lézie alebo teda tie ložiská...a navyše ich mám rovnaké,takže sa to nerozširuje

sisa_s
5. apr 2020

@simonka1222 vase priznaky nesvedcia pre SM, tam su skor parezy, trpnutia koncatin, obmedzenie hybnosti koncatin, poruchy citlivosti, zapal ocneho nervu a pod... Ked mate piskanie v usiach, bolo by vhodne navstivit aj ORL lekara k vyluceniu inej priciny

simonka1222
autor
5. apr 2020

@balihara dakujem pekne za odpoved 🙂

simonka1222
autor
5. apr 2020

@sisa_s na ORL som bola,aj na audiometrii sluch mam v poriadku, aj usna aj neurolog mi povedal ze to bud prestane alebo to zotrvá že to mi nikto nevie povedať. Preto som chcela vedieť, ze keby SM mam či by to bolo vidieť na MRI.

simonka1222
autor
5. apr 2020

@sisa_s ešte sa vás opytam ak o nevadi, keby mam zapal ocneho nervu to by bolo vidiet na MRI pravda? 🙂

kittykat22
5. apr 2020

@simonka1222 SM ma ine priznaky. Je tam napriklad oslepnutie na jedno oko, neschopnost sa postavit, pacient zacne za sebou tahat nohu, mravci mu v koncatinach bez priciny a ine velmi nevesele priznaky. To co popisujes ma 1/3 z nas. Vela citas online a zbytocne sa rozrusujes. Mam kamaratky ktore maju SM - a ked hovorili ako na to prisli, mozem ta ubezpecit, ze to co popisujes je nic oproti tomu co mali oni.

eliska13
5. apr 2020

@simonka1222 neboj sa SM.To, čo píšeš piskanie v ušiach, bolesti hlavy, chrbtice mám často.Neurolog Ta neposlal k rehabilitačnému lekárovi?začni cvicit, strečing hlavne tu krčnú chrbticu pozri si na YouTube videá, masáže, magnézium, milgammu

sisa_s
5. apr 2020

@simonka1222 ak by ste to mali,tak v prvom rade by ste mali poruchy zraku, vypadky zraku, odhali to ocny lekar na ocnom pozadi, na MRi zlozitejsie by to bolo, muselo by sa po tom cielene patrat... Ako sa pise vyssie, skuste rehabilitovat, uzivat ginkgo (moze zmiernit piskanie v usiach)

simonazh
6. apr 2020

@sisa_s ahojk ja mam práveže príznaky.. trpnutie chrbta zle videnie srbenie tela a stuhnúťost lýtka.. Auguste mi doktorka urobila MR mozgu bez kontrastnej látke na moju žiadosť a MR bolo negatívne.. Môžem mať sm aj po negatívnom. Mrku.?

simonazh
12. júl 2020

@sisa_s ahoj. Chcem sa informovať ak som mala negatívne MR mozgu bez patologických zmien tak nemám sm? Lebo na žiadanke neurologická neuviedla žiadnu diagnózu.. A MR mi robili bez kontrast. latke.. Aký je tvoj nazor

sisa_s
12. júl 2020

@simonazh napiste mi prosim sukromnu spravu v utorok poobede 🙂 pozriem sa na to blizsie, len teraz nestiham

loginexistuje
7. sep 2020

ahojte ja som bola na MRI mozgu poslal ma neurolog kam ma poslal diabetolog mam diabetes a mala som problemy s nohami (nemam citlivost co potvrdil aj neurologom) obcas padnem neviem ist rovno mam krce v lytkach hlava ma bolieva (liecim sa aj na srdce a vysoky tlak) a mam aj dost zhorseny zrak na jednom oku (vyse 4 dioptrie druhe oko je ok) aj nejake zmeny na OCT mi zistili atd
vsetko davali do suvislosti s diabetom diabetolog ma poslal na neurologiu kvoli noham
tam mi najprv potvrdili tu necitlivost dali mi diabeticku neuropatiu a poslal ma na mri co mi urobili a mala som tam patologicky nalez ale aktualne negativny ale dobre viditelny na vsetkych rezoch (v tuneli ma drzali vyse pol hodiny a potom mi dali kontrastnu latku a spat do tunela) neurolog mi povedal ze musim brat tu lyricu a este to na nohy nejaky thiamin ci co oddychovat (som workoholik) ak by som mala problem hned prist a v januari znovu na MRI ze sledovanie dynamiky
nic mi nehovoril ine ale doma ked som potom pozerala appku poistovne ja tam sledujem kvoli liekom beriem ich 9 na predpis tak som videla ze mi tam dal diagnozu roztrusena skleroza
zeny ako sa to teda vobec diagnostikuje ? je treba viacero MRI ak nema clovek atak ? moze to suvisiet s tymi vecami co som prikladala cukrovke (tu mam dva a pol roka diagnostikovanu)

lucia147852
7. sep 2020

Ja som bola na MR kvôli podozreniu a teda mala som horsie priznaky. Mravcenie, kŕče, bolesti hlavy, trpnutie polovice tvare, úst, podlamovanie nohy atd. Našťastie sklerozu vylúčili

loginexistuje
7. sep 2020

nalez som mala patologicky aktualne neaktivny (nie negativny) po podani kontrastu

mrsava
1. dec 2020

@loginexistuje dobry vecer prosim co ste mali na popise MR?Ja mam lezie a maju podozrenie na SM.Dakujem.