Poobedňajší spánok 2,5 ročného dieťaťa

libertine
15. jan 2014

Ahojte, chcem sa spytat alebo poradit, ako to mate s poobednajsim, resp. Dennym spankom cca 2,5 rocneho dietata. Nasa dcera v poslednom case uz strajkuje a nechce chodit spavat poobede. Doma sice vacsinou zaspi, ale trva to hrozne dlho, 30 min alebo 1 hod. , ale potom spi aj 2 hod. Ak si niekto s nou lahne, tak zaspi skor. Ale teraz sa aj vzdala cumla, tak to zaspavanie vobec nejde. Vecer jej to zaspavanie tiez trva a neviem, ci to nie je preto, ze tolko spi poobede, spi tak od 14:30 do 16:30, ak teda zaspi a vecer ju ukladame okolo osmej, ale zaspi ako kedy, niekedy az 21:30. Otazka je, ci jej ten poobedny spanok zrusit a ukladat ju trosku skor vecer alebo ju do toho spanku nutit, aj ked to je taky boj? Strasne sa toriz vzdy hneva, ked ma ist poobede spat. Ako to mate alebo mali ste vy?

aliza
15. jan 2014

@libertine no, spat do pol piatej a potom chciet, aby isla spat zase o 8mej....to sa neda, ved nemoze byt po 3 hodinach unavena na spanok. Cize jedine skusit davat ju spavat na obed, okolo 12tej, tak, aby do 1nej zaspala a spala maximalne do 3tej alebo potom skusit zrusit obedny spanok uplne. Moj syn v tomto veku uz naobed nespal, tiez mu trvalo hodinu, kym zaspal a potom uz bolo neskoro na spanok, musela som ist pre dceru do skoly a pod. Tak sme obedny zrusili uplne a chodi spat medzi 7.30-8.00. Od septembra je v skolke a nespi ani tam 😖. Nastastie ho do spanku nenutia, moze si potichu skladat puzzle a pozerat knizky.

libertine
autor
15. jan 2014

@aliza kedysi chodila skor spat, ale nemohla zaspat, bola malo unavena, tak sa to posuvalo a posuvalo... Mna zaujima, ci sa uz moze v tomto veku ten spanok zrusit, lebo viem, ze v skolke sa este spava...

ms28
15. jan 2014

nas syn mas skoro 2,5 roka a cez den nespava...a vobbec mu to nechyba. Nikdy nechcel spavat cez den, naco ho nutit.

Ak sa riadne dakde vonku vybeha tak sem-tam zaspi v aute na pol hodinku a zase je cerstvy cely den. V noci si pospi od 8:15 do 7:45 rana.

hradnapani
15. jan 2014

@libertine v tomto veku mozes spanok aj zrusit, poznam vela deti, ktore uz nespia. Mam rovnako stare dieta ako ty, presne tento isty scenar (ale s tym, ze vecer zaspava az o 22.00, ale to je moj problem, denny spanok mu rusit nechcem, mam na to svoj dovod a zaspi jedine, ked pri nom lezim). Ale: mam len jedno dieta, takze sa to celkom da, pri dvoch detoch by som ten denny spanok asi zrusila, prislo by mi to jednoduchsie a praktickejsie.

majka777
15. jan 2014

Urcite ma problem aj v tom, ze poobede chodi dost neskoro spavat...presne to vychadza, ze najskor zaspi vecer po 5. hodinach od poobednajsieho spanku...mnohe deti uz v tomto veku nechce spavat, ak ti vydrzi do vecera, tak ju uz spavat nedavaj 😉

libertine
autor
15. jan 2014

@hradnapani no mam dve deti, kym bolo len jedno, lahla som si k nej a zaspala, teraz sa to neda.

hradnapani
15. jan 2014

@libertine no, ved preto som napisala, ze pri dvoch detoch by som ten spanok zrusila. Ak dcera vydrzi a nebude uplne otravena, umrcana do tej osmej, tak je to znak toho, ze denny spanok jej netreba.

stanka10001
15. jan 2014

ja davam malu spat stale v rovnaky cas 12:00 a niekedy zaspi niekedy nie a vecer spi od 20tej do 7:00 rana bez ohladu na to ci spala cez obed.Ked jeden den nezaspi tak ten druhy urcite lebo ti dve hodinky jej chybaju.Oplati sa ked ma dieta rezim bez ohladu na to ci je leto ci zima a pod.

katrinka8
15. jan 2014

Baby, ja mam ten isty problem, ale ani nie tak s dennym spankom ako s vecernym. Dcerka ma 3,5 roka, v septembri nastupila do skolky (tam nespava, resp. chodi domov pred obedom), v novembri sa narodil syncek. Takze situacia "ako vysita" - vysporaduva sa so situaciou (jednak skolka, jednak novy surodenec). Poobede mi zaspi tak okolo druhej, ale spava malo, hodinku, hodinku a pol, tiez ale treba pri nej lezat, co je niekedy o nervy, ak malinky prave vtedy nespinka. Ale vecer je to doslova a dopismena utrpenie - nie dostat ju do postele, ale uspat. Zaspava okolo 22:00 - 22:30, vstava o 06:45 - niekedy sa este ajv noci prebudi a s placom dobehne k nam do spalne (spi vo svojej izbicke od 2 rokov), kde ked mi malinky nespi (myslim, ze sa zobudi prave vtedy, ked aj on na papanie), tak namiesto spania sice tichucko lezi, ale pozoruje ho, sepka .. trva to aj vyse hodiny niekedy, kym nanovo zaspi. A potom uz o 15 minuit musim ju budit do skolky ☹ Problem je v tom asi, ze cez obed chodi neskoro spavat (teda poobede), lenze skor nezaspi a na druhej strane ten obedny spanok jej chyba. ked na obed nespi, jednak je ku veceru s nou na nevydrzanie, siju nou vsetci certi, ako sa hovori, mrzuta, umrncana... ale na druhej strane vobec nezaspi skor ani vecer ☹ Ak sme niekde na navsteve ci u rodicov a nespi poobede a ku veceru ideme autom domov, staci, ze je 6 hodin vecer, sme v aute 3 minuty a ona uz spi... Tak neviem, co s tym robit. Ci spat ide ci nie, vecerne zaspavanie je hroza, nemoze zaspat (ani tak nevymysla, proste neda sa jej spat), ale na druhej strane jej ten spanok chyba... A to ma rezim pravidelny, stale chodieva do postele o tej istej hodine...

aliza
15. jan 2014

@katrinka8 ja som mala toto iste s dcerou, trapili sme sa skoro do 4 rokov so zaspavanim 😖. Nakoniec som toho mala uz dost a skusila na nu metodu, co som videla v telke....ulozila som ju vecer do postele, dala jej dobru noc a odisla. Ona vybehla a ja ju ulozila naspat.....niekedy aj 20x za sebou 🤐. uz mala vyse 3 rokov, takze to nebol pre nu az taky stres...nakoniec sa naucila sama zaspavat vo svojej izbe a odvtedy je pokoj. Ona bola zvyknuta, ze sme vsetci s nou lahli a zazili sme i vypate situacie, kedy behala po byte este o 3 rano! 😕. Ono sa to stupnovalo....ani za svet spat, citala knizky a tak dokola. Bola to len a len nasa chyba, myslela som, ze treba vsetko prisposobit dietatku, ziadne nasilie, plac....a vypomstilo sa nam to. U syna som isla na to inak od zaciatku a krasne zaspava sam. Takze treba byt razny a odhodlany s tym skoncovat. Ona len s vami toci....ten spanok, co si opisala, jej nemoze stacit, je to strasne malo na dieta vo vyvine. V noci, ak pride k tebe, odnes ju naspat do jej izby. Urob tak vzdy a ona chodit prestane. To je naozaj blbost, aby bola s vami v noci hore, ked krmis maleho....totalne sa jej narusa spankovy rytmus a jej organizmus neodpociva. Ona uz mozno preto nemoze zaspat, je prilis unavena. Keby v noci spala aspon tych 11-12 hodin nerusene, tak by ti cez den bez spanku mozno vydrzala. Moj bude mat 3 a pol a spi od 19.30 do 7:30, cez den nespi uz vyse pol roka a staci mu to.

luba41
15. jan 2014

@libertine ja som tiež rezignovala..dcéra nespáva od 22 mesiacov..ráno vstáva okolo 9 tej a teda spánok skôr ako 16 nehrozil..a to som min. hodinu uspávala..tak som to vzdala.. večer ide spať okolo 21 hod...a tiež poznám vela detí, čo približne v takomto veku prestali spávať cez den..

aliza
15. jan 2014

@libertine zrusit ho kludne mozes...a ked pojde do skolky, bude musiet lezat a tak mozno zacne zase spavat. Vela deti to tak malo, ze doma spat ani za svet a v skolke zacali normalne spavat. Ja nezijem na SK a tu deti do spanku nenutia, ani len lezat nemusia, mozu sa hrat a tak je maly hore 😒

skybaby
15. jan 2014

Ahojte ja pridám svoju skúsenosť, dcéra ma 2 roky a 3 mesiace a ráno vstáva okolo pol ôsmej a pol jednej ideme spať a trvá to aj 30 minút kým zaspi, spi do tretej. Večer ideme spať o deviatej. Ked mám doma aj starsiu, tak nespí cez obed ani jedna a menšia ide potom pred ôsmou večer do postele a za 10 sekúnd je "tuha" nám to momentálne takto vyhovuje 😉

brumka
15. jan 2014

mne dcerka od 2r nesapava poobede, kym spavala tak zaspala po 22-23h a hore bola uz o5 rano co bolo o drzku, ale ako prestala spavat tak zaspi medzi 20-21 a rano o 6 je hore ako na koni, ako zacala chodit do skolky tak tam vraj spava alebo len lezi.

aliza
15. jan 2014

@katrinka8 opravujem, moj maly nespi naobed uz rok, od 2 a pol roka....ten cas tak leti, ze som si ani neuvedomila, ze uz je to rok 😀

bubelko
15. jan 2014

@libertine u nas ani jeden syn uz v tom veku nespaval cez obed - presne z tych dovodov, ake opisujes. jednak dlho potrebovali na zaspatie, ak vobec zaspali a potom spali dlho a nespali v noci. a aj teraz, ak mi nahodou mladsi zaspi cez den - tak v noci je do polnoci hore a potom rano vyspava. ked nema spielgruppe, tak je to ok, ale budit ho rano o 7.30 do spielgruppe ked nahodou zaspal o tej polnoci, tak to je hroza...

zuzana581
16. jan 2014

@libertine určite nenútiť spať. Keď nechce, tak možno nepotrebuje.. Skús ju ukladať večer skôr a keď potrebuje cítiť blízkosť rodiča pri zaspávaní, tak pri nej ležte, než zaspí. Moja dcéra nespávala od roka a syn má teraz 4,5 roka a stále na obed spí. Doma už pomenej, ale v škôlke zaspí vždy. Každý sme iný.. Mne stačí zhruba 6 hodín spánku a môjmu mužovi je aj 10 malo..

zuzuliennka1
25. sep 2020

ja prave uvazujem synovi (2r 9m) poobed. spanok zrusit...
posledne tyzdne si vsimam, ze ak poobede nespi, vecer nie je problem, prespi celu noc cca od 21:15 do 7:00.... ak ale
poobede spi, hoci ho aj po hodine budim, potom este pravidelne vecer 21:30-22:00 buntosi.... to nema cenu... naco poobedny spanok, ked potom cely vecer v tahu