Postup pri vyberaní nervu zo zuba

19ninka27
13. apr 2013

Baby včera som bola na zubnej pohotovosti...lebo ma ukrutne bolele zub...:/ strašne veeelm,už sa to nedalo vydržať verte či nie 2 dni som nespala,bolo mi už stoho na grc...🙂..tak som sa odhodla isť..Chcem sa Vás spýtať aký je postup pri vyberani nervu ?..Lebo mne sestrička povedala že mi zubár vyberal nerv zo zuba,ale mne sa nezda🙂 neviem ako to vyzera,ja som žiadny nerv nevidela že by vyberal 🙂 prišla som ,lahla si do ,,smrtelného kresla,,🙂 a už to začalo pichol mi injekcii,a potom mu spravil do zuba velkuuu dieru a už len čistiť,stakími ihlami tenkími uplne dnu do zuba...to je vyberanie nervu ?..či nie?..a tu dieru mi nechal tam že to mi ma obvodna vyplniť teda zaplpmbovať,lenže ja som mu vravela že nemam čas isť knej kedže pracujem a ked nepracujem tak som doma s malím...a zubarku mam 160 km od nás☹ a ten zub ma aj tak bolí ..aj dnes.. Baby ta diera ma bude bolieť bez zaplombovania?..aspon do kým nebudem mať čas isť ku svojej obvodnej ..Prosím napíšte mi ako vyzera vyberanie nervu zo zuba,lebo neviem prečo ale mne sa nezda že by mi ho vyberal 🙂)

visage1974
13. apr 2013

ja to mam za sebou verim ze ta to boli je to strasna bolest a presne tak ako opisujes postup, ale ked to robi neboli to vsak dostanes inekciu no mne dal tu vypln lebo ostane tam diera mne to po roku vypadla ta blomba ci cotoje povedal ze mi to nevytrhne ze je to skoda treba spravit korunku za 150€ tak som mu povedala ze teraz urcite nie ale pridem ked budem mat cas, cas nemam preto boli sme s malym v nemocnici mal za sebou tazku operaciu tak az ked on bude za vodou tak sa budem davat do poriadku ja. no mam tam dieru neboli to nema co nervy tam uz nie su len ked jem tak mi tam niekedy ostavaju zvysky jedla

linda20111
13. apr 2013

@19ninka27 ahoj mne tiez vyberali z dvoch prednych zubov vyzera to presne tak ako si opisala tiez som videla taku ihlu a hrozne sa bala ze to ucitim ale tiez som mala injekciu od bolesti takze nebolo nic citit. ale na tvojom mieste by som isla k tvojmu zubarovi cim skor to zaplombovat ked ti hovorili ze je to treba. a ak nechces cestovat daleko tak si zaplat u ineho lekara v blizkosti kde byvas..

saska.t
13. apr 2013

@19ninka27 ano toto je postup vyberania nervov,normalne ti tam mal dat este hojivu vlozku a po tyzdni dvoch zaplombovat,este tak 2 dni a bolest prestane,ak to bolo vsetko pekne precistene.... ak ti nechal dieru je to lepsia varianta ako zaplombovat,mohlo by sa to zapalit... 😉

danjelca
13. apr 2013

@19ninka27 ano to čistenie je vyberanie nervu to akože neuvidíš ten nerv to je tenučké a ona ho na tie ihličky namotá vytiahne vyčistí.Lekár postupoval správne..teda aj mne to tak robili.

19ninka27
autor
13. apr 2013

@saska.t
@danjelca
@linda20111 a to z tak boli este viac nez pred vyberanim;( valetol mi nepomaha ;;( a bolest je velka az mi ucho trha;( mne sa bude dat ist ku svojej zubarke az o mesiac lebo nemam volno v praci. Bojim sa ze sa to dovtedy zapali... ale vravel mi zepred jedlom si tam mam vzdy dat vatu a po jedle vytiahnut.. nevite co pomaha od bolesti;( a proti zapalu ak to mam nahodou zapalene lebo je to strasna bolest az mi je do revu;(

sisi31
13. apr 2013

@19ninka27 Ak ťa to ešte stále bolí,a je to ostrá bolesť,s najväčšou pravdepodobnosťou ti tam mohol ostať kúsok nervu.Mne tak zub čistili 3 krát.Mala som tam že vraj 3 kanáliky.najprv mi čistili zub na pohotovosti,druhý krát môj zubár a tretí krát zubárka,čo zastupovala môjho zubára pre chorobu.Stále mi zväčšovali tie kanáliky,už som mala až zapálenú kosť.Akonáhle mi zubárka vybrala na tretí krát malý kúsoček nervu bolesti prestali a po 2 mesiacoch mi zub uzavreli a mám pokoj.

oliviaa
13. apr 2013

mne to robili bez injekcie... to bola ina kava 😀

19ninka27
autor
13. apr 2013

@sisi31 a mali si aj ti deru v zube?...nedostala si zapal?.lebo mne sa bude dať ist az o mesaic dat plmbu :// a mam tam fakt dost velku dieru..:-// ale pred jedlom si tam davam vatu,a po jedle vytahujem...

saska.t
13. apr 2013

@19ninka27 mohli ti tam nechat kusok nervu,stava s to dost casto, utekaj na pohotovost,nech ti to vycistia este raz a v praci sa vypytaj a dones potvrdenku,ze zo zdravotnych dovodov,zapal okostnice nie je ziadna sranda ☹

halit13
13. apr 2013

ja viem tak z vlastnej skúsenosti, že po prvom ťahaní tam dajú liečivú vložku, cca na týždeň a zavrú provizórne , viem, že do tej dočasnej bielej blomby robia ešte dierky ihlou , aby tade unikali plyny zo zuba počas hojenia ..... ozaj a prvý deň to ešte môže bolieť, ale to ., že to máš otvorené sa mi nepozdáva - lepšie povedané som sa s tým ešte nestretla

halit13
13. apr 2013

@19ninka27 to som písala tebe, asi by si mala zájsť ešte raz na tú pohotovosť, možno bude druhý lekár .....

gloria9
13. apr 2013

ahoj tak ja odporucam skor takyto postup....nech ti tam da umrtvovacu vlozku mas ju mesiac v zube nerv ti odumrie boli to prvy druhy den ale potom mas pokoj ak ti odumrie zubar ti to rozvrta a prelieči zub aj kanalik potom ti ho uzavrie

19ninka27
autor
13. apr 2013

@halit13 ahoj neviem či mi tam dal vložku nevidela som nič..:-/ a ledva som sa spýtala čo mi robili...lebo som bola cela vstrese,ja mám panicky strach zo zubarou ..:-/ vzdy ked som sla som sa zo svojou zubarkou dohodla že tri dni budem brat leiky na ukludnenie,a potom mi este pichla dačo,proti stresu...lebo ja som sa az triasla u nej..:-// a ako vyzera ta vložka?.lebo mne len čistitl stimi ihlami..a to bolo cele...ked som bola naposledy u zubarky,tak ona mi davala vlozku bielu taku že niečo namiesala a napchala do zubu,ale on mi nic take nerobil :-//a zub ma ovorený si myslim,lebo v nom mam fakt dieru jak hrom...🙂)

adelaine
13. apr 2013

@19ninka27
vybratie nervu/ nervov z korenovych kanalikov sa robi v anestezii, lokalne sa zub umrtvi a nerv sa vybera korenovymi nastrojmi, ihlickami, ty nerv ani vidiet nemusis, lebo ako ked si pisala ze si sla na pohotovost, nerv si mala zapaleny a ked tizub otvorili a nerv vyberali, bol uz tak rozbabrany, ze to bolo viditelne ako krv..
zub podla toho kolko ma korenov, tolko ma korenovych kanalikov, t.j. tolko ma nervov...napr sestka zub ma 3-4 korene, jednotka v predu ma jeden, to znamena ze nervy treba vybrat vsetky, ide o zasadu vsetko alebo nic...ale hadam lekar vie a vybral vsetky, boliet ta to moze preto, ze je to rozbabrane, zub po zakroku moze bolet 2-3 dni, ale intenzita musi klesat, lieky na bolest je dobre si nadalej davat...
a zub treba dokoncit, to ze sa vyberie nerv neznamena, ze je to ok, vsetky kanaliky treba doostrovat, teraz predpokladam zev zube mas laicky povedane liecivu vlozku, aby sa zub ukludnil, po 10 az 14 dnoch treba zub dat dokoncit, treba urobit hermeticky pevnu korenovu vypln a plombu, aby sa predislo neskorsim komplikaciam so zubom a aby si o neho neprisla, a odporucam si ti dat spravit nejakemu dobremu lekarovi, nie obvodacke, ti sa s takymi vecami neseru, ti ten zub zle spravi a budes mat len problemy s neskorsimi zapalmi...

sisi31
13. apr 2013

A akú dieru som tam mala.To aby zo zubu vytiekol hnis .Jedla som na druhej strane,ale aj tak sa mi tam dostalo jedlo,tak som si tam šprtala-čistila to so špáradlom. Ale pokiaľ som tam mala ešte zvyšok nervu a špáradlo som strčila hlbšie"videla som hviezdy" od bolesti.Tiež mi poradili dať si tam vatu a po každom jedle vybrať, ale nevedela som to.Potom mi dieru uzavreli dočasnou plombou,ale keďže tam bol ten zvyšok nervu,pri žuvaní na tej strane som cítila tupú bolesť.

halit13
13. apr 2013

@19ninka27 to je akoby taká maličká tuším vatička namočená do takého niečoho dosť smradlavého, ale vždy to zavrú tou dočasnou plombou - tú by si videla, to je také biele a uzatvára dieru ....

halit13
13. apr 2013

@19ninka27 presne ako píše adelaine, to je určitý postup, mne sa nezdá nechať otvorené len tak, dúfam, že ti vybral všetky nervy a poriadne, ale aj tak, nechať to len tak otvorené , ......

katecameron
13. apr 2013

mne to robili bez umrtvenia ked som mala cca 11 rokov nic horsie som u zubara nezazila ale od vtedy sa uz zubara nebojím lebo si stale poviem ze nic horsie neexistuje

19ninka27
autor
13. apr 2013

@halit13 tak hadam to uzavrel,...a do mesiaca utekam ku zubarke...:/ nikdy viac takuto bolest zažit nechcem...hoc hodím na pravidelne prehliadky,ale tato bolest ach na umretie..🙂

halit13
13. apr 2013

@19ninka27 viem, robili mi to 2x ..... zober si malé zrkadielko a pozri sa do toho, či ti tam niečo dal

19ninka27
autor
13. apr 2013

@halit13 a ako by to malo vyzerať ?..idem skumať 🙂)i ked neviem ci daco vydieť budem ked to mam vzadu hore...

ada510
13. apr 2013

@19ninka27 Ahoj som zubná sestra heh no tie ihly tu sú korenove nástroje su na nich rihy medzi ktoré sa nerv zachiti no niekedy je taký tenký a malý že to nieje vidieť zub je mŕtvy takže už by nemal bolet a mal by sa este 2 až 5 krát precistit poklial sú korenove kanaliky rozšírené a čisté dáva sa špeciálna korenova výplň a nakoniec na to plomba je to zdlhavejsi proces ale aspoň tí ostane zub v ústach ;) AK sa chceš este dačo spýtať kľudne...

19ninka27
autor
13. apr 2013

@ada510 ˇĎakujem 🙂 a ked ma teraz bolí to zamena že nieje dobre vybrati,či vyčisteni ?...a ked si ho pojdem uzavreť až o mesiac nemože sa zapaliť???

19ninka27
autor
13. apr 2013

@ada510 a prsím ťa vieš mi poradiť čo si mám dať na bolesť čo pomáha najviac ?..leo citim tlaky,ktoré po minut prestanu a o par minut zas začnu...:-/

ada510
13. apr 2013

@19ninka27 a ty máš ten zub otvorený nechal tí Ho vetrat?, lebo AK hej zakaždým AK ješ daj si tam malinky kúsok vaticky aby sa tí tam nestalo jedlo lebo inak sa to zapáli vycisti si to spendlikom ....AK tam maď vložku a stale tá to boli zober si spendlik a vypáč si ju ulavi sa tí na best ibalgin 400 alebo nalgesin je dobrý...

ada510
13. apr 2013

@19ninka27 AK cítiš pulzujucu bolest môže to byť ložisko pod zubom hnisavé vtedy AK bolesť neprejde je to lepšie vytrhnúť asi moja pokiaľ je to zadný zub AK predný ns chyrurgii ti to vycistiia...

salo
13. apr 2013

Ahoj, tak ja mám takto otvorený zub už asi mesiac po vybrati nervu. Tiež ma strašne bolel zub, otvoril mi ho, vybral nerv-už odumretý a to bez anestezie a vobec ma to nebolelo, vyčistil mi ho a nechal 2 týž.otvorený, potom som tam bola znova, zase mi vyčistil kanaliky, dal mi tam vložku, ale po 3 hod. som si ju musela vybrat čo ma zub zase strašne bolel...Zase som prišla po 2 tyž., znova mi ho vyčistil a zase mi tam dal vložku, zo 3 dni ma pobolieval, ale už je dobre, už nebolí a za 3 tyždne idem k zubarovi zase, to mi tam už da nejake čapy či čo som to počula 😀

1236jara
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
registracia456
12. feb 2014

baby :D ja mam dieru v prednom zube . zubar mi to ..umrtvyl a potom jak som knemu dosiel tak mi to s nejkim spendlikom arobill ale 3 krat a jak dal spendlik dal aj inekciu .mam ist knemu teraz po mesiaci a ze mi to spravi .. ale mna ten zub boli... ako mam spravit abi mi ho nevytrhol ?? :/

registracia456
12. feb 2014

@ada510 mozem sa spitat ze ja mam dieru v zube ... nie a umrtvil mi to . :D a potom mi to vicistil...stim spendlikom a zarovo daval aj inekcie :/ :/ ze mam po mesiaci dosjt a ze mi ot uz sravi ale mna boli ten zu . co mam robit abi mi ho nevytrhol .. .a ten zub je predny.. :D