Koľko potvrdení od lekára môžem čerpať po sebe?

josephine77
9. dec 2018

Prosim vas kolko potvrdeni od lekara mozem cerpat iduc po sebe? Napr. pondelok utorok streda alebo musim striedat s dovolenkou ak nechcem ist na ocr. Dakujem

chcemradu
9. dec 2018

@josephine77 2 dni paragraf po sebe.

evittam
9. dec 2018

@josephine77 Zalezi aj od zamestnávateľa co akceptuje. Paragraf je určený na nevyhnutne osetrenie....cize niektori napríklad akceptujú jednu priepustku len na max.pol dna.

evittam
9. dec 2018

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré n e b o l o m o ž n é z a b e z p e č i ť m i m o pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, na j v i a c na s e d e m dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

wena
9. dec 2018

Záleží od zamestnávateľa, u nás sa akceptujú tri celodenné po sebe.

adikad
9. dec 2018

Zalezi od zamestnavatela, my mozme aj 5 za sebou(verejna sprava)

vavaska
10. júl 2019

@chcemradu ahoj, prosím ťa, je to už staršia téma, ale chcem sa spýtať, je to niekde v zákone takto stanovené,že max. 2 dní po sebe, alebo je to len zaužívaná prax, ktorá však nemá právny podklad...??? Ďakujem!

evittam
10. júl 2019

@vavaska Vid ZP par.141-priepustka je na nevyhnutny cas na ošetrenie u lekára. Ako to akceptuje tvoj zamestnavatel je uz na nom a tom ako preukázes "nevyhnutné".

vavaska
10. júl 2019

@evittam ide o to, že som sa na viacerých miestach stretla s tým, že vraj priepustka môže byť na max. 2 dni po sebe, ale keď som hľadala nejaké právne usmernenie k tomu, tak som nič nenašla... mne teraz čírou náhodou vyšli štyri rôzne vyšetrenia u rôznych lekárov, z toho tri na mňa a jedno ako sprievod s dieťaťom, a to na 4 dni po sebe, tak keby som si to chcela takto uplatniť, aby mi to uznali a aby z toho nemal zle aj zamestnávateľ, keby im prišla nejaká kontrola ...

evittam
10. júl 2019

@vavaska Prečítaj si ZP.

vavaska
10. júl 2019

@evittam už mám prečítané, práve o to ide, že tam nikde také usmernenie nie je... preto sa pýtam, či je to takto zaužívaná prax, bez právneho podkladu... tým pádom by to tak fungovať nemalo a nemalo by to slúžiť ako výhovorka zamestnávateľa, že nemôže uznať viac ako 2 péčka po sebe...

fokuska
10. júl 2019

@vavaska Vysli ti 3 celodenne osetrenia a na to hned dalsie celodenne s dcerou? Zamestnavatelovi to moze byt velmi podozrive.
Je to urcene na nevyhnutny cas ak vysetrenie nie je mozne urobit mimo pravovneho casu. Tazsie sa veri tomu ze si na vysetreni od 7mej do 17tej vkuse.

vavaska
10. júl 2019

@fokuska Nejde o to , či by mu to bolo alebo nebolo podozrivé, ide o vyšetrenia všetky komplet v inom meste, pracovnú dobu mám od 7,30 do 15,30, treba tam rátať čas cestovania, čakania, vyšetrenia, návratu atď. , s tým zamestnávateľ nemá problém uznať to na celý deň, a to že mi to takto vyšlo na 4 dni, je úplná náhoda, jednoducho sa mi to takto poukladalo, keď ma na tie vyšetrenia objednávali...a nie je ich možné urobiť mimo prac. čas...

vavaska
10. júl 2019

Stále sa totiž stretávam s tvrdením, že môžu byť max. 2 péčka po sebe, ale nikde som nenašla žiadnu smernicu, ktorá by to riešila, zákon hovorí len o počte dní do roka, t. j. 7 pre mňa, 7 dní ako sprievod, ale nijako nelimituje možný počet dní za sebou...

fokuska
10. júl 2019

@vavaska V tom pripade to normalne predloz zamestnavatelovi a ak by namietal, tak nie je problem overit to. Nespekulujes, nie je problem to obhajit.
2 dni je upravene internou smernicou u niektorych zamestnavatelov, zakon to nespecifikuje. Zisti si u svojho zamestnavatela ci na to mate smernicu.

vavaska
10. júl 2019

@fokuska Konečne seriózna odpoveď 😉 takže to môže byť upravené internou smernicou...ok, budem sa informovať... vďaka!👍

fokuska
10. júl 2019

@vavaska Ano, ved to uz tu v diskusii je spomenute, ze kazdy zamestnavatel to akceptuje inak - a to ako to je musi byt napisane v smernici ;) ak k tomu smernica nie je, tak mozes cerpat aj vsetkych 7 za sebou - ak je to realne potrebne.

vavaska
10. júl 2019

@fokuska ešte jednu vec sa chcem spýtať: ak by aj existovalo takáto úprava (na 2 dni) v smernici, zamestnávateľ môže napriek tomu dať súhlas (najlepšie písomný), aby mi uznali viac dní... myslím si, či sa mýlim???... neviem, nakoľko sú takéto vnútorné smernice záväzné...

fokuska
10. júl 2019

@vavaska Su zavazne pre zamestnanca aj pre zamestnavatela. Prave preto su vytvorene aby z toho nebol holubnik ;)
O vynimkach neviem.

vavaska
10. júl 2019

@fokuska ok, vďaka ☺️