Pozitívne protilátky po prekonaní Covid-19

1natalka123
4. mar 2021

Po 3 mesiacoch po prekonaní covidu som si dala urobiť testy na pritlatky a vyšli mi pozitívne. Môžem sa týmto dokladom preukázať a mať aj naďalej výnimku z testovania? keďže všade píšu, že človek sa musí preukázať bud pozitívnym PCR, antigenovym testom alebo protilatkami.

majky_15
4. mar 2021

Skus zavolať svojmu doktorovi ale podla mna to môže byť

loliki
4. mar 2021

Máš protilátky na určitý typ corona virusu, ktorý ti sposobil chorobu. Nemáš protilátky proti všetkým mutáciám vírusu. Preto nestačí Ti mať protilátky a ani papier o tom. Časom sa môžeš infikovať hociktorým typom corona vírusu a stať sa infekčnou. AG testy slúžia na to, aby to odhalili a nešírila si vírus , ale zostala v karanténe. Teda treba chodiť naďalej na testy.

1natalka123
autor
4. mar 2021

@majky_15 no tá mi povedala, že si nie je istá či mi ho môže vystaviť, že keby mi to mala s čím porovnať tak by mi to vystavila

1natalka123
autor
4. mar 2021

@loliki tak prečo potom na stránke korony a aj na úrade verejného zdravotníctva píšu že na potvrdenie o prekonani korony sa môžu ľudia preukázať protilatkami?

1natalka123
autor
4. mar 2021
loliki
4. mar 2021

@1natalka123 Lebo papier znesie všetko. Ale Ty si človek a Ty sa môžeš nakaziť znova trebárs aj týždeň po prekonaní choroby a môžeš nakaziť aj iných.

janai1
4. mar 2021

@1natalka123 áno ak ti vyšli protilátky môže ti lekár vypísať ten papier o prekonaní... Ale niektorí to nechcú dávať 🤷‍♀️ takže ak ti to lekár nepodpíše musíš chodiť aj tak na testy

kika831
5. mar 2021

@1natalka123 po uplynuti lehoty 90 dni sa nadalej davas testovat tak ako je stanovene- podla okresu kde byvas.

panelacikova
5. mar 2021

@1natalka123 áno na základe tohto ti môže OL vystaviť takéto potvrdenie, no len na istý čas. protilátky je potrebné opäť kontrolovať, to už by mala lekárka vedieť, kedy asi približne. ak ti vyhovie, i tak sa naďalej chráň a dávaj na seba pozor.
@loliki aj tí, ktorí prekonali covid a sú v 90-dňovej lehote, majú protilátky len proti určitému druhu vírusu. a sú "oslobodení". nevidím žiaden rozdiel v tomto. ba dokonca tí, čo sú v lehote 90 dní, tak možno mnohí už protilátky nemajú.
@1natalka123 ich má aspoň dokázané. to však nie je pravidlo, že ti, natalka, vydržia donekonečna. ich hodnota môže klesať mesiace, ale môže padnúť aj za pár dní-týždňov. preto ich treba kontrolovať, aby si nemala pocit falošnej istoty.

1natalka123
autor
5. mar 2021

@panelacikova áno áno to mi je jasné že môžu klesať a nie je to 100% istota, ale presne ako píšeš, že niektorí po prekonaní korony nemajú protilátky a aj tak sú automaticky oslobodení od testovania a od karantény, tak preto mi to príde nelogické. A samozrejme, že ak sa nebudem cítiť dobre tak na testovanie pôjdem ale toto týždenné testovanie mi príde úplne nezmyselné. Čítala som, že už netreba potvrdenie od lekára ale stačí len doklad a doklad z laboratória mám tak by mi to podľa všetkého malo stačiť

panelacikova
5. mar 2021

@1natalka123 aj mne príde nezmyselné, napríklad aj keby mali deti nastúpiť do škôl, tak by mi prišlo úplne odveci, aby sa testovala dcéra, ktorá môže protilátky rozdávať (tiež som jej dala urobiť). teda, ak to opäť porovnám s tými "oslobodenými".... už nehovorím o mutáciách a tak. ale ak meter, tak rovnaký. nepáči sa mi to a už dlhodobo nevidím zmysel v testovaní. aspoň nie ľudí, ktorí majú protilátky, ktorí sú doma a sú izolovaní od okolia a len raz za mesiac niečo potrebujú riešiť napríklad na úrade a ....... buď test alebo nič. proste celé zle. skús poriešiť s lekárkou. veď akú máš hodnotu protilátok a aké sú referenčné medze? ja som už len tak tak a lekár mi povedal, že ak budem potrebovať, tak na mesiac marec mi pokojne môže vystaviť potvrdenie. ale nepotrebujem, lebo som doma a nechodím ani po úradoch. odpísala som mu, že ak by sa vyskytol nejaký problém a budem to potrebovať, tak sa mu ozvem. čiže ak ich máš relatívne dosť, nevidím problém vystaviť ho do konca mesiaca napríklad. a potom sa už rozhodneš, či testy, či si dáš vziať opäť krv...

zumbulka20
6. mar 2021

@janai1 ked neviem tak nepisem hluposti 🤷🏻‍♀️ lekari ten papier uz nedavaju pretoze urad verejneho zdravotnictva vydal vyhlasku ze vseobecni lekari uz nemusia vydabat doklad o prekonani, ako doklad o prekonani staci ten papier z pozitivneho testovania, tam je datum testovania, tak kazdy normalny clovek si vie od toho datumu odratat 90 dni... A spravili to kvoli tomu aby odbremenili lekarov od zbytocnej administrativy...

luccija
6. mar 2021

@zumbulka20 tak to je
@1natalka123 a tento test na protilátky Ti stačí do 90 dní po prekonaní potom sa musíš chodiť testovat.To, čo si ty zaskrtla platí len vtedy, ak by Ti nikto nerobil antigen či PCR...veď to tam máš jasné napísané za moment prekonania sa považuje....tvoj dátum testu protilátok.aka Tu vyšla hodnota mala si test z laboratória či len z lekárne?

luccija
6. mar 2021

@panelacikova koľko si mala hodnotu viac x Ti robili odber?

janai1
6. mar 2021

@zumbulka20 keď nevieš nepíš hlúposti 😂 práveže teraz to sprísnili, že musíš mat doklad od lekára... Asi viem keďže si po ten papier idem v štvrtok k lekárovi 😂 a všetci kolegovia + rodina si po ten papier musia prísť alebo im ho pošlú lekári poštou - bolo nás 9 pozitívnych v rovnakú dobu a všetci ten doklad dostaneme - a to mame 6 rôznych lekárov

luccija
6. mar 2021

@janai1 odkedy to platí?čo viem môj muž ho dostal a potom už platilo, že stačí sms mne ho už lekárka nechcela dať, že je to zrušené mesiac aj po nazad

1natalka123
autor
6. mar 2021

@panelacikova no presne, cele to je nejaké nedomyslené vsekto... Ja mam hodnotu 25 igG a referenčná hodnota je 11. Ty si mala kolko?

panelacikova
6. mar 2021

@luccija nie, robili mi prvýkrát (5 mesiacov po nákaze) a už ich nemám veľa. blížim sa k hranici

1natalka123
autor
6. mar 2021

@zumbulka20
@luccija aj mne sa zdá že už to neplatí ale keďže každý píše niečo iné tak už som aj ja z toho dopletena celá. Mala som hodnotalu 25 a referenčná hodnota je 11 a mam doklad priamo z laboratória

panelacikova
6. mar 2021

@zumbulka20 mne lekár sám navrhol, že mi môže dať ešte potvrdenie na marec, lebo ešte mám protilátky. som 5 mesiacov po nákaze....
@1natalka123

1natalka123
autor
6. mar 2021

Takže baby podľa všetkého sa môžem týmto preukázať?

panelacikova
6. mar 2021

@1natalka123 náš labák (mám len telefonickú info od lekára) má hraničnú hornú hodnotu 1,0 a mám už len 1,2. ale neviem, aké som mala po karanténe, ktovie? mohla som mať 9 a mohla som mať kľudne aj 2. čiže ono sa nedá povedať, ako rýchlo mi klesajú, pokiaľ mám len jediný odber. no a moja dcéra mala o niečo ľahší priebeh ako ja a má ešte 5,7..... som z toho jeleň 🙂

panelacikova
6. mar 2021

@1natalka123 na základe tohto papiera ti lekár môže vystaviť potvrdenie o výnimke. ja teda nemám v malíčku vyhlášky, ale môj lekár mi povedal, že mi to vystaviť môže, tak ja už neviem....

1natalka123
autor
6. mar 2021

@panelacikova nie si sama 😀 mne dokonca vyšlo že mám ešte tie protilatky pozitívne ktoré sa tvoria v akútnej fáze 🤦‍♀️ mali by všetkých automaticky po korone posielať na protilátky aby vedeli ľudia na čom sú a potom by sme si to aspoň vedeli porovnať

ettella
6. mar 2021

@1natalka123 no čo Ti poviem... Manželovi končí 90 dní, dali sme spraviť protilátky, hodnotu IgG má 151, limit je ako u teba nad 12 a lekárka nechce vydať potvrdenie ani na mesiac...

janai1
6. mar 2021

@luccija bolo to v tých nariadeniach vydaných od 3.3. ze doklad o prekonaní covid vystavuje lekár na základe testu na protilátky

luccija
6. mar 2021

@janai1 tak som z toho jeleň😃mne lekárka protilátky nechce spraviť kvôli očkovaniu či ísť či neísť, že má toho veľa volala som do Dôvery mám potvrdenie, za raz mesačne jej tie protilátky preplatia, ale ešte som jej nevolala.Teraz si neviem predstaviť, že každému pozitívnemu bude robiť protilátky ved to budú mať ešte viac roboty.
@panelacikova dcéra má mladší organizmus imunita dobre pracuje niekto môže mať úplne ľahký priebeh a protilátky vysoké kamoš mal zápal pluc a protilátky nízke.

panelacikova
6. mar 2021

@1natalka123 no toto mám aj ja. lekár mi napísal presne toto: "protilátky IgG máte relativne nizke - 1.2, ale mate zvýšené IgM protilátky, teda imunitný proces, resp odpoved organizmu sa este uplne nezastavila"

panelacikova
6. mar 2021

@luccija ja viem. aj môj lekár mi povedal, že po prázdninách mal pozitívne protilátky, čiže covid prekonal cez prázdniny, ani netuší kedy a kde. a že protilátok mal ešte na jeseň toľko, že mohol rozdávať.... čiže je to fakt individuálne. rovnako ako "šťastie" dostať sa do nemocnice :(

zumbulka20
6. mar 2021

@janai1 v piatok som volala lekarovi, povedal mi ze ziaden papier sa uz nevydava... Ze staci pozitivny test... Volala som do prace kedze v pondelok nastupujem a potvrdili mi ze staci mi na preukazanie sa pozitivny test