Predčasná menopauza - skúsenosti

21
2. mar 2018

Pekný večer, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti s predčasnou menopauzou. Alebo neviem, čo to môže byť. Mám znova po 2 týždňoch menštruáciu a trvá už 10 dní. Posledné mesiace sa mi začal skracovať cyklus a teraz toto. Mám 39 rokov,moja mama mala menopauzu v cca 42 rokoch. Ďakujem za každý príspevok.

deti95060810
3. mar 2018

menopauza v 42? to sa mi nezdá, aj to je skoro.... a v 39 už vonkoncom nie. Určite by som sa poradila s lekárom....

montemotherone
3. mar 2018

@deti95060810 menopauza môže prísť aj v 30-tke. A ak je tam ešte genetická predispozícia...

@21 mám ale pocit, že cyklus by mal skôr miznúť ako byť častejšie. Tiež sa hodnotia aj iné príznaky. Návaly, psychické výkyvy, zmeny na pokožke, zmeny na sliznici pošvy (menej sekrecie...). Najlepšie ísť za dr. Nech ťa vyšetrí, pozrie ako vyzerá maternica prekrvenie, urobí hormonálny profil. Takto sú to len dohady.

mufka1
3. mar 2018

@21 ahojky moja mamina ma sesternicu ta mala 36r ked ju dostala .Moze kľudne to byt ono ale urcite treba zajst k lekárovi

czb
3. mar 2018

@21 Môže byť a aj nemusí, príp. sa môže jednať o hormonálnu nerovnováhu. Existuje tzv. premenopauza, ktorá sa takto môže prejavovať. Následky môžeš riešiť s lekárom.

cecilia68
3. mar 2018

@21 Po odobratí celého "sajrajtu" tam dole, som ostala bez menzesu v 37 rokoch .

21
autor
3. mar 2018

Ďakujem, na koži zmeny pozorovať nemôžem, keďže som silná ekzematička a kožu mám stále v rôznom stave. Akurát som pozorovala, že občas mi je teplo, ale len chvíľu, aj keď máme napr. 18° doma.. Určite pôjdem k dr, len v týchto týždňoch si to nemôžem dovoliť v práci.. moja mama že tiež takto začínala, menzes aj mesiac vkuse..

dasenka26
3. mar 2018

@21 ja som v prechode, bohuzial dostala som v 36.rokoch, lekarka mi povedala ze ma pacientku s menopauzou v 25r. Nie je to uz len vekom, dnes nie. Nikto v našej rodine to nemal.

21
autor
3. mar 2018

@dasenka26 hm, ja som v podstate v pokoji, pretože som očakávala skorší prechod ako dedičnú záležitosť..

21
autor
3. mar 2018

@dasenka26 vyzerá to na tú premenopauzu..

nejra
28. nov 2018

hormonalny profil da odpoved

21
autor
28. nov 2018

@nejra uz to mam opat v norme, trvalo to cca 3 mesiace a potom sa to postupne normalizovalo. Dr povedala, ze mozno prasknuta cysta

alison11
29. jan 2019

@21 Ahoj ako je to stebou teraz?Mne meškala ms od 14.12. do dnes vpiatok som bola u gyn dal mi Duphaston,vraj mám zrejme nízku hladinu hormonov,keďže sliznica je vysoko aj vaječníky ok ale ms nikde,dotoho som chytila od syna črevnú chrípku ráno som zrejme aj duphaston vyvrátila,lebo som začala špiniť.A to tvrdil elkár že po 10dňoch po dobratí by mi mala prísť.Vlani som bola takto isto v januári až z tým že som lekára nehľadala a došla ms na 49dc dnes som 47dc pokiaľ sa nespustí riadne ms.Moja mama dostala menopauzu v 48rokoch aj ja mávam návaly občas a náladová som pleť miesto mastnej sa mi zmenila na suchú a vlasy tiež.Od 11rokov mávam predĺžené cykly hoc po pôrodoch som mala pravidelne 28-32dc v puberte som mávala 62dc raz za 2 mesiace a aj 13dní.V 20tich mi ženský lekár potvrdil pco ktoré momentálne je ok.

21
autor
29. jan 2019

@alison11 ja som bola asi po pol roku na kontrole a gynekologicka povedala, ze to mohla byt prasknuta cysta. A tento mesiac mi menstruacia meskala 7 dni. Od dr pojdem este na stitnu zlazu, ale netusim, ci moze ovplyvnit aj cyklus. Nikto mi nic nerobil s hormonmi..

alison11
30. jan 2019

@21 Aj mne gyn. tvrdil začiatkom mesiaca že som mala zrejme cystu z hormónmi v decembri som špinila niekoľko dní a potom ms neprišla,od piatku som brala Duphaston a včera ms dorazila na 47dc.A to som dúfala,že snáď čakám bábätko,ale čo už.

bucko555
29. jún 2020

Prosím poraďte už neviem ako to riešiť mám 29 pred tehotenstvom mi bola zistená predčasná menopauza(otehotnela som umelým) po dojčení som začala mať výkyvy nálad lenže tie sa momentálne stupňujú mám búšenie srdca....bola som u svojej gynekologicky ta mi odporučila antikoncepciu čo sa mi moc nepozdáva a keď som sa radila s ďalším lekárom ten povedal že v žiadnom prípade že tam treba hormonálnu substitucnu liečbu. S čím máte skúsenosť vy?

21
autor
30. jún 2020

@bucko555 ja este s nocim, ale chystam sa cez prazdniny na gynekologiu, lebo menzes mavam uz kazde dva tyzdne. Uz asi piatykrat za sebou... Uvidime, ako sa to bude riesit, urcite dam vediet.

bucko555
2. júl 2020

@21 ja som si teraz objednala vitamíny na podporu týchto hornonov na prírodnej báze tak uvidim

montemotherone
2. júl 2020

@bucko555 oni riešia všetko antikoncepciou... potom máš úplne rozhodené hormóny a už sú v koncoch a ty trpíš. Mne sa cca v 30 tke zmenilo... no všetko. Rátam život na "predtým" a "potom... Dovtedy som o menzese ani nevedela. Trochu nervozita, prvý deň bolesti, potom už pohoda... Potom zrazu prišlo PMS ako sviňa. Točenie hlavy, búšenie srdca, migrény, úzkosti, chorobná únava, nervy úplne v kýbli...
Začala som pátrať (lekári mi nepomohli)... Vypustila som mlieko, začala riešiť svoju psychiku, vôbec životné tempo, musím si odvtedy dávať pozor na pitný režim, preťaženie...
Skús si pozrieť prírodné liečivá, ďatelinu, zmesy ako Gynex, a podobne... https://www.diochi.sk/novinky/balicek-pre-zeny/...

tanita007
2. júl 2020

Ok

iluviel
2. júl 2020

Na predčasnú menopauzu extrémne dobre zaberá Hormonálna joga podľa Dinah Rodriguez. Pozor, nie hocijaká joga!!!!!!!! Musí to byť konkrétne táto, je špeciálne desaťročia upravovaná tak, aby ovplyvňovala ženský hormonálny systém. Ja som ju cvičila od augusta 2019 do januára 2020 lebo sa mi skracoval cyklus z pôvodných 28 dní na moje cca 24 dní (ale raz mi trval dokonca len 22 dní) a tá joga mi to krásne vyrovnala, nedám na ňu dopustiť 🙂 Nemalo to žiadne vedľajšie účinky, je to pomerne ľahké a dá sa to s trochou praxe odcvičiť a odmeditovať za 30-40 minút. Teda jeden vedľajší účinok to malo, v januári som krásne bez akejkoľvek snahy otehotnela a teraz som už v 27tt 🙂 A to som pritom tiež mávala kadejaké cysty a o prvé tehotenstvo som sa musela doslova snažiť skoro pol roka. Teraz no problemo na prvý šup. Len si nájdite lektorku ktorá vás to naučí, táto joga sa nedá cvičiť len podľa knihy. Sú tam dychové techniky, ktoré treba vidieť a nechať si odkontrolovať, inak to nemá zmysel, sú prítomné pri každom jednom cviku. Držím palce!!!! Určite vám to pomôže. Prípadne kuknite videá na youtube o tejto joge, sú nejaké aj v češtine a slovenčine.

bucko555
3. júl 2020

@montemotherone áno už som si objednala vitamíny na prírodnej báze antiku nechcem nikdy som to nebrala vlastne raz 3 mesiace pribrala som 10 kg menzes silný jak svet kŕče ani nechcem na to spomínať, idem skúsiť prírodnú alternatívu bylinky

montemotherone
3. júl 2020

@bucko555 pozri aj niečo o hormonálnej joge 😉

bucko555
3. júl 2020

@montemotherone na jogu nemám cas

lanza
12. máj 2021

moja mama mala asi vsetky priznaky menopauzy nechcela ale lieky lebo je skor typ prirodny skusala som hladat na nete a nakoniec som nasla jodis . informovali sme sa v lekarni kde sa da aj kupit a lekarnicka tiez tvrdila ze je to zazrak v menopauze mamine po cca 2 tyzdnoch ustupili priznaky a citila sa uplne v pohode
https://www.jodis.sk/indikacie/priznaky-menopauzy/

21
autor
12. máj 2021

@lanza dakujem. No ako tak citam, ak je v rodine stitna zlaza, opatrne. My v rodine mame choroby stitnej zlazy..

redbee
27. máj 2021

ja musím len súhlasiť s @lanza - vyskúšaj ten Jodis, ja naň nedám už roky dopustiť, aj čo sa týka užívania počas tehotenstva, ale som aj liečená na štítnu žľazu a to vplýva vo veľkom aj na priebeh menopauzy. držím palce 🙂

21
autor
27. máj 2021

@redbee chcem sa este opytat. Pred 2 rokmi mi brala obvodna krv na TSH a v poriadku. Mohlo sa to zmenit po 2 rokoch? Mali by to brat opakovane? Lebo problemy s cyklom este vacsie a som vychudnuta a nepriberam...

pimpulka
30. júl 2021

@21 ahoj,mohla by som ti napisat spravu?dakujem

21
autor
30. júl 2021

@pimpulka samozrejme

cukroska
25. aug 2021

@21 ja od 42 mam problémy. Od začiatku mi doktor tvrdil w že hormonálna nerovnováha. Už tri roky s tým bojujem. Moja mama mala poslednú v 39 takže som s tým rátala.