Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Predpisujú vám lekári najdrahšie lieky?

ckatka
27. jún 2014

Pytate sa u lekara, aky doplatok bude k lieku, ktory vam predpisal? Ja som dneska dva odmietla s tym ze mi predtym nerobili dobre (a viem ze stoja vcelku dost), a na treti mi uz dost podrazdene povedal, ze ten mi ale budu musiet spravit v lekarni. A pocuvajte - v lekarni som doplacala 17 centov! Keby som suhlasila s tymi prvymi dvomi (co je to iste len "znackove"), tak by som platila ovela viac. A ked to miesaju v lekarni, tak je to aspon cerstve a podla mojho nazoru aj kvalitnejsie, kedze tam nemusia davat vsetky tie hluposti a pridavne latky, aby to vonalo, neroztapalo sa to a drzalo tvar.... takto to mam v robenych kapsuliach a jedine obmedzenie je ze to musim drzat v chladnicke... za sedemnast centov....

tomiholjubavi
27. jún 2014

tu odsudili niekolko desiatok, az sto doktorov a pobrali im licencie, pretoze im zistili kontrakty s farmaceutickou firmou...dostavali 20 percent z predaja + bonusy ako dovolenky a podobne...vobec ich potom nezaujimalo ci existuje rovnako ucinna varianta, alebo aj lepsia, lebo oni mali zisk z jednej firmy...dalsie stovky doktorov presetruju, je to veliky skandal 🙄

oravese
27. jún 2014

Tiez mam skusennost ze mi lekarka predpisuje tie najdrahsie lieky, vsak nepytam sa kolko budem doplacat, pretoze az teraz som si vsimla ked som si liek a cenu nahodila na net a zistila som ze su aj ine lacnejsie varianty. Je to smutne ako su niektori lekari na peniaze a je im jedno ci to bude mat negat. ucinok pre pacienta, alebo ze mu to nevyhovuje alebo nema peniaze. ☹

22beba
27. jún 2014

naštastie moja doky nie

eeffka
27. jún 2014

@ckatka lekari uz aspon rok nepredpisuju liek, ale ucinnu latku,a mna sa v lekarni pytaju ci chcem X alebo Y.

ckatka
autor
27. jún 2014

@eeffka no - malo by to tak byt - ale v praxi to tak zatial malokde funguje ... inac -ja mam skusenost, ze mi vadia niektore konkretne lieky (nie ich ucinne latky, skor nejake z tych pomocnych), a clovek co sa nevyzna by sa tazko s lekanikom dohadoval, ze co mu dat moze a co nie

esterba
27. jún 2014

@ckatka lekar ti nepredpisuje liek, ale ucinnu latku, max ti to povie slovne, ale tak jednym uchom dnu druhym von. Prides do lekarne a prve co povies je "co je na vyber a s akym doplatkom". To by mali aj sami od seba povedat, ale tak vieme, ze to nedodrzuju. Jedine, ze by nejaky liek bol pre teba vyslovene nevhodny, tak na recepte bude napisane, ze ten nie.

ckatka
autor
27. jún 2014

@esterba ved to - ze by to mali tak robit ale ocividne vsetci nerobia (resp stale pouzivaju tie komercne nazvy a potom tam dopisu tu ucinnu latku), no nastvana som bola vcelku...

esterba
27. jún 2014

@ckatka ale ved tie komercne nazvy ti mozu byt ukradnute, proste povies v lekarni, ze chces iny. Trošku tej samonasratosti treba preniest do praxe 😉

esterba
27. jún 2014

@ckatka inak neviem ci sme sa pochopili, to magistra v lekarni ti ma povedat co je na vyber a s akym doplatkom.

ckatka
autor
27. jún 2014

@esterba neviem ci som sa spravne vyjadrila...

Poviem priklad - mam bakteriu, ktora je citliva na 6 ucinnych latok. Prve dve sa nachadzaju len v liekoch ktore su relativne drahe. Druhe dve na slovenskom trhu nedostat. A piatu a siestu ti vedia spravit v lekarni za minimalny doplatok.
Hadaj, ktore predpisuju lekari?

ckatka
autor
27. jún 2014

@esterba vies - ked ti robia testy na nieco - obvykle na papieri ti pride zoznam latok (antibiotik...), na ktore je dany bacil citlivy a na ktore nie. A z tych, na ktore je citlivy, ti potom niektoru daju. To som myslela...

esterba
27. jún 2014

@ckatka ta to je ina vec, to teda treba s lekarom riesit. Ale tak vzdy som hovorila, ze k lekarovi sa chodi po diagnozu a nie za liecbou 😉

ckatka
autor
27. jún 2014

@esterba sak toto ,.... 🙂 ja liecim prirodne co sa da,... tak ale su veci, ktore sa v domacich podmienkach nedaju, to by som musela mat vybavu babky bylinkarky :D :D

tominko2612
27. jún 2014

lekar predpisuje lieky farma firmy s ktorou ma najlepsiu dohodu o predpisovani liekov

rendicka
27. jún 2014

nuž lekár ne recept napíše účinnú látku vždy! je to nový predpis na vydanie receptov, tá účinná látka je v zátvorke a pred ňou je názov farmaceutického lieku....z praxe viem že skôr farmaceuti mávajú kontrakty s farmaceutickými firmami. ja osobne som radšej predpísala drahší liek- po rozhovore s pacientom, o ktorom som vedela že štúdia mala dobré výsledky, nakoľko generiká majú kopec aditív a keď som mala nastaveného pacienta na liečbu ktorá fungovala a lekárnik mu dal generikum liečba neskôr bola menej efektívna....ja od farmaceutických reprezentantov nedostávam ani pero...toť sio

eikenella
27. jún 2014

suhlasim s rendickou, ked si vezmete originalny liek, beriete kvalitu, je to ako npr. svajciarska kvalitna cokolada. Skuste si kupit smejdy typu znacky tesco, clever atd....to su genericke lieky, ktore maju aj samozrejme mensie doplatky, kopec aditiv a nefunguju tak dobre

pollyanna
27. jún 2014

@ckatka no poviem k tomu asi tolko, pokial ide antibiotika nie je ucinna latka ako ucinna latka..nestaci len, ze ten bacil je na nu citlivy, ale musi sa ta ucinna latka aj vediet dostat do miesta infekcie..su latky co su lepsie na zapal pluc a co su lepsie na zapal mocovych ciest..aj ked bakteria moze byt citliva na obidva

aristka
27. jún 2014

lekár predpíše účinnú látku a môže určitý liek len odporučiť a v lekárni magistra ponúkne liek na základe účinnej látky....plus
@rendicka to dobre napísala ....

niki101988
27. jún 2014

@eikenella
@rendicka Dámy palec hore za názory. Radšej si priplatím v niečom za originalitu ako generikum nedotiahnuté do konca.
MM pracuje vo farmaceut gigante a dnes už to s preskripciami pre lekárov nie je také ako si veľa ľudí stále myslí. Firmám hrozia pokuty a aj pozastavenie lieku a lekári sa o licencie viac boja.

rendicka
28. jún 2014

ono by bolo fajn keby sa dámy zapájali do diskusií ktorým naozaj rozumejú...zbytočne sa šíria nezmysly medzi ženami

vefi89
28. jún 2014

@aristka u nás to tak nefunguje s tými receptami. teda nie celkom. lekár napíše účinnú látku, ale pod to píše presný názov lieku 😕

ale našťastie, ja mám skvelého obvoďáka, čo predpisuje lieky najmä podľa doplatku, a teda, aby sme nemali hlboko do vrecka. už s pediatrom pre deti to je horšie 😅 @ckatka

latvia
28. jún 2014

@ckatka dala si priklad 6 ucinnych latok, ktore su citlive na danu bakteriu.... problem je vsak v tom, ze aj tie citlivosti su casto rozne. jedna bakteria ti moze rozne citlivo reagovat na rozne ucinne latky. trebars dam trosku pritiahnuty priklad za vlasy : bakteria sposobujuca zapal pluc je citliva na Amoksiklav, ale lepsiu citlivost ma trebars na Avelox, co je uplne odlisna skupina antibiotik nez klasicky amoksiklav, ale je ovela drahsi, lebo je aj novsia generacia a tympadom ucinnejsia nez Amoksiklav a ine lieky z tejto skupiny. takze az tak velmi by som sa nerozculovala, ze ti lekar odporuci drahsi liek, mozno nemal zly umysel. ine to vsak moze byt u liekov na ine veci, ked das konkretny priklad o co slo, tak to bude jasnejsie, co mal lekar "zalubom"

latvia
28. jún 2014

a este ku originalnym liekom a ich generikam. boli robene studie, ktore potvrdili, ze originalne lieky, teda tie drahsie, ktore su patentovane ako prve, maju ovela vyssiu ucinnost nez generika, teda nahrady. odprezentovali to lekari na kongrese v Hradci Kralove pred 2 rokmi. Ja by som volila radsej drahsie originaly, nez nahrady. Dobre nasadena cielena ATB liecba uz za 72hodin znici komplet bakterie ktore robia sarapatu.

hermina_
28. jún 2014

manzel berie mnozstvo liekov ale vsetky kupujeme len originaly - ziadne generika - je fakt pravda, ze ich ucinnost sa s generikami neda zrovnavat - hlavne ak ide o zavazny problem
fakt sa dostal zo zavazneho ochorenia vdaka kvallitne nastavenej liecbe
platime vela ale za zlepsenie stavu nam to stoji (mozgova prihoda)

maribell
28. jún 2014

@ckatka ale ved lekar uz nemoze predpisovat liek ale ucinnu latku a ty si potom v lekarni vyberies ktory chces liek.. teda aspon tak to robim ja 😕

ckatka
autor
30. jún 2014

@maribell ako uz som napisala vyssie - to je sice pravda ze na recept napise ucinnu latku, ale tych typov ucinnych latok moze byt (byva) na daneho bacila viacej - a na vysledku z labaku ma moj dr napisane len R (rezistentny) alebo C (citlivy) - nie viac alebo menej citlivejsi, proste na teste skapal/neskapal 🙂 ked to uz chcem takto polopatisticky povedat

jen jeden priklad z gynekologie - : na mnoho gynekologickych zapalov, bakterii... davaju Polygynax / Macmiror pricom napr od tych dvoch mna vzdy vsetko svrbi, kdezto chloramnfenikolove cipky su lacne a napr u mna na 100% vzdy ucinnejsie

takisto antibiotik je milion druhov, ale ked raz niekto tvrdosijne predpisuje sirokospektralne Sumamedy/Azitroxy, len preto ze sa mu tazi zistit akeho bacila vlastne mam (a ci vobec), tak ma ide rozhodit... a po X-tej chorobe nezabera ani ten Sumamed

@all - dakujem za postrehy a skusenosti

gagik
30. jún 2014

ak sa vam cena lieku zda vysoka, tak treba v lekarni otvorit ústa a vypýtat si lacnejší variant.

denda78
30. jún 2014

Súhlasím- ja som takto chodila roky pre Detralex a v lekárni mi ponúkla Mobivenal - ( to isté zloženie ale o 6 eur na balení menej- tak som skúsila. A som absolútne rada že som sa nechala magistrou v lekárni ukecať- ten istý účinok a 6 e každý mesiac ušetrený. Myslím si však že nie vždy rozhoduje cena- treba kupovať vždy od kvalitného výrobcu nie od kadejakých indicko izraesko čínskych výrobcov. Ja kupujem od skúsenosti s Mobivenalom vždy prípravky od Vulmu (výskumný ústav liečiv- skúsenosť + dobrá tradícia = vrelo odporúčam. Vulm fakt poznám pár ľudí čo tam robia a 100 % vyrába na Slovensku- každý deň chodím okolo ich fabriky 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli