Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

syslica
4. feb 2011

@brulka Absolútny súhlas! Napísala si to veľmi pekne a výstižne!
Ja viem, že by som ešte chcela otehotnieť, ale keďže z viacerých príčin nemôžem hneď, ale až o taký rok-dva je dosť možné, že potom sa mi už otehotnieť ani nepodarí (vek, tlak...) ale pevne verím, že momentálna hektika sa aspoň ako-tak dostane do normálu. V každom prípade myslieť pozitívne a sledovať sa je dobrá rada pre nás všetky tu.

lenkab2
6. feb 2011

dakujem vam babenky.Tento týzden som bola na nefrologii,mali by ma tam kontrolovat kazdy druhy tyzden s tym ze vzdy zoberu moc nazbierany za 24 hodin, skontroluju opuchy, zoberu krv a ranny moc.Doktorka mi ale prizvukovala,ze ak tlak stupne pocas celeho jedneho dna a ani na druhy den rano neklesne po Dopegyte,tak mam naklusat hned do nemocnice,ze vtedy sa rozhoduju hodiny, minuty. Takze si meriam tlak skoro 24 hodin 😀 za den,aby som nieco nepresvihla kedze mi ostavava do porodu este3,5 mesiaca 😢 , ale vdaka tomu co ste pisali,som spokojnesia,aspon viem ze v tom niesom sama a da sa vsetko prekonat.Vsak co neurobime koli nasim babatkam 🙂

gretkab
6. feb 2011

@lenkab2 Drzim silno palce! Mne doktor kazal okamzite naklusat do nemocnice, ak by spodny tlak vyliezol nad 100.

syslica
6. feb 2011

@lenkab2 Dávaj na seba pozor a držte sa! Budeme na vás myslieť, ozvi sa občas ako sa vám vodí 🙂 Verím, že všetko bude v poriadku a o 3,5 mesiaca budeme gratulovať!

ada11
6. feb 2011

aj ja mám skúsenosť s preeklampsiou 😉 prvú dcéru som rodila sekciou v 33t.t. práve pre tútú diagnózu, jej miery boli 1100g a 38 cm 😉 teraz má už 7,5 roka 😉 pri druhom tehu som tieto problémy vôbec nemala 😉

lenka, aj my držíme päste 😉

dasulik123
8. feb 2011

ahojte chcem sa opytat ci ste uz niektora z vas mali podobny problem ako mam ja.z vysledkov z mocu mi zistili,ze mam zvyseny odpad bielkovin v moci.zvyseny tlak nemam,meriam si ho kazdy den,trikrat denne,opuchy nemam.na internom mi povedali ze mam lahku proteinuriu.aj zvyseny fibrinogen,ale ze v tehotenstve je to normalne.beriem magne b6.moze to byt preeklampsia?alebo je to nieco ine?mam troska obavy.je to moje druhe tehotenstvo.dakujem za odpoved

martinex
8. feb 2011

@dasulik123 preeklampsia to podla mna nie je,ta je sprevadzana opuchmi a vyssim tlakom..skor je inde problem,pre ktory ti nefunguju oblicky ako maju... pokial si sledovana internistom,tak by som sa neznepokojovala...

syslica
9. feb 2011

@dasulik123 Nie som síce dr., ale preeklampsia to určite nie je, ako ti už poradili, nestresuj sa zbytočne, tvoji doktori majú pravdu, v tehotenstve je to normálne, lebo tvoje obličky pracujú vlastne za 2, tzn. na 200 %... teda žiaden problém, neboj 😉 .

baby, viete, čo mi včera povedal ohľadne krvného tlaku môj, inak dosť mediálne známy (vystupujúci v TV, píšúci a blogujúci) doktor? Že ideálne hodnoty tlaku pre zdravého človeka sa podľa najnovšieho prehodnotenia môžu byť 140/90! Takže ja som vlastne zdravý človek! Jupííííí !
P.S. Ale poznáte to - zdravý človek je len zle vyšetrený pacient 😀 .

gretkab
9. feb 2011

@syslica Tak ta posledna veta nema chybu 😀 😀 😀 .

adri27
10. feb 2011

@syslica tá posledná veta je fakt stobodová 😀 😀 😀 , ja som bola akurát včera u našeho lekára si dať predpísať lieky a ten mi povie : No ja neviem na čo vám internista predpísal tie lieky, veď vy ste ešte v "norme". Tak som rada že som v "norme", len potom na čo fakt brať lieky 😲 ,v tom sa fakt spolieham na lekárov. Snáď vedia čo činia 😵 . Takže predsa v kútiku duše už uvažujem na druhým mimčom 🙂

livinka32
16. mar 2011

ahojte.cakam tretie babo som v 28tt a zistili mi pritomnost bielkoviny v moci,puchnu mi nohy,znizene trombocyty,ale tlak zvyseny nemam.bojim sa ci to nebude zaciatok tehotenskej gestozy ☹ nic z tohto nepoznam,lebo prve dve tehotenstva uplne v pohode.len rozdiel je v tom,ze teraz mam 36rokov .prve v 23r. a druhe 27r. poradte ak mate skusenost,alebo viete o tom nieco.....dakujem.

gretkab
16. mar 2011

@livinka32 No potes sa, ze si uz v 28. tt a teda babatko ma velke sance aj keby sa narodilo hned teraz 😉.
No podla mna len kontrolovat, kontrolovat a pri akomkolvek podozreni okamzite bezat na pohotovost a urcite trvaj na tom, aby ti vzali krv - aj ked problem, tak v krvi sa to isto prejavi. Oddychovat kolko sa len da, vylozit nohy, solit normalne. Len ten tlak mi je divny, no ale tes sa, kym nie je vysoky. Drzim palce.

lenkab2
16. mar 2011

livinka32: Neboj sa,kym nemas vysoky tlak,tak sa este nemusis bat.Ja cakam tiez tretie babatko a tiez mam 35 rokov.Prve tehotenstva som ani nevedela ze som tehotna.Teraz mam tiez opuchy,bielkoviny v moci,a tiez biele a cervene krvinky v moci,ale aj tlak 140/90, nieje to sice tak vela lebo berem Dopegyt.Som v 32 tyzdni a moja diagnoza je Gestoza,hypertenzia.Som sledovana na nefrologii,kde mi kazde 2 tyzdne beru moc a krv.Tiez nevedia preco je toto tehotenstvo ine ako predchadzajuce a tiez som si myslela ze je to vekom,ale kazde tehotenstvo je ine a telo reaguje vzdy inak.Mala by si viac oddychovat tak ako pise gretkab,mne to velmi pomaha.

livinka32
18. mar 2011

dakujem dievcata.uz som objednana na hematologiu,tak som zvedava ako to dopadne.....dufam bude vsetko ok. lenkab2 drzim palce,aby vsetko dobre dopadlo!!!

syslica
18. mar 2011

Dievčence, hlavne sa nestresujte, to tlak zvyšuje enormne... prečítajte si môj príspevok tu hore 🙂 a zachovajte chladnú hlavu... izolované opuchy sú nič, to má 99.9 % žien, ak sa k tomu pridá bielkovina v moči, je dosť možné, že obličky sú blízko preťaženia, čo ženský organizmus zvyčajne zvláda a pôrodom to pominie... pokiaľ sa nepridruží OZAJ VYSOKÝ tlak, je všetko v pohode. Držím palce!

arhanta
13. máj 2011

ahojte, vcera a vlastne aj dnes mi opuchli nohy aj ruky,, zazdalo sa mi akoby som mala aj tvar trocha opuchnutu, ,, myslite ze je to normalne alebo by som mala zajst k dr. nech mi spravi nejake vysetrenia,? vo stvrtok mam ist do poradne.

syslica
13. máj 2011

@arhanta Myslím, že jeden telefonát doktorovi je bezpečnejší ako čakať do štvrtka....v ktorom tt si? a aký máš tlak? meraný v pokoji doma, myslím.... a diagnostické prúžky na moč náhodou doma nemáš, pre istotu? Toto nepíšem, aby som ťa vystrašila, tak by som postupovala ja, zistila by som si tlak, podľa možností test na bielkoviny v moči prúžkom a zavolala by som dr. Ku koncu tehotnosti sú mierne opuchy končatín, hlavne dolných, takmer samozrejmosť, ty ale píšeš aj o tvári, preto radím nepodceňovať a radšej informovať doktora.

gretkab
13. máj 2011

@arhanta Tiez by som radsej skontrolovala. Lepsie 10x zbytocne, ako keby mal byt problem.

arhanta
15. máj 2011

@syslica
@gretkab ahojte, dik za rada. Pruzky na moc nemam doma a tlak som zatial mavala ok. Vo stvrtok ako bolo tak teplo mi prislo vonku zle, to som sedela na slnku na lavicke a potom som mala napuchnute nohy. Od vtedy je to trocha lepsie, ale mam rano aj ruky trocha napuchnute a zda sa mi ze aj tvar. Bojim sa ci je to len z toho pocasia alebo je to nieco vaznejsieho .. ☹ Ak by mi to viacej napuchlo, zajtra idem pre istotu k dr. nech sa pozrie na to co to moze byt. .. 🙄

susuliatko
23. máj 2011

Ahojte baby,ja mam na vas tiez otazku tykajucu sa tychto problemov...Som v 28 tt a uz mesiac a pol chodim po vysetreniach s vysokym krvnym tlakom.robili mi uz kadejake vysetrenia 24 hod.moc,krv,ekg....dokonca mi dali aj tabletky.....problem je v tom ze od kedy mi sestricka povedala ze mam VKT 132-70....tak som sa docital vela o tomto probleme a zakazdym ked dem do nemocnice mam vyskoky tlak 140-70,tak som si ho zacala merat doma v pokoji co ma upokojuje,ale aj trochu metie pretoze doma moj tlak je skor nizky 114,118, ......takze tomu naozaj nerozumien...babo je v poriadku a aj placenta co mi robili scan pred tyzdnom vedel by mi niekto poradit co to moze byt....moze byt ze tento tlak vysoky mam naozaj len v tej nemocnici?A je mozne ze som mala tlak v nemocnici 145-70 a druký pokus do desiatich sekund klesol na 130-70?Dakujem ......

susuliatko
23. máj 2011

a este vsetky vysledky mam v poriadku.....

soldi
7. jún 2011

@susuliatko ahoj, ked ma zena permanentne vysoky tlak, tak dietatko je vacsinou drobunke a zle prospieva, to, co pises Ty sa mi zda v poriadku. horny tlak sa zvysuje napr. pri strese ci telesnej namahe. ja som pri preeklampsii mala tlak 150/105,dolezite je, aby ten spodny nebol vyssi ako 90. u nas v nemocnici hospitalizovali kvoli vysokemu tlaku ak bol stale vyssi nez 140/90. 🙂

syslica
7. jún 2011

@susuliatko Odpoveď je jednoduchá a znie - SYNDRÓM BIELEHO PLÁŠŤA - vyšetrenia máš v poriadku, dali ti aj holter? Myslím si, že je to jasný hore spomínaný syndróm 🙂 inak sú tvoje hodnoty takmer ideálne, to len psychika robí" jaj idem do nemocnice, zas budem mať vysoký tlak" - on je potom skutočne vyšší, ale takto sa vodí mnohým ľuďom, mne tlak stúpa hoci vidím tlakomer len na obrázku alebo v reklame 😀 A bežne ho mávam 130/80 až 140/90... len na porovnanie, ozaj sa nestresuj 😉

kendra
30. jún 2011

@marlene Marlene, ak môžeš a ešte sem chodíš, prosím ozvi sa mi na IP. Súrne potrebujem radu niekoho, kto si to skutočne "odžil". Vďaka.

teress
10. júl 2011

AHOJTE, na poslednej poradni mi doktorka našla bielkovinu v moči, tlak mam ok 110/70, niek to neriešila...že či mám výtok, alebo vela solím...vravím ani jedno ani druhé, tak sa tomu už nevenovala. Bola som tam posledný krát, už sa mám hlásit v nemocnici na vyšetrenie...ale až vo štvrtok. Už dva dni ma neskutočne bolia nohy, už ráno ako po pretancovanej svadbe, začali mi puchnúť ale nič strašné, skor mi puchnú aj ruky, tvár...ale nič hrozné. Ale aj tak, už som nekludná...mam íst do tej nemocnice skor? či počkat do štvrtku?

gretkab
10. júl 2011

@teress ja by som pre istotu isla. Radsej 5x zbytocne, ako to raz premeskat, ked bude treba. Trvaj ale na tom, aby ti vzali krv, ak by bol preoblem, tam tobude hned vidno. Pri HELLP syndrome ti totiz napr. Realne nie je tak zle, ako zle si na tom v skutocnosti. Ja som do poslednej chvile verila, ze mi je zle len z tej vcerajsej mastnej ryze 😉.

syslica
11. júl 2011

@teress Ja by som šla, ako radí Grétka, HELLP syndróm ale nemáš isto - to by bol oveľa vyšší tlak. no a tvoje opuchy by najlepšie zhodnotil lekár, týždeň pred pôrodom už máš na ne nárok 😉 , ale ak sú ozaj rozsiahle, nechaj sa hospitalizovať skôr, budeš potom pokojnejšia a pod lekárskym dohľadom.

teress
11. júl 2011

ďakujem, idem zajtra, hádam mi povedia viac ako moja dr. 😉

syslica
11. júl 2011

@teress Držíme palce, práve tu dala podobnú otázku aj iná čoskoro mamička: https://www.modrykonik.sk/forum/3-trimester/co-pomoze-na-opuchy-ruk-a-noh-2-tyzdne-pred-porodom/