Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

mia81
26. okt 2009

tilly ak sa citis zle alebo divne daj si niekomu odmerat tlak.Tilly ja som mala pri prvom preeklampsiu maly sa mi nar. 33tt,pri druhom som mala "len vysoky tlak" najviac 140/100 a maleho som donosila do terminu aj ked 3 som mala tiez vdaka preeklampsii v 33tt.

neboli ta hlava?Tilly necakaj do piatku ak mozes daj sa skor vysetrit.

andrea12737
26. okt 2009

Ahojte,
ja mam problem s pulzovym tlakom t.j. velky rozdiel medzi hornym a dolnym tlakom... 160/60 a pod. naahodou, nepoculi ste nieco o rizikach s tym spojenym? trva to tyzden...Vdaka.

saska73
29. okt 2009

Ahojte,
už cca od 4 mesiaca mi začali opuchať nohy ale nevenovala som tomu až tak pozornosť, nakoľko mi vždy poobede zapuchali kvôli kŕčovým žilám. Absolvovala som cievne sono - všetko bolo v poriadku, vyfasovala kompresné podkolienky. Tlak som mala celé tehotenstvo skôr nižší 90 / 60 alebo 120 / 75. Od 34 tt mi stúpol tlak až na 160 / 112, po Dopegyte klesol, teraz sa mi celý deň udržiava normálny alebo nižší tlak a stúpa len navečer aj to nie vždy. Už sa mi objavili aj bielkoviny v moči 0,23 (interval je 0,0 do 0,15).
Dr. mi kázal veľa odpočívať aleparadoxne som pozorovaním zistila, že čím mám viac pohybu, tak tým mám tlak večer nižší. ževraj to tak nemôže byť - nechápem tomu. Inak žiadne iné problémy nemám, neotváram sa a cítim sa fajn a plná sily.
Myslíte, že je šanca rodiť spontánne a nie sekciou a na termín?

andrea12737 - takýto rozdiel sa mi tiež niekedy spraví ale dr. tvrdí, že ich predovšetkým zaujíma len ten spodný tlak aby nestúpal nad 90

byggyt
29. okt 2009

tilly- ja som mala gestózu pri prvom aj mi museli vyvolať pôrod ale teraz sa držím akurát mi opúchajú nohy viacej pravá to som bola aj u cievneho chirurga a niekedy mi vybehne tlak ale iba keď ma niekto vytočí ale do každej poradne chodím so strachom či mi nenájdu bielkovinu v moči a znovu sa to celé nezopakuje

tilly
29. okt 2009

ja som mala doteraz nízky tlak a dnes mám určite nízky,

hlava ma bolí každý večer a ráno, cez deň som väčšinou v pohybe (ešte trošku pracujem + prvé dieťa), to nemám čas vnímať bolesti a puchnutie...

ani to opúchanie nie je až také výrazné, len zrazu cítim, že sú mi tesné topánky, a keď stlačím kožu, tak mi zostane dosť dlho biely flak... inak by som to možno ani nevidela... to pri prvom som mala straaašne spuchnuté nohy, to som neobula ani šlapky...

uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, každopádne ešte budúci tt musíme zostať v celku v práci... 😔

tilly
30. okt 2009

tak tlak mám 110/80, čiže v norme, gestóza sa zatiaľ nekoná 😎

to puchnutie je mierne, takže normálne

pink_lady
31. okt 2009

saska ten interval je u tehotnych do 0.3 takze zatial mozes byt kludna, ale treba to sledovat ..mne sa to ku koncu zvysovalo zo dna na den 3-nasobne, porodila som 35+6, lepsie skor ako neskoro

diddi
31. okt 2009

moj tlak bol 180/120 😒 preeklampsia ako vysita

veva1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veva1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zaba1710
15. dec 2009

chcem sa spytat ake silne bolesti su pri preeklapsii pod pravym hrudnym oblukom.mna len trosku omina a neviem ci je to nieco vazne ci mam ist do nemocnice alebo ma len malicka tlaci.vcera som mala mierne opuchnute nohy a do poradne mam ist az 28.12.som v 37 tyzdni.dakujem

garonka
15. dec 2009

zabka aky maš tlak? pri vysokom tlaku zvyknu nohy opuchať no nečakaj do najbližšej poradne ale nohy môžu puchnuť aj z unavy, radšej si over u lekara či je to oki 😉 držkam prstíky 🙂

lora
16. dec 2009

caute baby, nechodim na toto forum, som medzi 40 tničkami snažilkami a ešte medzi babami na po kyretazi... Moja skusenost s gestozou: prve dieta (dnes 14) uplne bez problemov, druhe dieta (dnes 10) gestoza od 6. mesiaca, opuchy, zavodnenie, bielkovina v moci, tlak 160/110 - hospitalizovali ma az do predcasneho prirodzeneho porodu na zaciatku 8. mesiaca. Ten vysoky tlak ma prenasledoval este cele sestonedelie a potom zazrakom zmizol. teraz po rokoch som zatuzila po tretom mimcu, 3 roky sa nedarilo, hoci vsetky bezne vysledky aj stitna zlaza OK, aj hormonalny profil, 2xlaparka na zistenie prichodnodti vajcovodov... Uz cire zufalstvo. Konecne v juli 2009 som otehotnela a v 9.tt aj potratila. Teraz spekulujem ked citam rozne nase osudy, ci niektorej z vas s gestozou alebo ekplampsiou nerobili hemofilne vysetrenia na hemofilne mutacie, poruchy zrazanlivosti krvi - zacinam mat pocit, ze toto moze mat spojenie s gestozou a uz vtedy mi telo takto nieco signalizovalo. Boli ste niektora u hematologa ? Bezne tam posielaju po druhom a viac potratoch, ja som si to vybavila uz po prvom... Viete mi napísať na mail svoje skusenosti, ci ste niektora takyto podobny pripad ? Co ked nas brzdi prave ta krv a staci si pichat denne injekcie ? Navyse, s viacerymi takymito krvnymi mutaciami, ktore sa bezne neprejavuju, sa vraj ovela tazsie otehotnie...

Pa, Lora

lila794
4. jan 2010

Ahojte, ja sa chcem iba opytat, ze co moze znamenat pritomnost bielkoviny v moci. Dnes mi ju tam nasli. Tlak mam skor nizsi ani neopucham. Moze to byt zaciatok gestozy? Vo stvrtok idem s mocom znova 😝

garonka
4. jan 2010

lila a vytok nemaš žiaden? ja som naposledy na poradni mala bielkovinu v moči z vytoku, tlak som mala normalny a ani neopuchala som vôbec.

lila794
4. jan 2010

Dr. hovorila, ze sa jej nezda, ze by tam nejaky bol. Vzdy po velkej potrebe mi vyjde nieco z posvy, ale inak nie. Moze to byt vytok?

garonka
4. jan 2010

lila vytok by si vedela, že maš buď na intimke alebo nohavičkach, ja som mala taky slaby zelenkavy a hneď nato mi dala tabletky potom na ďalšej poradni už bol moč negatívny, ak ti viac lekarka nepovedala, netreba robiť paniku, nebojaj sa

maatkka
5. jan 2010

moja sestra mala v tehotenstve bielkoviny v moci ked mala slabsi zapal mocoveho mechura alebo take nieco - preliecili jej to (za hospitalizacie v nemocnici) a bola o.k. rodila normalne v termine bez problemov...

cicimon
1. apr 2010

baby,
diagnostikovali niekomu zacinajucu preeklampsiu len na zaklade zvyseneho tlaku cca 140-150/90 a malych opuchov noh? a ak ano, ako to potom liecili? ziadna bielkovina v moci

zuzanaznr
9. júl 2010

Ja som mala diagnostikovanú preeklampsiu aj keď som ešte nemala bielkovinu v moči. Mne to začalo dosť skoro, ešte pred cca 25.tt. Mala som tlak asi 140/90 a potom mi aj ruky a nohy opuchli. Najskôr mi to liečili iba magnéziom, ale neskôr mi internista dal aj lieky (Nebilet a Lomir). Ale aj tak mi museli potom robiť cisársky rez v neukončenom 33.tt, keď som mala tlak už 170/110. Osobne si myslím, že keby mi dali lieky na tlak skôr, tak by ten pôrod mohli oddialiť.

nibiru
10. júl 2010

mne diagnostikovali preklapsiu na zaklade hranicnych hodnot tlaku zacalo mi to okolo 35tt +opuchy a rychli narast vahy bolela ma tiez asi tyzden hlava moč bez bielkoviny doktor ma poslal do nemocnice na preliecenie kde budem rodit kde namna pozerali ze co tam chcem doktor urobili odberi a doniesla som tam 12h.moč po vysledkoch mi doktor predpisal 2x1dopegyt a fraxiparin s tym ze o 5dni som mala ist na kontrolu svojmu doktorovi ktory mal urobit aj kontrolne odbery a o 10dni do nemocnice a mam si 2xdenne merat tlak po 5dnoch lieky vobec nezaberali tlak stale hranicni vzdy okolo 140/90 objavila sa mi aj bielkovina v moci,krvny obraz nezmeneny moj gynekolog ma hned poslal do nemocnice to bolo v piatok ze nemam cakat na planovanu kontrolu v pondelok a ak by ma nechceli prijat mam trvat na hospitalizacii a nic nepodpisovat kedze som mu spominala ochotu doticneho doktora sam mi povedal ze do pondelka sa mi moze stav rapidne zhorsit tak som sla do nemocnice a viete co?doktor normalne urazeny ze ma mal prijat este sa ma spytal ci som tie lieky brala ako som mala co som normalne nechapala tlak pri prijati som mala 145/100 tak ma prijali tyzden som si polezala tiez mi zistili zvyseny ocny tlak a bielkoviny sa potvrdili ale vraj niektore ich prepustaju naordinovali mi tiez zelezo a magnezium po tyzdni sa tlak stabilizoval a sla som domou teraz si musim merat 3xdenne tlak brat magnezium,zelezo a fraxiparin ten si picham do ruky je na zriedenie krvi aby sa zabranilo zrazeninam...a este nieco ked som sa pytala sestricky na tlakomer kedze pri prijati mi merali tlak normalnym pumpickovim a mala som ho 145/100 a o 10min mi ho na oddeleni merali digitalnym a tam bol 130/92 ktory je spolahlivejsi sama mi povedala ze podla nej klasicky pumpickovi ale kedze na oddeleniach mali iba digitalny nema inu moznost ako merat nim ale vraj najspolahlivejsie su tie klasicke pumpickove...

awalancha3
20. júl 2010

som len v 22 tt a tlak som mala zvyseny uz pred tehu, vždy tak okolo 140/90 a taky mama aj pocas tehu, nikto z toho nerobil halo, len ma viac sledovali, dnes v poradni som mala mierne zvysene bielkoviny v moči..už to začííína???? preeklampsia? kriste pane čo mam robiť? ja este nemožem ist rodiť

nibiru
20. júl 2010

@awalancha3 ty nenarobis nic akurat prestan solit a tvoj doktor ti asi nasadi lieky na tlak a bude ta viac kontrolovat moc,popripade ta posle na ocne vysetrenie koli ocnemu tlaku ten mam ja zvyseny ja si tlak musim merat 3xdenne kludne si ho mozes aj ty ulahcis tym pozorovanie....2tyzne som mala tlak ok ale zase ho mam vysoky tak mi znovu nasadili dopegyt lenze ja mam aj opuchy a to poriadne ak by mi vyskocil spodny tlak nad 100 musim do nemocnice....nastastie bielkoviny uz nemam ale ja to mam uz za par kludne sa popytaj svojho doktora ak by to bolo vazne urcite by ta poslal do nemocnice.drzim palceky

nellyg
21. júl 2010

Ahojte. Ja som mala pri prvom tehotenstve preeklampsiu hraničiacu až s eklampsiou. Tlak som mala 215/125, hrôza a děs. Vydržala som do 28. t.t., potom mi museli spraviť sekciu, lebo mi odchádzali obličky. Teraz máme doma krásneho štvorročného fešáka a snažíme sa o ďalšie bábo. Dosť sa toho obávam, že čo bude...má niekto podobný problém?

blondinka42
21. júl 2010

ahojte.som v 31 tyzdni a dnes mi prvy krat zistili bielkoviny v moci.tlak mam zvyseny cele tehotenstvo okolo 145/95 ale nohy mi neopuchaju.moze to byt uz ta gestoza ci preklamsia?teda nemozu tie bielkoviny v moci signalizovat napr nejaky zapal a tak?

blondinka42
22. júl 2010

to mi fakt nikto neporadi?

martinkaarastik
23. júl 2010

Ahojte, som v 39.tt a dnes mi zistili bielkovinu v moci na jeden krizik, tlak som mala 130/80 a mam aj opuchy noh a ruk. Dr. mi k tomu vsak nic nepovedal. Nemoze to byt vazne? Prosim poradte mi ☹

nibiru
23. júl 2010

@martinkaarastik na jeden krizik si ho mohla mat aj s vytoku alebo ak ti troska prechladne mocovy mechur to nieje take strasne,tlak ktory mas ukazkovi je ok a nemas opuchy tak sa nesteresuj ... 🙂

moon1979
23. júl 2010

@blondinka42 zakladne priznaky preeklapsie su bielkoviny v moci, vysoky krvny tlak, opuchy ruk a noh ... ale castejsie to byva ku koncu tehotenstva

nellyg
23. júl 2010

Blondinka42,môžeš mať nábeh. Dôležité je teraz magnézium a kľud na lôžku čo najviac, ako je to možné. Ako reagoval tvoj ošetrujúci lekár? Neposlal ťa do nemocnice?