Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

marlene
6. jan 2013

@laura84 ,
s aspirinom sa zacina hned ako sa dozvies ,ze s tehotna v kombinacii s heparinom po tazkych hellp syndromoch ,aspirin ucinkuje na arterialnu vetvu heparin na zilovu . ja som brala obe ,ale az v tretpm tehotenstve,pri druhom sa este toho vela o hellpe nevedelo, a tretie tehotenstvo som mala relativne bezproblemove .

laura84
6. jan 2013

@marlene dakujem, informacie si zbieram sama, lebo lekari podla mna vsetko zlahcuju, v dalsom tehotenstve vyskusame vsetko dostupne...z hematologie sa potvrdil len heterozygot mthfr a nedoporucuju mi ani pichat heparin, no ja sa nedam, viem ze to babu neuskodi...a ja som dopadla velmi zle, tiez som bojovala o zivot kvoli embolii....

gretkab
6. jan 2013

@laura84 Mne gynekolog tvrdil, ze on fraxiparin predpisat nemoze a hematologicka, ze ona na to nema dovod, kym mam vysledky ok. Ale pisala som do poistovne a tam mi odpisali, ze ho moze predpisovat aj gynekolog, ak ma na to dovod a vie si to zdovodnit a po prvom tehu a hellp syndrome sa u mna dalo zdovodnit vsetko 😉. Takze mne ho potom cele tehu predpisoval gynekolog, ale bola som sledovana aj na hematologii.

laura84
6. jan 2013

@gretkab dakujem, ste velmi mile ze mi odpisujete a reagujete na moje prispevky, kazda rada skusenej mamicky z praxe je pre mna vzacna, ako som pisala vyssie, uz sa.nedam odbit a vyskusam vsetky dosupne prostriedky.

miri_1
7. jan 2013

@laura84 to je super ze sa chystate na druhe babo, nech sa vam dari a vsetko vam ide hladko bez problemov a na konci krasne zdrave babatko. aj my trosku planujeme - neplanujeme tehu na tento rok. tak uvidime co bude. dam vediet ako na tom sme

aurolea
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marlene
7. jan 2013

dievcata,

ja som to sem uz niekam davala,ak ovladate nj,tak je vynikajuca stranka ,kde sa dozviete naozaj vela o hellpe,gestoze,liecbe,vysetrovacich metodach ,stravovani pocas tehotenstva,soleni
www.gestose-frauen.de

sama som kedysi davno robila poradkynu ,ale po narodeni dcery som to nechala . v de sa tym seriozne zaberaju,je tam dokonca ambulancia pre zeny kde robia vsetky vysetrenia .

laura84
7. jan 2013

@miri_1 planujeme, nevzdavame to ebz boja...a mysl ze to so vzajomnou podporou vsetky zvladneme!

miri_1
7. jan 2013

@marlene
@laura84
ja som taka rada ze si tu mozem s niekym o tom pokecat
ste skvele, zienky
dakujem

marlene
7. jan 2013

dievcata,ktore planujete otehotniet ,predtym vam radim podrobit sa dokladnym vysetreniam u hematologa -zrazanlivost krvi ci nemate mutacie faktorov zrazanlivosti,imunologicke vysetrenia a vysku hematokritu -ten treba kontrolovat pocas tehotenstva .
pocas tehotenstva treba dodrziavat jedalnicek,ziadne diety ,menej jest a podobne. pri zvysenom tlaku a opuchoch treba viac solit - a hlavne nebrat ziadne lieky na odvodnenie-prechadzaju placentou . pichanie nizkomolekularneho heparinu v kombinacii s aspirinom,caste kontroly u gynekologa ,pravidelne kontroly krvneho obrazu + pecenove testy . ak ma este nieco napadne ,alebo chcete nieco vediet ,tak napisem.

laura84
7. jan 2013

@marlene dakujem!!!ak budem mat este nejaku otazocku tak sa ozvem ak mozem😉mna hematologicka odpinkala ze tam nemusim chodit, tak som si nasla inu, idem ku nej v stredu na konzultaciu.

miri_1
7. jan 2013

@marlene jaaaajda v tejto krajine to bude problem. tu som stravila cele tehu a aj po porode bez toho aby ma vobec gynekolog videl. v podstate sa mi v tejto krajine na moju "fifinku"este nikto nepozrel :(hmmm neviem ci tu niekoho ukecam na hematologicke vysetrenie ked im bolo zatazko ma poslat na ultrazvuk pecene, ked som mala este 3 mesiace po porode pecenove esty jak najvacsi alkoholik a o krvnych dostickach ani nehovorim oni sami cakali na to ze sa to same spravi

reikina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarina6014
29. jan 2013

Caute baby 🙂 to je super, ze mate tolko skusenosti s preeklampsiou a clovek aspon vidi, ze nie je sam, kto ma take problemy. Ja som mala prve mimomaternicove a druhe som mala preeklampsiu - asi to bol aj hellp.. cele tehotenstvo mi bolo strasne zle a ku koncu som mavala aj tie 'zlcnikove zachvaty - bolesti pod pravym rebrom a uz som skoro nic nemohla jest, uz len kolace a mastny chleba... opuchala som, ale tlak som mala ok. Moja posledna poradna bola v den pred porodom (35tt) sestricka mi vynadala, ze som vela pribrala a ked mi zobrali moc, mala som 3xxx a dr. povedal, ze v utorok si mam prist po vysledky, ci tam je zapal.. aj ked som nemala ziadne palenie pri moceni a hovorila som mu, ze skoro nic nevycikam za cely den. Na druhy den mi praskla voda, plno krvi - odlucena placenta, vysoky tlak - zachranka ma brala do nemocnice - do 20 minut som lezala uspata na stole - cisarsky rez. Nastastie som sa prebrala aj ja aj malinka bola ok - mala sice len 1350g a 39cm, ale inak zdravucka - teraz bude mat vo februari rok. - lekar sa ma spytal po porode v nemocnici, ze co som robila, ci som nemala sex, ze HAHAHAHA.. to bolo asi to posledne na co som myslela.... somar

Chcela by som aj druhe, ale bojim sa, ze sa mi nieco stane a ze to bude zasa take zle ako predtym, neviem ci to fyzicky zvladnem este raz.. ale urcite to nenecham len na doktorov, preto som velmi rada, ze ma Marlene tolko skusenosti a uzitocnych rad!!!!! a diky moc aj za ten link na tie nemecke stranky, urcite si to skusim prelozit.

Mozno aj moja skusenost niekomu pomoze vcas odhalit symptomy preeklampsie 🙂)

zaria611
26. apr 2013

Dievcata, zvyseny tlak mavam na poradni pravidelne. Pred tromi dnami som mala pocit, ze sa maly natlacil dole a zacal mi tlacit na mechur, odvtedy sa mi zacali vyhadzovat vejariky ziliek na stehnach, teraz tam uz mam normalne zily vystupene a uz mi to prechadza zo stehna na lytko. Nohy mi neopuchaju akurat mi brnia a ma take tlaky v nohach ked stojim. Mampocit ze mi ide roztrhnut podbrusko, caka ma 3. Cisarsky rez. Myslite ze moze ist o gestozu? Moj gyn ordinuje az v utorok. Mam ist pre istotu na pohotovost? Tiez mam pocit, ze ma boli zlcnik..

duratlicka
27. apr 2013

Ja som v tehotenstve pribrala 17 kg,problemy zacali v 39.tyzdni po "zozrati" pol plechu zltkovych rezov,spuchli mi ruky a na poradni mi namerali tlak 150/100 (dovtedy 90/60),moč bol ok, aj prietoky,tak mi okamzite zacali vyvolavat porod a mala sa narodila zdrava prirodzene po 7 hod kontrakcii.Mala 3kg a 50 cm.Esteze sa to nestalo skor,pytala sa na svet uz od 27. tyzdna,ale udrzali sme to🙂

laura84
13. máj 2013

@zaria611 ako si na tom prosim ta? Vidim ze ti nikto neodpovedal....vsetko ok.

zaria611
13. máj 2013

@laura84 ahoj, vsetko je nastastie ok, vyfasovala som pancuchy a detralex na zily. Vysoky tlak som mala aj dnes v poradni, ale moc ok a opuchy ziadne. Akurat sa mi zaina stensovat jazva na maternici po predoslych cisarakoch, tak som zvedava ci vydrzime aspon do toho 38. tyzdna

zeina62
14. máj 2013

Aky je max optymalny tlak v tehotenstve?

kacoorka
14. máj 2013

@zeina62 mne povedala moja internistka ze max je 140/90 min u zien s vysokym tlakom je 115/75

zeina62
14. máj 2013

@kacoorka 133/89 je este v norme?

zzuzana82
6. aug 2013

@zeina62 ja som mala takyto tlak ku koncu prveho tehu a vraj to je ok, ale za par hodin mi vybehol na 180/120 a uz to slo len hore . Aky mavas tlak normalne ?

gretkab
9. aug 2013

Mne doktor pri druhom tehu (pri prvom som mala hellp) povedal, ze ked by bol spodny nad 100, tak ist na pohotovost.

majoska
1. okt 2013

zienky, ja som mala preeklampsiu pri prvom tehu, rodila som predcasne 31.tt, maly mal 1900g/44cm....vdaka Bohu ma uz 5rockov a je uplne v poriadku....no po porode mi zistili aj DNU, brala som lieky ale teraz som v 3.mesiaci, lieky mi vysadili a mam drzat dietu....je mi strasne zle, nie len rano, ale cely den, malo co mi chuti jest a bojim sa, aby sa to nezapakovalo ako v prvom tehu....co mam robit, aby som sa tej preeklampsii vyhla??? ☹

gretkab
3. okt 2013

@majoska Ja som si cele druhe tehu (tusim od 8. tt) pichala fraxiparin a help sa nezopakoval. (ale ci by sa zopakoval bez neho sa nastastie nedozviem 😉). Druhe tehu bolo ok do konca a mala sa narodila v termine.

majoska
7. okt 2013

@gretkab dakujem, za radu.....no mne nic take nedali a to uz som v 14tt......aj sa bojim, aby som nepribrala zase jak slonica.....pri malom to bolo 30kil...a 15kg mi ostalo do teraz, a to uz som 5 rokov po porode..... 😠
Co mam papat, aby som nebola jak vagon?? Mne sa zda, ze priberam aj z vody... 😒

gretkab
7. okt 2013

Aj ja som bola ako slon 😉. Mne fraxiparin navrhol gynekolog ako prevenciu (mala som to nacitane z netu, takze som to aj predpokladala), ale tvrdil, ze on ho predpisat nemoze, ze ho musi predpisat hematologicka. Hematologicka tvrdila, ze ona ho predpisat nemoze, lebo na to nema dovod (kedze vysledky som mala ok). Takze som pisala do poistovne, kde mi povedali, ze ked si to vie gynekolog zdovodnit, tak ho moze predpisovat aj on. Predpokladam, ze kedze je to drahy liek, tak je poistovnami dost kontrolovany. V kazdom pripade som gynekologovi preposlala e-mail z poistovne a predpisoval mi ho on. Nejake vysledky v krvi sa mi zhorsili az ku koncu tehu, ale hematologicka skonstatovala, ze je to prekryte fraxiparinom, cize ok. Ci to nejako tehu ovplyvnilo uz nezistim, v kazdom pripade, Ela sa narodila v termine a mala 3,5 kg 🙂. (Prvy Marek sa narodil v 29. tt a mal 1050 g.)

googlinqa
7. okt 2013

mne v 26 tyzdni zistis to osobne tak, ze zacnes rapidne naberat na vahe, teda nalievat sa, potom pri tlaku, ten sa ti ovela zvysi no a lekar to len potvrdi tymi bielkovinami v moci, ide uz len o to, aku tu preeklampsiu budes mat ci slabsiu alebo silnu, ale je to strasne zakerne ochorenie, teda zo dna na den sa moze velmi zhorsit napr. aj odlucovat sa placenta a tak, nechcem ta strasit

googlinqa
7. okt 2013

@gretkab a pri elinke sa ti zopakovala preeeklampsia?

googlinqa
7. okt 2013

@gretkab to je zaujimave ze? jedno tehotenstvo hellp a druhe bez problemov????