Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

awalancha3
24. júl 2010

dik za názory.................

martinkaarastik
25. júl 2010

@nibiru dakujem, ale ja prave mam opuchy aj ruk aj noh. tak dufam, ze uz to vydrzim... 😒

nibiru
25. júl 2010

@martinkaarastik nohy si vykladaj a nesol... somnou v podctate teraz uz nic nerobia ak mas doma tlakomer tak si meraj preventivne tlak zapis si ho ak by bol spodny vysoky hranica je /90 povedz to lekarovi ja beriem lieky na tlak dopegyt 3x1ale ak by to bolo vazne urcite by ti to povedali neboj sa mna hned posielali do nemocnice ☹ takze klud vobec sa nestresuj samotne opuchy su uplne normalne hlavne v tomto teple 😒 takze uz musime len vidrzat

cicimon
25. júl 2010

baby - ja ked som chodila len ku svojej doki tak tlak v pohode, akonahle som zacala na Antolsku tak hned okolo 135/80...po prvej poradni u Rozemberga v poho, len mi kazal merat doma tlak a dalsi tyzden (37 +2tt) som natrafila na Jancoka, tlak podobny a hned na poslal hospitalizovat....ziadne lieky doma nic. Tak som bola 3 dni v nemocke kde okrem liekov 3x denne a monitora 1x denne so mnou nic nerobila - tyzden pred velkou noc, na izbe sme mali babu, co tak chrapala, ze sme sa nikto nevyspali, tak som po 2 dnoch podpisala reverz....tlak sa mi najviac zvysil, ked mi na zeleny stvrtok povedali, ze nech tam ostanem cez velku noc a na dalsi tyzden mi vyvolaju porod.... Takze ja som stvrtok poobede odisla domov, v piatok som bola v klude doma a v sobotu rano sa mala vypytala na svet - a od prvych kontrackii az pokial vysla na svet presli presne 4hod!.....
mala som napuchnute nohy, ale tlak bol podla mna skor syndrom bieleho plasta..

cicimon
25. júl 2010

a naj bolo, ze ziadne tabletky doma a rovno nemocka...
takze nabuduce si dam pozor ku komu sa dostanem do poradne

Drzim vsetkym palce nech nedopadnete podobne

martinkaarastik
25. júl 2010

@nibiru juj, tak do nemocnice by som nerada isla 😒 ... radsej to uz vydrzim, mas pravdu - ak by to bolo vazne, snad by s tym nieco robili... uvidime 🙂

blondinka42
26. júl 2010

@nellyg nakoniec to dopadlo tak ze ma poslali odniest moc do nemocnice a vysledky mam dobre tak neviem co sestricka na gynde povedala ze ho mam zly.do ziadnej nemocnice ma neposieli nakolko vysledky som uz mala dobre a keby boli zle iba by mi dali lieky.magnezium beriem cele tehotenstvo tak dufam ze sa mi nejaka preeklampsia vyhne,no tlak mam stale zvyseny no opuchy ziadne.

erika0802
27. júl 2010

ahojte .ja som tiez mala tento problem mala som tazku preeklampsiu..ale na moje pocudovanie si to nevsimla ani moja lekarka...Je to moje prve dietatko tak som plne doverovala mojej gynekologicke lebo som sa tomu nerozumela.Otehotnela som v 19 takze este taka puberta to bola.
Chodila som na pravidelne prehliadky vsetko bolo v poriadku, len mi bolo divne ze mi moja gynekologicka nekontrolovala ani srdiecko malej ani nic ale tak som mala pocit ze to tak ma byt...
ked som bola v siedmom mesiaci tlak som mala 145/90 ale tak povedala mi ze je to normale ze sa to stava tak som to neriesila sak som jjej plne doverovala.Do mojej tehotenskej knizky mi napisala navseva o mesiac..tak ako mi tam napisala tak som prisla ale bolo to v hodine dvanastej..Bielkovina v moci na tri kriziky, za mesiac som pribrala 9kg,tlak som mala 190/120 a tak ma moja doktorka poslala do nemocnice na pozorovanie...
Ked tam videli to odporucanie tak sa chytali za hlavu bolo to ako v zlom filme.nabehol primar dostala som riadny zhukot ze kde som bola doteraz ale videl tehotensku knizku tak to pochopil.Dali mi magezium aby mi znizili tlak.Dali ma na izbu a za necelych 5minut prisla doktorka mi zmerat tlak a bol este vyssi tak som isla na kontrolu malickej prvy krat som pocula jej srdiecko a to len tak ...malo...zacali mi zlyhavat oblicky..malu uz nebolo skoro ani pocut..primar zahlasil : "nie je na co cakat" nechapala som cestou na salu sa ma vypytovali veci ci suhlasim s tym aj tym ale nechapala som ich tak som sa ich bala...isla som tam o jednej poobede a o druhej sa mi narodila Deniska bolo to presne v 36tyzdni. pan primar povedal :"o hodinku neskor a uz ste tu neni ani vy ani vasa dcerka"

janka146
1. aug 2010

Ahoj Erika niečo podobné som zažila aj ja. Na vine bola lekárka ktorá ma objednala až o mesiac pričom som už mala chodit každé 2 týždne. Naštastie to nebolo také vážne ako u teba. Bola som ešte 3 týždne v nemocnici a nakoniec som spontáne porodila. Pri druhom už budem vediet , kedže sa gestoza opakuje pravdepodobne aj v dalsom tehotenstve.

erika0802
3. aug 2010

@janka146 no tak to aj ja jani tomu ver ze budem vediet aspon o co to viac o tehotenstve ...drzkame palcekkky nech sa dari 🙂

lussy007
10. aug 2010

ahojte... neviete nahodou poradit?? mala som dnes vysoku hladinu bielkovin v moci.... a doki sa mi vyhrazal ze aksa to neupravi pojdem za nim do nemocky... tlak je ok.... tak neviem ☹

elinka27
20. aug 2010

tak neda mi sa neopytat, ja chodim teraz na poradnu uz kazdy tyzden, a posledne 2 tyzdne mi nasli v moci stopy bielkovin, tlak som mala 130/80 a opuchnuta som ako slon,ale lekar mi povedal,ze vsetko je v medziach normy.Za posledny tyzden som pribrala 2kg, tiez dost zadrziavam vodu.Ako sa to este inak prejavuje?

lilly07
10. sep 2010

@lussy007 včera som bola na poradni, tiež som mala stopy bielkovín v moči, ale tlak bol ok. Zatiaľ ma lekár bude len kontrolovať každý druhý týždeň, či je všetko ok a mám veľký prírastok na váhe za mesiac v pohode 8 kíl, čo je teda voda. Tak pijem čistú vodu z vodovodu, nesolím, ale soli sa nevyhýbam, veď už je jej dosť aj v hotových výrobkoch, ale aj v polotovaroch. Dúfam, že to šťastne dotiahneme aspoň do 38tt, alebo aspoň do doby pokiaľ sa drobcom ukončí vývoj pľúc.

lussy007
10. sep 2010

@lilly07 ahoj.... ja som to mala tak ako ty.... prirastok na vahe povedal ze je ok... zatial 10kg..... a davam si pozor na sol a zatial ok..... tak drzim palceky nasim drobcom aby vydrzali..... i ked moja mala teraz robi take veci v brusku ze ja niekedy ani neviem co zo sebou.... niekedy sa tak vzprieci ze sa ani neviem ohnut..... keby som vedela kde ma prdelku tak ju trosku stuchnem 😀

erika0802
12. sep 2010

@lilly07 ahoj mne poradili v nemocnici ze najlepsia voda je magnezium...tak neviem ja som za mesiac pribrala 9kg ale tak hned som isla na cisarsky a v 36tt..drzkam palusky,,, 🙂

lilly07
13. sep 2010

@erika0802 no ja som cez víkend dosiahla obrovský úspech, nesolila som, pila som čistú vodu a v nedelu som mala zasa členky... 😀 Bol to úžasný pohľad, tak dúfam, že mi to ešte pár týždňov vydrží aj keď sa zmierujem s tým, že pôjdem skôr ako je plánovaný termín. 36tt je celkom skoro, ale tuším v tom týždni je už ukončený vývoj plúc, takže by to malo byť v pohode. Ako ste dopadli? A ako dcérka nemala žiadne komplikácie?

erika0802
13. sep 2010

@lilly07 mala uplne v pohodke bola v inkubatore asi dva dni tusim lebo nadokazala si udrzat svoju telesnu teplotu ale inak v pohodke,,,,aj papala sama vsetko bolo v poriadku,,...a tak polezala som si 2tyzdne koli mne lebo som mala stale moc zly...ale inak v pohodke...drzkam palceky 😉

lilly07
13. sep 2010

@erika0802 tak to je super, z fotiek vyzerá byť malá neskutočne živá a hravá, malý beťár. Je perfektné, že všetko dobre dopadlo. Veľa zdravia prajem.

erika0802
13. sep 2010

@lilly07 no to aj je a riadny jedacik no hoci to na nej nevidiet..ona je sikovna..fakt...prisli sme po dvoch tyzdnoch z porodnice a ona si uz drzala hlavicku skoro sama....akoze aj doktorka sa cudovala ..a dakujeme aj vam veela zdravia... 🙂

bubinko83
6. okt 2010

kočky a pri akom tlaku sa da rodit normalne a prečo niektorym robia automaticky cisarsky?

gretkab
23. okt 2010

cawte baby,
ja som prekonala hellp syndrom pri prvom synovi (r. 2006), v noci mi zacalo byt zle, do 10.00 sme riesili, ci ist vobec na pohotovost, tam mi namerali tlak 210/130, dostala som magnezko, vzali krv a bolo zjavne, ze ide o hellp, kedze to bolo v Lipt. Mikulasi a tam nemaju neonatologiu, tak by ma prevazali do Martina (sme boli na navsteve u rodicov na Liptove), takze sme sa rozhodli, ze ideme na Antolsku do BA. Kym v Mikulasi som mala hodnoty v krvi zhruba 10-nasobne prekrocene, kym sme dosli do BA, tak uz boli 20-nasobne prekrocene a vecer bol maly na svete (28+5 tt 1150g/34cm). Mesiac po porode som skoncila na cievnej chirurgii s trombozou (zrejme to spolu suviselo). Dnes uz je moj krpec 4-rocny velkac a je ok. Pri druhej dcerke (r. 2008) som si cele tehu pichala fraxiparin, chodila castejsie do poradne a bola som sledovana hematologickou (ale inak fraxiparin som dostala od gynekologa, hematologicka tvrdila, ze pokial nie su zhorsene nejake hodnoty, ona nema dovod mi ho predpisat). Druhe tehu bolo ok, mala sa narodila v termine 3500 g/50 cm.
Tak drzim vsetkym palce, nech ste ok.

zuzanaznr
23. okt 2010

@nibiru práveže v tehotenstve to s tou soľou neplatí... ani s vodou... treba piť aj soliť akoby bol tlak OK. mne to gyndoš dôrazne zakázal obmedzovať. vraj bábätko to potrebuje...

brorad
25. jan 2011

ahojte chcem sa opytat ci ma niektora podobnu skusenost. V oktobri 2008 sa moj syn narodil v 38 tyzdni z dovodu preeklampsie cisarskym rezom - klasika tlak 190/120, bilekovina v moci..., chcem sa spytat kedze teraz rozmyslame o druhom babatku ci neviete aka je pravdepodobnost ze sa preeklampsii vyhneme pocas druheho tehotenstva.

Dakujem za kazdu reakciu 🙂

tinipini
25. jan 2011

@brorad

ja som mala v prvom tehu takisto preeklampsiu a v druhom ŽIADNE komplikácie, teraz som 31 tt a zatiaľ(klopem) je všetko OK 😉

pink_lady
25. jan 2011

@tinipini a v tom prvom tehu si kedy porodila? myslim ci nacas, alebo skor, a aky tlak a kolko zvysene bielkoviny si mala 🙂 lebo mna to tiez zaujima ze ako to je, vsetko co poznam holky co mali take vyssie hodnoty tak v tom druhom tehu to bolo eeste horsie este som nestretla kocku co by to mala potom uz lepsie ...bola by si prva a tym padom nasa nadej 😅 😀

tinipini
25. jan 2011

@pink_lady

porodila som planovanou sekciu v 38 tt, bielkoviny neviem kolko boli ale vraj dosť a stále sa ma pýtali, či mi nieje na omdletie a či nemám rozmazané videnie a mohla som vypiť len 1 1/2 l vody/ deň.Syn mal 2900 g a 49 cm.

Druhé tehu po 4 rokoch, Jakub sa narodil 1 deň pred termínom prirodzene bez vyvolávania váha 3900 g a 52 cm.

tinipini
25. jan 2011

a tlak v 1 tehu som mala cca 180-190/ 90-100

gretkab
25. jan 2011

Ja som v prvom tehu mala hellp (cize tiez ista forma preeklampsie/gestozy), druhe tehu uplne ok (ale pichala som fraxiparin cele tehu). Takze smelo do druheho 😉.

strapadielko
26. jan 2011

a je zle, aj ked mam zvyseny len spodny tlak (125/100)? zajtra idem na poradnu do nemocnice, mam aj opuchy a vcera mi prvykrat zistili bielkovinu v moci
ale som uz v 38tt, takze aj pripadne vyvolanie porodu by bolo ok, nie?

gretkab
26. jan 2011

38tt je super, to uz si vlastne v termine. Zle je prave ked je vysoky ten spodny tlak (pri hornom to podla mojich info az taky problem nie je). Ja ked som sa pri druhom tehu pytala, pri akom tlaku treba ist na pohotovost, tak lekar mi povedal, ze ak by spodny bol nad 100, tak okamzite na pohotovost. Tak drzim palce. Pripadne zavolaj lekarne radsej aj dnes.