Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

monika111111
22. jún 2009

Ahojte,
ja patrím tiež medzi tie, ktoré sa stretli s preeklampsiou. Vysoký krvný tlak som mala už pre tehotenstvom, bohužiaľ, neliečený. Na začiatku tehotenstva mi nasadili Dopegyt 3x denne, ktorý celkom zaberal. Tlak sa držal do hodnoty 140/90. Problém nastal až v polovici ôsmeho mesiaca, keď mi začali poriadne opúchať nohy, prsty na rukách i tvár. Tlak sa vyšplhal na 160/105. Tiež mi zistili bielkovinu v moči. Hneď ma hospitalizovali, zvýšili postupne dávky Dopegytu a pridali Magnézium, Lomir, lieky na odvodnenie. Tlak mi postupne klesal na pôvodné hodnoty, a tak ma prepustili (po 2 týždňoch strávených v nemocnici) domov, s tým, že som bola pozorne sledovaná v rizikovej poradni. I napriek množstvu liekov, ktoré som brala, tlak sa nedarilo udržať. V 38 tt som sa vrátila do nemocnice opäť, s tlakom 150/105, s bielkovinou v moči, poruchou prietokov a celá opuchnutá. Keďže sa tlak nedarilo zraziť dole, lekári sa rozhodli ešte v ten deň pre cisársky rez v spinálke. Narodila sa mi dcérka s váhou 2860 g, lekári hovorili, že už v brušku nerástla.
Veľmi sme s manželom chceli nechať odobrať pupočníkovu krv pre nášho drobčeka, ale nedalo sa. Vysoký krvný tlak spôsobil, že mi začala odumierať placenta a žiadna krv sa už nedala zachrániť. 😔
Som strašne šťastná a vďačná lekárom, že to nepodcenili a mne sa narodila krásna a zdravá dcérka.
O pár rokov plánujeme ďalšie bábätko a ja dúfam, že všetko dobre dopadne, tak ako teraz. 🙂

liki205
23. jún 2009

Prosím Vás chcem sa spýtať, ked mám teraz tlak 130/80 je to už nebezpečné, lebo tiež dosť opúcham , síce teraz ked neni horúco vonku tak to so mnou neni až tak hrozné, ale môj tlak až do 29 t. bol vždy max 117/86, tak neviem či sa mám začať obávať na poradňu idem až 15.7. ☹

katuskapd
23. jún 2009

liky vsak pre istotu zavolaj svojmu gynekologovi a ten ti poradi ci mas prist, ale kvoli opuchom uplne vynechaj sol 😉 drzim palce
ja som mala taky isty problem, a bola som na rizikovom, lieky som ziadne nebrala, ale rodila som spontanne s tlakom 150/95 😒

diddi
23. jún 2009

nie je to este nebezpecne,az nad 140....jedz cesnak na stiahnutie tlaku,pi magneziu vodu a uzivaj magnezium....na opuchy noh je dobre co najviac oddychovat a mat vzdy polozene nohy- slapy, vankusom....az ked sa pri vysetreni dokaze bielkovina v moci,vtedy to zacina byt nebezpecne

marlene
23. jún 2009

to s tou solou-nesolit v rhotenstve je zastarane.treba solit,dokonca trocha viac.dokonca uz konecne aj v nvsich knihach sa pise,ze solit sa ma.

katuskapd
23. jún 2009

marlene ja som napisala kvoli opuchom nesolit, lebo sol zadrziava vodu, a kvoli tomu su opuchy 😵
v nemocke som bola tyzden a mala som total neslanu dietu, 35 tyzdni

marlene
23. jún 2009

katuska,

praveze v tehotenstve treba solit,ak ovladas nj pozri si stranku www.gestose-frauen.de ,tam je o tom dost vela a je tam aj forum.ja sama som posobila v tej organizacii v aut a tu napr.sa nepodavaju odvodnovacie lieky pri opuchoch,lebo ohrozuju dieta. a stymi opuchmi v tehotenstve je to trocha inak.praveze ak mas opuchy ,treba solit.sol viaze vodu,vytiahne ju z tkaniv do cievneho riecista,opuchy miznu,tkanivo prestane tlacit na cievy ,tie sa rozsiria a tym padom klesa tlak.
ja ma za sebou tazku preeklampsiu s hellp syndromom,gestozu a len vdaka lekarovi ktory sa touto problematikou zaobera uz viac ako 20 rokov som sa pri dcere eklampsii vyhla.
praveze neslana dieta v tehotenstve je kontraproduktivna.

katuskapd
23. jún 2009

marlene
ja sa tu nechcem hadat tato tema nie je o tom ja len hovorim svoje skusenosti a praktikami v porodnici, v malom stredoslovenskom meste 😉

marlene
23. jún 2009

katuska,
ani ja sa nechcem hadat,ja pisem len ako sa to robi inde a stale nad tym zasnem,ze este stale je rozsireny mytus nesolenia v tehotenstve.
pozri ty si napisala ako radu neslit ,lebo ta sposobuje opuchy a ja som napisala protiargumentaciu,preco tomu tak nie je.

liki205
24. jún 2009

No to som nechela rozútať tu nejakú hádku, chcem vám len povedať že momentálne neopúcham - asi jak nie sú tie horúčavy... Tak dúfam že to tak ešte vydrží do poradne idem v polke júla , a ešte to ma zaujíma že keď som mala pri tom poslednom meraní tlaku moč v poriadku, tak to možno neni až také nebezpečné nie, to by som už vtedy mala v moči zobrazený zvýšený obsah bielkovín?

martinex
24. jún 2009

ahojte..
bohuzial sa pridavam k vam..bola mi diagnostikovana neskora gestoza..od zaciatku tehu som mala vysoky tlak, moj lekar to vsak neriesil,tak som ho zmenila..nova lekarka mi nasadila po konzultacii s internistom dopegyt 2x, anopyrin 100mg 1,0,0, magnezium 4x1g a kvoli nedostatku zeleza aj to... bohuzial ani po 2 tyzdnoch mi dopegyt velmi nezabral...stale som mala vyssi tlak cca 140/70,ak som bola v strese ci po nejake fyzickej namahe tak aj 160/80...doktorka mi zvysila davku na 3xdenne no stale mam tlak 140/70...
nastastie prietoky ma maly ok,ale mam malo plodovej vody..takze sa bojim,aby som neskoncila v nemocnici...a bielkovinu v moci som tiez nemala.. zato opuchy mam riadne,cca od 4teho mesiaca...
chcem sa vas spytat,ake riziko z toho plynie pre babo? ono vlastne nerastie ked zlyhava placenta? asi mi hrozi predcasny porod,ze?
vdaka za kazdu radu 😉

monika111111
24. jún 2009

Ahoj Martinex,
lekári mi stále hovorili, že tlak nemôže vystúpiť v kľude nad 140/90. Dôležitejšia je tá druhá hodnota. Tá by vôbec nemala vystupiť nad 90. Vyskúšaj cesnak. Ja som ho jedla a zo začiatku zaberal. Tiež mi pomáhal pohyb, prechádzky. Najhorší tlak som mala vždy večer, keď som ležala v posteli.

martinex
25. jún 2009

monika...ibaze ja cesnak nemozem,z neho mi je strasne zle,nerobi mi dobre... a co sa tyka prechadzok...tie mi doktor zakazal a k tomu sa mi roztahuje lonova kost a priserne to boli,cize tak ci tak toho vela nenachodim...

len mozem mat aj s nasadenymi liekmi na tlak,tlak 140/70?? sak ked beriem lieky,tak by nemal byt taky vysoky,nie?

ivkaivka
2. aug 2009

ahojte, chcem sa opytat na nazor: pred mesiacom mi v poradni zistili, ze mam bielkovinu v moci. Lekar na to vobec nereagoval. Vcera mi zacali opuchat nohy a mam pocit, ze je to kazdou chvilou horsie. Myslite, ze to moze byt vazne???

pink_lady
17. aug 2009

ahojte, chcem sa spytat tie co ste sa stretli s preeklampsiiou, stalo sa vam, ze vam po case zacala bielkovina v moci klesat aj ked pred tym stupala?
to ja len ze co ma caka 😎

ivkaivka
17. aug 2009

pink-lady, ja som mala bielkovinu a dnes som bola v poradni a moc je v poriadku.

pink_lady
18. aug 2009

ivka ja som myslela bielkovinu v zberanom moci v kombinacii s vysokym krvnym tlakom a opuchmi. Take si mala? Ze ci sa este dokazu oblicky spamatat, uz beriem toho tolko na tlak ze hruza, uz mi slubili 'koniec' trapenia, tak uvidime...
Je to sice mesiac skor, ale radsej skor ako to zbytocne natahovat, a ze by sa malo drobcovi daco stat ☹

jenn44
20. aug 2009

Dnes som bola u lekara, v moci mi zistili viac bielkovin, no nebol to ranny moc ale obedny (rano som zabudla) a na ranajky som mala mlieko... myslite ze to moze byt preklampsia? ci sa nemusim obavat? lekar vravel, ze mam dojst aj o dva tyzdne a doniest moc, no inak vsetko ok.

pink_lady
21. aug 2009

Jenn kontroluj si tlak a nespoliehaj sa ze bude vsetko o.k.! Mne museli ukoncit tehotemstvo 35+6, ked mas bielkoviny v moci a pridruzi sa vysoky tlak babatko neni dobre vyzivovane. Aj ked teraz bojujeme v inkubatore a drasa mi to srdce, viem ze u mna by mu bolo horsie

jenn44
21. aug 2009

jj idem zmerat, dakujem!

maatkka
21. aug 2009

Ahojte baby chcela by som sa spytat na jednu vec. Nechcem aby to vyznelo nejak nevdacne lebo ja som lekarom ktory zachranili moje dieta straaasne vdacna ale ked tak citam ze casto s preeklampsiou tehulky lezia v nemocnici na liekoch a snazia sa ich udrzat co najdlhsie trochu ma mrzi ze mne robili sekciu hned v ten den ako mi preeklampsiu zistili (v 30.-tom tt.) Casto tu citam ze babam z vyssim tlakom ako som mala ja sa ho pokusali znizovat dlhsiu dobu a casto sa im to aj podarilo a babo sa vdaka tomu nenarodilo tak skoro.
Mne davali lieky par hodin a ked sa nic nedialo rozhodli o predcasnom porode. Na sone som bola den pred hospitalizaciou a dr. nevidel na malej nic nezvycajne. Aj v ten den mi rodili sono (nic ine ziadne prietoky) a bola vporiadku tak mam z toho taky pocit ze jej nic nechybalo len kvoli mne ju museli z bruska vybrat ☹ Aj ked ja som sa citila normalne a myslim ze ten tlak mi neskor stupal hlavne zo strachu o malu. Zda sa mi ze sa to udialo vsetko strasne rychlo a ze mozno keby lekari par dni pockali ci lieky zaucinkuju mohlo mat moje tehu dlhsie trvanie (za kazdy tyzden by som bola rada) a mala by mala menej problemov z nezrelosti. Utesujem sa tym ze lekari vedeli co robia a nechceli ohrozit nase zivoty ale aj tak ma to stale trapi aj ked viem ze s tym co sa nam stalo uz nic nenarobim... A som stastna ze to dopadlo aspon tak ako to dopadlo...

bubinko83
6. okt 2009

baby myslite že je riziko mat druhe babo ked som mala pri prvom preeklampsiu? Každy ma straši že sa to určite zase zopakuje 😢 A ja sa velmi toho bojima samozrejme nechcem riskovat zdravie ani moje ani drobčeka.Tlak mam stale vyšši ale necitim sa nejako zle.Ani v tehu mi nebolo zle,ale tlak bol vysoky a ničim nešiel zrazit.Mate stym niekto skusenosti? JA mam ten tlak už aj o psychike akonahle zbadam lekara a tlakomer som hned vystresovana a tlak stupa.Teraz som bola u internistu a začal ma liečit.Neviem ako mu mam povedat,že obvykle nemavam taky vysoky tlak ako v ordinacii.JE mi to trapne.Mate s meranim podobne problemy niekto?

xxveronikaxx
6. okt 2009

bubinko83

Ja zas ti toľko poradím že lekár to by vedel najlepšie

bubinko83
6. okt 2009

veronika,ale vieš sto lekarov a každy iny nazor.JA velmi tužim po druhom dietatku a budem robit všetko preto aby sme ho mali.Ale ked to bohužial nepojde budem sa stym musiet zmierit a tešit sa z toho čo už doma mam.Ja len stale dumam nad tym ,či sa to naozaj neda liečit skor ? 😒

xxveronikaxx
6. okt 2009

bubinko83
Ja by som ti skúsila poradiť lenže neviem že aká je to choroba ta preeklampsiu,ja som pri mojom prvom dieťatku krvácala veľmi silno a absolutne nezistili od čoho to je ani náznak som nemala od čoho by to mohlo byť ale našťastie mi len injekcie dali a bolo všetko v poriadku

mia81
6. okt 2009

bubinko83 co chces konkretne vediet o preeklamsii.Mam 3 chlapcov pri vsetkych troch som uzivala dopegyt a magne B6.Dvaja z toho sa narod. v 33tt.(cisarskym rezom).Bola som sledovana internistom.(aj ked o tom prvom by som to ani nepovedala titul mudr. si nezasluzi).Ak budem vediet tak ti odpoviem.

ivana2301
13. okt 2009

Chulieta prosím ozvy sa!! Práve som sa dočítala na str.č.2 žeTi pomohol neaký produkt na opuchy z firmy JUST.Vieš my povedať presný názov?Alebo my vie niekto poradiť čo za produkt to je koľko stojí a pod?Prosssííím....

maatkka
17. okt 2009

mia dobre som to pochopila ze tvoj druhy syncek sa narodil v termine? po prvom tehu s preeklampsiou? pri nom si preeklampsiu nemala???

mia81
17. okt 2009

nie pri nom sa mi tlak drzal aj ked som uzivala cele tehot. dopegyt a magne B6(najviac som mala 140/100),nemala som ani take vyrazne opuchy.A bola som casto kontrolovana kazdy mesiac interne ,holtera som mala raz.A v nemocnici som bola 2tyzd. pred terminom na pozorovanie a preistotu.Do nemoc. som chodila ku koncu na monitor /prietoky.

tilly
26. okt 2009

baby, keď ste mali pri prvom dieťati gestózu, mali ste ju aj pred druhým pôrodom?

mne pri prvom vyskočil tlak a spuchli nohy...

teraz som mala doteraz tlak tak 115/60 a pod, čiže skôr nižší, ani mi nepuchli nohy, ale teraz cítim, že puchnem, ako na nohách, tak mi puchnú aj prsty na rukách (čo som mala aj vtedy)... tlak neviem, aký mám, do poradne idem v piatok...