Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

bendy25
27. jan 2009

Ahojte!
Tak chcem tiez pridat svoj pribeh preeklampsie... ☹
Zvyseny tlak, bielkovina v moci, bolesti v pravom podrebri, opuch tvare. Tak toto bolo sprievodnymi znakmi mojej preeklampsie. Lekari si vsak mysleli, ze je to HELLP syndrom, tak ma hned previezli do KE, kde mi robili v 22tt. cisarsky rez a babatko vybrali. Bohuzial to bolo malicke stvorenie a tak sa to zachranit este nedalo. Ja som tiez rada, ze som to ako tak prezila. Hrozilo mi vykrvacanie, no nastastie vsetko dobre dopadlo, hoci som 3 tyzdne po cisarskom dostala trombozu na ktoru este dodnes beriem lieky. Cisarsky mi robili 01.04.2008. Takze uz bude pomaly rok a ja len dufam, ze druhe babo nam lekari povolia. Hoci mame s manzelom strach, snazime sa mysliet pozitivne a verime, ze druhe tehu uz dopadne dobre... 🙂
MARLENE: Ked som si precitala tvoj pribeh, tak ma az zamrazilo...Myslela som si, co hrozne som si vytrpela, ale ako vidim, ty si to mala este ovela horsie, ako ja...este ze to takto dopadlo.
Moze mi niektora z vas napisat, ako prebiehalo dalsie tehotenstvo, ked prve bola preeklampsia?

mirka.pp
27. jan 2009

Ahojte aj ja sa pridam,
tiez som mala gestozu a to poriadnu pribrala som 27kg, co bolo koli vode, ktora sa mi hromadila v tele. Posledne 3 dni pred cisarskym som pribrala 2kg. Ale našťastie cisarsky dopadol dobre a voda sa pomaly stratila. Za 4 mesiace som zhodila 23kg bez cvicenia a akychkolvek diet. Hoci je pravdou, ze zcasti mi pomohlo aj kojenie a dufam, ze bude pomahat aj nadalej. 🙂

nadzieja
28. jan 2009

Ja som bola vcera na poradni, tlak 130/80, stopy bielkoviny v moci, opuchy ziadne, pribrala som 17kil....lekar ze vraj vsetko ok, ale sestricka na predporod. priprave ma nalakala, ze vraj ona to vidi na gestozu...ale lekar bol v pohode....co si mam o tom mysliet?

bendy25
28. jan 2009

Ahojte, som rada, ze aj vy ste sa sem pridali. Je dobre pisat si s niekym, kto nieco take aspon z casti prezil.
MIRKA a to bolo tvoje prve tehotenstvo? Aááá, vlastne ako pozeram, tak bolo prve a co vraveli lekari?
NADZIEJA : Ak lekar vravel, ze je vsetko OK, tak to asi tak bude, hoci aj sestricky maju niekedy pravdu. No poviem ti tolko, ze tlak 130/80 je este dobry...Az do 140/90 moze mat tehotna zena, no ta sa uz potom lieci liekmi, alebo cim navrhnu lekari. Ale neboj, tvoj tlak je v pohode. A stopa bielkoviny v moci? Co ja viem, s tym ti asi nepomozem...Ale ako pozeram na tvoje tyzdniky pri mene, tak uz budes pomaly aj rodit, tak ti drzim prstiky... 😉

bubinko83
6. apr 2009

babule ja by som tak rada druhe babo v buducnosti ,ale tak strašne sa bojim tych kompikacii čo som mala v prvom tehu.Je mi zle na pomyslenie že by som skončila len pri jednom dietatku.A čim dalej tym viac chcem aj druhe ale zase budem len staršia.Myslite že gestoza,alebo preklampsia je pravidlom aj pri druhom tehotenstve? ☹

ada11
6. apr 2009

bubinko, nie nie je, veď ja som príkladom, väčšinou sa preeklampsia v druhom tehu pri tom istom partnerovi neopakuje, ale sledovať ťa budú 😉

bubinko83
7. apr 2009

ada.prečo pri tom istom partnerovy sa neopakuje? To som ešte nepočula. 😒

bendy25
13. apr 2009

Ahoj!
Bubinko83: a mala si tazku, alebo iba lahku preeklampsiu? Rodila si normalne v 9 mesiaci, alebo skor? Mozes napisat svoj pribeh? A inac, aj mne lekarka vravela, ze druhe tehu, by som uz tazku preeklampsiu nemala mat, hoci lahka moze byt, ale tu maju lekari vacsinou pod kontrolou. Tiez sa bojim dalsieho tehu :((( a to zial nemame ani jedno babo :(((

maatkka
15. apr 2009

Ahojte ja som porodila sekciou v 30-tom tyzdni kvoli preeklampsii. Babulka mala 1020 gramov a merala 35 cm. Cele tehotenstvo som mala ukazkove ukazkovy tlak. Az raz rano som sa zobudila so strasne opuchnutymi nohami. Puchli mi uz aj pred tym ale len trochu a ked som si ich vylozila preslo to. Mala som sedave zamestnanie a bolo leto strasne teplo tak som to pripisovala tomu. MM ma ledva ukecal aby sme sli k lekarke. Tym nasmu dietatku zachranil zivot. Dr. mi skontrolovala moc (bielkoviny na 3 kriziky) tlak a volala sanitku. Ja som sa citila uplne normalne. Myslela som si ze ma tam nechaju chvilu na pozorovanie tak som MM poslala po nejake moje veci. Ked prisiel s taskou bola som po sekcii. Bol to pre nho strasny sok. Vraj som bola v stadiu ked jedina moznost liecby bol porod.

tilly
15. apr 2009

baby, chcem sa opýtať, prvé tehu skončilo v 41tt, hospitalizovaná som bola 5 dní pred tým s gestózou (vysoký tlak a opuchy, bielkovinu v moči som nemala), celé tehu bolo OK, bolo leto, takže som mala celé leto opuchnuté nohy, teda asi posledný mesiac, možno dva...
teraz som v 11tt a začínajú mi napúchať nohy... môže to byť len teplom a tým, že veľa pijem, alebo to môže byť zas náznak nejakej gestózy alebo niečoho? nie je to príliš skoro... nenapúcham veľmi, ale cítim to na topánkach (vysoké opätky som prestala nosiť) a na prstoch na rukách... ráno som OK, večer som mierne spuchnutá...

bendy25
24. apr 2009

Ahojte!
maatkka: Ja ked som mala tu tazku preeklampsiu tiez som sa citila uplne normalne, ako by mi ani nic nebolo. Hoci som mala vysoky tlak, bielkovinu v moci a podobne komplikacie. Tiez som zo zaciatku mala ukazkovy tlak az naraz v 22tt vystupil na 160/100, tiez mi neskor asi o 2-3 dni robili sekciu, pretoze tlak iba stupal a nereagoval na liecbu. O babo sme prisli ☹ ☹ ☹ Mam strach z dalsieho tehu, no budem pod lekarskym dozorom, tak to hadam tentokrat zvladnem...
TILLY: ano, uz to, ze ti opuchaju nohy je gestoza, nemusi to vsak znamenat nic zle. Skus sa poradit so svojim lekarom... Ale neboj, to bude urcite dobre 😉

beruska113
25. apr 2009

Baby,
mne tiez opuchaju nohy, trochu prsty. Moj muz mi uz zakazal nosit ponzky, lebo sa mi tak zarezavaju. Aj som uz pribraqla 14 kg. Lekar povedal, ze je to zacinajuca gestoza, ale tlak mam OK 115 na 75 skoro vzdy. Ale ako pisala BENDY, aj mne povedal lekar, ze to nic nemusi znamenat. TAk snad je to OK.

Maattka, si ma trosku nastrasila, ale aspon je to priklad, ze netreba nic podcenovat. MAlinka je ale OK?

eny23
25. apr 2009

ahoj baby, ja som zacala 38t.t, problemy s tazkou preeklampsiou mam asi od 26t.t, tlak v poradni 170/110. beriem dopegyt a som v pohode, tlak teraz 125/70, ale zacinaju mi opuchat nohy a hlavne ruky (mam ich tazke ako kamene),bielkovina v moci a hlavne som zacala mavat rano slabe krce v nohach. myslite si, ze ma da sekciou, alebo je moznost rodit normalne? ked ten moj lekar mi nic nepovie...

bendy25
25. apr 2009

Ahojte baby!
Beruska113: Ak mas tlak v poriadku, tak je to OK. Aj nasim mamkam opuchali nohy a ruky a nic zle sa nedialo, ved v tehu je to si myslim normalne 😉 Beruska, nemusis sa teda strachovat, urcite je vsetko v poriadku 🙂

Eny23: Som si normalne citala tvoj clanok, asi 5krat. Mne zistili tazku preeklampsiu v 22tt, tlak 160/100, neskor 180/120, mozno bol aj vyssi, telo nereagovalo na liecbu, nepomahal ani dopegyt. Bola si aj hospitalizovana? A tiez mas bielkovinu v moci? A s krvou je vsetko OK? Som trosku prekvapena, ze od 26tt mas tazku preeklampsiu a tak pekne to zvladas 🙂 Ved si uz v 38tt a o chvilku ta caka porod 🙂 Vies, ja som si myslela, ze ked je tazka preeklampsia, ze pomoze uz iba okamzity porod. Je dobre, ze tvoje telo takto reaguje na liecbu a zelam ti, aby si porodila zdrave a krasnucke babo...Inac, ja si myslim ze budes rodit sekciou, ale mozno sa mylim 😉

beruska113
26. apr 2009

BEndy25,

ja si tiez mysli, ze je to zatial OK a normalne. Ale zatial som mala zle vysledky asi z kazdeho vystrenia, tak radsej som pripravena na vsetko. Ale nerobim si z toho tazku hlavu 🙂 Diky

bendy25
26. apr 2009

Beruska113: A z ktorych vysetreni si mala zle vysledky, ak sa mozem opytat? V tehu je velmi dolezite nestresovat sa, preto si fakt z niektorych veci netreba robit tazku hlavu 😉 😉 😉

hexi
19. máj 2009

ahojte baby,tak pridavam sa aj ja k vam , ja mam zatial len gestozu aspom mi bolo tak povedane, mala som pred dvoma tyzdnami vysoky tlak 160/110, bielkovinu v moci a opuchy noh, nechali si ma na pozorovanie 5 dni a hned mi nasadili Dopegyt 4xdenne a pomohlo tlak uz mam krasny, nohy odpuchli sem tam puchnu ked moc stojim alebo sedim a bielkovina v moci odisla ako som zacala vela pit a po piatich dnoch ma pustili a teraz som po dvoch tyzdnoch isla na kontrolu a zase mam bielkovinu na 3 kriziky chceli si ma tam nechat ale som ich prehovorila, ze sa to pokusim upravit dietou a pitim a uvidime za tyzden, tlak bol super 125/80, ale dneska som mala taky krc pod pravym rebrom ale netrvalo to dlho a potom to ustupilo, trocu som sa zlakla ze je to ta preklapsia, ale mozno robim zbytocnu paniku. a chcem sa opytam od polky tehotenstva mam take mravcenie v prstoch co to znamena?? ak to niekto vie zatial diky 🙂

jennna
24. máj 2009

som rada že som vás našla.....aj ja mám vraj preeklampsiu, ale vyzerá to na miernejšiu formu.....

bola som pár dní v nemocnici na pozorovaní...hlavne na KVP (24hod.zbierka moču) z čoho zistili ,že mám nejaký únik bielkovín...na internom som mala tlak 140/100...tak mi nasadili Dopegyt 2xdenne....ten zaberá...držím si tlak 120/80-130/85.....
ale čo sa týka opuchov, to je horšie, ako som ležala v nemocke, mi pekne nohy odpuchli, ale stačilo, že som si sadla na dlhšie ako pol hodinku nohy sa zaliali, takisto aj ruky...ako pampúchy.....
poaciťujem to ako pálenie a mravčenie v nohách a rukách...posledné dva dni ma pobolievajú aj klby v zápästí, lakťoch, členkoch a kolenách....

všimla som si, že narodené bábätká s týmito problémami sú akoby menšie....mne stále oddiaľujú temín pôrodu...čo je nemožné...lebo proste viem....už je to skoro 4týždne posunuté dozadu....
myslíte, že to spôsobuje pomalší rast bábätka.????

a nechcem sa vyhovárať, ale aj ja hrozne naberám na váhe...neviem to kontrolovať...cítim sa ako balon naliaty vodou.....

byggyt
24. máj 2009

jennna- ja som mala tiež problém ako ty dcéra sa narodila v 38 týždni. Bolo to pred 13 timi rokmi a vtedy mi v nemocnici dávaĺi iba magnézium. Malá mala 3320g a 49 cm čo si myslím že bolo celkom v pohode.Neboj sa zvládnete to v pohode obe hlavne sa nestresuj.

jennna
24. máj 2009

byggyt....tak to som rada, že dcérka sa narodila v poriadku...

snažím sa nestresovať!!!! ale stresuje ma najmä tá rýchlosť priberania....aj s tým si mala problém????

vidím, že čakáš bábenko, tak dúfam, že bude všetko v poriadku!!!! čo by si si želala tento krát-chlapčeka???

jennna
24. máj 2009

byggyt...a rodila si prirodzene??? malá sa pýtala sama???

byggyt
24. máj 2009

jennna- ja som pribrala asi 15 kg, pôrod mi museli vyvolať, dúfam že aj druhý bude v pohode ani neviem ako som porodila.Ano museli ho vyvolávať kvoly problémom o ktorých tu píšeme. Dcéra mala síce dosť problém mala silnú žltačku museli jej vymieňať krv ale to s týmto našim problémom vôbec nesúvisí. Tam bolo niečo s protilátkami. Chlapec- dievča je to jedno hlavne nech to tento krát prebehne bez komplikácii.Dcéra sa narodila 20. septembra a ja nezabudnem ako mi doktor v poradni cez leto hovoril že mám znížiť príjem tekutín. To bolo celkom blbé.Drž sa bude to ok 🙂

jennna
24. máj 2009

aj ja ti prajem všetko dobré...tehotenstvo je krásne, no sem tam aj ťažké obdobie.....ale keď už budem mať maličkú pri sebe, bude mi všetko jedno...

nech sa ti všetko naplní podľa tvojich predstáv, aby ste boli obaja v poriadku...

ďakujem za príspevky!!!

byggyt
24. máj 2009

jennna- ďakujem a ohlás sa

karolinka25
27. máj 2009

ahojte maminy, ja som tiez prezila preeklamsiu. Cele tehu som mala tlak v pohode, az v 38 tt mi vystupil na 180/110. Opuchy som mala cca od 20 tt. Robili mi sekciu, malicka sa narodila zdrava 2600/46. Ja som vsak skoncila na internom, lebo ziadne lieky nezaberali. Problem s tlakom pretrvava stale. Uvazuje o dalsom dietatku, ale ma z toho velky strach, ze sa vsetko zopakuje. Chcem sa podakovat dobrym dusickam, co sem pisu, ze ma trocha ukludnili a dodali mi odvahy 🙂

perla200
30. máj 2009

baby a preeklampsia sa týka aj poruch zrážanlivosti krvi?

marlene
30. máj 2009

perla,

je dokazana suvislost ,ze zeny ktore maju mutaciu faktora V,alebo MTHFR maju zvysene riziko vyskytu preeklampsie a hellp syndromu.
uz som to tu nikde pisala,tu sa u tehotnych ien ktore prekonali preeklampsiu alebo hellp syndrom,pocas tehotenstva podava injekcne heparin(lovenox,fraxiparin..)po zvazeni aj aspirin oralne.
pri zvysenej bielkovine v moci a zvysenom tlaku ,opuchoch,treba zvysit prisun bielkovin a v ziadnom pripade neprestat solit!
ja som v tretom tehotenstve pichala ,brala aspirin,pila slany dzus-tlak sa mi drzal,opuchy som mavala len rano a mala sa narodila 3280 a 49 cm,oproti dvom predchadzajucim super vaha.( prvy syn hellp v 38 tt 1650 g a 46 cm,druhy syn gestoza 40 tt 2500 /48 silne hypotroficky)
nizsia vaha dietat suvisi s gestozou-placenta nevyzivuje dostatocne plod.

perla200
30. máj 2009

no marlene, lebo ja mam malo trombocytov....a či to môže mať nejaký súvis s trombocytopéniou?

bubinko83
30. máj 2009

marlen a prečo moj maly važil 2650g a bol narodeny v 34tt? Nejde mi to do hlavy,kedže sa pri preeklampsii rodia deti s nizkou porodnou hmotnostou. 😖

bendy25
21. jún 2009

Ahojte baby...
Chcem iba dodat, ze takisto je dokazana suvislost ze zeny, ktore maju antifosfolipidovy syndrom maju tiez zvysene riziko vyskytu preeklampsie a hellp syndromu... Teda pri tomto syndrome su pozitivne protilatky, ktore viac zrazaju krv, ako by mali a tym sa aj zvysuje vznik trombov...
Marlene, mozes mi prosim ta napisat, aky je problem pri faktore V, alebo MTHFR? Ja viem, ze sa tu tiez tvoria trombozy, ale s cim to ma suvis, alebo co je to vlastne za choroba? A Marlene, nebala si sa dalsieho tehu? Ja sa dost bojim, no babatko chceme, ale po tej prvej skusenosti mam aj velky strach ☹ Ako sa da takyto strach prekonat? Porad prosim 😒