Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

lenkab2
28. jan 2011

ahojte babenky, som v 25 týzdni tehotenstva a tiez mi zistili preklamsiu.V jednom mesiaci som pribrala az 10 kg.Teraz mam dokopy 30 kg navyse, je to strasne lebo vyzeram ako keby som uz isla rodit.Predchaduajuce tehotenstvo bolo bezproblemove,ani som nevedela ze som tehotna(ale to bolo pred 12 rokmi)Teraz je to horsie, uz som navstivila interne,nefrologiu,ocne,najbližsie ma caka asi stitna zlaza.....no nenudim sa.Moj posledný tlak bol 150/105, ja co som vzdy mala nizky tlak.Berem Depogyt 2x denne a 3x denne magnezium.Chceli ma nechat v nemocnici,ale som ich nejak uprosila.Je tu nejaka tehulka co ma také iste problemy ako ja?Neviem ako to bude s porodom,ak sa to nezlepsi,tak sa potom rodi cisarskym? 😢

gretkab
28. jan 2011

@lenkab2 Lenka, velmi silno drzim palce! Ja na tvojom mieste by som inak v tej nemocke ostala. Pred Marekovym porodom som brala asi tyzden tiez Dopegyt, vyzera, ze mi nijako nepomohol. Pozitivne je, ze si "uz" v 25. tt a teda babatko uz sa da zachranit, ale drzim palce, nech si to brusko uziva co najdlhsie. Budem na Teba silno mysliet.

lenkab2
28. jan 2011

ahoj gereti,dakujem si ma potesila.Len ja v tej nemocke som neostala koli detom,mam este dve,takže som rada ked pridu zo skoly a viem aspon co robia,lebo manžel chodi na týždnovky,takže som na nch sama,ale su to moje pokaldy.Verim že to nejak dokopem do výtazneho konca 🙂

garonka
28. jan 2011

@lenkab2 ak maš možnosť si poležať v nemocke kľudne lež 😉 je to hlavne pre tvoje zdravie a zdravie babätka, ja som letela do nemocky s tlakom 160/100 a tyrali ma tam 3tt, deň pred pôrodom som mala len 150/100 😒 aj to ma internista vyšetroval na chodbe mala som planovanu sekciu, moc držím prstiky aby si tehu potiahla do finale 😉

gretkab
28. jan 2011

@lenkab2 Jasne, ked mas doma uz deti, tak to je uplne ine. Ale teda oddychuj kolko sa len da, vykasli sa na upratovanie a na vsetko ostatne. Mne gyndos zatrhol aj cestovanie pri druhom tehu.

lenkab2
28. jan 2011

juj o cestovani možem len snivat,len to ležanie je otrasne, ratas si dni,hodiny a tesis sa kedy sa otvoria dvere a pocujes aspon zivu dusu.Ale je to urcite psychicky lepsie ako ležat v nemocnici bez cerstveho vzduchu s klimou a oknom ktore ma pokazene zaluzie takze jedine svetlo je neonka 🙂 Lezala som totiz v nasej BB nemocnici pred rokom so zlomenim clenkom a je to tam katastrofa....a možem si dat vankus ako ja chcem a mat na policke co chcem,lebo pred vizitou ti to vsetko otpratali do skrine.Takže doma si aspon otvorim okno a dakujem Bohu za dýcham cerstvý vzduch...upratovanie si davam každy den ako jeden maly ciel....to aby som sa nezblaznila od ležania.Kedže mi vsetko trva 3x tak dlhsie tak kazdy den si naplanujem len jednu vec,napr povesanie pradla dnes a zajtra navarenie polievky...ono to potom rýchlejsie ubehne

misa7
30. jan 2011

ahojte... s tou solou je to pravda! Treba solit a poriadne. Ja som mala tazku preeklampsiu v roku 2005! Prave som si dokoncila vysetrenia .,lebo by som chcela druhy krat otehotniet. Zijem vo Svajciarsku a sam lekar odbornik pre rizikove tehotenstvo=preeklamsia mi potvrdil to,ze mam SOLIT!!! Nesolenie vraj to je uz zastaraly nazor ! Taktiez branie ASPIRINU tbl. hned od zaciatku tehotenstva.

zuzana124
1. feb 2011

Ahojte, chcem sa spýtať či je tu niekto kto mal eklapsiu pri prvom dieťati a potom mal aj druhé a ako prebiehalo to druhé tehotenstvo. Ja som mala celé tehotenstvo v poriadku, tlak, moc ... ale koncom 8 mesiaca som dostala doma eklamptický záchvat a upadla do bezvedomia. Previezli ma do nemocnice, kde som počas vyšetrenia dostala ďalší záchvat a tak malá prišla na svet cisárskym rezom o mesiac skôr. Mala 1800 g keď sa narodila. Mňa po cisárskom museli uviesť na deň do umelého spánku lebo maličká mi tlačila na cievy čo viedli do mozgu a okysličovali ho, vlastne v dôsledku toho som mala aj ten záchvat. Lekári nevedeli či vôbec prežijem ale našťastie odviedli skvelú prácu. Našťastie som sa z toho dostala bez nejakých následkov. Teraz chodím skoro 2-3-krát do roka na kontrolu s tlakom aj s močom a lekári tvrdia že som v poriadku, dokonca som bola aj na podrobnom vyšetrení obličiek a všetko je v poriadku. Strašne by sme chceli aj druhé dieťatko ale je vraj na 80-90% že druhé tehotenstvo bude prebiehať ako to prvé. Veľmi sa bojím a s manželom stále váhame. Vopred ďakujem za každú radu 🙂 🙂 🙂

gretkab
1. feb 2011

@zuzana124 Zuzi, ja som mala pri prvom hellp (cize ista forma eklampsie), maly sa narodil v 29. tt, druhe tehu som si pichala cele tehu fraxiparin a bola podrobnejsie sledovana, ale nakoniec cele tehu ok, krpana sa narodila v termine, vsetko ok. Ja som k tomu pristupovala tak, ze ak chceme druhe, tak vyssi vek to moze len zhorsit. Keby sa nieco bolo skomplikovalo, 3. krat by som uz asi osud nepokusala 😉. Drzim palce.

brulka
1. feb 2011

@lenkab2 lenka no ja som mala izolovany vysoky tlak (o preeklampsii sa hovori az ked mas vysoky tlak, bielkovinu v moci a ine dalsie komplikacie). ten tlak som mala spociatku len hranicny 140/90, brala som dopegyt ale tlak stale stupal od 30-teho tyzdna som mavala k veceru aj 150/110 nasadili mi vasocardin (betablokator) a tlak sa mi upravil a znovu stupol az v 36-tom tyzdni to uz ma prijali do nemocnice lebo mi na kontrole namerali 160/114. zacali mi 2x denne kontrolovat dcerkyne ozvy srdiecka a prietoky a podavat lieky na znizenie tlaku infuzkami ale nezaberalo a tlak len stupal a stupal. ked bol 180/120 rozhodli sa lekari pre cisarsky rez, pretoze taky tlak uz ohrozoval aj mna aj dcerku. dcerka sa narodila v 36-tom tyzdni s vahou 2480gr a 46 cm zdravucka a uplne fit ;) len to bola taka zmenseninka donoseneho babatka.

neboj sa lekari maju este v rezerve aj ine lieky, udrzia ta pekne az dovtedy kym bude moct ist babo von. vacsina lekarov sa boji inych liekov ako dopegytu ale VASOCARDIN je v tehotenstve tiez bezpecny. ja som volala dokonca do berlinskeho institutu, ktory sa zaobera vplyvom liekov na plod pocas tehotenstva. bolo mi povedane ze tento liek je pocas tehu bezpecny. niektori lekari pisu ze moze sposobit pomalejsi pulz u dietatka, ale dcerka ho mala uplne normalny aj v brusku aj po narodeni.

hlavne sa nestresuj a ver ze vsetko bude DOBREEEEEE to je dolezite pre teba aj pre babo 😵 😵 😵

gretkab
1. feb 2011

@brulka Jaaaaj, ale tato veta "neboj sa lekari maju este v rezerve aj ine lieky, udrzia ta pekne az dovtedy kym bude moct ist babo von." mi pride vyslovene vtipna 😉. Mne zacalo byt o tretej v noci zle, do 10.00 som riesila, ci ist vobec na pohotovost - na pohotovosti tlak 210/130 a o 18.45 bol maly na svete (a ja na AROe 😉).
Len som tym chcela povedat, ze nie vzdy sa da udrzat, v niektorych pripadoch je jedinym riesenim okamzite ukoncenie tehu (mne nestihli dat ani injekcie na dozrievanie pluc) - otazne je, v kolkom tyzdni sa to stane a ake ma babatko v tom case sance prezit.

brulka
1. feb 2011

@gretkab vtipne to sice nie ale je to moja skusenost. to co si si zazila ty muselo byt hrozne 😔 😔 😔 ale predpokladam ze ty si ani nevedela ze mas vysoky tlak a asi si si ho nekontrolovala 6 x denne ako ja. na preekmplapsiuu ak vybuchne nahle sa da aj zomriet a hellp syndrom to je este komplikovanejsie. si mala stastie ze ste to zvladli a dufam ze drobec sa ma napriek zlemu startu dobre! moja mama je gynekologicka takze viem z jej rozpravania o tejto chorobe dost a teda nie vzdy to skoncilo dobre 😔 😔 😔. zle to vacsinou skonci ked sa o tom vyssom tlaku ani nevie. lebo to moze prist nahle a hned vysoko ako u teba v 29 tyzdni, niektorym to zacne takym tlakom uz 23-tom 😖 ... poznam jednu babulku ktora o babo takto prisla.
ale nepisme tu negativne, treba kontrolovat tlak, vela oddychovat a mysliet pozitivne.
predpokladam vsak ze u lenky sa o vysokom tlaku vie a ze sa lieci. zatial ak berie dopegyt v liecbe rezervy su. musi ale mat dobreho gynekologa aby vedel zasiahnut a dat silnejsi liek vcas. vela lekarov sa toho boji a radsej ohrozia pacientku ... mozno nevedomost alebo hlupost neviem ako to nazvat. v kazdom pripade treba kupit kvalitny tlakomer a merat a merat a popripade kupit aj pasiky na moc koli kontrole bielkoviny v moci. ja som si tento test robila od 25-teho tyzdna kazdy den. ten isty test sa robi aj v poradni a da sa kupit v lekarni. stoji 50ks asi 9 eur. akonahle sa mi objavila bielkovina - bolo to iba raz - som utekala k lekarovi ...

gretkab
1. feb 2011

@brulka Ja som to nemyslela v zlom. Vyssi tlak som mala uz asi tyzden predtym (ale zdaleka nie taky), bola som na internom vysetreni (kde viac-menej nic nezistili okrem jemne zvyseneho tlaku), dostala som dopegyt a kupili sme tlakomer, takze sme merali priebezne 😉). Nepomohlo 🙂.

brulka
1. feb 2011

@gretkab tak to si mala smolu ze to takto nahle prislo, lebo mierne zvyseny ma strasne vela zien v tehu a nic zleho sa neudeje az do konca. neviem na mna napriklad dopegyt neucinkoval vobec 😅 to akoby lentilky som hltala. som mala davku 2x2 tabletky a nic to so mnou nepohlo. az ten vasocardin zjavne zabral. ale u mna to stupalo pomalicky potichucky ... nastastie tak desne vysoky bol az v 36-tom tyzdni, ale aj tak som mala strach o dcerku ... lebo ved aj termin moze byt zle vypocitany ... ale dobre to dopadlo a lenka musi verit ze aj u nej to tak bude. drzim moc moc palce 🙂 😉 😵

adri27
1. feb 2011

ahojte, chcem sa spytat, ci niektora z vas mala problemy so zvysenym TK uz pred tehotenstvom? Ja som mala prve tehotenstvo uplne bezproblemove. len teraz s manzelom uvazujeme nad druhym babatkom, a nedavno mi lekar zistil ze mam zvyseny tlak tak mi predpisal tabletky. neviem teraz mam strach, ako by tehostenstvo prebiehalo. Mate niektora skusenosti s hypertenziou uz pred tehotenstvom a ako vase tehotenstvo prebiehalo.

brulka
1. feb 2011

@adri27 aj mne stupol tlak uz trosku pred tehu. dali mi rovno dopegyt kedze som planovala babatko. ale tlak som nemala velmi vysoky bol tak 135/85 alebo max 140/90 a cele tehotenstvo som mala tlak vyssi. je to popisane v prispevkoch hore. musela som kvoli tlaku rodit predcasne, mi robili planovany cisarsky rez, lebo tlak uz bol privysoky. ale dcerka je zdrava, vsetko dobre dopadlo. pocas tehu som si tlak stale kontrolovala a zapisovala, nosila som ho vzdy so sebou do poradne. a od 20-teho tyzdna som si robila testy na bielkovinu v moci vzdy raz za par dni. od 25 tyzdna som si tie testy robila uz kazdy den.
a s lekarmi si sa nerozpravala o tom? lebo u hypertoniciek je zvysene riziko preeklampsie. ale my sme do toho sli a snazili sa kontrolovat ako sa len dalo. a vsetko slo dobre 😉
do 20teho tyzdna by si nemala mat problem s prilis vysokym tlakom, vacsinou zacne stupat az po 20-tom tyzdni a to treba potom merat casto pre istotu.

kika72
1. feb 2011

@gretkab ahoj, mne sa to prihodilo pri treťom tehotenstve. Do 31. týždňa bolo všetko ok, potom kôli prietokom som si musela pichať do bruška Fraxiparin. V 37.týždni mi náhle vystúpil tlak na 170/140, nechali ma v nemocnici, vysadili Fraxiparin a nasadili Dopegyt. Tlak neklesal mne, ale bábu, až ozvy dosiahli hodnotu 23. To už všetci behali, ako zmyslov zbavení a nikto mi nechcel povedať, čo sa deje. Mala som plánovaný 3. cisársky rez, no posunulo sa to o 2 týždne skôr.
Po pôrode ma kontrolovali každú polhodinu a celé brucho som mala modré. Povedali mi, že sa mi predčasne odtiahla placenta a pri tom zhone im praskol rez na maternici, čiže som takmer vykrvácala. ☹ Malý to zvládol perfektne, ja som sa počas operácie prebrala z narkózy, čo si vďaka Bohu všimli a hneď ma znova uspali. Potom som sa dlho spamätávala z operácie, pričom pri predošlých CR som na druhý deň behala ako srnka. Som rada, že žijem a malý tiež. Vážim si každý deň, keď môžem byť s mojimi chlapcami.
Preto Ti radím, dávaj si veľký pozor. Nechcem Ťa strašiť, ale tiež som podceňovala vážnosť situácie a nešetrila som sa.
Viem, že je to ťažké, keď manžel nie je doma a deti sú malé, ale Ty a bábo Ste najdôležitejšie osôbky v ich živote.
Držím Ti prsty a budem rada, keď nám dáš vedieť, ako všetko dopadlo. 🙂

adri27
2. feb 2011

@brulka nerozprávala som sa o tom s lekármi, lebo mne v podstate ešte len zisťovali z čoho mi ten tlak mohol "vybehnúť". proste z jedného dňa na druhý. dovtedy som mávala tlak v pohode nejakých 120/80 a počas prvého tehotenstva som mávala skôr nízky tlak. zatiaľ všetky možné vyšetrenia boli negatívne, takže lekári netušia z čoho to môžem mať a vraj sa to časom môže znormalizovať a nebude potrebné užívať lieky. vraj to mohlo spôsobiť vyčerpanie resp. stres. Keďže som s malým väčšinou sama, keďže manžel je skoro stále v práci. tak uvidíme. mám viacej oddychovať, meriavať si tlak a podľa toho sa rozhodne či budú v budúcnosti potrebné lieky. tak kvôli tomu sa bojím nateraz zostať tehotná. aj keď po druhom drobčekovi veľmi túžime s manželom obaja. ale som rozhodnutá že druhé bábätko určite chcem, tak dúfam že to bude časom v poriadku

brulka
2. feb 2011

@adri27 tak to je fajn ze je to takto, ono naozaj stres alebo problemy mozu sposobit ze tlak stupne a potom sa upravi. mne zo zaciatku na tlak neskutocne pomahal sport - zacala som behavat a tlak mi klesol. skus sportovat, zdravo jest a existuju na tlak aj cajiky, tak vyskusaj taketo domace recepty mozno zaberu. a aky tlak ti zistili?

adri27
2. feb 2011

@brulka u mňa to bolo v tom divné, že v piatok som bola u lekára na prehliadku a tlak 130/80 proste všetko o.k., a v sobotu som sa cítila taká unavená, krútila sa mi hlava, tak mi manžel zmeral tlak a vraj 150/100, a keďže mi neklesal ani v nedeľu tak sme šli na pohotovosť a tam už zase 120/95, takže lekárka vravela, že keď mi to takto kolíše je dobré aby mi spravili kompletné vyšetrenia. no a tie neukázali vôbec nič, proste všetko v poriadku, len sa čudovali aj lekári, že pokiaľ by som mala problémy s tlakom bolo by sa to prejavilo práve v tehotenstve. Čo ale nebol môj prípad, keďže som vôbec žiadne problémy vtedy nemala. takže mi internistka predpísala nejaké lieky, a mám si doma merať tlak a na kontroly nášmu obvoďákovi. ale pravdu ti poviem, ja tie lieky si dávam tak "obdeň" 😎 , keďže väčšinou zabudnem že nejaké lieky mám brať, ale tlak mávam v poriadku. odvtedy mi nestúpol nad 120 a spodný sa drží max. na tých 90, ale to len po nejakej prebdenej noci keď malý dobre nespí, že som viac hore ako spím. takže ja to pripisujem skôr tej psychike. ale uvidíme 🙂

brulka
2. feb 2011

@adri27 tak to mas tlak uplne v norme. normalny je do 130/90 ale optimalny tak do 120/80. takze ten spodny mas vyssi trosku. ale skutocne to vyzera byt o strese. no ved skus trosku relaxovat aj ked pri dietatku to asi velmi nejde to je mi jasne 😉 . a lieky ber urcite pravidelne !!! hlavne na tlak zenska jedna ved to ti potom jasne ze kolise horudolu 😀 . ale nie fakt teraz vazne lieky a hlavne na tlak musis brat fakt pravidelne dokonca v tu istu hodinu by si mala, to nie su zarty 😉 . ak mas pocit ze ich nepotrebujes tak sa porad s lekarom nech to vysadia. ale ten od teba bude chciet zaznamy tlakovych merani 🙂

zuzana124
2. feb 2011

@gretkab ďakujem 🙂

syslica
2. feb 2011

@adri27 Ahoj, všetko, čo napísala @brulka je správne, hlavne ber lieky pravidelne, kolísavý tlak je potvora, niektorí dr. tvrdia, že je najnebezpečnejší, lebo najviac namáha celé krvné riečisko.
Ja mám tlak okolo 140/90 už len keď niekto spomenie "tlakomer" 🙂, takzvanú esenciálnu hypertenziu mi diagnostikovali už pred prvým tehotenstvom, brala som Vasocardin (je to spoľahlivý liek, môže sa aj v tehu), tlak som si merala doma, sestričke v poradni som len hlásila hodnoty (inak by ma strčili do nemocnice na celých 9 mes.), ku koncu začal stúpať aj doma, aj mierne opuchy, bielkovina nie, starší syslík sa nakoniec narodil 3 dni po termíne, vyvolávaným pôrodom, ale evidentne sa v brušku už nemal dobre (zelená voda, žiadny podkožný tuk).
V druhom tehotenstve som po dohode s dr. lieky nebrala, nikomu som nepovedala ani slovo o vysokom TK, hodnoty som sestričke zas nosila sama, nikto z dr. ma nestresoval - pôrod v pohode.
Plánujeme aj syslinku, hoci nie hneď, to ale zrejme už zas budem nejaké antihypertenzíva brať, aj milá sestrička/doktorka už nepracujú, škoda, nové sa už asi nedajú ukecať na "samomeranie"...

Teda, ak si liekmi stabilizuješ tlak (ideálne aj bez liekov, napr. športom, to je fajn), nevidím dôvod obávať sa ďalšieho tehotenstva. Treba myslieť pozitívne.
Držím palce všetkým žienkam tu, určite to zvládnete, aj drobčiatka v brušku!

adri27
2. feb 2011

@brulka a ty teraz užívaš lieky na tlak?

adri27
2. feb 2011

@syslica a prečo si myslíš že tretie tehu sa nezaobíde bez antihypertenzív ? ja sa snažím myslieť pozitívne že sa mi to podarí dáko "prekabátiť" 😎 a v tehotenstve by som žiadne lieky nemusela brať. Lebo teraz mám také, ktoré sa v tehu nemôžu. Lebo pokiaľ lekári neobjavili príčinu tak sa fakt ukľudňujem tým, že je to z vyčerpania a treba trošku prehodnotiť priority v živote a nájsť si čas aj na relax a oddych.

kamajka
2. feb 2011

ahojte, neviem sííce presne, čo tu rozoberáte, len tak zbežne som prečítala niečo, ja len, že ja som zdravá ako REPA, a prvé tehu bolo ok do 7 mesiaca, potom som spuchla, bielkoviny v moči, tlak 140/100... druhé tehu - sa zopakovalo to isté, 24 dní som bola na rizikovom a pri treťom záhadne nič 😀. Takže neviem či je preeklampsia podmienená tým, či má mamina pred tehu vys.tlak alebo nie...... 🙂

želám pekný večer🙂

kamajka
2. feb 2011

som to trošku blbo napísala...... 😀
no chcela som vlastne povedať, že mne za normálnych okolností nič nie je, a v tehu som mala preeklampsiu dvakrát.......pri chlapcovi som mala tlak po pôrode SC 160/120...... som myslela,že zomriem.

a teraz neviem, či som to ešte lbšie nenapísala, asi pôjdem už spať 😀

brulka
2. feb 2011

@kamajka 😀 😀 😀 v pohode rozumieme 😉 inac to je dost idndividualne ja som mala 140/100 a bola som uplne v pohodicke ziadna bielkovina, ziadne opuchy to az ked stupol spodny na 110 mi zacali puchnut nohy 😅
@adri27 ano ostal mi ten vasocardin na tlak, ale tlak sa mi zlepsuje postupne po porode. dufam ze ich budem moct casom aspon znizit. lebo ved ostalo mi 10 kg 😅 tak to asi tiez volaco zavazi. ked sa tych kil zbavim (uz som zacala na to pracovat 😀 ) tak snad sa to este o kusok zlepsi. inac tehotenstvo ako take je zataz pre organizmus preto ma v tehu vyssi tlak aj vela zdravych zien co bezne tlak maju uplne v norme. nie u kazdeho to prejde do preeklampsie a nie kazdemu tak vyskoci na konci tehu ako mne. takze sa na to treba pozriet aj tak. inac adri ak beries lieky ktore sa v tehu nemozu tak si davajte s muzikom velky pozor aby si neostala tehotna 😉 . ked sa rozhodnete ze idete pracovat na babtku tak povies lekarke a ti ich vysadia alebo ak bude potrebne vymenia za ine. po cca 6 tyzdnoch sa organizmus precisti a budete moct zacat 😵
na zaciatku vacsinou davaju dopegyt (pretoze metyldopa - ucinna latka dopegytu) je jedina preskusana a overena tisickami zien v tehotenstve. takze prvy trimester ti iny liek nedaju. ak tlak nebude pekny tak v druhom trimestri mozu dat vasocardin alebo inu alternativu, tie su tiez relativne bezpecne!

syslica
3. feb 2011

@adri27 Obávam sa, že MOJE tretie tehotenstvo sa nezaobíde bez antihypertenzív, nie vo všeobecnosti 🙂 . Samozrejme, že najlepšie je bez liekov, aj ja by som si to želala, aj nám všetkým... pokiaľ sa to dá riešiť zdravou stravou, pohybom, relaxom a nestresovaním sa (kým som bola na RD s jedným a v brušku s druhým tak bolo o.k.). Teraz však mám dvoch, v ťažkom období predškoláka a predškôlkara, kopec stresov s menežovaním rodiny a pokusmi zarobiť nejaké to euro... tlak mi stúpa už aj doma a tlakomer sa "prekabátiť" nedá, tak sa obávam, že lepšie to už asi nebude... ☹ Teraz mám tlak 146/95, resp. 141/90, dám si šumivé magenézium a idem trochu pocvičiť...

brulka
4. feb 2011

@syslica neboj sa, tlak je sice vazna vec ale ak sa o nom dopredu vie, tak by to malo prebiehat OK. budes sa musiet vela sledovat a spolupracovat s lekarmi a mysliet pozitivne aby vsetko dobre dopadlo.

lebo to ze tehotenstvo sa skonci bezproblemovym porodom a krasnym zdravym babatkom ti nezaruci nikto a nikdy aj keby si mala tlak uplne genialny. tehotenstvo a porod je do urcitej miery vzdy riziko ako pre dieta tak aj pre zenu. hoci my si myslime ze medicina je vsemocna - nie je bohuzial.

ber to tak ze je X zien ktore o svojom vyssom tlaku nevedia ked otehotnia, ty o nom aspon vies a ked budes tehotna tak sa zase zmeni rebricek hodnot a mozno budes kludnejsia 😉 lebo mam pocit ze u teba hra dost velku rolu stres.