Prenos listeriózy

epoka
5. dec 2020

Zdravím, vopred prosím, aby tie baby, čo sa chystajú ma vysmiať, aby ani ne reagovali. Viem, že mám možno divnu otázku, liečim sa na OCD, kontretne na strach z kontaminácie baktériami. Avšak neviem si pomôcť, či to fakt preháňa v dôsledku mojej choroby, alebo je to opodstatnené. Mam doma 6 mesačne dieťa, celá tá moja choroba vznikla už v tehotenstve keď som sa bála ze sa nakazí listeriou. Po pôrode sa však vsetkobvystupnovalo a bojím sa ze nakazí niekto malú. Preto užívam aj lieky. Moja otázka z nie. Je možné, aby keď svokra doniesla k nám mäso zmrazené v sackoch a neunyla si ruky a chytila dcéru, že mohla na ňu preniesť listerie? Moj kúsok zdravého rozumu mi vraví, že nie. Veď aj mäso kupujeme v mäsiari v sacoch a tiež tm môžu byť a iste si neumyvaju po vyložení nákupu všetci ľudia ruky alebo x ďalších situáciach. Len chcem možno upokojiť, že to fakt nie je reálne. A fakt prosím, blbé pripomienky si nechajte pre seba, áno som viac uzkostliva. A riešim to, len zrejme ešte liečba nezabralo.

drahomirrra
5. dec 2020

@epoka Ahoj, neboj sa, takato moznost prenosu je prakticky nulova. A to viem o com hovorim, ja som mala v tehotenstve vysetrenie na infekcnom prave kvoli podozreniu na listeriozu kvoli syru a dobre pokecala s panom doktorom. Nastastie bolo vsetko v poriadku.

cuttina
5. dec 2020

@epoka ahojky, uplne ti rozumiem, vsetko spustili hormony a teraz z teba hovori choroba. Nakazenie tou cestou, ktoru opisujes, je velmi vysoko nepravdepodobne. Listeria sa vyskytuje v minimalnom mnozstve, je to prisne hygienicky kontrolovane. Skus si viac odpocinut, uzivat si babatko a uzivat lieky, ako to ich naordinoval lekar. Plus dodrziavat, co ti povedal. Neboj, prejde to. Je to namahave obdobie pre kazdu mamicku, kazda sa velmi bojime a u teba je to este o trosku horsie kvoli OCD. Pevne verim, ze pri spravnej liecbe sa ti to coskoro upravi. 😊♥️

drahomirrra
5. dec 2020

@epoka A tu nie je nic k smiechu. OCD je choroba ako kazda ina, len je velmi vycerpavajuca. Je skvele ze svoju diagnozu riesis ❤️❤️ Nech liecba dobre a rychlo zaberie, si najlepsia mamina pre svoje dietatko ❤️

epoka
autor
14. dec 2020

@cuttina veľmi ti ďakujem za povzbudenie a pochopenie, skutočne je to pre mňa veľmi náročné 😥 ďakujem ešte raz ❤️

epoka
autor
14. dec 2020

@drahomirrra ďakujem aj tebe za podporu a pochopenie 🙏❤️ môžem vedieť co ti povedal vtedy lekár k tej listerioze, keď ste sa o tom rozprávali? Aký syr si zjedla? Vopred ti ďakujem. Práve také skúsenosti z praxe mi pomáhajú v boji proti tomuto hnusnemu strachu 😥

drahomirrra
14. dec 2020

@epoka No u mna bol realna obava, zjedla som (truba pazrava tehotna) korbaciky, potom ma zacalo prehanat a az neskor, som si na obale precitala, ze boli nepasterizovane. Zle bolo celej rodine. Lekar, stary skuseny infektolog ma upokojil, ze listerioza zas nie je bezna vec a listerie nie su vsade. Stat to v obchodoch kontroluje. Vraj sa realne treba bat mlieka z fariem, syrovych vyrobkov na pofidernych trhoch, co ani nevies kto vyraba, ovcej bryndze na salasoch. Dokonca mi povedal, ze on by sa nebal ani tataraku a sushi. Samozrejme, take som nejedla. Pokial take nepapas, je to ok. Zobral mi krv na protilatky, aj PCR test na listerie. Vsetko negativne. Takze korbaciky boli evidentne skor stare a odlezane, ako s listeriami. Bala som sa strasne, bola som v 17 tt. Ked uz mas babo na svete, nemas sa coho bat. Lieci sa uplne bezne ATB. Problem je to iba a vylucne pre tehotnu zenu. Uz nemusis mat vobec strach. 🙂 Vela zdravicka 🙂

epoka
autor
14. dec 2020

@drahomirrra vďaka bohu, že všetko dobre u teba dopadlo 🙏🙏🙏 ja som písala aj Krcmerymu 🤦‍♀️ a taky bol ochotný, že sa skutočne mojim mailom zapodieval a tiež vravel, že u nás je listeeioza v 95 percentách v nepasterizovanom mlieku a nie v mäse. Ja sa bojím veľmi dotknúť čohokoľvek, že čo ak niekto predtým to chytil a nemal umyté ruky od mäsa. Manžel keď zje šunku a chytil ju do rúk, musí si ísť umyť ruky, pričom viem, že takto fungujú bežné domácnosti. Ú mňa to fakt prerástlo do OCD. Teda skutočne ak sa dotkne zamrazeneho mäsa v sáčku nic neprrenesiem? Ja napr. Aj keď platím peniazmi v obchode, tak sa potom snažím ničoho nechytat. Vobec si neviem predstaviť ísť napr. V lete niekde na terasu sadnúť, zaplatiť peniazmi a potom chytať malú, keď nemám pri sebe vodu a mydlom 😥 je to strašne, tak veľmi chcem normálne fungovat

epoka
autor
14. dec 2020
epoka
autor
14. dec 2020

@drahomirrra toto sú moje ruky, čo si stále umývam 😥😥😥

1mina
14. dec 2020

@epoka ja normalne rozmyslam ze mam rovnaky problem ako vy 😏 normalne som posadnuta tiez presne u nas si musi kazdy umyt ruky od masa v sacku mrazeneho, ako vsetko umyjem a vycistim ked varim maso ani nevravim, ruky mam pdoobne, ja donutim muza umyt si ruky aj hned ako si da varit vajicka napr lebo sa bojim ze na obale vajicka bide salmonela a chyti malu a nakazi sa 🤦‍♀️ tiez mi to leze na nervy ze nie som normalne ale neviem ci pomoct

drahomirrra
14. dec 2020

@epoka Pozri, je to diagnoza, liecbu uz mas. Podstatne je, aby dobre zabrala. OCD je presne o tom, ze ta tu mozeme vsetky presviedcat, pokial si to ty nenastavis v hlave, ine to nebude. Zdravy clovek s normalnou imunitou sa proste takychto patogenov nemusi bat. Antibiotika ich hravo zvladnu. Prajem ti vela sil. Porad sa so svojim psychiatrom na co najlepsej liecbe. Bude dobre. A obycajny antibakterialny gel na ruky pouzivam vsade aj ja. A ked ruky vasto umyvas, tak si daj k mydlu do kupelne aj krem na ruky s pumpickou, rovno si ich po umyti nakremuj. Budu vlacnejsie.

cuttina
14. dec 2020

@epoka moj kamarat mal toto iste a diagnozu OCD. Prerastlo mu to v ciste sialenstvo, ale to len preto, ze to neriesil. Trvalo rok, kym sa mu vsetko upravilo. Bral lieky, chodil na terapie, ale najdolezitejsie bolo, ze sam so sebou cvicil. Napr. vystupili sme z auta a on ho musel vyzdy x-krat obehnut a vyskusat, ci su vsetky dvere zamknute. A zrazu sa zacal snazit to nerobit. Bolo to velmi tazke (normalny clovek mozno ani nepochopi), ale casom sa to velmi zlepsovalo. Zacalo mu to tiez umyvanim ruk a prilisnou hygienou. Ja som sa o tom bavila s jednym psychiatrom a on hovoril, ze mierne OCD ma velmi vela ludi v istych fazach zivota. Len to netreba nechat prerast do neunosnej podoby a co najskor riesit. Moc ti drzim palce. V tvojom pripade je podla mna stastie aj to, ze ti v tom zohravaju ulohu tehotenske hormoby. Po porode a kojeni bude lepsie. 🙂

zuba1987
15. dec 2020

@epoka ahoj, v tehotenstve som si presla niecim podobnym (plakala som v kuchyni co som sa bala otvorit chladnicku lebo mal v nej muz sunku z pultu, vsetko som uplne rozvarila, umyvala aj pohare so zavaraninou a konzervou nez som to otvorila), trochu mi to ostalo.
Listeria je nebezpecna pre tehotne, narodene babo uz neohrozi.
Tiez som bola u infektologicky a bola ochotna, velmi mila, vysvetlila mi ze kazda infekcia potrebuje na prenos infekcne mnozstvo, teda pocet bakterii musi byt dostatocny aby sa spustila choroba, co u listerie treba vyslovene zjest kus dacoho. Ten prenos sliznicou oka co je v literature to je take kedna bitunku niekomu nastrieka liter krvy do oci.
Treba doverovat imunite a okolo pol roka uz ma drobec imunitu vlastnu a velmi rychlo sa vyvija a buduje, potrebuje podnety aby sa spravne vytvorila.
Drzim palce, je to boj, kto nezazil nepochopi.

epoka
autor
15. jan 2021

@zuba1987 presne, ta šunka z pultu je problém pre mňa aj doteraz. Kupujem výlučne vakuovo balenu. My mame od svokrovcov domáce mäso, ktoré je za mrazené v sackoch. A je pre mňa extrém, keď to pripravujem, keď sa to roztopí a vyberám to to sáčku, dávam pozor, aby som nekvapla mimo hrnca. Mäso krajam len v rukaviciach a denko, nôž oplachnem, potom s hubkou umyjem, ktorú hneď vyhodím, prelejeme to horúcou vodou a tak dám ešte do umývačky. Ako Procedúry masaker. Teraz keď to po sebe čítam, tak mi je normálne to seba zle, že je to choré. Ako si sa toho zbavila?

epoka
autor
15. jan 2021

@drahomirrra ďakujem veľmi za podporu. Mam lepšie a h orsie obdobia, teraz je zasa zle a mam pocit, že je listeria všade. Závidím ľuďom, ktorí vedia normálne fungovať. Tak veľmi by som ešte chcela bábätko a tak sa bojím čo zas bude.

epoka
autor
15. jan 2021

@1mina ako na to reaguje manžel? Chce si ruky umývať? Môj je z toho na nervy, keď ho vkuse upozorňujem. Co robite pre zlepšenie? Tiež si po všetkom umývate ruky?

1mina
16. jan 2021

@epoka no sak umyje si aj ked niekedy tiez zanadava 😂 horsie je ze mna netrapi tak len listeria to je pre mna len jedna z veci 🤷‍♀️ mna trapi salmonela na obale od vajicok, trapi ma.korona z nakupu a milion podobnych veci 🙈

epoka
autor
16. jan 2021

@1mina jasne, aj rôzne bakterie na povrchu peňazí, salmonela na vajíčkach, toxoplazma na zelenine. Ja si umyjem ruky aj keď sa nalojemnzvflasexktlri som kúpila v obchode,ebo neviem kto ju predtým akými rukami chytal 🤔😥

epoka
autor
16. jan 2021

@epoka na pijem z fľaše tam malo byt 😀

1mina
16. jan 2021

@epoka inak ja som.napr.zistila teraz v druhom tehu ze som medzi prvym a druhym tehu prekonala toxoplazmozu 🤷‍♀️ ani som nevedela a to ja mega doma umyvam zeleninu a ovocie a vsetko... skor na navstevach mavam z toho tiez stres ked vidim ako malej oplachnu 5 sekund pod vodou hrozno a daju jej ho 😂 niekedy som ho potom.prva olizla a tak jej ho dala 😂 no ale kazdopadne zavidim babam ked dokaze vedia nerozmyslat nad takymk vlboatami ako ja stale coho sa kto kde chyti a neumyje sa a da neumyte veci alebo nove malej a tak.... dufam ze pri druhom dietati ma to trocha prejde lebo ak nie tak sa zblaznim z toho 🙈

epoka
autor
16. jan 2021

@1mina jemine, to mi nenapadlo, že dôjdeme aj do toho štádia, že na návštevách hej budú dávať jedlo 🤦‍♀️ ja som sa dnes pochytila s manželom, lebo kúpil parky z pultu (pre mňa nočná mora), a keď ich krajal neuvarene, neumyl si ruky a po chytal všetky kľučky na skrinkách v kuchyni. Nechápe prečo stresujem, že síce parky nemusia byť listeriou napadnuté, ale teta v obchode predtým mohla chytať surové mäso a chytila tie parky aj sacok🤦‍♀️ stále si vravím, že ľudia s babatkami bežne kupujú takéto výrobky a iste si nezmyju ruky.. Neviem si však pomôcť. Ty si teraz tehotná? Ako to zvladas? Skúšala si to aj riešiť so psychológom?

amalka1991
4. feb 2021

@epoka moja ja som na tom horšie. Som tehotna a šialene ocd z listerie. Čiže v mojom prípade reálne existuje riziko že listeria niečo poserie. Nevládzem už dalej

zuba1987
4. feb 2021

@epoka ahoj, uplne som sa toho nezbavila asi dodnes, ale pomohli mi cvicenia pre tehule kde som videla ze ostatne baby funguju normalne a ja jak sibnuta... ze normalne piju z nachystanych poharov, prip. si vyberu nieco zpomedzi zubov, posuchaju oko...to ja len s cerstvo vyumyvanymi rukami som bola schopna... a ked sa drobec narodil, a mal ten mesiac prvy (kedy sa ma dodrxiavat zvysena hygiena) za sebou, ostupne sa to zlepsovalo, i ked dodnes mu cochrem ruky aj sebe ked ideme z ihriska (teraz aj dezinfikujem kvoli korone).

epoka
autor
5. feb 2021

@amalka1991 mne to začalo práve v tehotenstve, dovtedy som nikdy nič podobné neriešila. Nejedla som nikde nič, len ja co som si pripravila, predtym však som zmyvala hrnce a barwchy aj keď boli umyté, rozvarila som skoro všetko, aby to bolo určite uvarené. No masaker

epoka
autor
5. feb 2021

@zuba1987 super, ze ta to postupne opustilo. Mne to trvá ďalej, hoci má dcérka 9 mesiacov. Keď jem šunku, hneď si umyjem ruky, nechytim sa ničoho. Zbytočne si budem hovoriť, že milióny ľudí fungujú normálne a nič sa nestane.

amalka1991
5. feb 2021

@epoka hej poznám to, škoda že ti to pokračuje lebo nemáš už na to jediný ani najmenší dovod keďže to ohrozuje hlavne tehotné a plod

epoka
autor
5. feb 2021

@amalka1991 myslíš, že by sa dcérka nemohla nakaziť, ak by ju chytil manžel, ktorý predtým jedol slaninu a neumyl si ruky?

zuba1987
5. feb 2021

@epoka nie tak by sa nemohla... musela by ju zjest... inak ak by sa 9m dieta nakazilo, ani to nespoznas, max sa redsie pokaka... mne na infekcnom vraveli ze od 6m to dieta nijak neohrozuje... casto to znasa lepsie ako dospeli

amalka1991
5. feb 2021

@epoka nie, ta dávka musí infekcna a toto asi ťažko 😁

epoka
autor
7. feb 2021

@zuba1987 naozaj? Je pravda, že som všade pátral na internete aj v zahraničných zdrojoch o nákaze deti a je ich minimum. Napriek tomu to hlava nechce prijať a veľmi sa bojím, že ju nakazím. Myslíš, že aj keby mi na žen spadla kvapka mäsa a dcéra po nej prejde a olizne ruku, tak by sa nenakazila?