Pretrvávajúce afty v ústach

mai_nka
21. sep 2018

Ahojte,

chcem sa len spýtať, či niektorá z vás mala/má rovnaký problém. Mám 21 rokov a posledné, hlavne tri roky, ma trápia afty. Spočiatku to bolo znesiteľné, ale momentálne to už neviem vydržať. Afty sa vytvoria hocikedy a vždy inde. Momentálne mam tri, dve tesne pod perou z vnútornej strany úst a jednu na ďasne pri zube a je taká bolestivá, že nedokážem ani otvoriť ústa. Z lekárne som už vyskúšala asi všetko, nič nezabralo. Vitamíny beriem, nepomáhajú. Vyšetrili ma na imunológii, prešla som si pol ročnou terapiou Imunorom aj inými imunologickými liekmi, no nepomohlo. Imonologické testy dopadlo v norme. Liečim sa na poruchu štítnej žľazy, no beriem lieky a môj stav je stabilizovaný. Zubár mi odporučil ústnu vodu, no nepomohla. Skúsila som aj zubnú pastu bez fluoridov, no to nemalo žiaden význam. "Domáce" recepty ako soľ či cesnak nepomáhajú. Všeobecná lekárka mi predpísala jódovú vodičku, ktorá pomôže akurát tak na hodinku, no afty pretrvajú aj dva týždne.

Neviete, prosím vás, akému lekárovi by som ešte mala zájsť? Poprípade, čo pomohlo vám? Budem vám veľmi vďačná!

jasminka7
21. sep 2018

Znamy to mal a nasledne mu zistili cukrovku. Akonahle sa cukor poriesil (zacal si pichat inzulin), afty presli. Netvrdim, ze je to Tvoj pripad, ale dala by som sa testnut.

dominika7990
21. sep 2018

Skus sa popýtať svojej dr na isoprinosine sirup.je to na posilnenie imunity. Možno pre dospelých je niečo iné. Ten dali dcérke keď mala ako päťmesačná afty ktorej sme sa nevedeli zbaviť mesiac a stále sa zväčšovala a objavovala ďalšia. Po liečbe jej zmizli za cca dva týždne a už sa neobjavili. Plus si nasaď pyridoxin. Možno to aj tebe pomôže 🤷🏼‍♀️

mai_nka
autor
21. sep 2018

@jasminka7 uff tak to dúfam nie...dá sa to otestovať aj inde ako u všeobecného lekára? lebo moja doktorka nie je príliš ochotná, keď k nej príjdem hoci aj so zápalom pľúc tak som simulant :(

mai_nka
autor
21. sep 2018

@dominika7990 ten sirup som skúšala a nič :( pyridoxin je niečo ako vitamín? užívaam momentálne Bečko

lejka01
21. sep 2018

Ja tym trpim uz asi 8 rokov, zaslo to az tak daleko ze som mala aj 10 aft v ustach a vsade a ani som nemohla hovorit poriadne ani jest...proste masaker, u mna nasli pricinu, som alergicka na mlieko a vsetky mliecne vyrobky vratane keksikov 😦 takze ked som pazrava a zjem mliecne tak hned viem ze behom 2 dni budem mat afty...pri prvom tehu sa mi to uplne stratilo a teda vyslovene som ZRALA vsetko mliecne a potom sa to hned vratilo..teraz som druhy krat tehu a zatial sa mi robia afty / aj teraz mam 3 a 1 velky na pere/ ....ja som sa s tym naucila zit 😂...proste viem ze ked laktoza tak musim si dat tabletku...no a este sa mi vzdy urobia ked mam oslabenu imunitu...a ani imuno preparaty nepomahaju...inak ani nic z lekarne ani podla babskych receptov ale niekedy som vyplachla usta s domacou palenkou a to trosku pomohlo

lejka01
21. sep 2018

Isoprinosin som brala aj ja, boli to tablety

rita86
21. sep 2018

@mai_nka aj ja som mavala afty, jednu za druhou a niekedy som nemohla ani jest od bolesti. 😥Pred tym som pouzivala propolisovu tinkturu ale to trvali tyzden a dost stipalo. Vyskusala som prirodnu kozmetiku, dala som si first a zub. pastu z aloe a afta bola za necele 2 dni fuc. Kedze pouzivam tu pastu uz stale nove sa nerobia 😊

mai_nka
autor
21. sep 2018

@lejka01 to ti zistili u alergologa? z takych tych testov čo ti nakvapkaju nejake kvapky na ruku a pichnu do toho? pretože to mi robi pravidelne a vždy to je v pohode, som alergicka akurat na prach a travu a na to mam lieky, takže neviem :D 🙂

pieces
21. sep 2018

Mne sa afty robia keď som v strese a tiež keď jem sladké... Odkedy používam pastu Parodontax sa to výrazne zlepšilo, tiež mi pomáha keď jem veľa slnečnicových semiačok...

mai_nka
autor
21. sep 2018

@rita86 nevieš presný názov tej pasty? mam veľmi citlivé zuby a používam sensodyne ale nezdá sa mi, že by to nejako pomáhalo, tak skúšim už hocičo iné len aby mi toto prešlo :(

mai_nka
autor
21. sep 2018

@pieces mne sa vytvoria hocikedy, je jedno čo jem a aj keď sa obmedzujem, tak sa vytvoria...mala som tri týždne pokoj a myslela som, že konečne vitamíny účinkujú a pred troma dňami aha tri afty...

lejka01
21. sep 2018

@mai_nka ano u alergologa presne tie kvapky na ruku, tiez mi brali krv / uz si nepamatam kvoli comu/ vtedy mi tak vysla aj alergia na kuracie maso a histaminova int. to som ale dodrziavala len chvilu, teraz nemam pocit ze by boli spustacom aft...u mna je to vyslovene laktoza a oslabeny imunitny system...skus ist k alergologovi...ja som cely zivot jedla vela mliecnych vyrobkov a aha ako som dopadla 😕...mozno si este na nieco ine alergicka a to ti sposobuje afty a do toho oslabena imunita

dominika7990
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mai_nka
autor
21. sep 2018

@lejka01 robili mi testy na imunitu a je to v pohode, beriem na ňu aj vitaviny, tak už neviem čo by pomohlo...tie testy s tymi kvapkami mi robi pravidelne každy rok, tak asi to nebude v mliečnych vyrobkoch :/

dominika7990
21. sep 2018

https://www.magister.sk/produkt/detail/produkty... Tu máš o tom je to vlastne vitamin B6 len neviem aké dávkovanie pre teba lebo dcérka brala vtedy pól tabletky denne.

kacenka255
21. sep 2018

mojmu malemu sa prestali robiť afty keď som vylúčila med a cukor a nahradila ho xylitolom.

mai_nka
autor
21. sep 2018

@dominika7990 v tom vitamíne B je písaný aj pyridoxín, len neviem či je tam v takom istom pomere ako v tomto lieku...asi to vyskúšam, ďakujem

a_lexie
21. sep 2018

@mai_nka bratovi sa takto prejavila alergia na mliecnu bielkovinu. Takze vlastne nemoze nic mliecne, ani bezlaktozove. Ako zacal dodrziavat dietu, afty sa upravili. Ale ked je chory, alebo ma stres, ak sa mu vyhodia zas. Tiez mu nic nezabera, skusal ustne vody, pasty, u zubara bol vareny, peceny. Tiez bral x vitaminov, zabrala az uprava stravy. Ak ma afty akutne, ako tak mu pomaha propolisova tinktura, alebo gingivalisova tinktura. Ale tiez len na chvilu, aby sa mohol aspon najest.

savmebej
21. sep 2018

@mai_nka dcerka ma cukrovku a mala ich casto...vela b vitaminu,panthenol na cmulanie,alebo isoprinosine(imunolog),to pomohlo lebo su herpetickeho povodu

savmebej
21. sep 2018

@mai_nka aj moja lekarka je taka ista

pieces
21. sep 2018

@mai_nka ešte som si všimla, že sa mi zvyknú tvoriť pred menštruáciou, akoby som mala vtedy oslabený organizmus, skús odsledovať či to nie je v tom čase. Mne pani doktorka na alergo zistila (mala som vtedy nejaký akútny problém - možno by ma bolo treba otestovať ešte raz), že mám podľa všetkého histamínovú intoleranciu, čo má dopad na predmenštruačný syndróm a zhoršuje ho, takže zrejme preto práve v tom čase mám oslabený organizmus a tvoria sa mi vtedy afty, niekedy dokonca aj herpes...

dominika7990
21. sep 2018

@mai_nka inak ten isoprinosine si ako dlho brala? Lebo dcérke som ho dávala cca 3- 4 mesiace. A inak teraz som pozerala fórum a tam typek píše že dr mu dala na afty tiež ten pyridoxin a 3x denne

dominika7990
21. sep 2018
mai_nka
autor
21. sep 2018

@a_lexie jedenie je momentálne tiež najväčší problém...ide to všetko cez bolesť, z ktorej ma bolia až zuby a hrdlo :( a alergológ mu urobil sám od seba testy alebo na vašu žiadosť? niektorí doktori nie sú príliš ochotní a všetko ofrflú, čo navrhnete sami...

mai_nka
autor
21. sep 2018

@pieces keď teraz hovoríš o tej menštruácii, afty sa mi vytvorili akurát vtedy keď som to dostala...nikdy ma nenapadlo spojiť tieto dve veci...musím to odsledovať, či sa mi afty vytvoria aj ďalší mesiac...môj alergológ je dosť ufrflaný a neviem či bude ochotný mi spraviť nejaké testy naviac...nevieš o nejakej inštitúciie kde robia takéto testy aj za poplatok?

mai_nka
autor
21. sep 2018

@dominika7990 netuším ako dlho som ho brala, ale viem že to nepomohlo...ale nebolo to myslím také dlhé obdobie...super, tak určite ten pyridoxín skúsim zohnať

pieces
21. sep 2018

@kacenka255 no presne, cukor oslabuje imunitu a oberá telo o vitamíny

pieces
21. sep 2018

@mai_nka moja lekárka tiež nie je ochotná... Pri poslednej kontrole som jej spomenula, že mám pocit, že mi asi robí problém lepok možno aj mlieko, že mám stále vyrážky, ktoré sa mi zapaľujú (a to už mám 37) a ona na to, že mám oslabenú imunitu a alergiu na zlatého stafylokoka, tak že to je tým, nechala som to potom tak, nejak mi vtedy táto odpoveď od nej stačila, no vidím, že to nie je dobre, budúci týždeň idem zas na kontrolu a priamo sa jej opýtam či ma môže otestovať práve na lepok a mlieko, ak to zahovorí tak jej zrejme poviem, že skúsim iného alergológa, ktorý mi snáď pomôže... niečo mi predsa tú imunitu oslabuje... A odkedy používam zubnú pastu Parodontax (už ozaj dlhodobo), mám tie afty o dosť lepšie, nedám na tú pastu dopustiť...

pieces
21. sep 2018

@mai_nka neviem odkiaľ si ale sú laboratória, ktoré robia rôzne testy z krvi, no asi sa to nedá cez poisťovňu, sestra takto bola v Košiciach s dcérou kvôli lepku... Ak ma moja doktorka budúci týždeň zamietne otestovať, zvažujem ešte túto možnosť

mai_nka
autor
21. sep 2018

@pieces presne ja mám taky istý problém s lekármi...som z Bratislavy, takže tiež popremýšlam nad takouto možnosťou...a konkrétne ktorú radu z Paradontaxu používaš?