Problém so stravovaním po operácii žlčníka

julka828
28. jan 2019

Prosim o radu. Som cerstvo po operacii zlcnika. V nemocnici mi dali papier s takou setriacou dietou. Aj lekarka pri prepusteni povedala len ze nezjest vsetko co zje mna. No mne sa zda ze by som mala dodrziavat prisnejsie pravidla ohladom jedenia. Problem je i v tom ze ja sa bojim zjest hocico hrozne sa bojim ze mi bude zle. Pprosim o radu ako ste sa stravovali a ako dlho. A ci ste vobec niekedy zacali jest rovnako ako predtym? Kavs"nezdrave"veci

ukulela
28. jan 2019

@julka828 ja som bola na jednodnovej chirurgii. prvy den bez jedla, na druhy par piskot, alebo stary (rozumej nie cerstvy, ale dvojdnovy rozok), a potom postupne - vyvar klasicky s rezancami, rozok so sunkou, nic mastne, nic vyprazane (to ale u nas nevedieme), ... nic, co by ta nafukovalo, naduvalo. mna operovali v polke novembra (ci koncom - opredminuly rok, preto nepamatatm presne), a na vianoce som aj kapustnicu kostovala, aj salatu kusok ,,, zakze ber to s mierou, neprehanaj a na zaciatok nic "zduvacie a drazdiace". drz da a neboj, bude dobre uz teraz.

julka828
autor
28. jan 2019

@ukulela dakujem som z toho cela nestastna. A ka va ? Vino ? To si niekedy este mozem dat ?

ukulela
28. jan 2019

@julka828 v pohoe. teraz este par dni pockaj a potom v pohode. ja som po tyzdni od operacie uz bola v robote a tam kavy pijeme na litre 🙂 vino sice kvoli soferovaniu nepijem, ale v pohod etiez po par dnoch. ono telo sa musi naucit tu zlc netvorit do zasoby, ako to bolo doteraz, ale "just-in-time" vtedy, ked je ju akurat treba, preto s tym mastnejsim len pomaly a naozaj nie vela. ale ja napr maslo jedavam bezne a teda dost, namiesto tatarky kyslu smotanu a tak ... ako vyprazany syr s hranolkami z fritaku a tatrkou by som asi ani teraz neriskla, ale z toho mi byvalo zle aj so zlcnikom 🙂 ale hranolky z rury v pohode. celkovo som z vyprazania presla na pecenie na plechu na papieri. (aj ryby, zemiaky, ....) vyprazam raz do roka pre chlapa rezne, viac nam netreba, bociky a klobasy u nas tiez velmi neficia, ale ostatne po troske pomaly v pohode, ja som sa dlho pozorovala - a ked ma pichlo, tak som si dala pohar pepsicoly a to mi stacilo 🙂

tosomja
28. jan 2019

Som 15 rokov po operacii. Dva tyzdne od operácie som uz nedodrziavala dietu z papiera, lebo by som asi uz nebola. Bolo tam voda, trojdňové pečivo. 😁 jasne, ze som sa bala jest kapustu, uhorky, papriku. Ale casom sama zistíš co ti robi zle. Mozem kavu, mozem pikantné, aj mastné, mozem zeleninu rôznu, aj ovocie. Alkohol... Nic mi nevadi, ale zase to neznamená, ze sa prezieram. Tak ako si davame pozor pri dojčení, aj tu mozeme. Všetko s mierou.

siska53
28. jan 2019

@julka828 ja som dojcila, takze som.postupne skusala a cca po mesiaci som.jedla.normalne. lenze ja som ani predtym nemala nejake velke problemy, cize ja sa stravujem normalne, mna akurat obmedzuje histaminova intolerancia, cize mala by som drzat zas inu dietu.. co je pre mna tazke..

Ale su ludia, co musia drzat dozivotnu dietu aj po vybere, kazdy sme iny.. mna jedine trapili rano asinrok necakane stolice..prosto zrazu to na mna doslo a musela som ist,inak by som sa poka....

julka828
autor
28. jan 2019

Ale dat si napriklad nejake obzerstvo ze najest sa "doprasknutia" zrejme uz nikdy nebudem moct. Nemyslim kazdy den ale proste raz za cas. Vsetko teraz sledovat a bat sa aby som nezjedla niecoho vela a neprisli bolesti. Dufam ze si casom nato zvyknem. U nas sa praveze robia dost take veci aj slane aj korenene maso vselijake atd. Cize si musim varit samostatne

marfikchov
28. jan 2019

Mňa operovali 3.9.2017, a asi mesiac som si dávala pozor, po mesiaci som jedla normálne, len som papriku 'citila' dlhšie, ale teraz už ani to

zveva
28. jan 2019

@julka828 ked vybrali mame, tak po tyzdni aj zabudla a zjedla klobasu...ked to povedala na ko trole dr., len krutil hlavou a ked vybrali mne, tiez som po cca tyzdni o nicom ani nevedela...jem kolko chcem, co chcem a kedy chcem. Absolutne ziadne obmedzenia! Lenze kazdy organizmus je iny...zistis casom

iveta7677
28. jan 2019

@julka828 ja som 3 roky po operacii zlcnika a ja jem vsetko uplne vsetko.

julka828
autor
29. jan 2019

@zveva a ani raz vam nepridlo zle ? Tazkosti? Nebali ste sa zacat jest hocico a hocikolko?

hettinka
29. jan 2019

@julka828 držala som dietu rok takú prísnejšiu, ale nie všetko zasa len na vode a pare, ako píšu. Len nie rezne a majonézové šaláty, čokoládu, sladkosti, smotanu. Zle mi robil aj pekárenský chlieb, takže som jedla len rožky a doma upečený chlieb, a vraj sa môže skúsiť kváskový chleba.
Teraz už jem celkom normálne, dávam si pozor len na šialené kombinácie a občas mi je aj tak zle ... dám si kvapky od žalúdka a idem ďalej. Nemôže sa človek stále len báť a sledovať.
Bolesti asi nedostaneš, v najhoršom prípade sa povraciaš.

julka828
autor
29. jan 2019

@hettinka a rezne a salaty si uz teraz sem tam das alebo ani po roku nie ?

bibiankaka
29. jan 2019

Mňa operovali 11.12.2017 , na Vianoce 2017 som už zjedla kúsok šalátu a rezník mini 🙂 na začiatku ma občas prehnalo z mastného cca mesiac - dva a potom v pohode. Zjem všetko, pijem aj víno, každý deň kávu, aj mastné si dám ,... vyslovene z čoho mi je ťažko je surový cesnak a surová cibuľa, prípadne keď zjem niečo už ozaj mastné a ťažké, ale to myslím že je ťažko každému 🙂 Ten prvý mesiac som sa snažila dávať si pozor a potom to už šlo keď som zistila že mi nič nevadí 🙂

bibiankaka
29. jan 2019

a ešte doplním, jedávam aj korenené, aj štiplavé, aj sa najem do prasknutia občas, občas to aj z alkoholom preženiem :D všetko je v poriadku ... takže netreba hádzať flintu do žita. Každý organizmus je iný ... niekto musí diétovať do konca života a inému nevadí nič. Musíš len odskúšať postupne.

julka828
autor
29. jan 2019

@bibiankaka dakujem. Mam aj dilemu operovana som bola 25.1.a 15.2 mame ist na welnes pobyt s ranajkami formou bufetovych stolov neviem ako tam vydrzim neopraskat sa vsetkych tych dobrot a ci tam vobec ist 😕 a penazi to stoji dost a co si z toho vobec budem moct dat no

natali8581
29. jan 2019

Mňa operovali koncom júna minulého roka...asi tak dva týždne som sa šetrila...ale potom som to uz nevydržala...asi po mesiaci som už jedlá úplne normálne....vyprážaný syr s hranolkami, mastné, kapustu... všetko...a nikdy som.nemala bolesti...a sem tam sa mi ,, podarí'' najesť sa si prasknutia 😁😁😁

hettinka
29. jan 2019

@julka828 občas už aj rezeň dám, veľmi zriedkavo. Ber to pozitívne, aspoň sa naučíš zdravšie jesť.

ukulela
29. jan 2019

@julka828 neboj a neprehanaj. aj reyen si das, aj tatarku, ... ja som po operacii nemala bolesti. np ten wellness - tam sa krot.

julka828
autor
29. jan 2019

@ukulela ved to sa bojim ci sa zvladnem ovladnut natom pobyte no radsej asi budem musiet ak pojdeme

zveva
29. jan 2019

@julka828 nie. Ani raz. A ze nemam zlcnik ani neviem. Rezervoar zlce sa znovu vytvori

st44
2. feb 2019

Aj ja som uz par rokov po operacii. Keby nemam jazvy tak ani nevien ze nemam zlcnik. Asi tyzden po operacii som mala dietu a odvtedy jem co chcem a kolko chcem. Akurat nemozem klobasu, ale to az ked som bola tehu tak mi uskodila a odvtedy ju nemozem. A vianocny majonezovy salat mi dlho travi. Inak jem vsetko bez obmedzenia. A po rannej kave si rezervujem zachod, to ma prezenie potom uz fungujem normalne

julka828
autor
3. feb 2019

@st44 a boli ste tehotna po vybrati zlcnika ? Nerobi to problem pri tehotenstve alebo porode ?

st44
3. feb 2019

@julka828 teraz ma mala 1rok a 4 mesiace. A operaciu som mala asi pred 5 rokmi. Tehotenstvo som mala ukazkove vobec som nevracala ani v prvom trimestri. Az na tu klobasovu epizodu, ale to bola moja chyba. Aj v tehotenstve som jedla cokolvek. Aj hranolky aj pizzu, a nie ze kusok, ale riadne celu. Ani po porode ziadne problemy, normalne sa najem. Akurat ked budes kojit, tak musis davat trochu pozzor na to co zjes kvoli mliecku, napr. kapusta by mohla to male naduvat. Ale ja uz nekojim tak sa normalne najem ako kazdy iny normalny clovek.

julka828
autor
3. feb 2019

@st44 no z kojenim pri prvom nebol problem nakolko sa mi nerozbehlo mlieko. O to ani tak nejde len ci priklad ak o par mesiacov otehotniem ci to nebude problem 🙂

st44
3. feb 2019

V com by mal byt problem?

julka828
autor
3. feb 2019

@st44 no priklad rozne tehotenske chute maskrtenie. Trochu vacsie porcie... ci mi to nebude robit problem. Ked uz tak dobre nemusi travit.

hennyinnsbruck
3. feb 2019

1 tyzden som mala dietu a potom som skusala.. Musis sama skusat co smies a co nie👍 ja mozem vsetko napr, moja mama ziadne rajciny a vsetko supkate a mastne..

st44
3. feb 2019

@julka828 jedla som na co som mala chut a nic mi neskodilo. Ako tu pisu baby musis si sama na sebe vyskusat ci ti nieco bude skodit. Ale si myslim ze ak si doteraz mohla vsetko, budes moct aj potom. Ja na sebe rozdiel necitim, jem co chcem tak ako pred operaciou. Neboj sa toho.

chanttal7
3. feb 2019

Ja som 5 rokov po operácii žlčníka. Ale dodnes keď sa najem ani nie 10-15 minút,po jedle už okamžite letím na WC. Najhoršie je to v robote

ukulela
3. feb 2019

@julka828 mna operovali v novembri a v januari som otehotnela. mne sa pocas tehotenstva v mieste vpichu urobil malicky pruh - ale mozno aj skor po operacii, len som to nevedela (lebo som skoro dvihala starsieho co na mne visel a ja blba som mu nevedela odmietnut), alebo sa mi to mohlo urobit v tom januari, ked som mala ozaj ale ozaj silny kasel, az ma rebra boleli z kaslania - takze toho sa neboj a spominam to len na ukazku a v pohode som s tym prezila tehotenstvo aj porod aj dalej fungujem a ked dokojim, sti to mozno dam zoperovat a mozno nie.
mne to doktor vysvetloval tak - normalne sa zlc tvori do zasoby do zlcnika a v pripade potreby sa vyvrhne z neho von. ale ked zlcnik nemas, tak sa telo nauci tvorit zlc akurat vtedy, ked je potrebna, skratka nic na sklad, vsetko hned na objednavku.
ty neries porcie atd. jasne, ze po operacii nebudes dlavit hranolky, vyprazane syry a tatarsku kazdy den, ani kazdy druhy. ale ja si dam aj opekane zemiaky, aj grilovany encian. ale skratka uz viem, ze sa ku svojmu telu musim spravat zodpovednejsie, ked nechcem mat 130 kilo a umriet v 50ke. v prvom tehotenstve som nejako pribrala ani neviem ako vyse 20 kilo - pri 20 som sa prestala vazit, tak to mhlo byt aj 24 tipujem - ale to len a len preto, lebo som zacala jest pecivo. pri druhom - po operacii - som pribrala ukazkovych peknych 14 - a nijako som sa neobmedzovala, len som sa snazila jest viac zeleniny a ovocia a to ma zasytilo. BTW, tehotenstvo nie je dovod na "trochu vacsie porcie" - bacha na to!
a este k diete - ono mne nerobi aktualne problemy nic (teda skvarky nedlavim po nociach, ani halusky nepolievam vypekom zo slaniny a klobasu len degustacne)- moja svokra, co ma vybraty zlcnik od 20 rokov ma problemy s paprikami (naduvaju ju) a este s par druhmi zeleniny- ked sa neovladne a zje, boli ju brucho, ale jednak je to jej chyba, lebo vie, ze nesmie, a druhak by som to nespajala so zlcnikom, mozno skor so zaludkom, neviem ...
hlavne sa neboj, nemedituj nad tym, pocuvaj lekara a dodrzuj jeho rady. to, co ti povie, nie, co ti tu mlatime do klavesnice my.