Problémy po odstránení žlčníka

weba
18. feb 2019

Ahojte,

potrebovala by som poradiť. Som po laparoskopickej operácii žlčníka 9 mesiacov. Na začiatku som problémy nemala. Po diéte som začala postupne jest všetko. Samozrejme, že si dávam pozor na nezdravé jedla.
Už asi cca 2 mesiace ma pobolieva pod pravým rebrom, niekedy aj pod ľavým. Mate niekto takýto problém po odstránení žlčníka? Užívate niečo na trávenie? Za každú radu ďakujem.

M

juniper
18. feb 2019

@weba Moja mamina má približne podobný problém po odstránení žlčníka - pod pravým rebrom ju síce nebolí, ani nemá nijaké špecifické fyziologické problémy, no musí si dávať pozor na to, čo zje - nemôže kapustu, paradajky, trávenie už nefunguje tak dobre ako kedysi. Jedlá vôbec nekorení, jej žalúdok si zvykol na diétny režim. Nepreháňa to s mastným jedlom, pretože rýchlo dostane hnačku. Namiesto toho varí často polievky, rezne alebo vyprážané jedlá sa snaží jesť čo najmenej, aby ju nebolel žalúdok. Je čas na to, aby ste zmenili životosprávu a prešli kompletne na zeleninu, ovocie, prijímali vlákninu a skôr diétne jedlá. Postupne si zvyknete a bude to v pohode 🙂

weba
autor
18. feb 2019

@juniper ja sa nejako neprejedam, ovocie a zelenina sú mojou súčasťou každodennej stravy. Mastným, údeným, smazenym jedlám sa vyhýbam,, aj keď občas si dám. Mak nemôžem jest vôbec. Už som myslela, že keď som po operácii nemala problémy a trávenie bolo v pohode, že sa to nezmení. Ach jaj, no musím si asi zvyknúť.
Aj niečo užívala mama na trávenie?

0izidora0
18. feb 2019

@weba Ja si pamätám ,že sem tam má pichlo ešte. Časom,rokmi to prešlo samé. Ale ak sa ti to nezdá a máš veľké bolesti,išla by som na vyšetrenie. Inak ja som jedla už na 3 ti deň po operácii rezne,proste všetko. Bola som vyhladovana z tých odvarov a ani pred operáciou sa moc nedalo,keďže tie bolesti boli silné. Nedala som to . Tu diétu.

weba
autor
19. feb 2019

@0izidora0 ten hlad pred operáciou poznám. Ja som mávala časté niekoľko hodinové zachvaty. Nemohla som skoro nič jesť.
Po operácii som diétu držala, však už som mohla zjesť oveľa viac ako pred operáciou.
Teraz nemám nejaké silné bolesti, také pobolieva ie, len ma to trochu vystrašilo.

jessicai
19. feb 2019

Ja som po operacii jedla vsetko tak ako 0izidora0. Poradila mi to jedna pani v nemocnici, ze nemam drzat dietu lebo si na to telo zvikne a budem mat problem nieco zjest. Moj zaludok teda mal trenovat. Hned po prepusteni z nemocnice som zaludok zvikala na jedlo... ako rezne, klobasu, gulas,atd. Poznam zeny, ktore drzali dietu a maju stale problem a koliky. Ja mozem jest zatial vsetko aj slaninu, oskvarky, mak ci strukoviny. Problem mam skor s tym, ze ked jem vsetko priberam.☹

weba
autor
19. feb 2019

@jessicai ja som sa bála všetko jesť, lebo mi povedali, že kamene sa po operácii môžu tvoriť zas a hlavne zo začiatku nič nepovolené jesť. Asi to bola chyba😞

juniper
20. feb 2019

@weba Nič špeciálne, občas Endiex

0izidora0
20. feb 2019

@jessicai u mňa vyhral hlad😁 dnes môžem zjesť čokoľvek a fungujem ďalej.

0izidora0
20. feb 2019

@jessicai A aké máš bolesti? Mňa sem tam pichlo ,ale trvajúce ,intenzívne neboli. Asi po 2 r po operácii to prešlo

jessicai
21. feb 2019

0izidora0 ja nemam ziadne bolesti zatial. Niekedy ma rozboli brucho po jedle,ale to len obcas a uz viem aj z akeho jedla to byva. Napr. vajcia, parky. Prejdem na WC a zase som OK.

jessicai
21. feb 2019

Dievcata ked sa prejem a tlaci ma zaludok . ze ho mam ako kamen pomahaju mi kvapky na bilinkovej baze Cinarofit. Kupite ich v lekarni. Par kvapiek a som znovu v pohode a citim sa hladna.

nikayla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
weba
autor
21. feb 2019

@jessicai ďakujem za radu😉

michaela025
22. feb 2019

Som po operacii cca7r. Teraz ma skor zacal boliet zaludok pri odberoch mi zistili ze mam vela tuku v peceni tym ze nemam zlcnik nema sa mi to kde spracovat ...
Schudla som viac nez som bola predtym.Kazali mi drzat dietu ktoru nedodrziavam si predstavte ze ja 45kg mam este dietovat😂

weba
autor
22. feb 2019

@michaela025 to mi je ľúto 😞 ja som schudla počas záchvatov 10 kg. Pred operáciou som mala 49 kg. Každý sa ma pýtal, ze co mi je, že som hrozne chudá. Mala som fakt prísnu diétu, ja som už nemohla skoro nič jesť, len piškóty, sucháre, ryzu, maces... A aspoň mne tých 10 kg. chýbalo, cítila som sa zle. Mala som aj pečeňové hodnoty vysoké, ale užívala som flavobion a do dvoch týždňov sa mi upravili.
Skúšali ste pestré mariánsky? Je dobrý na pečeň.

michaela025
22. feb 2019

@weba ako potom mi brali zas odbery a sa to upravilo.Neviem ci aj nie preto ze som brala antikoncepciu uz teraz mam klud s bruchom .ale pribrat sa mi nedari .

weba
autor
23. feb 2019

@michaela025 neviem ci tuk v pečení je z antikoncepcie. Ale aspoň, ze sa to upravilo. Ja som pribrala 7 kg.

lenka23011992
11. apr 2019

Žienky ja som tize po operacii žlčníka mate neake dobre reczpty jednoduché a chutné?? Viete aj nieco co sa da zameniť sladké? Som od operácie ca. 2tyzdne nic mi nerobi problém

weba
autor
11. apr 2019

@lenka23011992 ahoj, no ja som mesiac držala takú beztukovu diétu, ale nič špeciálne... jedla som zeleninové polievky, prilohy:ryža, zemiaky, cestoviny...kuracie mäso. Vynechávala som mastné, smažené, údené, cukor som obmedzovali.... Po operácii som nemala žiadne problémy, ale teraz problémy mavam.

lenka23011992
12. apr 2019

@weba ja uz pijem kavu sladke len pečivo... Ovocie pomaranče, jablká, hrušky.. A jedlo kuracinu a vývar

uzanka16
12. apr 2019

@michaela025
@weba ja mám tiež pár kamienkov v žlčníku,mala som riadne zlcnikove záchvaty,známa mi kázala si struhat čiernu redkev na tanieri a zakryť porcelánovým hrnčekom a stále žuť,záchvaty prešli,operácii sa vyhýbam už rok,mám strach ,k tomu kamoška šla na operáciu extrémne dietuje a bolesti má akokeby jej ani žlčník nevybrali,keď bola na pohotovosti s tým tka jej hlodli že patrí medzi ľudí čo budú mať bolesti aj po odstránení žlčníka.ja momentálne jem všetko,i nezdravé, mastne,lebo kojim beham ako frézka pri deťoch a keď som začala držať diétu ako lekár nakázal schuddla som na 46 kg.teraz problém pribrat a vážim 47,5

acrobaleno
12. apr 2019

Ja som mala 25 rokov, keď mi lap vybrali žlčník. Prvé mesiace som si dávala pozor, ale tiež ma začalo pobolievať pod pravým rebrom a tiež som si musela dávať pozor na jedlo. Nikdy som nejedávala mastné alebo ťažké. Ale neodpustila som si také skôr nezdravé ako hranolky a rezníky a čokoládky...😅 Proste celé zle a veľké trápenia za tie roky. Ale minulý rok to vyvrcholilo, na sone boli roztiahnuté žlčovody, zistili mi HIT, citlivosť na lepok a aj nejaké choroby žalúdka, podozrenie na oslabený pankreas. Jednoducho katastrofa. Doživotné obmedzenie stravy. Známy doktor mi povedal, že som si nemala dať operovať ten žlčník, lenže ja už som mávala záchvaty pomaly každý mesiac a už mi nezaberala ani dieta a ani lieky od bolesti. Vždy až infúzie.

weba
autor
13. apr 2019

@uzanka16 no jasom sa bála robiť také pokusy, poznám ľudí, ktorí experimentoval aj s čiernou redkovkou a nedopadlo to dobre, tak som sa radšej nato vykaslala.... Operacie som sa straaaasne bála, no iné riešenie som už nemala, keďže som 10 kg. schudla a už som nemohla skoro nič jesť.

weba
autor
13. apr 2019

@acrobaleno ja mam tiež HIT, ale mne to pobolieva ie vyvoláva aj záťaž som zistila... Mne už tiež nič nezabralo, zachvaty som mala pravidelne...

uzanka16
13. apr 2019

@weba mne to pomohlo,struhala som si ju a jedla.poklopem rok mám zatiaľ pokoj a jem už všetko aby som nejak zas neschudla a nech priberiem

michaela025
13. apr 2019

@uzanka16 raz pojdes na operaciu.to ti tak lachko nezmizne ja som mala uz take zachvaty ze sama som si volala sanitku nech mi pychnu inekciu.Tie bolesti boli horsie nez porod.Aj sa cudujem sama sebe ze som dobrovolne isla.Rano som isla a na druhy den som bola doma.Ako mavam bolesti ale uz su neni take silne.Tiez som riadne schudla a este mi kazu dietovat ale nedrzim!

ivakat248
11. sep 2019

Mozem sa opytat? Svrbelo niekoho telo po vybrati zlcnika? Som 3mesiace po operacii a zacalo ma svrbiet cele telo.... Tak neviem,kde je "problem".....

jozef102088
2. dec 2021

@weba prosim vas mne ho vybrali pred dvoma dnami mam neskutocne bolesti a nafuknute brucho nemozem si lahnut na bok ako dlho ste mali bolesti uz je to na nevydrzanie

weba
autor
2. dec 2021

@jozef102088 to by bolo dobré riešiť s lekárom... niekedy sú bolesti normálne po operácii, ale niekedy môžu byť aj vážnym problémom...

ivakat248
3. dec 2021

@jozef102088 ste este v nemocnici? Ak ano, hned sa pytajte ci je ta boleat ok. Ak ste uz doma, treba volat na kliniku kde vas operovali.