Rakovina hrubého čreva

fialoocka
24. sep 2013

dievčatá idem sem znova po radu....po dlhom chodení po vyšetreniach mojej 63 ročnej svokre zistili, že má rakovinu hrubého čreva....prosím stretli ste sa s touto diagnozou v rodine? Čo nás čaká? Mám z toho obavy, chcela by som jej pomôcť, no neviem kde začať a ako......asi zmenou stravy, no neviem, čo treba vylučiť .....tiež som čítala o javorovom sirupe so sodou bicarbonou, lanovej kure.....neviem čomu veriť ....ako jej pomôcť? Vopred ďakujem za rady....

maria286
25. sep 2013

No čo Vás čaká závisí od stupňa v ktorom je choroba - hlavne od toho či už sú metastázy na pečeni alebo nie. Hlavne sa zveriť do rúk dobrému onkológovi a snažiť sa aby nádor z čreva mohol byť operovaný. Odstránenie toho nádoru je to čo potrebujete dosiahnuť. Potom už len udržať telo vitálne na chemoterapie - čiže zdravá strava, podpora imunity aby neklesali biele krvinky a mohla dostávať pravidelne chemo. Ak už operácia nie je možná tak od začiatku chemo. Ćo sa týka diagnozy - peklo ako každá rakovina, zbytočne nenaleťte na kadejaké marketingové produkty ktoré akože "zázračne vyliečia. Ľanová kúra, cviklové nápoje.... to všetko pomôže na udržanie lepšieho zdravotného stavu pri chemoterapii ale zázraky to neurobí. Potrebujete dobrý onkologický ústav a kvalitných lekárov. to je celé. Dobré sú aj stránky Ligy proti rakovine, nadácia pomoci onkologicým pacientom a europacolon. Skús pogúgliť. veľa sa tam dozvieš.

juliana77
25. sep 2013

@fialoocka ako písala @maria286 dobrý onkologický ústav a kvalitných lekárov. diagnozu treba dať prehodnotiť viacerým lekárom, a následnu liečbu tiež. Slovenskú chemo NIE.

dai
25. sep 2013

@juliana77 mas v rodine tuto diagnozu?

matula211
25. sep 2013

Vitamín B 17, vraj v nejakej dobrej forme je dostupný v amerike za cca 400 eur...ale vraj veľmi pomôže pri liečbe...je pravda, že farmaceuti ho nejako nepreferujú, veď aby aj, pre nich je aj rakovina biznisom...ale niekde ho dostať aj v silnej koncentrácii...alebo si pomôcť s jadierkami z marhulových kostiek, tam je ho vraj veľmi vela...skús pozháňať marhuľky,najlepšie domáce a nech by papala tie jadierka z kostiek...ublížiť to neublíži a uvidíš, či pomôže...skús počítať aj na nete, aké to má účinky, ale ako som hovorila, vraj veľmi pozitívne...hlavne, ak ide o preventívu..

melosovam
25. sep 2013

@fialoocka robim s vyziv.doplnkami fonclubu...ak chcetemozem sa poradit s nasim onkologom ako sa da pomoct. Len mi napisye o nej co viete-o diagnoze a navrhovanej liecbe. melosovam@gmail.com

dai
25. sep 2013

@fialoocka ahoj... maria ten postup vystihla... hned na zaciatku, moje odporucanie je bavit sa s ludmi ktori toto maju za sebou a hladat realne riesenia😉
nasa skusenost - moj otec mal nador na hrubom creve - diagnostikovali mu ho potom ako mu skoro prasklo crevo - akutne ho museli operovat, lebo mu cudzie teleso blokovalo metabolizmus - vysledkom tejto operacie bol kriticky stav mojho otca a vyvod - tod nasa vychodzia pozicia😉
co som ja spravila - mame v rodine uz skusenost s rakovinou - mama ma nador na mozgu - viem ze na kazdy typ nadoru pomaha ina liecba ( mama mala napr. len radioterapiu, chemo by bola pri tom type nadoru co ma ona zbytocna - nador co ma je neoperovatelny ale momentalne poslucha - jeho rast sa radioterapiou podarilo zastavit - mama uz vdakabohy patri k tzv. survivorom - s nadorom v hlave zije teraz 10ty rok - samozrejme ze musela opustit zamestnanie, je na invalidnom dochodku, dosledkom nadoru su epi zachvaty , ktore ale mame relativne pod kontrolou - mama ich ma asi 1 za mesiac az 2 mesiace )

spravila som teda to iste co v danom okamihu beznadeje pri mame - otvorila net a zacala hladat - kde sa najviac pracuje s tymto nadorom, kde su najlepsi chirurgovia, aku mortalitu m nador☹ zial informacie nepotesili - postup je ako uvadza maria - nador pokial sa da co najviac odstranit, ak to neide tak sa musi najskor liecbou zmensit - na toto sa pouziva vsade na svete chemo - vov vela pripadoch uspesne, nasleduje opaet operacia - biopsiou musis urcit typ nadora a podla toho sa lieci...
ja som podla informacii prisla nato ze konkretne tomuto nadoru sa najviac venuju v onko ustave na klenovej ( nie je to pravidlo - mama napr. bola operovana v novych zamkoch - su len 3 pracoviska v sr ktore robia naozaj pravidelne operaciu mozgu - v martine, v ba a novych zamkoch... a nasledne bola liecena v ustave sv. alzbety lebo oni robia hlavy😉 ) - ja som naivne napisala primarovi ustavu mail - moje prekvapenie bolo obrovske ked uz na druhy den som dostala odpoved od jeho sekretarky ake dalsie informacie potrebuju a kedy mozem priamo primara zastihnut - zohnala som teda spravu z nasej nemocky a skontaktovala som sa s nim - bol ochotny prijat mojho otca hned ako to jeho stav umozni - toto nastalo asi 3 tyzdne po primarnej operacii ( zial otec mal crevo v takom zlom stave ze neustale hrozila otrava krvi a celkova sepsa ). Otcovi spravili na klenovej biopsiu, zistili presnu polohu zvyskoveho nadoru - vdaka tomu vedeli ze ide o 2hy stupen kolorektalneho nadoru v mieste ktore je operovatelne - otcovi zachranili crevo , nador uplne vyoperovali a podarilo sa im zazehnat aj vyvod 😉 na zaklade diagnozy a typu nadoru moj otec nedostal chemo po operacii, pravidelne musel ale absolvovat kolonoskopiu - kazdy polrok plus kazde 3 mesiace onkomarkery...
otec mal 2 roky na tuto diagnozu nador na tenkom creve - tento bol tiez nastastie operovatelny - ako nasledok diagnozy ale uz bral chemo - najskor do zily, potom oralne - myslim ze trvala 6 mesiacov...
potom mal otec 4 roky pokoj - minuly rok pred vianocami mu zial opaet vyskocili onkomarkery - zial alebo nastastie? na zaklade toho mu nasli metastazy hrubeho creva v plucach - ziaden primarny nador, nastastie ziadne dalsie metastazy... operovali ho tentokrat v ruzinove kedze tam najlepsie robia hrudniky a pluca v sr ( opaet informacia - net plus nam uz medzicasom vela znamych onkologov...) - kedze islo o pociatocne rychlo diagnostikovane nadory dali sa vsetky 3 vybrat bez toho aby mu museli celu chlopnu odstranit... otec momentalne berie predposledny cyklus chemo - je no zniceny, pri kazdej tvrdi ze konci, ale o 2 tyzdne na nu zase ide😉 pred asi mesiacom mu robili onkomarkery - momentalne ziaden nador v tele nema🙂 a ja verim ze zvladneme aj toto😀 inak je otec od prvej diagnozy na prisnej diete ( bolo to po tej kde nedostal chemo - cize ta dieta asi nebude taka zazracna, bral aj ovosan, drahy homeo liek ktory sme mu kupovali - ma posobit proti rakovine hr. creva... a priebeh je aky je )
fakt je ze 5 rokov po diagnoze rakoviny hr. creva sa doziva strasne malo ludi s touto diagnozou - moj otec tvrdi ze uz nadsluhuje🙂 ja verim ze este dlho bude😉
drzim vam palce, ten boj je tazky, treba si poplakat ale stat pri tom cloveku, najst vsebe optimizmus a lasku - psychika je nenormalne dolezita v pripade rakoviny... ak chces nejake dalsie info, kludne napis😉

dai
25. sep 2013

@matula211 nemyslim si zeby ho nepodporovali lekary - moj otec ho dlhodobo uziva - si mi ho pripomenula🙂 okrem ovosanu este aj vitamin B17 - my ho normalne kupujeme v lekarni na objednavku - odporucili mu ho onkologovia😉
inak moja skusenost je ze onko lekary a sestry su super lekary - neberu uplatky ( okrem jedneho chiruga zial☹ nebol v ba ), spravaju sa ludsky... never ze chcu uskodit...
inak liecbu mojho otca - terajsiu chemo , mam skonzultovanu s 3mi oknkologmi ( 1 zo zahranicia )

aristka
25. sep 2013

bohužiaľ je to veľmi častá diagnóza aj u mladých ročníkov,všetko záleží ,ktorý je to stupeň ,od toho sa odvíja chemoterapia a operácia ..takže ako dokážeš pomôcť ,to čo píšu dievčence dobre si prekonzultovať s dr.postup liečby ,čo ju čaká a na základe toho čo tu napísala dai vieš pokladať otázky ....od toho koľko je dĺžka prežitia závisí ad stupňa karcinomu ,od reakcie na liečbu a celkového zotavenia ...tých 5 rokov by som moc neriešila ...takže hor sa do boja a nech sa tej svini nedá....

terezka1947
25. sep 2013

@fialoocka moja mamka na to bohuzial zomrela....ALE....bohuzial mala velmi neskoro zdiagnostikovanu tuto chorobu 😒
lekari tipovalivsetko mozne,ale rakovinu nie....no nie o tom som chcela.
moja rada:.....vela s lekarmi rozpravat o moznostiach,urcite pomoze ajuprava stravy,ale nechodte do roznych pochybnych diet,kt."akoze"detoxikuju,ale v skutocnosti mozu pacienta(najma pocas chemo)oslabit...vela zalezi od psychiky tvojej svokry-musite ju na jednej strane lutovat,no na druhej povzbudzovat-podla,musi sama prijat,ze je chora....a musi matpocit,ze to nevzdavate ani vy,aby to nevzdala ona....je tazke zachovat a chovat sa "spravne"....mozno naj pomoze sledovat jej psychicke stavy a jednoducho "byt tu vzdy pre nu"....
Chcela by som toho este vela napisat,ale uz na mna dosli emocie a slzy....takze iba v skratke....absolvovat co najviac a najpresnejsich vysetreni,ak sa da operovat,operovat ...tak ako radili baby hore....a ak je to len trocha mozne....vyhnut sa niektorym lekarom v KE onko ☹ ....su tam anjeli,ale aj....nechcem byt konkretna....ak by ste naozaj chodievali do KE,napis mi IP-ak chces....napisem viac....inak nechcem tu priamo do fora....
ak by som ti mohlav niecom poradit,prip.aspon povedat nazor...pokojne napis.
a este ma napadlo,mojej mamke davali 3 mesiace zivota....a zila 6rokov...takze prognozy lekarov treba brat do uvahy,ale ludsky organizmus je kazdy iny...takze urcite nepodliehat zbytocnym depresiam....pri takychto chorych ludoch sa clovek vela nauci....ja som to mala s mamkou velmi tazke,najma posledne chvile,ale boli to doteraz snad moje najhodnotnejsie dni,mesiace.....vela mi to do zivota dalo a nelutujem nic,co som si zaten cas "odoprela"...

aadulik2110
25. sep 2013

@fialoocka moja babka mala cca 65 rokov, keď jej zistili túto diagnózu, žiaľ už sa to dalo len operatívne - spravili jej vývod. Vtedy v 90 rokoch hovorili, že prvých 5 rokov je ukazovateľom.... a tak aj bolo.... žila ďaľších viac ako 20 rokov a zomrela na starobu. Ale na druhej strane jej synovi zistili túto diagnózu v 58rokoch, podstúpil chemo a rôzne liečby - vyhýbal sa vývodu a až nakoniec podľahol mesiac po 60 chorobe. Moja mamina je "sledovaná" zatiaľ nič a dúfam, že už nič nebude... treba to všetko s lekárom prekonzultovať a zistiť, čo by si naozaj mohla pre ňu spraviť...

matula211
25. sep 2013

@dai To neviem, či ho odporúčajú aj onkológovia, našťastie nemám dôvod ísť na onkológiu...ja len že som o tom čítala a vela počula..tak preto odporúčam..

matkamirko
25. sep 2013

tiez mame v rodine skusenosti s rakovinou, aj s rakovinou hrubeho creva. A mna neustale prenasleduje myslienka, ze rakovina, ochorenia criev, su uzko spojene s alergiou na urcite druhy potravin. U nas je to mlieko, mliecne vyrobky. Moja mama ma Crohnovu chorobu(tazku formu), jej stary otec zomrel na rakovinu hrubeho creva, ja aj maly mame alergiu na BKM, malemu sa to nezlepsuje. Moj manzel, aj svokor maju alergiu na BKM, a otec mojho svokra mal tiez rakovinu hrubeho creva(ale zomrel az na infarkt, v neskorsom veku). Okrem alergii na mlieko, su tu aj ine potravinove alergie, a co je zaujimave, tak maju podobne problemy aj v sirsom pribuzenstve(netere, a pod.). Mozno by som isla aj touto cestou, a skusila zistit, ci nema mama pripadne alergiu na nieco. Co mam teraz v okoli onkologicky chorych, tak vyborne vysledky vidia v uzivani huby reishi. Tiez sme ju teraz zacali uzivat, ja, moja mama, aj svokor(ten ma aj cukrovku). A dostali sme odporucenie aj na lekara, v Povazskej Bystrici, vraj vyuziva nejaky pristroj, ktory naozaj pomaha. Pomohol aj jednej pani od nas, ktora momentalne v tom case opät podstupovala chemo.

janka2273
25. sep 2013

Práve dnes som natrafila na tento článok-odporúčam v rámci udržania dobrej imunity pri chemo.

http://www.badatel.sk/kpm/vystraha-ak-vas-nezab...

V skratke sa tam píše o tom,ako zvládať chemo a radio terapie za pomoci užívania probiotík..
Ja by som osobne volila aj vysoké dávky C infúzne a B17 a celkovo vyššie dávky Pyridoxínu-B6 ,B12 a Kyseliny listovej-B9 na zníženie hodnôt homocysteinu v tele..Homocystein je toxická aminokyselina nachádzajúca sa v tele,ktorá ak sú jej hodnoty vysoké,zapríčiňuje mnohé vážne ochorenia,ako nádory ,alzheimera a iné smrteľné a vážne ochorenia ☹ Tieto hodnoty sa zvyšujú v tele práve vtedy,ak trpíme nedostatkom uvedených "B"
Onkológovia žiaľ liečia len výsledok-čiže chorobu,ale nezapodievajú sa príčinou,prečo sa zdravá bunka zmení na nádorovú.
Odporúčam stránku MUDr.Erbena !!
http://www.karelerben.cz/homocystein-a-nadory

http://www.stesticko.cz/casopis/leceni/leceni-r...

http://panobcan.sk/morska-sol-a-soda-bikarbona-...

http://diva.aktuality.sk/clanok/38001/koncentro...

http://www.badatel.sk/kpm/davkovanie-vitaminu-c/

janka2273
25. sep 2013

@fialoocka
Dala som Ti tu (vid vyššie) nejaké linky..máš tam aj tú sodu bikarbonu a Céčko vysoké dávky+ iné ..tak mrkni na to 🙂

ešte toto :

http://diva.aktuality.sk/clanok/36938/neuverite...

juliana77
25. sep 2013

@dai napíš IP ak chceš.

astika
25. sep 2013

Tak moj ocino je uz 13-ty rok po operacii, chemoterapiach a vselijakeho ineho svinstva a tesi sa dobremu zdraviu. Nador mal operovatelny a najskor tiez mu nevedeli zistit, co mu je, az kolonoskopia to urcila. nasledovala okamzita operacia, potom druha a dnes je uplne fit. Kazdeho polroka chodil na onkologoiu, kolonoskopiu a teraz uz len raz za dva roky kolono a raz za polroka onkologia- kontrola. Od urcenia diagnozy som prestala verit, ze uto diagnozu maju ludia so zlou zivotospravou, on sa cely zivot stravoval nenormalne zdravo- teple ranajky, ovsene kase a podobne, takze v strave to nie je. Drzim palce, ale sanca je a chvalabohu ocino je zivym prikladom, ze to ide. 🙂 🙂

fialoocka
autor
27. sep 2013

@dai
@astika dievčatá, svokra sa ide buduci tyžden objednať na operáciu do NOU v BA...vraj vývod nebude nutný v jej prípade....ale trápi ma jej životospráva....ja si v jej prípade myslím, že sa strašne nezdravo stravuje, na dennom poriadku su u nej salámy, oškvarky, koláče, slanina, špekáčky, smotana do varenia, biele pečivo a chlieb, o používaní oleja a omasty ani nehovrím, tuším ten olej pije z pohára....skutočne neprehánam ☹ ...požiadala som ju aby všetko toto vynechala, aby sa zmenila, jedla viacej zeleniny,ovocia....navrhla som jej, že jej budem variť,síce ten obed zje, ale na ranajky a večeru sa dosýti tým ostatným.....no po niekoľkých dnoch som sklamaná a myslím si, že ona to stále nepochopila že sa musí zmeniť ...ved doktorka jej povedala, že nemá údené a pikantné jesť...a u nej je doktorka bohom, takže si asi myslí, že o čom to tu ja rozprávam o dákej zmene stravy veď jej doktorka nič iné nezakázala.....neviem, či mám s ňou bojovať a hádať sa aby všetky tie nezdravé potraviny vyhádzala, alebo ju nechať tak a bude sa nadalej stravovať ako doteraz....podotýkam, ze svokra má odhadom 150 kg...to mi doteraz nikdy neprezradila ☹ ...neviem, ako jej mám povedať, že jej ide skutočne o život,lebo zdá sa mi, že ona to stále nepochopila......alebo pochopí až v nemocnici, keď tam bude vidieť pacientov s diagnozou ako má ona?

kiki68
27. sep 2013

Moja teta prekonala rakovinu hrubeho creva, priviezli ju v takom stadiu,ze jej zlyhavali oblicky a pecen,cize 5 sekund rped hodinou 12tou, najskor nevedeli,co bdue a nebude,lae operovali ju hned o dva dni a nasledne sa stav zacal stabilizovat. Musela na chemo a zatial je 2 roky po tom a v pohode. Nevratilo sa to,ale clovek nikdy nevie. Nikto iny z rodiny tuto diagnozu nastastie nema,takze asi si to tiez sposobila nervami,stresom a nezdravou stravou. Tiez je ten pripad,co sa vzdy nacpaval slaninou,salamami a vsetkym tymto bordelom. Teta bola predtym tiez taka korpulentnejsia dama a potom z nej ostala teda vychudnuta zenska,o 10 rokov v tvari naviac,ale je tu,takze moze byt rada,ze vobec zije. Teta to tiez nemala cas spracovat,jeden den si myslela,ze ma crevnu chripku,dalsi lezala na infuzkacha islo jej o krk. Myslim,ze jej vysvetlia a dost razne ze bude musiet zmenit striktne zivotospravu,bude dobre,ak jej potom pomozes s tym varenim,predsalen ludia,co boli zvyknuti na velmi nezdravu stravu ani netusia,ze brokolica sa da aj jest. Ono svokra dostane zivotnu lekciu tam na onkologii,tam dojdu alibi asi vsetkym...bude rada ked sa v zivote este pozrie na veganske parky....

matkamirko
28. sep 2013

@fialoocka myslim si, ze to pochopi az vtedy, ked uz bude neskoro. Pripadne by bolo vhodne skusit to prekonzultovat s lekarkou, nech na nu skusi trosku pritlacit tym, ze jej vysvetli, co jej naozaj hrozi, ak nebude dodrziavat dietu.. niektori ludia si tieto veci naozaj neuvedomuju, nechcu sa vzdat pozitkov, vtedy je to tazke :(

edrien11111
4. dec 2013

vysvetlenie problematiky:
http://www.celostnimedicina.cz/sokujici-pravda-...

rada lekarov, ktory prisli na prirodnu liecbu: www.curenaturalicanto.com / prejst na kontakt, viete sa aj poradit/

B17, salvatrol v tabletkach /viramin ,podobny tym, ktore su v ovoci a zelenine od vasej babky bez chemickej upravy ! / v bille ani nikde inde nenajdete /,uspesny v boji proti pliesnovym parazitom-ako je aj rakovina

roztok hydrogenuhlicitansodny-lekaren

nemate co stratit, chemoterapia je najhorsia cesta k uspechu

keep smile!!!

vela stastia!🙂

dzully222
12. aug 2014

Prosím vás .. mám 14 rokov môžem mať rakovinu čreva ?

karolkova
25. jún 2015

Dobry den, mate niekto skusenosti s testom na www.test-rakoviny.cz ?? To su iba cesi? Tu na Slovensku sa daju kupit? Neviete ci su naozaj spoľahlive? Dakujem zienky Karolkova K.

ingrid16
22. feb 2017

@terezka1947 ahoj, prispievala si tu uz dávnejšie ale chcela by som ta poprosit, ci by si mi napisali, ktorym onko chirurgom sa treba v kosiciach vyhnut.

ingrid16
22. feb 2017

A viete mi niekto povedat, kedy, po akom vysetreni, sa da určiť stupen rakoviny?

bocianka123
22. feb 2017

@ingrid16 kolonoskopia .

ingrid16
22. feb 2017

@bocianka123 to sme absolvovali ale z toho nam stupen nepovedali.

janka279
22. feb 2017

@ingrid16 predpokladam, ze po CT. Stav rakoviny sa urcuje podla toho, ci su zasiahnute lymfaticke uzliny a ci su metastazy v inych organoch. Tzv. TNM status. Len na zaklade kolonoskopie sa to neda.

terezka1947
22. feb 2017

@ingrid16 kt.onkochirurgom neviem....mamku operovali na klasickej chirurgii,no a neviem ako to je po rokoch v oknkologickom ustave-ale s jednou pani doktorkou sme dobre skusenosti nemali-ale mena by som radsej v IP...ak teda,mas este nejake otazky

bocianka123
22. feb 2017

@ingrid16 a kto? "my" ? niekto z rodiny? áno na ct som pozabudla.. ako píše @janka279 ... no v kolonoskopii sa dá zistiť, či sú zmeny v čreve.. btw možno akýsi "príznak" môžu byť aj .. no napíšem to priamo. .inak"voňajúce " stolice či vetry.. snád sa rozumieme..

ingrid16
23. feb 2017

@bocianka123 mama bola na kolonoskopii, diagnoza hrubeho creva , na ct ide v piatok. Len ten stupen ešte nevieme, to bude teda az po ct. Ale doktor uz pivedal, ze musi hned na operáciu.