Raw strava

lussy23
18. jan 2013

Ahojte. od jari prechádzam na surovú stravu. 🙂 Je tu ešte nejaký vitarián? Pridajte sa.

lussy23
autor
9. feb 2013

@nanyka a to sú aj anglické? a kde ich môžem kúpiť?

nanyka
10. feb 2013

@lussy23 ano,mam, najviac odporucana je Excalibur, ja mam vsak len taku obycajnu a staci mi, susene veci nejedavam prilis casto, pre telo je najlepsie minimum, ale na prechod na raw je to vyborne, daju sa v nej robit chlebiky a podobne...

nanyka
10. feb 2013

@lussy23 knihy mam v jazyku, v akom som napisala nazov, ano, aj anglicke... kupit sa daju cez net alebo stiahnut, malokedy ich mavaju v slovenskych knihkupectvach

mirka907
10. feb 2013

Baby a preco ste sa rozhodli prejsta na raw?

nanyka
25. feb 2013

mám novú knižku, Victoria Boutenko: Zelená pre život, vyšla nedávno v slovenčine, je úžasná 🙂
majú ju v Panta Rhei 🙂

actimelka
14. mar 2013

Ahojte dievcata potrebovala by som radu. Ja som este len zaciatocnik v raw ale chcela bysom sa to naucit. Uz m to aj chuti na jedla sa tesim, rada si ich pripravujem. Ja to skusam kvoli zdraviu. Potrebovala by som ale radu. Nemozem jest orechy, mak. Ako nahradzujete tuky? Ja si na salaty dvam olivovy a pestrecovy olej...ale neviem ci je to spravne. Takze cim si nahradite tuk? Dakujem velmi pekne za odpoved.

nanyka
14. mar 2013

@actimelka tuk nenahrádza, tuk prijímam - semiačka, orechy, avokádo, občas nejaké kvalitné oleje, ale tie pomenej, predsa je to už spracovaná potravina...
ak si alergická na orechy - na všetky? - tak skús semiačka a avokádo...
pozor - semiačka a orechy treba predom namáčať kvôli deaktivácii inhibítorov, ktoré zabraňujú vstrebaniu živín - preto je mnohým ľuďom po orechoch ťažko..

a hlavne študuj,študuj,študuj, je toho veľmi veľa, čo treba vedieť, keď chce človek prejsť na raw 😉

actimelka
14. mar 2013

@nanyka jej dakujem ze si sa ozvala , citala som uz tvoje rady...nevies mi poradit publikaciu kde sa o predpriprave tychto semiacok pise? ja mozem len lanove semiacka bohuzial...orechy vobec ziadne, mak tiez nie. Jeto trosku problem...ten pestrec mariansky...teda z neho ten olejovy extrakt tak ten pouzivam najviac, ale zo zdravotnych dovodov potrebujem aj tuky...odkedy som zacala co je tri mesiace som totiz schudla uz 20 kg a neviem ci to telo naozaj zastavi alebo nie....ja som mala aj ine tazkosti, tak budem rada ak uz to bude dobre tak ako teraz. Dakujem za rady.

nanyka
14. mar 2013

@actimelka o namáčaní sa píše na každom fóre o surovej strave 😉
ak vieš po anglicky, tak tu je tabuľka, koľko sa má namáčať aký druh + aj koľko je potrebné pre klíčenie:

http://www.veggiewave.com/soaking_chart

nanyka
14. mar 2013

@actimelka a tuky potrebujeme všetci 😉 ten pestrec je veľmi dobrá voľba, je výborný na pečeň

actimelka
14. mar 2013

@nanyka dakujem

actimelka
10. máj 2013

ahojte chodi sem niekto ci nie? Chcem sa spytat ci ste nemali problem s vypadavanim vlasov. Ja neviem ci mi nieco chyba alebo to bude jar, alebo kojenie?

nanyka
12. máj 2013

@actimelka ako dlho si na raw? môže to byť prejav detoxu a ako spomínaš,môže s tým mať súvis i kojenie..
berieš aj nejaké doplnky výživy? ak áno, tak najlepšie na to pomáha MSM (pozor,nie mms!)
ešte je otázka, či papáš dosť zeleného, to obsahuje potrebné minerály..

actimelka
12. máj 2013

@nanyka zeleneho aaaaz moc 😉 neviem uvidim, citala som ze dobry je kokos,tak idem jest kokosy 😉

demo
12. máj 2013

@actimelka padanie vlasov po tehotenstve a v case kojenia je fyziologicka vec. Z vlastnej skusenosti viem, ze bolo masivne v 3-6 mesiaci po porode. Potom nahle skoncilo, ale bolo naozaj extremne. Dolezite je,aby ti vlasy nezredli - v porovnani s tym,ako na tom s hustotou boli pred tehotenstvom. A inak, celkom by ma zaujimalo, co hovori @nanyka na ten mimoriadny vahovy ubytok v suvislosti s kojenim.Pokial viem mohlo by to byt problem, v zmysle kvality mlieka. Ide o to, ze pocas tehotenstva a dojcenia nie je podla mna vyrazne chudnutie a teda aj detox vhodny. Podla mna by si mala spomalit, ak sa da. Trocha sa vam do toho montujem, hoci nie som na surovej strave a ani ju neplanujem, ale zaujima ma vsetko, co sa takychto veci tyka.

actimelka
13. máj 2013

@demo ahoj dakujem za reakciu...vahovy ubytok bol ale zvladli sme to maly pribera velmi pekne ma 6 mesiacov a 9 kg a prospieva krasne. Bala som sa o seba ale uz je to ok, citim pokrok k lepsiemu az na tie vlasy...ale aj ja si myslim ze je to zalezitost tykajuca sa tohto obdobia.

demo
13. máj 2013

@actimelka tam nejde o to, ze by bolo mlieko menej vydatne,alebo by obsahovalo menej zivin. Pri vyraznom chudnuti sa telo zbavuje toxinov, ktore su potom prave vmlieku (aj v stolici napriklad). Ak uz dalej nechudnes a nepodnikas ziadne kroky na detoxikaciu, tak by to malo byt ok.

zuzka_w
13. máj 2013

mozete mi poradit ako konzumujete pestrec mariansky ?

actimelka
13. máj 2013

@demo uz nie, uz som sa stabilizovala 😉

actimelka
13. máj 2013

@zuzka_w ja ho kupujem ako olej

nanyka
17. máj 2013

@demo s detoxom sa nesmie začínať počas kojenia, ale ak je žena na raw už pred tehotenstvom, tak je to v pohode... ak nie,tak sa odporúča raw až po skončení kojenia, no sú prípady, kedy ženy začali počas tehotenstva a majú zdravé deti, takže jednoznačne sa odporučiť nedá nič 😉
veď keby sa mali narodiť nezdravé deti mamičkám, čo jedia klobásky, tak by sme asi vymreli 🙂

nanyka
17. máj 2013

@zuzka_w kúpim v lekárni bobuľky pestreca a rozmixujem ich v kávovom mlynčeku a potom povarím, pijem ako čaj, pri pečeňových kúrach

kathrin17
8. jún 2013

@lussy23 ahojcek presla si na tu surovu stravu?A ak ano,tak ako sa citis....prinieslo ti to nieco?Alebo naopak zobralo?Dakujem ak sa ozves.

lussy23
autor
9. jún 2013

@kathrin17 ahoj. Ešte som neprešla. Mojim cielom je ajprv si o tom poriadne naštudovať a až potom postupne prechádzať. Ale nemala som teraz čas, lebo som mala maturity. teraz, keď už ich mám za sebou si začínam o tom čítať a potom na to prejdem. Ale určite budem informovať, Ale aj tak sa chystám len na 70 percent, pretože by sme to finančne neuniesli, keďže bývam aj s batom, ktorý je hlavou rodiny a on prináša do domácnosti najviac peňazí. On ale neche o surovej strave nič počuť.... Takže by sa to nedalo finančne zvládnuťˇkupovať normáln ustravu pre brata a kilá ovocia a zeleniny pre mňa.

soniamalinik
23. sep 2013

Ahojte, daju sa jest dyne surove?

leak61
23. sep 2013

Hm, zaujimava tema, ja o tomto stravovani tiez uvazujem (aj ked asi v zime to u mna bez zeleninovej polievky na veceru nepojde, uvidime)....zatial zacinam citat knihu 12 Steps To Raw Food...aaaa....vyzera to tak, ze to vyskusam 🙂 Aj ked mozno nie na 100 percent, ale urcite verim, ze je dobre mat v jedalnicku co najviac zivej stravy. 🙂

merinka1960
8. dec 2013

@soniamalinik
ak myslíš tekvice, tak áno...každá zelenina sa môže surová....

soniamalinik
9. dec 2013

@merinka1960 praveze som citala, ze napriklad rebarbora sa jest surova nesmie, mozno su aj ine takeho zeleniny
Inac co sa da jest surove v zime, ked nic nerastie? Uz ani na trhu toho moc nedostat. Akurat foliovnikove potraviny.

lucia31
9. dec 2013

ja si teraz v zime robim moju raw kapustnicu....v miske vymiesam v troche vlaznej vody miso hatcho pastu, pridam za hrst domacej kvasenej kapusty a vopred namocene pokrajane judasove ucho (uchovec bazovy - zbieram ho u nas po cely rok na starej baze) zalejem prevarenou teplou (nie horucou) vodou, premiesam ..a vyborna polievocka je na svete ....