Rubrika "Poradňa s dulou" - to čo tam tá pani trepe za kraviny?

extempore
17. feb 2019

Ja už sa na to nemôžem pozerať - tá pani, akože odborníčka (mimochodom si tam nezabudla dať titul Ing.) dáva zdravotné rady tehotným ženám a píše tam úplné kraviny. Len pre zaujímavosť - pôrod je možné vyvolať homeopatiou (!?) a akupunktúrou, dieťa sa v maternici dá otočiť svietením do pošvy, tým, že mu dohovoríte :D a opäť akupunktúrou. Vraj treba dôverovať bábätku, že vie, čo robí :D...
To naozaj? Naozaj táto žena dáva lekárske rady bez príslušného vzdelania a ešte na prvý pohľad kraviny? Naozaj žasnem.

extempore
autor
17. feb 2019
luckamorka
17. feb 2019

Ach jaj.. tu presne vidno inteligenčnú vzorku MK.. kto nechce pochopiť nepochopí, takže škoda vám vysvetľovať čo som ako myslela, bavkajte sa kľudne ďalej, očividne jediné múdre a všetkého znalé ste tu vy... 😉 Že diétu 😂 bože môj

janinah
17. feb 2019

@emjee
@ jennyska
o tom som vám písala IP....

luckamorka
17. feb 2019

@evittam to je len tvoja demagogická interpretácia, ale kľudne si s ňou a s hlavou plnou "diét" ži aj naďalej.. inteligentný človek vysvetľovanie nepotrebuje a hlúpy ho aj tak nepochopí.. takže sa nejdem ani unúvať 😉 pekný večer baby a dobrú zábavu
@extempore

evittam
18. feb 2019

@luckamorka Hlavu plnu diet?! Demagogicka interpetacia? Coho? 😂😂😂

evittam
18. feb 2019

Q
@luckamorka Ale jasne ako inak ja som blba a ty si "lietadlo". Ako pises pre hlupaka kazdy hlupy. S tym musim súhlasiť.😉 Pekny den.

moonlight1210
18. feb 2019

@luckamorka
paaani, vediet, ze to takto funguje dohovaranim, mam doma minimalne particku Feymanov. Posobila by som na nich zo vsetkych sil.
Podla tejto teorie, ked som sa prihovarala babatku, aby sa narodilo krasne, zdrave, mudre a vedelo sa vo svete presadit a ono sa narodilo krasne, zdrave, mudre a velmi tvrdohlave (naozaj si vie najst vzdy svoju cestu ako urobit veci po svojom), tak to mam z toho?
A tie dalsie deti boli potom pre zmenu ignorantske, ked su krasne, zdrave, mudre a dobrosrdecne? Pri tom istom zelani?

Myslim, ze si nahodnu podobu vahy dietata s tvojim zboznym zelanim vykladas ako zazracne posobenie zvonka.
To by sa v tomto svete nenarodilo jedine chore dieta, lebo asi niet matky, co si vrucne nezela, aby to jej bolo hlavne zdrave.

Ale teoreticky, prihliadnuc k tomu, ze od strachu sa da aj zomriet (posobi na telo toho, kto ten strach preziva), tak mozem pripustit, ze tvoje telo zareagovalo na tvoj strach tak, ze “priskrtilo” tvojmu dietatu prisun zivin, aby sa vyvijalo menej a bolo mensie.

iwesska
18. feb 2019

@luckamorka Je logicke,ze ked sa dieta narodi 3t pred terminom,nebude mat 3kg. Moj sa tak tiez narodil a tiez mal 2,5kg a o vahe v nasich rozhovoroch nepadlo ani slovo😁

prettiness
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
extempore
autor
18. feb 2019

@prettiness ale dula vás nemá čo rodiť... keby sa niečo stalo, ona nie je zdravotnícky pracovník, nemá tam ani čo robiť.

katrinka8
24. feb 2019

@extempore - no tak od cca 18 tt dieťa v maternici vníma svetlo/tmu a jeho sietnica reaguje na prudké a silné svetlo 😉 Pani doktorka nech si doštuduje 😉😇

katrinka8
24. feb 2019

@extempore
@evittam - baby, ale to nefunguje tak, že žena začne rodiť, tak si zavolá dulu (ako pri laktačnej, že zavolá, keď je problém). Videla a čítala som pár rozhovorov s dulami, a tam to vysvetľovali, ako to je. Najdôležitejšie je, aby si žena s tou dulou sadla, takže niekedy sa môže stať, že jedna jej nesedí, zavolá si ďalšiu. Ale to sa rieši u v tehotenstve. Stretávajú sa, pripravujú sa na pôrod postupne.
Plus, nie každá žena chce pri pôrode muža/mamu/kamošku/sestru a pod. Proste niekto cíti potrebu mať niekoho, kto ho bude pôrodom sprevádzať, nejaká jemu blízka "duša", alebo ako to nazvať - blízka v zmysle, že práve v tom období života jej práve takáto žena vyhovuje. Dula ani nemá riešiť vážne zdravotné veci, ani nenariaďuje personálu, čo má robiť. Ona je len prostredník v komunikácii medzi tou rodičkou a doktormi. Nezasahuje do toho, čo doktori robia. Len je tam ako psychická podpora rodičky, mala by poznať techniky tíšenia bolesti, úľavové a také veci. A hrozne záleží od konkrétnej osoby, to je ako s laktačnými - tiež niektoré vedia super pomôcť a poradiť, a niektoré nie. Sú fanatičky, a sú normálne ženy, čo proste pomôžu. Aj zadarmo. A tak je to aj s dulami. Možno zrovna tu sa objavila tá "iná"...

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 Naozaj?! No fakt si ma "osvietila". Prepac. Ale ja som nepotrebovala cudziu zensku s nejakym kurzom ku pôrodu. S personalom som komunikovala osobne -ci uz s lekárom alebo PA -som svojpravna-neptrebujem niekoho pod nazvom "dula" aby som dokazala fungovať pocas pôrodu. Psychickou podporou mi bol muz keby nie tak určite nájdem kamosku. A dokonca to dotyčnej zaplatiť nemalou sumou. Este mas niečo co myslíš že neviem/-e....😉

katrinka8
24. feb 2019

@evittam - veď ale ja nevravím, že TY si potrebovala. Ale existujú ženy, ktoré majú iné nastavenie, s nesvojprávnosťou to nemá nič spoločné, každá žena reaguje inak na bolesť, na pôrod zvlášť. Dokonca niektoré ženy nepotrebujú pri pôrode nikoho, ani muža, chcú tam byť samé. Dula nie je pre každého. Len tu to je napísané tak, akoby dula fungovala len ako nejaká žena, ktorej zaplatí rodička, že s ňou pôjde ku pôrodu (akože nič viac). A to tak podľa mňa nie je. Pre niektoré ženy je to veľká opora a nie je na tom nič divné. Niekto si berie muža, niekto matku alebo sestru (ja si napríklad neviem predstaviť, že by šla so mnou ku pôrodu mama, a to máme super vzťah, ale pri pôrode by som ju nechcela), niekto kamošku, niekto dulu a niekto chce byť sám. Veď nikto nikoho nenúti, aby si platil dulu.

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 Iste. No zadarmo to určite dotyčná nerobí.😁😉

katrinka8
24. feb 2019

Napríklad tu je zaujímavý rozhovor: http://www.mojspokojnyzivot.com/?p=472 Je tam spomenuté, aj ako to funguje v zahraničí... keď už o tých dulách sa hovorí.

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 A kazda žena otehotnela/nie, vynosila/si,porodila/di aj bez podobných "cavikov" momentálne moderných a hlavne tu na MK. Za chvilu zeny "napochoduju v ramci amerického modelu do pôrodnice v štýle matka,otec, svokra,svokor, babka,dedko,dula, laktačná,.....a všetci skáčte okolo mna lebo rodim...😀😉
Alebo ešte lepsie-ved doma do bazéna a s dulou....

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 Tak nech idú rodiť do toho zahraničia ked je to tu také hrozne....Ja som rodila na obyčajnom Slovensku v obyčajnej pôrodnici. 2x. 1x pred 11rokmi-hned dieťa so mnou, komfort, vsetko ako ma byt, 2x akutny CR-zachranili aj mna aj dcérku. Žiadne obmedzenie, nic, hned som mala dieta pri sebe,starala som sa. Teda samozrejme pri CR az na druhý den.

katrinka8
24. feb 2019

@evittam - ale kdeže, pozri do histórie, ako sa rodilo... 😉 To nie je moderný výmysel, ženy vždy rodili so ženami, ono len ako sa prešlo na pôrodnice, tak rodia "samé". Vtedy to boli ženy buď z rodiny alebo dedinské babice/alebo u šľachty tiež mali na to osobu. Len vtedy sa žilo viac v komunite ako teraz, teraz sa ľudia už medzi sebou tak nestýkajú, ledva sa susedia poznajú, nežije sa tak rodinný/komunitný život ako kedysi. Preto sú ženy vlastne také akoby nevedomé, lebo už neprežívame kolobeh života (od narodenia až po smrť) tak, ako kedysi, že si vlastne odjakživa toho bol súčasťou, lebo sa žilo viac pohromade, tak sa to proste bralo ako bežná súčasť života. Pôrod bol vždy výsadou žien (muži čakali, kým sa dieťa narodí, neboli so ženou). Nevravím, či je to dobré alebo zlé, len konštatujem, že to tak bolo a nie je novinka, že žena chce pri pôrode mať inú ženu. V tom rozhovore je dobre vysvetlené, prečo si mnohé ženy tú dulu volajú a aj čo na to doktori.

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 Pozri, kto bude chciet dulu ci niekoho pri pôrode tak to spraví a nemusi ist do zahraničia. Ja len chcem povedať, ze dnes to mnoho žien prehana a len z titulu "ja rodim" a vsetci sa po....A všetky pôrodnice na SVK su fuj a ble-teda podla toho co som tu uz prečítala.😉

katrinka8
24. feb 2019

@evittam - veď to je Ok, ja som tiež rodila 2x na Slovensku v obyčajnej pôrodnici, raz "dokonca" bezbolestne bez epi, bez nástrihu atď., bonding, rooming-in - všetko OK, spokojná so všetkým. Ale - bohužiaľ - stále to nie je samozrejmosť všade. Niktoré ženy majú ozaj hororové príbehy z pôrodu, veľakrát vďaka personálu a jeho chovaniu, čo ja v civilizovanej krajine nepovažujem za normálne (nielen v pôrodnici, všeobecne zdravotnícky personál niekde sa chová naozaj príšerne). A príde mi divné, aby ženy museli kvôli slušnému správaniu sa a rešpektu ísť rodiť do zahraničia. Veď keď sa zdravotníci vedia slušne správať napr. v Rakúsku, tak hádam by to mohli zvládnuť aj u nás. A nie každá žena má možnosť ísť rodiť preč, pre niektoré práve pre to voľba dula.

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 A ano kazda sme ina. Ja som bola napríklad velmi rada,ze muz chcel byt pri pôrode aj ked mal obavy. Som rada ze bol pri tom zázraku a velmi mi pomohlo uz len to ze som vedela ze pride a potom,ze tam bol.

evittam
24. feb 2019

@katrinka8 Suhlasim. Len pochybujem, že nejaká dula zmeni správanie personálu ak ma byť nepríjemní ako píšeš. Max.ju v podobnom pripade vykazu....

extempore
autor
24. feb 2019

@katrinka8 ja mám síce doktorát, ale nie z medicíny :D :D a to, čo som napísala mi povedala moja gynekologička. Dieťa v maternici síce môže reagovať na svetlo a tmu, ale naozaj si neviem predstaviť, že tam má "silné" svetlo... SKús sa ty ponoriť do vody a otvoriť oči.. okrem toho je v plodovom obale, je v maternici, nad ním sú ešte matkine orgány a tuková vrstva a pokožka. Čiže takých 5 vrstiev rôzne hrubého a priepustného tkaniva. Zospodu - cez vagínu to tiež asi nie je lepšie - krčok je uzavretý, atď... Čo sa týka duly, je to podľa mňa šikovný biznis, ktorý zarába na strachu a nevedomosti žien. Mimochodom, každý, kto má zdravý sedliacky rozum - nemusí mať ani doktorát z medicíny vie, že vplyv homeo, akupunktúry, dohovárania a nedajbože ešte aj toho svietenia je kravina. Ak sa aj náhodou dieťa počas takýchto šarlatánskych rituálov otočí, je to pravdepodobne náhoda.

extempore
autor
24. feb 2019

@evittam podľa mňa im tam už tie duly aj lezú na nervy. Kamarátka mi robí na novorodeneckom sestričku a povedala, že keď lekári a pôrodné asistentky počujú slovo dula, tak sa im otvára nožík vo vrecku. Vraj tam minule mali takú drzú dulu, čo sa hádala s doktorom a prestala, až keď jej pohrozil, že ju dá vyviesť... Čiže ďakujem pekne za takúto pomoc, keď tá ženská akurát naštve celý personál... :D

katrinka8
25. feb 2019

@evittam - no ktovie.. asi niekde to funguje. Neviem veru, nepoznám osobne nikoho, kto rodil s dulou. Len z rozprávania tých dúl niektorých.

katrinka8
25. feb 2019

@extempore - "Dieťatko už vie i prehĺtať a občerstvuje sa denne aj jedným litrom plodovej vody. Začína vnímať okolité zvuky. Upokojuje ho najmä tlkot vášho srdca. Oči dieťaťa dokonca vnímajú svetlo a tmu. Podľa výskumov už v tomto období reaguje sietnica oka na silné svetlo." 18 tt.

Prenatálny percepčný a kognitívny vývin
1. citlivosť kožných nervov – 7. týždeň – 20 týždeň,
2. sluch (a tesne predtým aj vestibulárna citlivosť) sa objavuje v 5. mesiac (zvuky v maternici – srdce, dýchanie, trávenie matky, placentárne pohyby), 6mesačné dieťa reaguje na zvuky zvonka, čoskoro na to odlišuje reč od ostatných zvukov, ku koncu tehotenstva si vie zapamätať prvé hlásky, jednoduché slová, vie odlíšiť hlas matky.
3. chuť – 13 – 15 týždeň sa objavujú chuťové poháriky, v poslednej tretine tehotenstva už je zrejme vyvinutý zmysel chuti, dieťa uprednostňuje sladkú chuť (pokusy s ochutením plodovej vody, ktorú dieťa pije), predčasne narodení radšej sladkú, horkú a kyslúzavrhujú, slaná až po narodení
4. čuch – receptory sa diferencujú v 11. týždni, v 30. týždni sú čuchové štruktúry pripravené k analýze
5. zrak – od 5. mesiaca dieťa reaguje na bleskové svetlo prechádzajúce brušnou stenou matky, ale po narodení sú fotoreceptory stále veľmi nezrelé
habituácia (úbytok reakcie pri opakovaní toho istého podnetu)
- na zvuk od 22. týždňa
- diskriminácia slabík od 35 týždňa

elementárne podmieňovanie (napr. medzi zvukom a dotykom) sa podarilo uskutočniť v posledných 2 mesiacoch "

A toto posledné hovorí o výskumoch s baterkou a svietení na brucho:

27. týždeň tehotenstva (dieťa má 25 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 24 cm a váži trochu cez 1 kg.

Zvyšuje sa množstvo podkožného tuku a dieťa sa stáva bacuľatejším a guľatejším. Cmúľanie prsta môže byť teraz jednou z jeho najobľúbenejších činností. Posilňuje svaly potrebné k neskoršiemu saniu a posilňuje sa aj sací reflex. Možno ho to aj upokojuje. Pľúca stále rastú. Na jazyku a vnútornej strane líc sú plne funkčné chuťové poháriky; stále sa zdokonaľuje vyššia mozgová činnosť. V tejto dobe sa otvárajú očné viečka a začína sa tvoriť sietnica. Dieťa je už schopné vnímať zmeny svetla a štúdie ukazujú, že ak zasvietime baterkou na brucho matky, môže sa dieťa pohybovať smerom k svetlu alebo niekedy aj od neho. Mimo maternice bude dieťa tiež zrakom najprv rozlišovať svetlo a tmu, čo je odpoveď na otázku, prečo sú mnohé hračky navrhnuté pre novorodenca černobiele. Mihalnice sú už vyrastené a budú po pôrode chrániť krehké očné buľvy pred poškodením.

Takže neviem, mne to príde vcelku v pohode. Mimochodom, keď otvorím oči v bazéne pod vodou, tak slnko vidím ostrejšie ako ostatné okolie. Plus keď si v tme presvietiš napr. ruku baterkou, tak tam ti to svetlo presvitá (to sú známe detské pokusy, ktoré sme ako deti robievali). Podľa mňa je možné, aby cez tie menované vrstvy na bruchu silné svetlo prešlo tak, že dieťa ho dokáže vnímať. Rontgen funguje ako svetlo, tiež dokáže "osvetliť" vnútro človeka.

Zdrojov je viac, kadejakých. Nechce sa mi toho hľadať ešte viac. Toto bolo len námatkové.

extempore
autor
25. feb 2019

@katrinka8 mnoooo.... dieťatko vážiace jeden kilogram (ak pripustíme, že svetlo z baterky k nemu naozaj dôjde a bude "silné") by sa v maternici dokázalo otočiť, to je bez debaty. Neviem si ale predstaviť dieťa, cca. v 37 tt, ktoré váži okolo troch kíl ako sa otáča za svetlom. To je ako keby sa obrovská tanková loď snažila otočiť za svetlom majáka v prístave pre rybárske člny. ALe ok. Message tohto môjho príspevku bol trošku iný - a síce, neviem, na základe čoho pani dula, "odborníčka" v príspevku píšem maminám medicínske rady keď nemá ani bledomodrý šajn o medicíne a zdravotníctve. Zato, že bola pri pár pôrodoch z nej ešte odborníka na pôrodníctvo nerobí. Ja som ako manažér nemocnice tiež bola pri niekoľkých operačných zákrokoch (keď sa zavádzali špičkové novinky a potrebovali sme informovať novinárov), ale nemyslím si teraz, že som chirurg.
Veď si to prečítajte - tie nezmysly: vyvolanie pôrodu homeopatiou? Wtf, veď homeopatia je šarlatánstvo... Neviem, či je tu niektorým kompetentným - myslím najmä adminov, jasné, že takýmito radami ohrozujú zdravie žien.

extempore
autor
25. feb 2019

@katrinka8 ou, a ešte - RTG nie je svetlo, preboha... je to ionizačné žiarenie... radiácia. 🙂

katrinka8
25. feb 2019

@extempore - nepíšem, že je to svetlo 😉
Nuž, mne sa syn ešte aj deň pred pôrodom točil v bruchu tak, že som si myslela, že vyskočí cez brušnú stenu. Mojej gynekologičke sa dcéra otočila hlavičkou dolu keď už išla rodiť (pôvodne cisársky nemusela absolvovať) - cestou na sálu.
Ja neviem, možno dotyčná v danej diskusii píše aj bludy, avšak celkovo hodiť všetky duly do jedného vreca mi príde trochu od veci. Sú určite také a onaké, ako všade. Vždy je to o tých ľuďoch. Najmä takéto veci, kde sa s ľuďmi niečo "rieši". Ja som videla teda pár rozhovorov s dulami, dokonca aj s nejakými doktormi, ktorí s nimi bežne spolupracujú (aj v zahraničí) a mne tá podstata ich práce príde fajn pre tú cieľovú skupinu žien. Druhá vec je, ako to konkrétna dula vykonáva. To neviem už posúdiť.
O homeo sa nevyjadrujem, našej rodine napríklad niektoré veci z homeopatickej liečby veľmi pomohli a opakovane nám účinkujú. A to aj deťom, ktoré o placebe teda netušia. Takže za mňa, ak niečo takéto pomôže a neškodí, aj keby by to teda bolo len na základe psychiky, ak je to v konečnom dôsledku pre človeka prospešné, je fajn mať možnosť to využiť.