Skleróza multiplex, neistá diagnóza

sekundovelepidlo
23. okt 2018

Dobrý deň
volám sa vivien mám 20r. a minulý rok (20.december) som bola na MRI mozgu kôli bolesti hlavy.
3. januára mi moja neurologička oznámila výsledky z MRI s podozrenim na sklerozu multiplex. úplne som sa rozypala a rozplakala som sa dokonca aj na ulici keď som šla na nákup.
Bola som v memocnici v januári 17. kde mi robili aj lumbalnu punkciu, výsledky opäť ukazovali že ide o sklerozu multiplex, tak ma poslali do SM centra kde mi primár oznámil že sa nemusím ničoho stále báť a mám sa rozhodnút teraz sama, či chcem začať aj napriek tomu s liečbou (aj ked to nie je isté), alebo počkať cca rok od magnetickej a čakať na výsledky z nej.
Stalo sa také čosi už niekomu?
Mojim príznakom je "len" bolesť hlavy a doktor skonštatoval že ide o klasickú migrénu, cítim v rukách a v nohách také jemné trhanie (akoby mi od prievanu ťahal kŕč ruku/nohu) ale možno si to už len začínam namýšlať a v podstate to nič nie je. Zajtra ma čaká magnetická (po roku) držte palce nech sa na vysledkoch uz neprejavi skleroza multiplex no aj tak mam iste obavy.
Samozrejeme som robila aj krvne testy na boreliozu a pod., ktorá ma podobné príznaky a rovnako sa prejavuje aj pri mri no tie vysli negat.
za každú odpoveď ďakujem, už som zúfalá...

ivca82
23. okt 2018

@sekundovelepidlo to je zvlastne, ked ti mr a lumbalka potvrdili sm a mas "cakat" ci nezmizne? Mozno cakaju na atak, ale aj tak je to zvlastny postup.

sekundovelepidlo
autor
23. okt 2018

@ivca82 takze myslíš že keď po tých dvoch testoch (mri a lubáka) vyšli výsledky na sklerozu pozitivne tak už je skleroza istá ?

kvecinka321
23. okt 2018

@ivca82 ja som tiež mala jasne ale čakala som na druhý atak... je to bežný postup ak sa neprejaví prvý atak veľmi masívne.. ono choroba sa prejaví skôr či neskôr... ak teda tam je...
@sekundovelepidlo ty sa len nestresuj viem je to strach obrovský nevieš čo ta čaká.. poviem ti pravdu nie vždy je to med lízať ale zvládnuť sa to dá najmä ak máš okolo seba rodinu a priateľov ktorí ta podržia..

ivca82
23. okt 2018
ivca82
23. okt 2018

@kvecinka321 uz sa lieci aj CIS.

lechtivka
23. okt 2018

Moja teta dostala sklerozu multiplex z toho že sa sa poriadne nepreliecila z chripky. Odmietala liečbu tak ostala starým rodičom na krku ako tak fungovala chodila sice pomocou pomôcok pomahala , ale ako zomreli sme si ju vzali knam kde smesme sa onu starali az si nato xvykla a, prestala chodit a tento rok nás opustila.. podla mna je to len v hlave a ako sa ktomu postavis... drzim palce 🙏

milus777
23. okt 2018

Ahoj. Dnes som citala na nete u podcenovanych ucinkoch vitaminu d... A prave tam sa spominalo ze je vyborny pri prevencii ale aj liecbe sklerozy... Preto ludia v servernej europe nou trpia viac lebo maju menej slnka a tym padom aj d-cka. A napriklad v afrike tuto chorobu ani nepoznaju... Poznam niekolko pripadov z okolia ale aj rodiny. Dolezita je psychika a nepripustat si to.... Zaujiave video co odporucam si kazdemu ho pozriet... Dr sula znamy cesky lekar rozprava a liecbe psychikov a myslenim... Prave tie autoimunne choroby tam spomina https://www.google.sk/url?sa=t&source=web&rct=j...

milus777
23. okt 2018
https://www.youtube.com/watch?v=jEIjHzC2ri8


pardon ten odkaz hore je chybny tak posielam este raz 🙂

sekundovelepidlo
autor
23. okt 2018

@milus777 vitamin D beriem pravidelne odkedy mi povedali o skleroze, dokonca dovazany z nemecka kôli vyssiemu obsahu Dčka.. a dakujem za video, bežím pozriet

iren88
24. okt 2018

@milus777 vitamín D je v tomto prípade veľmi dôležitý, len čo viem, tak je potrebné ho brať vo vyšších dávkach preto aj jeho užívanie sa konzultuje potom už s lekárom, či odporúča tie vyššie dávky, lebo pri skleróze to môže dosť pomôcť, výrazne zlepšiť, zmierniť priebeh ochorenia a ako si napísala psychika urobí veľa!

zabavka
5. jan 2019

@sekundovelepidlo ake je to prosim Dcko

veronikax
19. jan 2019

PRÁCA:
Ponúkame prácu na čiastočný úvazok šikovným ručičkám na plnom ID v chránenej dielni v Sabinove a v Prešove. Záujemcovia, píšte mi do správy.
Ďakujem.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tikalka
12. sep 2019

@kvecinka321 mohla by som sa opýtať aký je to atak mám na ňu podozrenie tŕpne mi polovica tela už aj jazyk strácam pamat a nevidím na oko pred 3m som dostala niečo čo neviem pomenovať myslela som ze som dostala porážku strpla mi celá ľavá strana tela že som si necítila polovicu tela veľmi som sa zľakla čo sa mi to stalo ja som epilepticka a myslela som že epi ale toto som ešte nikdy nemala mohol to byť atak urobili mi magneticku rezonanciu a našli mi tam nejaké vuacpocetne lezie

simonazh
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simonazh
6. dec 2019

Ahojte chcem sa poradiť kdo ma skúsenosti. mne robili MR kvôli zavratom hlavy a trpnutie končatín.. MR bolo nagativne.. znamená ze nemám sm? Alebo sa musí zadať presná choroba pri MR mozgu.?

ivca82
6. dec 2019

@simonazh nemas🙂

simonazh
7. dec 2019

@ivca82 no ale doktorku ani nenapadlo ze môže ísť o sklerózu a MR mozgu mi urobila na moju žiadosť ana žiadanke neuviedla aká diagnóze sa zistuje

ivca82
7. dec 2019

@simonazh zistuju sa zmeny na mozgu, tusim nieco take byva na ziadanke, ked chcu zistit, co ti je, teda ci to suvisi s mozgom. Verim, ze by si to na MR vsimli.

simonazh
8. dec 2019

@ivca82 ďakujem teda ale na 100%som si istý nenii. A bolo to len na papieri a ani snímky mi žiadne nerobili takže je to také zmetene stále mam. Pochybnosti.. Môžme sa zapojiť aj iní keď máte skúsenosti dakujem

ivca82
8. dec 2019

@simonazh na mr nedostavas snimok ako z rtg. Vysledok podpisuje odbornik a sleduje to na monitore pocitaca.

zuzankkaa1
9. dec 2019

Neskusala si brat vyssie davky magnezia,ci ti tie krce aj bolest hlavy neprejdu? Neviem preco by ta rok nechavali bez liecby 🤔 drzim palce na to mri,daj vediet ako vyslo

bruja
14. dec 2019

Čo všetko može bolieť pri podozreni na sm?

simonazh
18. dec 2019

@sekundovelepidlo ahojk.. Tvoja neurologická tušila že ide o sklerózu keď ti urobila MR mozgu? Mne tiež robila na moju žiadosť vraj ide o psychiku a MR bolo negatívne ale prizinaky mam všetky.. Môžem mi odpovedať mam pochyby.. Dik

zuzankkaa1
18. dec 2019

@simonazh nemas tetaniu? Ta zvykne mat rovnake priznaky

simonazh
18. dec 2019

@zuzankkaa1 isto nie brala mi krv a nič nezistila a sm ju nenapadlo ze môže ísť a vraj je to psychika.. MR mi urobila na moju žiadosť vraj nič tam nebude, nič na žiadanke nedala.. MR bolo negatívne ako vravela.. Chcem vedieť či MR mozgu ukáže sm aj bez udania na žiadanke..?

zuzankkaa1
18. dec 2019

@simonazh urcite by ukazalo. Aj bez toho aby ina dala do popisu co chcem. Vlastne by tam uviesli vsetky zmeny ktore vidia. A ta psychika. To je tetania,nie? Tam sa robi pri nej ine vysetrenie,emg napriklad

simonazh
18. dec 2019

@zuzankkaa1 mne nerobila EMG ale eeg hlavy tiež norme tetánia sa nenašla a brala mi krv.. Ale aj oko ma boli aj lýtka sú také strpnute auguste som mala točenie hlavy a zlý zrak.. A ona vydy vravela ze je všetko. Poriadku tak neviem ci bolo MR mozgu užitočné alebo nie a robila mi bez kontrast. Látke takže mam obavy

zuzankkaa1
18. dec 2019

@simonazh neboj sa,si vysetrena,SM nemas...vypytaj sa este na emg

simonazh
19. dec 2019

@zuzankkaa1 ďakujem ti. budem sa snažiť tomu veriť.. ☺️A tebe tvoja lekárka hneď vedela ze ide o sklerózu Multi..? Na základe akých prizná kov.?