Som mama so sklerózou multiplex

leteku
21. nov 2007

Ahojky. Som medzi vami prvýkrát a hneď mám na vás jednu prosbičku ale najprv vám stručne porozprávam môj príbeh.
Som mamou dvojročnej dcérky, ktorá je mojím najväčším pokladíkom. S manželom sme sa rozhodli začiatkom tohoto roka, že si urobíme ešte jeden takýto poklad aby našej malej nebolo smutno. Všetko išlo ako po masle, otehotnela som na prvý raz no radosť netrvala dlho, vlastne som sa ani nestihla začať radovať. Asi dva dni po pozitívnom teste to prišlo. Nemohla som chodiť, pracovať s rukou a bolo mi hrozne zle. Skončila som na neurologii kde som sa dozvedela krutú diagnozu a tou je skleroza multiplex. O bábo sme prišli a ja som bola na dne svojich síl. Našťastie mám rodinku, ktorá mi nedovolila padnúť na dno a postupne som sa vracala do normálu. Bola to neskutočná jar. Hanbila som sa chodiť s malou na ihrisko. Stále som cítila pohľady ostatných " je skoro ráno, má malé dieťa a aj tak je opitá". Teraz sa nad tým len pousmejem, vyrovnala som sa s touto chorobu ako sa to len dá a nehanbím sa za ňu ani za to ako chodím (momentálne veľmi dobre). Je to však zlá choroba a nikdy neviem kedy zase zaútočí. Vážim si každý jeden deň kedy môžem vstať, starať sa o malú a robiť úplne bežné veci, nad ktorými sa väčšina ani nezamýšľa. Teraz v piatok začínam brať liečbu, ktorá pomáha odďalovať ataky a veľmi sa teším, že mi to konečne schválili, no aj sa bojím ako to zvládnem. TAk mi prosím držte palčeky a v sobotu sa pochválim ako to dopadlo.
No a teraz tá prosbička. Táto liečba je finančne náročná a preto naši múdri zákonodarcovia usúdili, že nám ju budú hradiť len do veku 45 rokov a potom nás nechajú tak. Prdstava, že v 45 ostanem bez liečby a skončím na vozíku je strašná. Prosím ak môžete pomôžte. Robíme petíciu za zrušenie tohoto obmedzenia a stačí ak kliknete sem a zahlasuje za nás http://www.changenet.sk/index.stm?section=kampa...
Všetkým ďakujem.

leuska85
19. mar 2018

Ahojte, potrebujem poradit. Mam SM diagnostikovanu od 2010. Postupne sa to zhorsuje. Momentalne beriem uz 5tu liecbu. Dr. mi napisala EDSS 4 s tym, ze ma znova koli tazkostiam poslala na MRI a podla vysledku EDSS zvysi, ak to MRI potvrdi. Podala som si teda ziadost na invalidny dochodok. Dostala som ale odpoved, ze moju ziadost presetria az v auguste, a usudia podla toho, ci sa to cislo medzitym zvysi, alebo nie. Lenze podla stupnice uz aj EDSS 4 by mal byt narok aspon na polovicneho invalida co ja viem! (50-60% ) Tak co to natahuju?? Mate s tym prosim niekto skusenosti, alebo nejake rady, co v tomto pripade robit? Dakujem pekne za kazdu radu...

ladyrowena
19. mar 2018

@veronika254 povedz doktorke, je zbytočné sa s tým trápiť sama....ja som zvedavá, čo s tým lieky spravia, majú povzbudzovať, ale zatiaľ z nich len spím ako nemluvňa... najlepšie 24 hodín denne 😀

@kuriatkomm dôverne poznám, vitaj v klube 😉 niekedy si pripadám už ako dement.... dobre, stane sa, že človek si nespomenie na slovo vo vete.... ale keď si nespomeniem na 3 z 9, tak už je zbytočné sa snažiť niečo hovoriť... hlavne keď v práci potrebujem zo seba vydolovať nejakú zmysluplnú vetu do textu 🙁 a u pani doktorky som sa vysťažovala, dala mi lieky a skonštatovala, že som na seba moc prísna... no nech si to skúsi, keď vie, že jednoducho nevie....

dadka39
21. mar 2018

@ladyrowena Ahoj,a aké lieky ti lekárka predpísala?

galib
23. mar 2018

Ahojte. Rada by som sa opytala ci CT odhali tiez SM. Od kedy som porodila rok a pol mam oslabenu imunitu (bola som na imunologicke testy) Zakazdym mi nieco je. Neurologicka ma poslala na ct (bolest hlavy, zavraty, bolest chrbtice) a mysli si ze je to tetania. Ct ukazalo vsetko v poriadku. No asi 3 tyzdne dozadu mam pocit mravcenia v predlakti lavej ruky a lavej strany tvare hlavne na licnej casti a okolo oka kazdy den. Do toho mavam zavraty a je mi zle od zaludka. Bola som uz asi pri vsetkych odbornikoch a vsetky vysledky mam dobre...no citim sa hrozne. Uz mi je aj trapne ist znova k neurologicke. Neviete poradit?

laura_pausini
23. mar 2018

@galib mne bolo povedane v case ked sa "hladala" moja diagnoza, ze CT nie je vhodny instrument. Iba magneticka rezonancia ze vie potvrdit tuto diagnozu 🙈

galib
23. mar 2018

@laura_pausini neurologicka mi dala dalsiu kontrolu za 3 mesiace. ak sa nezlepsi bolest tak ma chce poslat na magneticku. lenze ja som velka klaustrofobicka a ked som jej to povedala tak ju to vobec nepotesilo. ja neviem ci magneticku zvladnem :(

lindusa30
23. mar 2018

@galib existuju lieky na ukludnenie, ktore sa podavaju pred MR. Treba to vopred nahlasit pri objednavani ze aky mas problem. Oni ta objednaju skor a daju ti liek na ukludnenie. Myslim ze pri zistovanim SM je potrebne dat kontrastnu latku a v ten den urcite nesmies kojit.

ladyrowena
24. mar 2018

@dadka39 Ahoj, slniečko 😉 Pregabalin mylan na tŕpnutie a Nootropil na pamäť 😀 ak si to dobre pamätám 😂😂😂

ladyrowena
24. mar 2018

@galib to mi pripomína viac Menierov syndróm ako SM

galib
24. mar 2018

@ladyrowena idem pozriet na to. Ďakujem.

galib
24. mar 2018

@lindusa30 a ako dlho bude trvat ta magneticka?

ladyrowena
24. mar 2018

@galib MR trvá cca 15-20 minùt... Čîm menej sa hýbeš, tým rýchlejšie si vonku 😉

lawrie
24. mar 2018

Ahojte. Som momentálne tehotná SM mám diagnostikovanú od začiatku tehu. Moja neurologicka mi povedala že budem môcť kojiť max . 6mesiacov. A toto je vec s ktorou sa neviem vyrovnať. Takze ste mohli len toľko kojiť ? Mne nič nie je. Mala som jeden atak ktorý postihol zrak.

dadka39
24. mar 2018

@ladyrowena Si spokojná s tými liekmi? Mne dali tiež Pregabalin, ja som bola po ňom nejak mimo🙄

kiki4ed
24. mar 2018

@lawrie ahoj ja som porodila pred 3 mesiacmi mesiac som kojila a bumm atak a musela som maleho odstavit a ist na preliecenie.

evi789
24. mar 2018

@lawrie ahoj
Ak sa smiem spýtať,čo máš so zrakom?

galib
24. mar 2018

@ladyrowena a musim cela dnu?

andreaema
24. mar 2018

@lawrie ja som kojila 14mesiacov a prisiel atak,rychlo som ukoncila kojenie isla na solumedrol a nasledne liecba a od vtedy je vsetko ok,uz su to 3 roky

nikusqa
24. mar 2018

@galib ano, cela musis ist dnu

lawrie
25. mar 2018

@kiki4ed och toto čítam stále. Ze počas kojenia atak a museli odstaviť :( to mám mrzí. Verím že si mozes užívať naplno malého 🙂

lawrie
25. mar 2018

@evi789 nevidela som dobre nám ľavej oko. Vzdelanie som naň asi tak na polku oka. Ale už to mám preliecene

evi789
25. mar 2018

@lawrie ďakujem za odpoveď. A mala si aj dvojité videnie či iba zle videnie?

andreaema
25. mar 2018

@lawrie mna to nemrzi,nevedela som ako odstavit malu,lebo bola zavisla na mliecku a nechcela poriadne papat.od vtedy konecne je,ale je zavisla na krabicovom mliecku 😂... vsetko zle je na nieco dobre 😉

jessica83
25. mar 2018

@galib priznaky vyzeraju na tetaniu. ale mr by som tiez absolvovala na chrbticu pre istotu. da sa to vydrzat. aj test na tetaniu.. skuste magnezko kazdy den brat. mne skacu svaly najma na stehnach a zadku. niekedy okolo oka a trpne brada. magnezko pomaha. ale striktne denne dodrziavat. imunita moze byt hocico. kludne alergia na mlieko. nedostatok horcika prave sposobuje odvapnovanie. je to zacarovany kruh

lawrie
25. mar 2018

@evi789 nemala som dvojite. Skor som videla zahmlene.ako cez takú záclonu a časťou oka som nevidela vôbec

lawrie
25. mar 2018

@kiki4ed a ešte možno taká blbá otázka. Iba si kojila? Ničím nedokrmovala ? A rodila si prirodzenej ?

lawrie
25. mar 2018

@andreaema dovolili ti kojiť tak dlho? Nebola si ná žiadnej liecbe počas tých 14mesiacov ?

andreaema
25. mar 2018

@lawrie ja som neriesila kolko mozem kojit,sice internistka ma odhovarala,ale nepodarilo sa jej to.ja som nemala liecbu skoro 3 roky

lawrie
25. mar 2018

@andreaema uvidím čo risknem. Vďaka

evi789
25. mar 2018

@lawrie ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré ❤