Som mama so sklerózou multiplex

leteku
21. nov 2007

Ahojky. Som medzi vami prvýkrát a hneď mám na vás jednu prosbičku ale najprv vám stručne porozprávam môj príbeh.
Som mamou dvojročnej dcérky, ktorá je mojím najväčším pokladíkom. S manželom sme sa rozhodli začiatkom tohoto roka, že si urobíme ešte jeden takýto poklad aby našej malej nebolo smutno. Všetko išlo ako po masle, otehotnela som na prvý raz no radosť netrvala dlho, vlastne som sa ani nestihla začať radovať. Asi dva dni po pozitívnom teste to prišlo. Nemohla som chodiť, pracovať s rukou a bolo mi hrozne zle. Skončila som na neurologii kde som sa dozvedela krutú diagnozu a tou je skleroza multiplex. O bábo sme prišli a ja som bola na dne svojich síl. Našťastie mám rodinku, ktorá mi nedovolila padnúť na dno a postupne som sa vracala do normálu. Bola to neskutočná jar. Hanbila som sa chodiť s malou na ihrisko. Stále som cítila pohľady ostatných " je skoro ráno, má malé dieťa a aj tak je opitá". Teraz sa nad tým len pousmejem, vyrovnala som sa s touto chorobu ako sa to len dá a nehanbím sa za ňu ani za to ako chodím (momentálne veľmi dobre). Je to však zlá choroba a nikdy neviem kedy zase zaútočí. Vážim si každý jeden deň kedy môžem vstať, starať sa o malú a robiť úplne bežné veci, nad ktorými sa väčšina ani nezamýšľa. Teraz v piatok začínam brať liečbu, ktorá pomáha odďalovať ataky a veľmi sa teším, že mi to konečne schválili, no aj sa bojím ako to zvládnem. TAk mi prosím držte palčeky a v sobotu sa pochválim ako to dopadlo.
No a teraz tá prosbička. Táto liečba je finančne náročná a preto naši múdri zákonodarcovia usúdili, že nám ju budú hradiť len do veku 45 rokov a potom nás nechajú tak. Prdstava, že v 45 ostanem bez liečby a skončím na vozíku je strašná. Prosím ak môžete pomôžte. Robíme petíciu za zrušenie tohoto obmedzenia a stačí ak kliknete sem a zahlasuje za nás http://www.changenet.sk/index.stm?section=kampa...
Všetkým ďakujem.

ivca82
16. nov 2018

@nellynka ja som bola celkovo taka slaba tie prve dni, fakt taka roztrasena, no myslim, ze aj stres s toho, ako budem reagovat na liecbu tomu pridal. Len teda to "sklerozove" brnenie a trpnutie som mala po vpichu no netrvalo nejako extra dlho, par hodin.

ivca82
16. nov 2018

@nellynka este ma napadlo, aj ma prehanalo cca. 2 tyzdne, sle ziadny extrem, davala som si enterol. Upravilo sa to.

nellynka
16. nov 2018

@ivca82 tak to bude len ten uvod.... teda dufam. Ja hnacku zatial nemam, len nejako neviem spat, ale to je asi tiez z toho. Predsa je to taky stres resp. ocakavania ako clovek bude reagovat.

ivca82
16. nov 2018

@nellynka presne, aj sa clovek sleduje ako blazon, normalne cakas co strasne sa bude diat, ale casom si zvykneme.

gita17
16. nov 2018

@nellynka mne povedali ze si mam davat aspirin po rebife, neboj, po par tyzdnoch ta neziaduce ucinky prejdu a budes ho moc vysadit, zaciatky su najhorsie, uz bude len lepsie 🙂 prekvapuje ma to brnenie, fakt to je medzi neziaducimi ucinkami? Ja som mala bolest zaludka, svrbenie a pocit ze som chora...ale teda vsetko mi vzdy preslo po aspirine a po par tyzdnoch mi uz nic nebolo 🙂

ivca82
16. nov 2018

@gita17 ja som ostala v strese, ale je to v neziaducich, ale mne to tak max.par hodin trvalo. Inak dobry tip, skusim aspirin, lebo ibalginu ja pojem strasne vela a nemalo by sa tolko..

nellynka
16. nov 2018

@gita17 akoze to brnenie nie je take silne , uplne jemnunke mravencenie. Niekedy je, niekedy vobec. Len uz som to necakala. Ale je pravda,ze aj krcna chrbtica ma boli a ja som po ataku kedy som mala leziu na mieche a od uplneho vymyznutia priznakov presli len dva tyzdne.

gita17
16. nov 2018

@nellynka tak tomu daj cas a klidecek, urcite to mas od stresu, mravcenie a brnenie mavaju v strese aj zdravy ludia 😉 skus sa prestat pozorovat, ked to niekedy je a niekedy vobec tak to uplne pusti z hlavy 😘

ines70
17. nov 2018

@leuska85 ahoj Dakujem za odpoved v nalezoch to nemam ale idem.v decembri na mri a do centra tak sa spitam tam a to je jedno ci je liecba s1 linie alebo 2 linie?

sekundovelepidlo
22. nov 2018

Zdravím, má niekto skúsenosti s liečbou copaxone ? prosím správu, mala by som pár otázok 🤔

leuska85
22. nov 2018

@ines70 ahoj, myslim, ze na urade ani netusia co je prvoliniova a druholiniova liecba. Pozeraju sa primarne na to EDSS cislo. Podla rozhodnutia, co mi prislo to vyzera, ze ZTP schvaluju od EDSS 3,5 a vyssie. Ja mam 4,5 a dali mi 50%, co na ZTP preukazku postacuje. Alebo potom tam tusim mozu dat navyse 10% na nejaku inu diagnozu. Ale na to treba mat asi papier aj od ineho lekara, nie od toho co potvrdzuje hlavnu diagnozu...

pwr78
22. nov 2018

@sekundovelepidlo ja pouzivam copaxone rok aj pol... co by vas zaujimalo,?

ines70
22. nov 2018

@leuska85 ok Dakujem musim sa spitat nevr.ake nam to EDSS

ivka2711
24. nov 2018

Ahojte, ste tu mamina, ktorá dojčí/dojčila a brala Copaxone?
Aké nežiadúce účinky sa vám vyskytli (aj ostatným, ktorí nedojčíte)?
Vďaka

gita17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gita17
28. nov 2018

Ahojte dievcata, mam taku otazocku. Som prvorodicka 21tt+1, nie som ziadna Twiggy a raz som mala taky atak s 'bludivym brnenim'. Neviem to lepsie pomenovat 🙂 Brnenie, klikanie, tukanie -ktore sa presuva po par sekundach kade tade po tele. Nikdy som si neuvedomila, ze troska mi to vlastne ostalo, nesustredila som sa na take drobnosti. Az teraz... a konecne po dlhom uvode prechadzam k veci... ja vobec neviem identifikovat ci ma moj drobcek kope alebo nie a co to je co citim 😒 Ani raz som si este nebola ista 😖 Mam nacitane ze mam citit bublanie, motylie kridla bla bla..ale ja naozaj neviem co citim. Niekedy si myslim ze to je on, ale potom zacitim rovnake klikanie aj v napr. v ruke 😝 Hanba mi 🙈🙊Podotykam ze drobcek je v pohode, predvcerom som ho videla na USG. Mali ste to niektora rovnako? Uz aj na gynde dvihali obocie. 😢

laura_pausini
29. nov 2018

@gita17 neboj, ako bude drobcek rast, tym bude mat vacsiu "silu" a lepsie pohyby a kopance pocitis 🙂 tieto prve pohyby su jemnucke, za par tyzdnov uz budes citit aj rukou, ked si v klude lahnes a das ruku na brucho 🙂
Uzivaj si tieto chvile, kedy nam zenam zvacsa MS da pokoj ;) drzim palce na dalsie tyzdne 🙂

laura_pausini
29. nov 2018

@ivka2711 ja som brala Copaxone pre tehotenstvom a znova som zacala, az ked som skoncila s kojenim ;)

ivka2711
30. nov 2018

@laura_pausini a v pohode si sa citila?

laura_pausini
30. nov 2018

@ivka2711 kedy myslis? pred, po, ci bez neho? 🙂

ivka2711
30. nov 2018

@laura_pausini po myslin

laura_pausini
30. nov 2018

@ivka2711 prve tyzdne boli take cudne, akoby sa telo "branilo", ostavali mi bud flaky alebo hrboly pod kozou, ale teraz uz je to viac menej lepsie. ine vedlajsie ucinky som ani predtym, ani teraz po tehotenstve nepocitovala. preco? citis sa ty po nom zle/horsie?

ivka2711
30. nov 2018

@laura_pausini ja este nemam liečbu ale kedue dojcim tak jedine copaxone injekcie mozem

alexik7777
11. dec 2018

Ahojte aj ja som v 12rokoch skončila na vozíku so zápalom mozg blán, cca po 2mes ma z toho dostali a všetko bolo ok,v 21rokoch som zas oslepla na oko, že zápal mozg blán, ale tiež našťastie to za týždeň prešlo, odvtedy som sledovaná na sm,po rokoch som chcela dieťa, doktori neodporucali, tak som si poplakala a prestala na to myslieť a šla do toho, teraz mam krásnych zdravych synčekov 6 a 2r, moje lasocky a cca pred rokom mi sm už potvrdili a musím aj na týždeň do nemocnice ale asi až v lete koli drobcovi, tak dúfam ze bude všetko dobre.Doma o tom nikto nevie, nechcem ich trápiť, ale najhoršie že ešte aj mame teraz zistili sm a to ma 56r,a teraz chodí o palicke, ale inac ok, ale hlavne ze jej operovali bedrový kĺb lebo dokt že to z toho sa kryva, a neurol jej nechcela spraviť ani magnetickú keď ju bolieva chrbát a videla sem tam dvojmo, hovorila ze treba kĺb vymeniť, tak operácia bola zbytočná,teraz si pichá 3x týždenne tak dúfam ze sa jej trochu polepsi. Tak všetkým vám držte sa

dadka39
13. dec 2018

@alexik7777 a čo si mamka pichá? Čo jej dali v SM centre?

alexik7777
13. dec 2018

@dadka39 rebif smart ci také niečo, akurát viem ze si to dava večer, lebo niekedy ma zimnicu a tak, ale vraj nie vzdy

iwww
13. dec 2018

Ahojte.som tu prvy krat.patrim medzi SMkarov už 8rokov a tento rok som konecne dostala liečbu tysabri.ma s tym niekto skusenost?berie to niekto dlhšie ako 1 rok?

dadka39
13. dec 2018

@iwww prečo až po 8 rokoch ti dali liečbu? Koľko máš rokov?

iwww
13. dec 2018

No to by som sa mala spytat mojej byvalej neurologičky.Mam 47.Tuto otazku mi davaju všedci) Teraz chodim do SM centra a to je uplne iny pristup...Ty beries niečo? A koľko...

123martin
14. dec 2018

@iwww ze 8 rokov si nebrala nic a teraz rovno tysabri? Tysabri je vazna liecba a je problem z nej "vystupit" https://akoprekonatsm.wordpress.com/sm-od-a-do-...
bolo zhorsovanie take silne, ze sa nedalo inymi sposobmi spomalit, stabilizovat?