Som mama so sklerózou multiplex

leteku
21. nov 2007

Ahojky. Som medzi vami prvýkrát a hneď mám na vás jednu prosbičku ale najprv vám stručne porozprávam môj príbeh.
Som mamou dvojročnej dcérky, ktorá je mojím najväčším pokladíkom. S manželom sme sa rozhodli začiatkom tohoto roka, že si urobíme ešte jeden takýto poklad aby našej malej nebolo smutno. Všetko išlo ako po masle, otehotnela som na prvý raz no radosť netrvala dlho, vlastne som sa ani nestihla začať radovať. Asi dva dni po pozitívnom teste to prišlo. Nemohla som chodiť, pracovať s rukou a bolo mi hrozne zle. Skončila som na neurologii kde som sa dozvedela krutú diagnozu a tou je skleroza multiplex. O bábo sme prišli a ja som bola na dne svojich síl. Našťastie mám rodinku, ktorá mi nedovolila padnúť na dno a postupne som sa vracala do normálu. Bola to neskutočná jar. Hanbila som sa chodiť s malou na ihrisko. Stále som cítila pohľady ostatných " je skoro ráno, má malé dieťa a aj tak je opitá". Teraz sa nad tým len pousmejem, vyrovnala som sa s touto chorobu ako sa to len dá a nehanbím sa za ňu ani za to ako chodím (momentálne veľmi dobre). Je to však zlá choroba a nikdy neviem kedy zase zaútočí. Vážim si každý jeden deň kedy môžem vstať, starať sa o malú a robiť úplne bežné veci, nad ktorými sa väčšina ani nezamýšľa. Teraz v piatok začínam brať liečbu, ktorá pomáha odďalovať ataky a veľmi sa teším, že mi to konečne schválili, no aj sa bojím ako to zvládnem. TAk mi prosím držte palčeky a v sobotu sa pochválim ako to dopadlo.
No a teraz tá prosbička. Táto liečba je finančne náročná a preto naši múdri zákonodarcovia usúdili, že nám ju budú hradiť len do veku 45 rokov a potom nás nechajú tak. Prdstava, že v 45 ostanem bez liečby a skončím na vozíku je strašná. Prosím ak môžete pomôžte. Robíme petíciu za zrušenie tohoto obmedzenia a stačí ak kliknete sem a zahlasuje za nás http://www.changenet.sk/index.stm?section=kampa...
Všetkým ďakujem.

bekulkamama
17. feb 2011

@mysska3 já už ani nepíšu, každej den bych psala samé hrůzy, klepu se na nohách každý den a jsem unavená až k omdlení 😖 tyhle dny jsou fakt blbé, jj cvhodím no ambulantně když mám malé mimi 😉 to jde..

mysska3
17. feb 2011

@bekulkamama to máš dobré, že chodíš ambulantne, ale tu doktorku na to asi ťažko nahovorím, zajtra tam idem, tak uvidím, čo mi povie. skúsim ju prehovoriť, nech mi dá infúzie ambulantne,a ked mi ich nedá, tak nech mi rpedpíše prednison. ten mi pomáha.

bekulkamama
17. feb 2011

@mysska3 no ono to jde, takže bych jí to taky tam řekla že nemáš hlídání a basta.. a vidím foto 🙂

zero
23. feb 2011

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, jak Vám na tuto chorobu přišli? Už delší dobu asi tak půl roku mám problémy s nohou. Při delší chůzi ,mě začně dost bolet, jako by ztuhla a nevydržím dlouho stát. Táhne se mi to jakoby od zad. Nyní asi tak 2 měsíce mám i problémy se zrakem, jen s jedním okem. Dost často se mi před ním uplně zatmí a nevidím. Trvá to tak 5 vteřin. Jak tuto diagnozu zjišťují? Z krve anebo nějak jinak? Je při tom nutná hospitalizace?
Mockrát Vám děkuji za rady.

bekulkamama
24. feb 2011

@zero já už to tu psala desekrát 🙄 kukni na stránky zpět...

bekulkamama
28. feb 2011

holky tak mi zabíraj léky konečně je mi trochu líp, taky beru calibrum profi to mě celkem nabíjí energií a taky to jaro 😀 akorát malýmu lezou zuby zas a je strašná protivka, ale venku už lítá jako drak a to mě těší

bekulkamama
28. feb 2011

@zero ahojky musíš na neurologii, tam tě vyšetří, jinak ze speciálního vyšetření se bere lumbální punkce z míchy a magnetická rezonance mozku a krku atd. z toho se to zjistí.... určitěš jdi na neurologii a tam tě pošlou na další... 😉 a pisni nám jk si na tom 😉 snad to nemáš

mysska3
1. mar 2011

Baby, užívate niektorá wobenzym? A ako? Pomáha vám nejako?

mysska3
1. mar 2011

@bekulkamama A aké lieky užívaš? To je super, že ti zaberajú 😀

bekulkamama
1. mar 2011

@mysska3 dr. mi říkala že wobenzyn apod. podpurné na imunity není dobré brát zároven s jinou léčbou, já beru tbl. azaprine ale k tomu medrol 8 mg obden už dva měsíce, už od říjns válčím s atakou a ted teprve to zabírá 😖

iskierka
8. mar 2011

mne prisli dneska vysledky z MR a mam tam tiez napisane ze nespecificke loziska ktorych je 11, ulozene paraventrikularne a juxtakortikalne, bez sytenia dg. postinfekcne demyelinizacne(nemaju vsak charakter typicky pre SM)
Ale aj napriek tomu sa velmi bojim, ze ju mam SM
Mozem ju mat aj napriek tomu, co je tam napisane?
Ake ste vy mali vysledky z MR.
Som psychicky na dne.

bekulkamama
8. mar 2011

@iskierka ahojky to mě moc mrzí... nejsem dr. ale podle mě ji máš, tyto ložiska tam buď jsou nebo ne, pokud nejsou typické pro eresku ale je to demyelizační onemocnění tak to bude max. něco podobného, kžadopádně nález je 😢
jaké máš problémy? řekli ti co dál?

iskierka
8. mar 2011

Zial zajtra idem k lekarke s vysledkami. Praveze ja som nemala ziadne priznaky typicke pre SM aspon co som si citala.
Mala som caste bolessti hlavy a trpnutie hlavy. Koly tomu som chodila na MRI raz za dva roky. Pred dvomi rokmi bolvsetkko este negativne, preto som zo vsetkeho uplne mimo. A na zrutenie. Asi sa aj zblaznim. Az zajtra budem vediet co a ako sa bude diat dalej stale sa pytam preco?

bekulkamama
8. mar 2011

@iskierka ale neboj, já už znám x lidí ze svého okolí aj tady holky, a ikdyby si ji měla tak tím život nekončí, prosím tě žít se s tím dá, vím že teď ti to připadá hrozné a je to nefér a zdraví si člověk opravdu cení až se něco děje, ale nezoufej, určitě budeš zas v pohodě.. 😉 zítra at ti vše hezky vysvětlí co to teda je a jak to bude dál, tyhle nemoci jsou všechny na hodně dlouho takže nečekej že slupneš prášky a je to v poho, prostě to chce aj zdravě žít a nestresovat se..
u MR sem četla už i případy kdy se x krát nezobrazila a přece tam byla a přišlo se na to později, přeji ti aby to ono nebylo ale jak říkám at je to co je to, určitě to není konec světa 😉

miska246
8. mar 2011

@iskierka Ahoj, prajem ti, aby bolo vsetko ok, nicoho sa neboj, v pripade diagnostiky SM si musis povedat ze zivot ide dalej... ochorenie musis prijat, bude to tvoja nova kamaratka na cely zivot 😅 😅 😅 Ja ju mam diagnostikovanu od svojej 18 tky a zijem uplne v poho...

miska246
8. mar 2011

@mysska3 Ahoj, ja som uzivala Wobenzym, ale ked sa mi nasadila injekcna liecba, lekar mi neodporucal kombinovat... 😉

iskierka
8. mar 2011

Neviem , ci sa s tym vyrovnam dakedy. Prosim Vas ake vysetrenia ste absolvovali okrem MRI? Kym Vam to na isto potvrdili, ze sa jedna o tuto chorobu.

bekulkamama
8. mar 2011

@miska246 krásná fotečka 🙂

bekulkamama
8. mar 2011

@iskierka vyštření očního pozadí, MR, lumbální punkci, EP - elektrické šoky do těla 😀 jen for, jsou to pidi kopanečky

iskierka
8. mar 2011

@bekulkamama a prosim ta ked vsade sa ti to potvrdilo? Z kolkych tych vsetkych vysetreni si mala zle vysledky?
Viem, ze sa vela vypytujem, ale mam strach. A co si tu tak citam, kazdy je lieceny tymi injekciami?

bekulkamama
8. mar 2011

@iskierka víš výsledky mi nedali ale na očním známá říkala že oki, to ep nevím šlo to k dr. když sem ležela v nemocnici už na mr to potvrdili hned a lumbálka taky ale ta je za 6 týdnů ☹

bekulkamama
8. mar 2011

@iskierka většina ano, injekční léčba je zatím nejvíc úspěšná

iskierka
8. mar 2011

@bekulkamama dakujem, ze mi tak odpovedas. Zajtra dam vediet co mi lekarka povedala, mam neskutocny strach asi ani spat nebudem do rana.
Este jednu otazku by som mala to si kazdy den musite uz nastalo pcihat tie injekcie?
To uz je do konca zivota pichanie tych injekcii? Akot to zvladas a aj ostatne to pichanie si injekcii.
Ach stale sa neviem dat dokopy. A ako dlho je clovek v nemocnici ked sa robi lumbalna punkcia?
Dakujem za odpovede.

bekulkamama
9. mar 2011

@iskierka já si píchala avonex jednou týdně do svalu velkou jehlou, ale jsou i takové které se píchají dvakrát až 4 x týdně jen pod kůži malou jehlou třeba (jako diabetici) a já to moc nesnášela, měla jsem u toho stavy podobné chřipce, bolesti svalů atd. jako unavená a ted beru tbl. azaprine

miska246
9. mar 2011

@bekulkamama Dakujem 😉 😉 😉

mysska3
10. mar 2011

@miska246 Aha, díky za odpoveď 🙂 Čítala som, že ti diagnostikovali SM v 18, to skoro ako mne, ja ju mám od 16. A koľko máš rokov, ak sa môžem opýtať? Ja mám 29

miska246
10. mar 2011

@mysska3 Ahoj, teraz mam 23 rokov, som bez liecby, lebo malu este kojim, ale o mesiac koncime a idem si Avonex vybavovat na pokracovanie... Brrr, moc sa mi do toho nechce, ale ked sa inac neda... 😝 😝 😝

bekulkamama
10. mar 2011

čauky holky... co tu nové?

@iskierka jak si dopadla?

iskierka
10. mar 2011

@bekulkamama Vcera som bola u neurologicky a povedala, ze musim absolvovat nejake Vepy a Baypy tak nejako sa to vola, uz som objednana stale sa s tym nejako neviem zmierovat. Aj ked neurologicka mi povedala, ze si nemysli, ze je to SM ze tie loziska tam mozu byt aj z niecoho ineho, tak tomu moc neverim, a myslim, si ze sa ma snazila upokojit.
Povedala ze ak budu zle vysledky z tychto vysetreni, tak budem musiet na lumbalnu punkciu. A ze ked budu dobre, tak ak by som lumbalnu punkciu aj nechcela teraz absolvovat, nesmu sa tie loziska rozsirovat, nesmie ich byt viac a viac, lebo to uz je zle, a aj tak sa lumbalne punkcii nevyhnem. Takze teraz cakam za dva tyzdne mam absolvovat tie Vepy a baypy tak nejako sa to vola, ved ty a ostatne uz urcite viete o co sa jedna. Mam strasny strach a stale len placem aj ked sa snazim uz nato nejako nemysliet a hovorit si ze to bude dobre, stale sa mi to nedari, asi tym, ze je to tak cerstve . Najviac coho sa bojim, ze pred 2 rokmi som mala to MR v poriadku a teraz toto. Je to pre mna velky sok.
Aj ked neurologicka sa ma snazila upokojit, tak povedala, ze sa to neda vylucit, zakial neabsolvujem ostatne vysetrenia, na ktore by som najradsej ani nesla, kedze zatial nemam priznaky pre SM.
Lenze co nieje dnes moze byt zajtra...
Dakujem za opytanie.

bekulkamama
10. mar 2011

@iskierka no popravdě mi ty názvy teda fakt nic neříkají 😕 ale určitě jsou to stejná vyšetření, protože se dělají jen určité a všude stejné.. no a jinak ložiska se nerozšiřují jen tak neboj, musíš mít nějakou ataku jako zhoršení třeba že po měsíci z ničeho nic cítíš změnu třeba šp. vidíš nebo tě brní ruka atd. pak ti to na mr ukáže možnááá víc ložisek ale já měla atak kvanta aj po porodu a z 18 se to zvýšilo jen o tři myslím, takže klid, pořád to nic není 😉 a lumbální punkce je teda dooost nepříjemné vyšetření ale dneska už se to bere atraumační jehlou a leží se jen pár hodinek, zo lá žele 24 hod. 😖 neboooj lumbálka je jen vyšetření které stopro potvrdí druh onemocnění.. nejhorší je stres takže mysli pozitivně.. 😉