Som rh faktor negatív a po pôrode mi nepichli rhegu

ivanka152
13. dec 2016

Ahojte,hľadám na nete ale nejako sa neviem dopátrať k odpovedi.preto sa pýtam vás 🙂 Je tu nejaká mamička,ktorá je negatívna,otec pozitívny a dieťa taktiež pozitívne a nepichli jej po pôrode rhegu na zastavenie protilátok?mne ju totižto "zabudli" pichnúť a po kontrolných testoch mi vyšli pozitívne protilátky(už po pôrode).tak sa chcem spýtať ako to je ak by sme chceli ďalšie dieťa.Pýtala som sa aj dr.tak tá mi povedala že sú tam isté riziká ale to neznamená že dieťa nemusi byť zdrave.ďakujem ☹

ivuska00
13. dec 2016

@ivanka152 mne tiež nič nepichli, ani sa o tom nezmienili... Ja som Rh -, manžel Rh + a drobec Rh + ...
Ja som len počula, že protilátky sa pichajú až v 2. tehotenstve, tak neviem..

simirek70
13. dec 2016

mne pichli uz po prvom tehotenstve a po kazdom dalsom

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
merynka3
13. dec 2016

my sme ten isty pripad... pichli mi hned po porode.. pamatam si tu bolavu rit 🙂
kazdopadne chod s tym k lekarovi, nech sa to doriesi... - ak chces mat este deti
je tam moznost, ze nedonosis... telo bude bojovat proti plodu

0silvia0
13. dec 2016

mne ju po prvom pichli automaticky, po druhom som si ju vyslovene musela vydupať. Kedysi keď sa nepodávala rhega sa pri rh negatívnych matkách odporúčalo mať deti v dlhších časových intervaloch cca 5 rokov, aby protilátky neboli aktívne.

meluela
13. dec 2016

@ivanka152 ak je dieta pozitivne, tak ti ju urcite mali pichnut. ak tak neurobili, tak velmi pochybili a nie je to idealne kvoli dalsiemu tehotenstvu. Na tvojom mieste by som to konzultovala s hematologom ak sa k nejakemu dostanes. Pri dalsom tehotenstve treba od zaciatku starostlivo sledovat protilatky. Teraz sa uz dokonca picha v posledom trimestri tehotenstva, pretoze protilatky sa mozu v ojedinelych pripadoch spravit uz pri prvom tehotenstve este pred porodom. Avsak nie vsetci lekari to tak uz robia. To ze nepichli ani po porode je dost nezodpovedne.

0silvia0
13. dec 2016

@meluela aj mne sa protilátky tvorili už pri prvom tehotenstve ešte pred pôrodom...

meluela
13. dec 2016

@0silvia0 pisali o tom dokonca slovenski lekari (z kramarov) v odbornom casopise (http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_03_02.pdf), napriek tomu o tom moj gyn vobec nevedel. v sukromnom centre mi ju automaticky pichli v oboch tehotenstvach este v 30tt a aj potom po porode

meluela
13. dec 2016

"Záver
Výsledky potvrdzujú, že rutinná postpartál-
na profylaxia Rh–izoimunizácie v podobe
paušálne ordinovanej l amp. Rhegy i.m.
a v praxi často používaná diagnostika stavu
ohrozenia plodu hemolytickou chorobou
iba na základe sledovania titra imúnnych sé-
rových protilátok nie je v súčasnej podobe
dostatočná a stav si vyžaduje modernizáciu
celého preventívneho programu.
Predovšetkým môžeme očakávať zlepšenie
situácie po záväznom nariadení a striktnom
dodržiavaní antepartálnej profylaxie pre-
ventívnym podaním dávky 250 μg (1 250 j)
anti–D–globulínu (Rhega) všetkým Rh–ne-
gatívnym ženám s negatívnym nepriamym
Coombsovým testom v 28. – 30. týždni
gravidity.

mateson
13. dec 2016

som negativ a mne ju pichli prvá krát v roku 1989 pri dcére a druhý 2004 pri synovi. Ani sa mi nechce veriť, že je možné "zabudnúť".

stanka2612
13. dec 2016

@ivanka152 ahoj ja som tiez 0 negativ,manzel A pozitiv a maly je A pozitiv a nikto mi nic nepichol,ani pri porode,ani predtym...dufam,ze nebudem mat pri druhom problem...pytala som sa aj mojho gynekologa a on ze ked mi nepichli pri porode tak je to asi ok...

ivanka152
autor
13. dec 2016

Tak toto bolo moje druhe tehotenstvo.prva dcerka je A- tak ako ja takže tam mi nič pichať nemuseli.lenže druha dcerka je A+ po mužovi a tam mi už pichnuť mali.lenže nato že som tu injekciu mala dostať ma nikto neupozornil,dokonca ani moja gynekologička.dozvedela som sa o tom až neskôr,keď som bola na kontrole po pôrode..čo ma dosť zaskočilo.vôbec som dovtedy netušila že niečo take existuje.. 😞 som z toho dosť nešťastna,keďže by som ešte chcela tretie bábo.dr.mi povedala že je to 50:50 že sa nič nestane.záleži od rh faktoru dieťatka.a to mi nik nezaruči...znova sa mi potvrdilo že Michalovska nemocnica je mäsiareň.druhu dcerku som kvôli nim porodila doma s mojim mužom!a ešte aj stou injekciou to dosr...

0silvia0
13. dec 2016

@ivanka152 ak plánuješ tretie dieťa, naplánujte si ho neskôr, ako som už písala, kedysi sa rhega nepichala. Kolegyňa tiež rh negatívna, ktorá má dnes deti štyridsiatnikov mi hovorila, že jej bolo odporučené mať deti s 5-ročným odstupom a tak aj deti mala. Takto by to malo byť ok.

helenka74
13. dec 2016

ivanka152 Rh inkompatibilitu som mala aj ja ,ani mne nepichli pri prvom pôrode protilátky a napriek tomu som porodila tri deti a všetky tri deti majú A+ , ja mám A- a manžel 0+ , prvá dcérka sa mi narodila roku 1997 a tiež na to zabudli a presne o rok sa mi narodil syn , ale pri ňom mi v 8 mesiaci zisťovali protilátky a zistili že sú veľmi vysoké , tak som bola hospitalizovaná v nemocnici , kvôli prietokom , v 38 týždni som porodila a malému zahájili výmennú transfúziu krvi , nakoľko mu pár hodín po pôrode stúpol bilirubín , po výmennej transfúzii bolo už dobre a dva roky po synovi som otehotnela tretí krát , ale tam ma už sledovali na hematologii a v 22.týždni ma poslali na amniocentézu ,aby zistili či bábo už má zvýšený bilirubín , ale moja malinká nemala , tak ma potom každý mesiac hospitalizovali na týždeň v nemocnici a robili mi vyšetrenie krvi a išla som domov, malú som porodila tiež v 38 týždni ale u nej sa žltačka prejavila už miernejšie , jej dali len transfuziu keď mala dva týždne a išli sme domov a už bolo len dobre

katrinka8
13. dec 2016

Moje deti obe zdedili Rh+ po manželovi, tak som rhegu dostala vždy (deti majú rozdiel 3,5 roka cca. Plus pol roka po oboch pôrodoch kontrola protilátok u mojej gynekologičky. Rh- som mala písané v celej dokumentácii, v tehu knižke, všade červenou fixkou na prvej strane.

ivanka152
autor
13. dec 2016

@helenka74 si mi dodala nádej,že predsa je možne aby som mala ďalšie zdrave bábo☺ďakujem..budem sa modliť že ak by som raz otehotnela,nech to len dobre dopadne

ivanka152
autor
13. dec 2016

@katrinka8 aj ja som mala napisane že som negativ lenže som mala tu smolu že sa namňa všetci vykašľali!

petrag25
13. dec 2016

Mne tusim znama hovorila ze jej tiez pichli po 1 a po 2 nie, lebo uz neratali s tym ze bude mat dalsie a potom ked zase otehotnela mala tusim nejake zvysene rizika, neviem uz ci v celom tehotenstve alebo az po porode..proste ze okolo nej skakal cely nemocnicny personal..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivanka152
autor
13. dec 2016

@fidka79 písala som otom článok.prečítaj si v mojom profile😉

ivanka152
autor
13. dec 2016

@petrag25 a dieťatko je zdrave?

meluela
13. dec 2016

@ivanka152 ahoj citam prave tvoj porodny pribeh ... mne sa stalo nieco velmi podobne o den skor ako tebe na velknonocny stvrtok rano ... kedze mi v stredu pred polnocou odtiekla voda, nemohli ma uz poslat domov, iba manzela mi poslali prec, dr sa na mna vyprdla celu noc nikto nekukol krcok, monitory vraj nic neukazovali resp. len slabe a nepravidelne hoci bolelo to riadne a porodila som sice v porodnici, ale sama bez pomoci v kupelni :O aspon ze v mojom pripade tu rhegu mi potom nezabudli pichnut ... uzasni su ti doktotri, najmudrejsi na svete ...

irusa
13. dec 2016

Pichali mi pri oboch porodoch

mon895
13. dec 2016

Ja som 3tie dieta matky rh negativ otec pozitiv mame pri prvych dvoch nepichali nic (su pozitiv) ja som az negativ ako tretia. Zdravotne nasledky to malo take ze najstarsie dieta je uplne ok, stredny musel podstupit ciastocnu transfuziu ihned po narodeni a ja celkovu. Okrem toho mi bola zistena hyperbilirubinemia inak som uplne zdrava a rovnako aaj surodenci 🙂

ivuska00
14. dec 2016

Baby, nestrašte...ked to tu tak čítam ☹ To čo je za nezodpovednosť doktorov??? To jeden pichne, druhý nie? Ako ich napadne? Bože...

slivka5
14. dec 2016

ja som vedela ze ju zrejme budem potrebovat, tak som im to pripominala kym som ju nedostala. Nespolahla som sa nato ze nezabudnu..

ivuska00
14. dec 2016

@slivka5 škoda, že o tom neinformujú počas tehotenstva...ja som o nejakej injekcii ani netušila. Až niekedy po pôrode som niečo zaregistrovala...ach

ivanka152
autor
14. dec 2016

@mon895 si ma potešila❤ naozaj mi až slzy šťastia vyšli😢všetci dookola nas odhovaraju že je to veľke riziko(pritom nikto z nich stym nema skusenosti) ale myslim že veľa robi aj pozitivne myslenie.ďakujem

ivanka152
autor
14. dec 2016

@ivuska00 u mňa to bolo tak,že sestrička mi išla pichnuť ale rozletela sa jej injekcia a všetko vytieklo.a druhu mi už pichnuť neprišla..predpokladam že v zdrav.zaznamoch mam napisane že mi bola Rhega pichnuta..lenže keďže mňa nikto neupozornil na možne rizika,ani som o niečom takom predtym nepočula tak som to neriešila že mi nepichla.spoliehala som sa nato že veď ona je sestrička tak asi vie čo robi..chcela som to aj nahlasiť na UPDNZS ale aj od toho ma všetci odhovarali.vraj mam byť rada že všetko dobre dopadlo a malá je zdrava😞

ivanka152
autor
14. dec 2016

@meluela wau!takže si si dieťa musela odrodiť sama a priamo v nemocnici..v dnešnej dobe sa už nikomu neda veriť,a našmu zdravotnictvu už vôbec nie😒