Spánková paralýza

mamanadruhuu
19. aug 2021

Ahojte. Kedysi som mávala spankove paralyzy dosť často, ale skôr to bolo tak, že som mala skutočný pocit, že som hore, ale nemohla som nič ani kričať ani sa hýbať, ale teraz to bolo trosku iné.
Mala som sne, samozrejme ze to bol zlý sen, ale nie najhorší, najprv sa mi snívalo, že som zomrela.. Aj som sa potom zobudila na par minút vedome, bolo to nepríjemné.. Potom som zaspala. A teraz sa mi snívali 2 sny ono to bolo také zvláštne a bol to ako sen v sne. Snívalo sa mi ze mi robí muž naprieky, a do toho sa mi snívalo ako ma naháňa nejaká príšera, ale ja som išla na aute. V tom som sa zobudila, mala som vedľa seba môjho muža a strašne som saa ho chcela dotknúť lebo som sa nemohla prebrať, a keď sa zobudil ja som nemohla rozprávať až po chvilke... Ale to nebola skutočnosť.. A z toho sna som sa zobudila, otvorila som oči, pozrela načas a zavrela a v tu chvíľku som cítila ako ma spánok znovu pohlcuje a nemohla som naspäť otvoriť oči, ale tak podarilo sa mi to ale pevne verím ze uz teraz nezaspím. Co to môže byť? Je to ozaj spankova paralyza? Čítala som, že vzniká pri zobudzani alebo pri krátkom zaspanavi, ale ozaj to bolo pár sekúnd co som zavrela oči a ako keby ma to ťahalo a uväznilo, čítala som ze vzniká keď ležím na chrbte a to tak aj bolo, takže...
Pravda je, že tento rok som toto zažila prvý krát, pred tým rok po narodení deti som to mávala často, aj keď som bola tehotná...
Je to veľmi nepríjemné, a radšej o tom som napísala... Ďakujem.

martinka13
19. aug 2021

Ja som mala spankovu paralyzu 3x v živote. Bolo to presne ako popisuješ na začiatku príspevku. Veľmi nepríjemná záležitosť.

ckocka
19. aug 2021

@mamanadruhuu Mozog dokáže neuveriteľné veci, spánkovú paralýzu som mávala niekoľko rokov v dospelosti, potom to prešlo a nikdy viac. Po smrti rodičov som mávala sny kde boli naživu a robili sme bežné veci - ja som tvrdo spala a pritom som vedela, že sú mŕtvi, že sa mi to len sníva, ale nikdy som sa nezobudila a sen si veselo pokračoval ďalej.
Ak sa nemôžeš hýbať a rozprávať tesne po prebudení alebo než zaspíš, je to spánková paralýza. Pri spánku mozog vypína pohybové centrá aby sme si nevedomky neublížili - ak sa náhle zobudíš a vnímaš okolie ale ten pohybový režim nie je ešte chvíľočku nahodený, vzniká spánková paralýza. Pocitovo je to strašné nepríjemné, ja som u toho mávala aj predstavy že mi niekto stojí u postele - ešte že nepovolia zvierače.

4444mono4444
19. aug 2021

@mamanadruhuu ja som mala tiež spánkový paralyzu...po pozretí hororu 👻😅 od vtedy som dlhú dobu na chrbte nespala ....a mala som takýto ziivy sen že konieeeeeccccc že má niekto dusí ako v Tom filme bolo to fakt strašne .....ale som na to nejak zabudla a už zaspávam aj na chrbte ...no uvidím dnes keďže na to myslím 🙈

luccija
19. aug 2021

@mamanadruhuu ty sa teraz rozvádzas či tebe podobný nick?je to často zo stresu, vypatia

sarinka2012
19. aug 2021

@mamanadruhuu nemala si privela kávy, zeleneho alebo čierneho čaju, energetického napoja alebo kombináciu niečo z toho? ja som mala spankovu paralizu raz v živote, ked som skombinovala počas dňa zeleny čaj a red bull ( odvtedy si dávam pozor) zobudila som sa v noci a nad postelou stala tmava postava, uplne blizko, asi 20 sekund som nemohla nič, ani sa pohnuť a nasledne som sa tak rozkričala že partner sa vedla mna zobudil, ja som vrieskala niekto tu je niekto tu je a on chudak začal vrieskať so mnou 😀 teraz je to vtipne ale vtedy mi do smiechu nebolo, realne až po nejakých 2-3 minutach mi telo dovolilo sa pohnuť, vstať a zapnuť svetlo.

mamanadruhuu
autor
19. aug 2021

@luccija áno rozvádzam

mamanadruhuu
autor
19. aug 2021

@sarinka2012 kávu nepijem ani taký caj a ani energetiky, bože tak to by ma asi odviezli :O

sarinka2012
19. aug 2021

@mamanadruhuu no pár dni som teda nespala poriadne, strašne som sa bála že sa mi to stane znova, ale paradoxne som si po tom upratala v hlave a povedala si že to nebolo skutočné a odvtedy aj ked sa mi stali zlaštne veci v noci, tak už som to zvladla s kludom. Napriklad raz som sa zobudila a nad oknom som videla lietat balon ružového jednorožca a ked som zavrela oči ešte som videla na sietnici ustupovat ten tien, neviem či to dobre pišem ale ked sa za tmy pozriete von oknom a zavriete oci tak vidite ešte taky akoby negativ a pomaly ustupuje - možno to vysvetlujem ako hotentot 😀 a ked som oči otvorila už tam nebol...ale nakolko mi ostal ten odraz na sietnici po zatvorení očí tak fakt neviem čo si mam o tom myslieť 🙈🙉🙊 ale v každom prípade už som aspon nezačala hučať ako sirena 😀

zivotgombicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamanadruhuu
autor
19. aug 2021

@sarinka2012 bože tak to je strašné a neriešila ste to nejak? Tak ja mam panicke poruchy zo stresov ktoré ešte stále mam od môjho muža takže ja by som asi skončila na psychiatrii... To ma mrzí co zažívate.. No ja som mala keď som bola tehotná s mladou dcérou sen ale ono to bolo take divne skutočne som spala v obývačke ale v sne bolo ze na chodbe stojí chlap v čiernom klobúku alebo postava a v tom som sa zobudila a videla som ako tieň keď odchádza.. Ale smaozrjetme že som sa s tým nikomu neverila :/